SEO

Dahili Bağlantılar Sıralama Faktörü mü?

Dahili bağlantılar arama sıralamalarını nasıl etkiler? Dahili bağlantıların ne kadar önemli olduklarını derinlemesine inceleyelim.

SEO ile ilgileniyorsanız, dahili linkleri/bağlantıları çok kez duymuşsunuzdur. Fakat, bu bağlantılar ne kadar önemlidir?

Dahili linkler, anahtar kelimelerin sıralamalarını etkiler mi? Eğer öyleyse, dahili bağlantıları SEO için en iyi şekilde nasıl optimize edebilirsiniz?

Sıralama Faktörü Olarak Dahili Bağlantılar

Dahili bağlantılar, aynı etki alanındaki iki sayfayı birbirine bağlayan köprü metni bağlantılarıdır. Örneğin:

  • ogulcandemirer.com domaininde yer alan ve şuan okumakta olduğunuz “dahili bağlantılar” yazısından bir diğer yazım olan “SEO nedir?” yazıma link veriyorsam bu dahili bağlantı olacaktır.
  • “Dahili Bağlantı nedir?” makalesinden başka bir websitesine / web sayfasına  giden bir bağlantı ise harici bağlantı olarak isimlendirilmektedir.

Sıralama Faktörü Olarak Dahili Bağlantıların Kanıtı

Google’ın Arama Nasıl Çalışır başlıklı sayfası, bağlantıların Google’ın yeni içerik keşfetmesine nasıl yardımcı olduğunu açıklamaktadır.

Google:

“Tarama süreçlerimiz her zaman sürece ayak uydurmak için çalışıyor. Google botları, daha önce gördükleri içeriğin ne sıklıkta değiştiğini öğrenirler ve gerektiğinde yeniden ziyaret ederler…”

“Onları seviyoruz. Bunları, örneğin PageRank hesaplamasında normal bağlantılar olarak ele alıyoruz.”

Görünüşe göre; bağlantılar bir sayfanın arama sonuçlarındaki performansını etkileyebileceğini doğrulamış.

Google, bağlantı metnine bakıyor mu?

John Mueller, 2017’nin sonlarında bu soruya yanıt olarak bir tweet atmıştı:

“Çoğu bağlantı, bağlantı metinleri aracılığıyla biraz ek bağlam sağlar. En azından yapmalılar, değil mi‽”

Daha sonra 2018’de , mobil öncelikli dizine eklemeyle ilgili sıralama değişiklikleri sorulduğunda Mueller;

“Mobil sitenizde sıralama için ihtiyacınız olan tüm içerik (dahili bağlantılar, resimler vb. dahil) yoksa, o zaman etkisi olabilir.”

Mueller yine Twitter’da, 2020 yılında Lighthouse denetiminin sonuçlarıyla ilgili bir soruya yanıt verdi.

“Yararlı bağlantı metni içeren bağlantılar kullanıcılara ve arama motorlarına yardımcı olur.”

Google’a bir web sitesindeki en önemli sayfaları bildirmek için dahili bağlantı kullanmanızı önermektedir. Örneğin, işletmeniz için diğerlerinden daha önemli bir ürününüz varsa, özellikle ana sayfanızdan ve web sitenizdeki diğer önemli sayfalardan o ürüne bağlantı verin.

Mueller, 2021 yılında yine bağlantılarla ilgili başka bir soruyu yanıtladı. Soru ise şuydu: Bir sayfada çok fazla kullanırsanız bağlantıların etkisi azalır mı?

Mueller’in yanıtı site yapısına indirgendi. Google hala site yapısını anlayabiliyorsa ve bazı sayfaların diğerlerine göre öneminin farkını görebiliyorsa, dahili linklerin sayısının fazla olması kabul edilebilir. Mueller 2022’de yine bu soruya benzer bir cevap veriyor.

Altbilgiye (footer) veya içeriğe bağlantı yerleştirmenin bir fark yaratıp yaratmadığı sorusu soruldu.

Mueller ise; Hiçbir anlamı olmadığını söyledi.

Google’ın Etkili Dahili Bağlantılar İçin Tavsiyesi

Dahili Bağlantılar

Google çalışanlarının yanıtlarının çoğu, kullanıcıların deneyimini iyileştirmeye ve arama motorlarının sitenizi anlamasına yardımcı olmaya yöneliktir. Google dökümanları size net yanıtlar sağlar.

İçerik oluşturucuların, sitelerini tarayıcılar için nasıl daha erişilebilir hale getireceklerini öğrenmek için Google Search Console’u kullanmalarını önermektedir.

Bağlantıların doğru çalışıp çalışmadığını site denetimi ile tespit edebilirsiniz. Site denetimi hakkında detaylı bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, profesyonel bir SEO ajansı ile çalışıyorsanız, bağlantılarınızı optimize etmenize gerek yoktur. Çünkü, SEO ajansı profesyonel olarak site içi SEO çalışmalarını üstlenmektedir.

SEO’ya dair daha fazla ve güncel bilgiler edinmek için beni sosyal medyadan takip edin!

Instagram: ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu