SEO

SEO Nedir?

SEO nedir? Sorusunu kısaca cevaplamak gerekirse; SEO, web sitelerinin arama motorlarında daha görünür olmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların bütünüdür. Bu çalışmalar sayesinde, Google ve diğer arama motorlarından gelen ziyaretçi sayısını artırabiliriz. Web sayfalarına gelen trafiği artırmak için belirli kurallar ve stratejiler uygulanır. Şimdi, SEO’nun ne olduğunu ve nasıl yapıldığını inceleyelim.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Nedir?

SEO, “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. İngilizce’deki karşılığı “Search Engine Optimization” olan SEO, web sitenize organik trafik çekmeyi amaçlar. Bu çalışmalar sayesinde web siteniz daha fazla ziyaretçiye ulaşabilir. SEO, arama motorları üzerinden gelen trafiği artırmak için kullanılan çeşitli teknik ve stratejileri içerir.

SEO (Search Engine Optimization) Ne Demek?

SEO, web sitelerine arama motorları tarafından gelen organik trafik olarak da bilinmektedir. SEO, Google gibi arama motorların dilinden anlama sanatıdır. Sadece Google’ın ne istediğini bilmek yeterli olmayabilir. Potansiyel müşterilerinizi tanıyor, sektörünüzün ihtiyaçlarına hakim olmak da gerekmektedir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara kaliteli içerikler sunmak, kolay ve hızlı bir erişim imkanı sağlamak da SEO için önemlidir.

SEO Nedir?

Web sitenizi dijitalde görünür kılmak için web sayfalarınızı nasıl optimize edebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Ayrıca, arama motorlarının nasıl çalıştığı hakkında da yeterli bilgiye sahip olarak daha fazla trafik elde edebilirsiniz. Fakat, çok trafik elde etmek çok başarılı bir SEO süreci yönetmek değildir. Sitenizdeki dönüşüm oranlarının artışı, SEO başarısı ile kıyaslanabilir.

SEO Nedemek? Nasıl Yapılır?

SEO’nun asıl amacı web sitelerinin Google ya da diğer arama motorlarında daha fazla görünür olmak ve web sayfalarına trafik çekmektir. Hedeflenen anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak için bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar site içi ve site dışı olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Arama motoru optimizasyonu sadece arama motorları için yapılmamalıdır. Arama motorları, kullanıcılara alakalı içerikleri ve kaliteli web sitelerini sunmayı amaçlamaktadır. SEO çalışmalarından performans elde etmek için hedef kitlenize yönelik çalışmalar yapmalısınız!

Bu konuda tecrübe sahibi değilseniz bir SEO uzmanı ile çalışmalara başlayabilirsiniz. Ayrıca, bilinçsizce yapılan çalışmalar sitenize ciddi zararlar verebilmektedir. Çoğu SEO uzmanı genellikle aşağıdaki hizmetleri sunmaktadır.

 • Sitenizin Teknik Yapısını İncelem
 • Sitenin İçeriklerini İnceleme.
 • Anahtar Kelime Analizi.
 • Rakip ve Sektör Analizi.
 • SEO Danışmanlığı.
 • Link İnşaası.
 • Diğer Dijital Pazarlama Stratejileri.
 • Somut, Profesyonel ve Objektif SEO Raporlarının Hazırlanması.

SEO Bir Yatırımdır

SEO Bir yatırımdır

SEO markaların web sitelerine yaptığı bir yatırımdır. Organik trafik sitenize daha fazla potansiyel müşterinin ziyaret etmesini sağlar. Bu yüzden de SEO’yu bir yatırıma benzetiyorum. Web sitenizi optimize ettikçe daha güçlü bir hale geliyor. Diğer tüm yatırımlar gibi… Siz ne kadar bilinçli ve tecrübeli olursanız bir o kadar yüksek yatırım getirisine sahip oluyorsunuz.

Yeni bir web sitesinde rekabeti yüksek anahtar kelimelerde yer almak zor iken, SEO süreci devam ettikçe rekabeti yüksek anahtar kelimelerde sıralama almak kolaylaşıyor.

Siteniz gün geçtikçe daha iyi sıralamalar sahip oluyor ve organik trafik katlanarak artıyor. Bu yüzden; SEO nedir? sorusunun bendeki karşılığı markanıza yapıcak olduğunuz en iyi yatırımdır.

Arama Motorları Nasıl Çalışıyor?

Google arama sonuçlarındaki sıralamaları belirleyen bir çok etken bulunmaktadır. Fakat, en önemli sıralama faktörleri arasında site hızı, alaka düzeyi, içeriğin kalitesi gibi etkenler bulunmaktadır. Sitenizi bu etkenlere göre optimize ederek daha fazla organik trafiğe sahip olabilirsiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara eşsiz bir deneyim sunarak sitenizde dolaşmasına, etkileşim sağlamasına imkan vermiş olucaksınız.

Arama motorlarının çalışma prensibi: developers.google.com

Google, dünya üzerindeki en çok tercih edilen bir arama motorudur. Google’ ın tercih edilme sebebilerinden birisi de kullanıcılarına sağladığı kaliteli deneyimdir. Bu konuyu baz alarak bizler de Google’ a kaliteli bir web sitesi ve web sayfaları, içerikleri sunarak kısa sürede Google’ dan bir trafik elde edebiliriz.

SEO için İçerik Neden Önemlidir?

Sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcılar ile empati yapmalısınız. Siz bir kullanıcı olarak ziyaret ettiğiniz bir web sitesinde nasıl bir deneyim yaşamak istersiniz?

Kaliteli ve ücretsiz içerik üretmek, web sitenizi kullanıcı deneyimlerine göre optimize etmek oldukça yararlıdır. Bu optimizasyonları yapıp, özgün ve kaliteli içerikler üreterek çok kısa zamanda hedeflediğiniz organik trafiğe ulaşabilirsiniz. Web siteleri için içerik oldukça önemlidir. İçeriği bulunmayan veya özgün olmayan web siteleri, Google tarafından ödüllendirilememektedir. Bu sebepten dolayı da SEO için içeriğin önemi çok büyüktür.

Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Anahtar kelimeler, SEO sürecinizin olmazsa olmazdır. Anahtar kelimeleri doğru kurgulamadıktan sonra SEO ‘da başarılı olmanız imkansızdır. Bu yüzden, anahtar kelime analizi yapmalısınız. Bu konuda ince işçilik yapmanız gerekebilmektedir. Potansiyel müşterilerinizi düşünerek başlayabilirsiniz. Potansiyel kitleniz web siteniz için ne tür aramalar yapıyor, ne istiyor? Eğer ki, bu sorunun cevabını bilmiyorsanız anahtar kelime araştırması yapan araçları kullanmalısınız!

Anahtar kelime araştırması yaparken anahtar kelimeler ile ilgili bilmeniz gereken bir kaç ufak detay bulunmaktadır. Bu ufak detaylar ile sitenize çok daha kaliteli ziyaretçiler çekebilirsiniz. Doğru kurgulanmış anahtar kelime hedeflemeleri ile dönüşüm oranlarınızı katlayabilirsiniz.

Anahtar Kelime Araştırması Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Dikkat etmeniz gereken en önemli etkenlerden birisi de AKH, yani (Anahtar Kelime Hacimi) ‘dir. Anahtar kelime hacmi araştırması yaparken dikkatli olmalısınız. Sadece hacmi yüksek olan anahtar kelimelere odaklanmanız yanlış olucaktır. Web sitenizin içeriği ile alakalı, uzun kuyruklu anahtar kelimeler web sitenizin performansını çok daha hızlı bir şekilde artıracaktır.

Örneğimizi İnceleyelim:

Bir tişört satışı yapan e-ticaret sitesine sahip olduğunuzu varsayalım;

Örnek 1:  Kullanıcı “tişört” araması yapıyor.

Tişört satışı yapan her web sitesi sahibi bu anahtar kelimede üst sıralamalarda yer almak ister. Fakat, bu tarz hacmi yüksek anahtar kelimelerde sıralama elde etmek oldukça zordur. Çünkü, bu anahtar kelimenin rekabeti epey bir yüksek ve aratılma hacmi de buna nazaran yüksektir. Bu doğrultuda farklı, diğer alternatif anahtar kelimelere yönelmek gerekmektedir. Ayrıca, hem dönüşümlerinizi artırabilir hem de daha kaliteli bir potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Örnek 2:  Kullanıcı, “kırmızı erkek polo yaka tişört” araması yapıyor.

Bu örnek, uzun kuyruklu bir anahtar kelimeden oluşmaktadır. “Tişört” kelimesindeki gibi aratılmaya sahip bir anahtar kelime değildir. Fakat, doğrudan müşteriye uygun, satın alma ihtimalinin çok daha yüksek olduğu bir anahtar kelimedir. Ayrıca, rekabet oranı da “tişört” kelimesine göre çok daha düşüktür. Bu yüzden, “tişört” kelimesi yerine “kırmızı erkek polo yaka tişört” kelimesi tercih edilerek daha fazla performans elde edilebilir. Hem müşterilerinize aradığı ürünü bulmasında kolaylık sağlamış olucaksınız hem de Google ‘da üst sıralamalarda yer alıcaksınız!

Yukarıdaki örneklerden anlaşıldığı üzere anahtar kelime araştırması SEO sürecinin en önemli bölümlerinden birisidir.

Daha fazla trafik mi yoksa daha fazla dönüşüm getirecek trafik mi? 

 Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır?

 

 • Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Google Anahtar Kelime aramanızın için Google Keyword Planner aracı kullanılabilir. Google Keyword Planner aracı ücretsiz bir anahtar kelime analizi aracıdır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmak için pek uygun olmayabilir. Uzun kuyruklu anahtar kelime araması yapmak için aşağıdaki diğer alternatif anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz.

Orbita olarak bizim en çok tercih ettiğimiz anahtar kelime aracı SemRush’ dır. SemRush ile uzun kuyruklu anahtar kelimeleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca, Semrush aracı ile anahtar kelimelerin aranma niyetine, aranma hacmine, kelimenin rekabet düzeyine de erişim sağlayabilirsiniz. Semrush anahtar kelime aracı, rakip sitelerin hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada yer aldıklarını da bizlere sunmaktadır. Bu yüzden anahtar kelime analizi yaparken muhakkak Semrush’ ı denemenizi önermekteyiz!

 • UberSuggest
 • KWFinder
 • Moz Anahtar Kelime Aracı
 • SEOsurf Google Chrome Aracı

Site İçi SEO Nedir?

SEO Nedir sorusununu cevapladık. Peki Site içi SEO Nedir? İsminde de anlaşıldığı gibi, site içi SEO optimizasyonu, web sayfaları üzerinde yapılan optimizasyon çalışmalarının tamamıdır. Sayfalarınızı kullanıcılara göre optimize etmelisiniz. SERP’ de bir başlık, açıklama ve web sitesi URL’i bulunmaktadır. Site içi SEO optimizasyonu yaparken iyileştirme ve geliştirme yapacak olduğunuz alanlar öncelikli olarak bu kısımlar olmalıdır.

Web sitenizdeki her sayfanın kendine özgü bir başlığı ve açıklaması olması gerekmektedir. Bu sayfa başlıkları kullanıcıların ilgisini çekmeli, sayfanız ile alakalı olmalıdır.

Site İçi SEO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenler;

 • Web sitenizin güncel, alakalı ve özgün içeriklerden oluşması gerekmektedir.
 • Her sayfanın benzersiz başlığı ve açıklaması olmalıdır.
 • Başlık etiketlerinin (H1-H5) uygun şekilde kullanılmalıdır.
 • Görsellerinizin boyutunun düşük ve ALT etiketinin olduğundan emin olmalısınız.
 • Mobil dostu bir web sitenizin olup olmadığına emin olunuz.
 • Web sitenizin hızlı açılmasına odaklanmalısınız.

SEO Performansı Nasıl Ölçümlenir?

Web siteniz için SEO çalışmaları yapıyorsunuz fakat ölçümleyemiyorsanız; çalışmanız başarılı olma ihtimali oldukça düşüktür. Sitenize gelen organik trafiği, SERP’deki anahtar kelime sıralamalarınızı ölçümleyerek aksiyonlar almanız gerekmektedir. Web sitenize gelen organik trafiği öğrenmek için Google Analytics aracını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Google Analytics > Edinme > Organik Trafik

SEO çalışmalarınızın performansını ölçümlemenize yardımcı olabilecek metrikler aşağıda yer almaktadır!

Ortalama Konum – SERP’de belirli bir sorguya karşılık web sitenizin ortalama sıralamasını göstermektedir.
Tıklama Oranı – Web siteniz SERP’deki belirli bir sorguda almış olduğu gösterime göre olan tıklanma oranını temsil etmektedir. Tıklanma oranını iyileştiriyor olmanız SEO performansınızda başarı sağlıyorsunuz anlamına gelmektedir.
Dönüşümler – Dönüşüm oranları da tıklanma oranları gibidir. Dönüşüm oranlarınızdaki artışlar web sitenizin SEO sürecinin istenildiği yönde gitmesinin habercisidir.
Davranış – Organik trafik ile gelen ziyaretçilerin hemen çıkma oranı SEO başarısı için oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

SEO Uzmanı Seçerken Neler Dikkat Edilmelidir?

Bir SEO uzmanı ile çalışmadan önce doğru karar vermek oldukça önemlidir. Doğru SEO uzmanı ile çalıştığınızdan emin olmanız için dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda sizler için paylaştık. Hemen, birlikte inceleyelim!

Bir SEO uzmanı ile çalışmadan önce sormanız gereken sorular;

 • Örnek çalışmalarınızı ve referanslarınızı inceleyebilir miyim?
 • Ne kadar süredir SEO ile ilgileniyorsunuz?
 • SEO konusundaki en önemli kriterleriniz nelerdir?
 • Site içerisinde optimizasyon çalışmaları yapıyor musunuz?
 • Sıralama garantisi veriyor musunuz? (Profesyonel bir SEO uzmanı sıralama garantisi vermez.)
 • Bulunduğumuz sektörde çalıştığınız bir firma bulunuyor mu?
 • Raporlamayı nasıl yapıyorsunuz? Örnek görebilir miyim?
 • Sizin için SEO Nedir?
 • İletişim kanalınız ya da kanallarınız nelerdir?

Web siteniz için profesyonel bir SEO uzmanı ile çalışmak; web sitenize yapacak olduğunuz en iyi yatırım olucaktır!

Sonuç

SEO nedir? Sorusununu cevaplandırdım. SEO tek seferlik bir çalışma değildir. Web siteleri ne kadar büyükse o kadar çok iş yükü oluşmaktadır. SEO uzmanları size backlink satışı yapmaz. Profesyonel bir SEO uzmanı, anahtar kelimeleriniz için sayfa garantisi vermez. SEO çalışmaları ile Google’ da üst sıralarda yer almanın onlarca farklı etkeni bulunmaktadır. Bu etkenleri sizlerle detaylı bir şekilde paylaştık. Hala web sitenizde istediğiniz performansa ulaşamadıysanız bize ulaşım sağlayabilirsiniz.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu