Dijital PazarlamaSEO

SEO Kariyerine Nasıl Başlanır?

SEO Kariyerine Nasıl Başlanır? SEO kariyerine başlamak ister misiniz? 2011’den beri SEO sektöründe çalışıyorum ve bu yazıda SEO’nun sizin için bir kariyer seçimi olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacağım.

Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO yeni bir şey değil. Neredeyse yirmi yıldır var ama sadece son birkaç yılda sektör olarak anılmaya başlandı.

Bugün, dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler dijital pazarlama üzerine kurslar sunuyor ve eğitim almak ve SEO sertifikası almak için birçok çevrimiçi alternatif bulunuyor. Fakat, kesinlikle SEO öğrenmek için tecrübeye sahip olmanın gerektiğini düşünüyorum. Tecrübe de uygulamaya geçerek kazanılıyor.

SEO alanında kariyer yapmak istiyorsanız, doğru eğitimi almanın yanı sıra göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör vardır.

Bir SEO uzmanının iş rolü, yalnızca bir kurs aracılığıyla öğrenilen teorileri pratikte uygulamak değil, bundan çok daha fazlasıdır.

Peki, mesele sadece doğru SEO eğitimi almak değilse, bir SEO uzmanının başka hangi becerileri olmalıdır?

Kısa cevap, analitik, iletişim ve geliştirme becerilerini içeren çeşitli beceriler dizisidir (geliştirici olmanız gerekmez, ancak temel HTML kodunu anlamanız gerekir).

SEO Kariyerine Başlamak için 10 Adım

  1. SEO Becerilerinizi Geliştirin
  2. Yazma Becerilerinizi Geliştirin
  3. Bilginizi ve Tecrübelerinizi Geliştirin
  4. Analitik Becerilerinizi Geliştirin
  5. SEO Araçlarının Nasıl Kullanılacağını Öğrenin
  6. Pratik Yapın
  7. SEO Eğitimi Alın

1. SEO Becerilerinizi Geliştirin

SEO alanında herhangi bir işe başvurmadan önce, gerekli SEO bilgi ve tecrübesine sahip olup olmadığınızdan emin olmalısınız.

Arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrenmek için biraz araştırmayın. Gerekli SEO bilgisine sahip olmanız için sürekli olarak kendinizi geliştiriyor olmanız gerekiyor.

SEO’nun konusu; bir web sitesini arama motorları ve potansiyel müşteriler için optimize etmek, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almaktır.

SEO becerilerinizi geliştirmek için, Teknik SEO, Site İçi SEO ve Site Dışı SEO gibi süreçlere hakim olun.

Anahtar kelime araştırması, bağlantı kurma, geri bağlantılar ve SEO ile ilgili konularda okuduğunuz diğer terimler dahil olmak üzere SEO terminolojisini anladığınızdan emin olun.

Teoride ustalaşmanın en iyi ve en hızlı yollarından biri, iyi bir SEO Eğitimi almaktır. Uygulamalı SEO eğitimi ile SEO becerilerinizi ve bilginizi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

2. Yazma becerilerinizi geliştirin

En önemli SEO görevlerinden biri, sayfa başlıkları ve meta açıklamalar yazmak, sayfa başlıklarını iyileştirmek ve bir sayfanın içeriğini optimize etmektir. Yazma becerileriniz iyi değilse bu konularda başarılı olmanız pek de mümkün olmayacaktır.

Amerika veya İngiltere’deki müşterilerle çalışmayı planlıyorsanız ve İngilizce ana diliniz değilse, bir SEO metin yazarlığı kursu almanız veya İngilizce yazma becerilerinizi geliştirmenin başka yollarını bulmanız gerekir.

Şimdilik isteğe bağlı bir süreç gibi gelebilir ancak SEO metin yazarlığı işine başlar başlamaz önemini anlayacaksınız.

3. Bilginizi ve Tecrübelerinizi Geliştirin

SEO uzmanı olmak için web tasarım veya kod biliyor olmanız gerekmez, ancak bazı temel geliştirme becerilerine sahip olmanız gerekir.

HTML kodunu okuyup anlayabilmeli, bir web sitesinin nasıl yapılandırıldığını bilmeli ve web geliştirme sürecinde JavaScript’in rolünü anlayabilmelisiniz. Bu edineceğiniz bilgi ve tecrübeler SEO alanında sizi farklı kılacak niteliktedir.

Sayfa başlıklarını ve açıklamalarını ve ayrıca SEO ile ilgili diğer ayarları (kalıcı bağlantılar, yorum ayarları, site haritaları vb.) düzenlemek için WordPress gibi popüler CMS ile çalışma yeteneğine sahip olmanız gerekir. A’dan Z’ye WordPress ve benzeri içerik yönetim sistemlerine hakim olmalısınız.

İş sorumluluklarınızın bir kısmı, geliştiricilere bir web sitesinde SEO ile ilgili değişiklikler yapma konusunda rehberlik etmek olacaktır, böylece ne isteyeceğinizi bilmeniz gerekir.

4. Analitik Becerilerinizi Geliştirin

SEO=Analitik düşünce diyebiliriz. Yaptığınız SEO çalışması için profesyonel raporlar hazırlamanız gerekebilir. Ayrıca, detaylı anahtar kelime analizleri, anahtar kelime sıralama takipleri için de analitik düşünmek gerekir.

Bu bilgileri okumak, yorumlamak ve anlamlı bir formatta sunmak için gerekli becerilere sahip olmanız önemlidir. Excel ve Google E-Tablolar gibi araçların nasıl kullanılacağını bilmeniz gerekmektedir.

5. SEO Araçlarının Nasıl Kullanılacağını Öğrenin

Doğru SEO araçları ve doğru SEO stratejileri ile başarılı olabilirsiniz. SEO araçları websiteleri için birçok metrik ve analizi bize sunmaktadır.

Google Analytics, Google Search Console bilgisinin yanı sıra aşağıdaki SEO araçlarını da kullanabiliyor olmalısınız.

Yoast SEO – Piyasadaki en popüler SEO eklentisidir. Yoast SEO’nun nasıl kullanılacağını bilmek sizi profesyonel bir SEO yapmaz, ancak Yoast SEO’nun içini ve dışını bilmiyorsanız profesyonel olamazsınız. Ayrıca, WordPress altyapısına sahip siteler için kesinlikle en az bir SEO eklentisine hakim olmalısınız. All in One SEO ve Rank Math SEO eklentileri de Yoast SEO eklentisine alternatif olarak kullanılabilir.

SEMRUSH – Bu benim sıklıkla tavsiye ettiğim bir SEO aracıdır. Detaylı anahtar kelime araştırması, bağlantı oluşturma, PPC kampanyaları, rakip analizi ve daha pek çok görev için günlük olarak kullandığım bir araçtır.

6. Pratik Yapın

Yukarıda, uzman olmanın SEO kavramlarını ve teorisini bilmekle sınırlı olmadığını, SEO uzmanı olmanın çoğunlukla pratik yapmaktan geçtiğinden bahsettim.

Resmi bir eğitim olsun ya da olmasın, SEO sertifikası olsun ya da olmasın, başarılı bir SEO uzmanı olmak için sürekli olarak pratik yapmalısınız.

Bir şirket veya SEO ajansı , nitelikleriniz nedeniyle değil, SEO deneyiminiz, bilginiz ve tecrübeniz ile sizi işe alacaktır.

SEO deneyiminizi oluşturmanın ve SEO öğrenmenin en iyi yolu SEO yapmaktır. Henüz bir müşteriniz yoksa, kendi web siteniz üzerinden SEO pratiği yapabilirsiniz. 🙂

6. SEO Eğitimi

SEO alanında uzmanlaşmanın en iyi ve en hızlı yollarından biri, uygulamalı bir SEO Eğitimi almaktır. Uygulamalı eğitim ile SEO uzmanı olabilirsiniz. Fakat, doğru kişi veya şirketlerden kaliteli bir eğitim almalısınız. Eğitimi alıp, uygulamaya geçiremiyorsanız; bu alanda iyi bir kariyere sahip olmanız pek de mümkün olmayacaktır.

SEO öğrenmek ve bu alanda uzman olup iyi bir kariyere sahip olmak için aşağıdaki bağlantıda SEO eğitimime katılabilirsiniz. Üstelik, bu içeriği okuyan herkese %25’e varan indirim de sağlayacağımı bildirmek isterim. 🙂

SEO Eğitimi

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu