fbpx
SEO Notları

Google Sayfa Deneyimi

Google, kullanıcılara iyi bir sayfa deneyimi sunan web sitelerini ödüllendirir. Kısacası, SEO yapan her web sitesi iyi bir deneyim sunmalıdır. Web sitenizin başarılı olmasını istiyorsanız, mümkün olduğunca çok sayıda sayfa deneyimi faktörü için onu optimize etmeye odaklanmalısınız.

SEO Notları serisinin bu içeriğinde, sayfa deneyiminin temel ilkelerini ele alacağız ve SEO çalışmalarına yönelik uygulanabilir ipuçlarını sizinle paylaşıyor olacağım. Google Sayfa Deneyimi, SEO için son derece önemli bir metriktir.

Google Sayfa Deneyimi Nedir?

Google Sayfa Deneyimi, kullanıcıların belirli bir web sayfasıyla etkileşimlerini ölçen bir dizi metriktir. Bu konsept Mayıs 2020’de Google tarafından tanıtıldı ve o zamandan bu yana birçok güncellemeden geçtiğini söyleyebiliriz.

Google, kusursuz kullanıcı deneyimleri sağlayan web sitelerine her zaman öncelik vermiş ve bunları SERP sonuçlarının en üstünde iletelemiştir. Geçmişte Google’ın algoritmaları öncelikle web sitesi hızına odaklanıyordu. Ancak olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için bir web sitesinin yalnızca hızlı yüklenmesi değil, aynı zamanda kullanımı kolay olması ve ziyaretçilerine gerçekten fayda sağlaması/değer sunması gerekiyor. Google Sayfa Deneyimi güncellemesi ile kullanıcı deneyimine her zamankinden daha fazla önem veriyor.

Google, kullanıcıların belirli bir web sayfasını nasıl algıladığını ve bu sayfayla nasıl etkileşim kurduğunu değerlendirmek için aşağıdakiler de dahil olmak üzere aşağıda yer alan önemli sinyalleri kullanıyor:

Google Sayfa Deneyimi Nedir?

  • Core Web Vitals (Temel Web Verileri): Hız, yanıt verme ve görsel kararlılık dahil olmak üzere kullanıcılar için bir web sayfasının yükleme performansını ölçen bir metriktir.
  • Mobile Friendliness (Mobil Uyumluluk) : Bir web sayfasına mobil cihaz üzerinden erişmin ve kullanımın kolaylığı
  • HTTPS Güvenliği : Dizine eklenen HTTPS ve HTTP URL’lerinin sayısı
  • Largest Contentful Paint: En Büyük İçerikli Boyama

İyi bir sayfa deneyimine sahip olmak için site sahiplerinin sayfalarını mümkün olan her açıdan optimize etmesi gerekir. Bu noktada SEO çalışmaları devreye giriyor! Web sitelerinin kullanıcılara en iyi değeri/faydayı sunmasını ve arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi sıralamalar elde etmesini sağlamak için her metriğin düşünülmüş ve optimize edilmiş olmasında fayda var! Peki bu sayfa deneyimi nasıl çalışıyor?

Sayfa Deneyimi nasıl çalışır?

Google, sayfa deneyiminin bir sitenin arama sonuçlarındaki (SERP‘deki) sıralamasını etkileyebileceğini ancak bu mekanizmasının hala tam olarak anlaşılmadığını belirtiyor. Ancak Google’ın, kullanıcılarına iyi bir deneyim sağlayan içeriği aradığını biliyoruz. Ayrıca kaliteli sayfaları, yüksek kaliteli içerikleri daha iyi sıralamalarla ödüllendirdiğini de biliyoruz.

Google Sayfa Deneyimi algoritmaları, bir sayfanın kullanıcının ihtiyaçlarına ve genel kullanıcı deneyimine uygunluğunu değerlendirdiğini söyleyebiliriz. Bu sinyallerin tümü sıralamayı doğrudan etkilemese de, başarıya katkıda bulundukları için sayfa deneyiminin iyi olmasına dikkat etmelisiniz.

SEO ve Google Sayfa Deneyimi

Web siteniz SEO çalışmalarına rağmen arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’de) ikinci, üçüncü veya dördüncü sayfasında mı kaldı? Web sitenizin kullanıcı deneyimi sorunu olabilir. Google birçok sıralama sinyalini değerlendiriyor. Web sayfalarını daha iyi sıralamak için tıklama oranı (TO),  bekleme süresi  ve  hemen çıkma oranı gibi çeşitli arama motoru sıralama sinyallerini de kullanıyor.

Web sitenizi ziyaret edenler, sayfa deneyimlerinden memnun kalmazlarsa hemen sitenizden çıkacaklardır. Google, bunu web sayfanızın kullanıcılara değer sunmadığının bir göstergesi olarak değerlendirebilir ve arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almayı zorlaştırabilir.

Sayfa Deneyimi ve SEO

Google, mobil cihazlardan en yüksek trafiğe ulaştıktan sonra web sitesi kullanıcı deneyimini daha da önemli hale getirdi. Mayıs 2020’de Google, bir sayfanın kullanıcı deneyiminin net bir metriğini sağlamak ve kullanıcıların internet üzerinde çok sayıda kaliteli bilgiye erişmesini engelleyen sorunları belirlemek için Önemli Web Verileri’ni duyurdu. Önemli Web Verileri (Core Web Vitals) ile UX, SEO çalışmaları için kritik bir öneme sahip oldu.

Core Web Vitals Metrikleri ve Sayfa Deneyimi

Largest Contenful Paint – En Büyük İçerikli Boya (LCP)

Cumulative Layout Shift – Kümülatif Düzen Kayması (CLS)

HTTPS

Mobil Uyumluluk

First Input Delay (FID)

Time to first byte – İlk bayta ulaşma süresi (TTFB)

No Intrusive Interstitials

 

 

 

 

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu