SEO Uzmanı

SEO uzmanı nedir, neler yapar ve en çok kullandıkları programlar nelerdir gibi soruları detaylı olarak sizlerle bu içerikte paylaşmak istedim.

SEO Uzmanı Nedir?

SEP Uzmanı Nedir?

Google’da üst sıralamalarda olmak, daha fazla görünür olmak için site içerisinde ve dışarısında çalışmalar yapan kişiye SEO uzmanı denir. SEO Uzmanı, bir web sitesini arama motorları için optimize edilecek şekilde iyileştirmeler ve düzeltmeler yapmaktadır.

Bir SEO uzmanı, arama sonuçlarının alakalı olmasını sağlamak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi, organik web sitesi trafiği, daha fazla satış hacmi ve marka bilinirliği oluşturmak için bir web sitesinde sayfa optimizasyonu gerçekleştirir.
SEO Uzmanı, Google Analytics, Google Search Console, Semrush, Ubersuggest gibi SEO araçlarından yararlanarak bir web sitesinin Google’daki görünürlüğünü artırabilir.

SEO Uzmanı Neler Yapar?

SEO Uzmanı veya SEO Ajansı ‘nın sorumlulukları yapılacak SEO çalışmasına göre değişiklik gösterebilir. Fakat, genel olarak; SEO uzmanı genel olarak sitenin tüm optimizasyon çalışmalarından sorumludur. SEO uzmanının veya ajansının sorumlulukları;

 • Web sitesinin, arama motoru sonuç  sayfalarındaki sıralamalarını artıracak optimizasyon stratejileri geliştirmek.
 • Detaylı anahtar kelime araştırması ve analizi yapmak.
 • Anahtar kelimelerin sıralama takibini yapmak.
 • Rakip siteleri ve sayfaları analiz etmek.
 • Yeni anahtar kelimeleri bulmak, siteye dönüşüm getirecek anahtar kelimeleri hedeflemek.
 • Site Denetimi yapmak.
 • Bağlantı kurma stratejileri oluşturmak, backlink profillerini analiz etmek.
 • SEO hedeflerine bağlı olarak SEO stratejileri oluşturup, uygulamak.
 • Görsel SEO çalışmaları yapmak.
 • Site Hızı Optimizasyonu yapmak.
 • Mobil uyumluluk sorunlarını tespit edip, iyileştirmek.
 • Özgün, SEO uyumlu ve dönüşüm getirecek içerikler oluşturmak.
 • Teknik SEO hatalarını tespit etmek, sorunları düzeltmek.
 • Profesyonel olarak SEO araçlarını kullanmak.
 • Hedef kitleyi yakından tanımak, arama niyetine uygun stratejiler kurgulamak.

SEO Uzmanı SEO Sürecini Nasıl Yönetmelidir?

Bir SEO uzmanı ile birlikte çalışmayı düşünüyorsanız veya SEO uzmanı olmak istiyorsanız, SEO süreçlerine hakim olmanızda fayda var! Planlı bir SEO süreci size başarıyı getirecektir. Peki, bir SEO uzmanı SEO süreçlerini nasıl yönetmelidir? Hemen birlikte inceleyelim…

SEO Çalışması Başlangıç Süreci

SEO uzmanları, bir websitesi üzerinde çalışmaya başlamadan önce çeşitli araştırmalar, analizler yapmalıdır. Bu analizler sonucunda web sitesi sağlığını, eksikliklerini ve hatalarını iyileştirecek SEO stratejileri oluşturur.

Kullanılan programlar/araçlar sayesinde Teknik SEO hataları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilir. Ayrıca, SEO araçları ile yeni anahtar kelimelerin analizini, sıralama takibini yapmaya başlar. Bu doğrultuda rakip sitelerin, sayfaların da analizini yaparak çeşitli stratejileri oluşturmaya başlar.

Rakip sitelerin analiz işlemi bittikten sonra, Google Search Console, Google Analytics gibi temel ve ücretisiz SEO araçlarının kurulumunu yapmaktadır. Uzman kişi, websitesinin Google üzerinde herhangi bir ceza alıp almadığını kontrol eder. Sitenin indeks ve kapsam sorunlarının olup olmadığını inceler. SEO Danışmanı bu araçların kurulumunu ve kontrolünü yaptıktan sonra, site içerisindeki teknik düzeltmelere ve iyileştirmeler geçiş yapmaya hazır hale gelmiştir. Ayrıca, sitenin SEO durumu hakkında net bilgi sahibi olup ve yol haritasını oluşturmuş olucaktır.

İyileştirme ve Geliştirme Süreci

SEO uzmanı, yukarıda saydığım stratejiler ve uygulamalar doğrultusunda iyileştirme ve geliştirme sürecine başlangıç vermektedir. Bu sürece kadar edinilen bilgiler doğrultusunda site içerisinde çeşitli iyileştirme süreçleri başlamaktadır. İyileştirme ve geliştirme sürecinde hangi çalışmalar yapılmaktadır? Birlikte inceleyelim…

Anahtar Kelime Analizi

SEO uzmanı, başarılı bir SEO süreci yönetmek için; tüm süreç boyunca anahtar kelime analizi ve sıralama takibi yapması gerekmektedir. Anahtar kelimeler, SEO çalışmalarının olmazsa olmazıdır. SEO çalışmalarında başarı, anahtar kelimelerin doğru hedeflenmesi ve doğru stratejiler oluşturulması ile gelmektedir.

Çalışma yapılacak websitesi yeni ve otoritesi düşük bir site ise uzun kuyruklu anahtar kelimeler hedeflenmelidir. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin arama hacmi düşük olsa da dönüşüm oranları yüksektir. Ayrıca, Google’da ilk sıralarda yer alması çok daha kolaydır. Çünkü, uzun kuyruklu anahtar kelimelerin rekabeti düşüktür. Doğru uzun anahtar kelimeleri hedeflemek ve listelemek biraz zor olabilmektedir. Fakat, bunlar için de birçok anahtar kelime analiz aracı kullanılabilmektedir.

Başlık ve Açıklama Optimizasyonları

Meta başlıklar ve açıklamalar sonuç sayfalarında başlığınız ve URL’nizle birlikte meta açıklamalar göründüğünden, sonuçlarınızın tıklama oranlarına doğrudan etki etmektedir. Bu yüzden, SEO uzmanı iyileştirme çalışmalarına başladığında site içerisindeki meta açıklamaları ve başlıkları analiz eder. Aynı veya benzer başlık ve açıklamaları tespit eder. Birbirini tekrar eden başlıklar ve açıklamaları özgünleştirir veya siler.
SEO uzmanı,  sitenizin içerisinde yer alan meta başlık ve açıklamaları muhakkak çeşitli stratejiler doğrultusunda optimizasyon çalışmaları sağlamalıdır.
Örneğin; 160 karakterin üzerinde bir uzunluğa sahip olan meta açıklamayı kısaltmalı, içerisinde anahtar kelimeyi hedeflemelidir.

İçerik Üretimi ve Çalışmaları

SEO Uzmanı İçerik Üretimi

Ne diyorduk; içerik kraldır. Daha fazla organik trafiğe ulaşmak ve nitelikli trafik elde etmek için içerik oldukça büyük bir öneme sahiptir. Google için kullanıcılara iyi bir deneyim sunmak oldukça önemlidir. Kullanıcılar, aradıkları içeriklere hızlı ve doğru bir şekilde ulaşmak ister.

Çalışmaların tamamında özgün içerikler kullanılmalıdır. Kullanıcıları yanıltan, doğru bilgi vermeyen ve kopyala yapıştır yapılan içeriklerden kesinlikle kaçınılmalıdır. Bu yüzden, SEO uzmanları, içerik konusunda oldukça hassas bir çalışma yapmalıdır. Çalışmalar boyunca, tespit edilen ve hedeflenen anahtar kelimeler üzerinden özgün, kaliteli ve dikkat çeken metin ve görseller ile içerik çalışması süreçleri yönetilmelidir.

Site içerisinde kopya, benzer veya zayıf içerikler varsa bunların tespiti sağlanmalıdır. Ayrıca, web sitesine herhangi bir dönüşüm getirmeyen, trafik getirmeyen içerikler de tek tek tespit edilip, gözden geçirilerek düzeltilmeli veya silinmelidir.

SEO uzmanları bu süreçte düzenli aralıklarda yeni özgün ve kaliteli içerikleri üretir ve paylaşır. İçerikleri paylaştıktan sonra indeks süreçlerini de takip eder. Ayrıca, SEO uzmanı doğal yollardan içeriklerinize geri bağlantılar / backlinkler  alabilir. Fakat, bu konu da oldukça önemli ve hassas bir konudur. Dönüşüm getirecek, otoritesi yüksek web sitelerinden gelecek olan backlink / geri bağlantılar SEO çalışmaları için oldukça önemlidir.

Teknik SEO Çalışmalarının Optimizasyonu

Site Denetimi SEO Danışmanlığı

Bu süreçte, web sitesinin altyapısındaki gerekli optimizasyon çalışmaları ve iyileştirmeler bulunmaktadır. SEO uzmanı, çalıştığı websitesinin altyapısına tamamen hakim olmalıdır. Altyapı hakkında yeterli bilgisi bulunmuyorsa, çalışmalar net bir sonuç vermeyebilir.

SEO Uzmanı Teknik SEO Çalışmalarında Hangi Çalışmaları Yapmalıdır?
 • SSL Sertifikası Kurulumu (HTTPS)
 • Mobil Uyumluluk Sorunları
 • Site Hız Optimizasyonu
 • Önbellekleme / Cache Eklentisi Kurulumu (HTML, CSS, Javascript Sıkıştırması)
 • Kullanıcı Deneyimi İyileştirmeleri
 • Kapsam / Dizin Sorunları
 • Kopya ve Benzer İçerikler
 • Kanonik Etiketleri (Canonical Tags)
 • Hreflang Etiketleri
 • Link İnşaası (URL Yapısı)
 • BreadCrumb
 • Site Haritası Optimizasyonu
 • Robots.txt

Görsel SEO Optimizasyonu

SEO Uzmanı Görsel SEO Optimizasyonu

Görsel SEO optimizasyonu, SEO çalışmaları için büyük bir öneme sahiptir. Kullanıcılar, görselliğe oldukça önem vermektedir. Ayrıca, büyük boyutlardaki görseller sayfa açılış hızlarını düşüreceği gibi SEO performansına doğrudan kötü bir etki oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı, profesyonel bir SEO uzmanı, site içerisindeki görsellerin tamamını analiz etmektedir. Bu analizler sonucunda yüksek boyuttaki görselleri ve alt etiketi bulunmayan görselleri optimize eder. İçeriklerde alakasız ve özgün olmayan görseller bulunuyorsa bunları tek tek inceleyip, siler. Böylelikle, sayfa içeriğinin kalitesini ve özgünlüğünü artırmış olur.

Site Hızı Optimizasyonu

Google’ın en çok önemsediği ve bilinen en doğru sıralama faktörlerinden birisi de hızlı açılan web sayfalarıdır. Bu yüzden, SEO uzmanı yavaş açılan veya açılışta sorunlar, gecikmeler yaşayan web sayfaların tespitini yapar. Yaptığı analizler ve gözlemler sonucunda web sayfalarının açılış hızlarını optimize eder. Her SEO uzmanının kendine has ve özgü teknikleri vardır. Bu hız optimizasyonu çalışmalarına yukarıda belirttiğim gibi Görsel SEO Optimizasyon çalışmalarını da girmektedir.

Rapor ve Analizler

Profesyonel SEO uzmanı düzenli olarak proje üzerinde çalışmaktadır. Çalışmaları iyileştirmek ve daha iyiye götürmek için sürekli çeşitli yazılımları ve SEO araçlarını kullanır. Sürekli olarak yapılan anahtar kelime analizleri, rakip analizleri, site sağlık durumları gibi raporları ortaya çıkarır. Bu raporlar sonucunda çeşitli iyileştirmeler, düzeltmeler ve geliştirmeler yapmaktadır. Profesyonel SEO uzmanları, gerçekliği olmayan bilgilere dayanarak uygulama yapmaz.

SEO uzmanı, SEO süreci boyunca, çalışılan websitesi hakkında müşterilerine rapor ve analiz sunar. Rapor ve analizler SEO uzmanına bağlı olarak gelişmektedir.

SEO Uzmanı Hangi Programları ve Araçları Kullanır?

SEO Uzmanı SEO Araçları

Her SEO Uzmanı kendine has stratejiler oluşturduğu gibi kendine ve çalışmasına uygun programları kullanmaktadır. Fakat, SEO uzmanlarının en çok kullandıkları programları ve araçları sıralamak gerekirse;

 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Google Trends
 • Google My Business
 • Yandex Metrica
 • Bing Web Master Tools
 • Semrush
 • Ahrefs
 • SpyFu
 • Screaming Frog
 • Ubersuggest
 • KeywordTools.io
 • Google Ads Keyword Planner
 • Moz Analytics

Performans Odaklı SEO Uzmanı

 • Değişen ve gelişen teknolojiyi yakından takip eder.
 • Disiplinli, planlı ve düzenli çalışır.
 • İletişim beceriler güçlüdür.
 • Sitenin geleceği hakkında stratejiler oluşturur.
 • Somut analizler ile hareket eder.
 • SEO Araçlarına ve yazılımlara hakimdir.
 • Sorulan sorulara net cevaplar verir.
 • Proje hakkında gerçekçidir.
 • Şeffaf ve dürüst çalışma ilklerini önemser.
 • Raporlarını şeffaf ve net bir şekilde sunar.

SEO Uzmanı Oğulcan Demirer Nasıl Çalışır?

SEO Uzmanı Oğulcan Demirer
Performans odaklı bir SEO hizmeti sunmaktayım. Yaklaşık 9 yıldır profesyonel olarak uluslararası SEO hizmeti sunmaktayım. Web sitesinin SEO başarısını almış olduğu site trafiği ile ölçümlemiyorum. Önemli olanın dönüşüm ve performans sağlayacak, nitelikli ve kaliteli SEO çalışmalarının olduğunu savunuyorum. 🙂

Oğulcan Demirer Siteniz için Neler Yapar?

 • Web sitenizi A’dan Z’ye analiz ediyorum. Eksiklikleri ve hataları tespit edip, iyileştirmeleri yapıyorum.
 • Anahtar kelimelerinizi sürekli analiz ediyorum. Sıralamalarını takip edip, dönüşüm getirecek, yeni anahtar kelimeler keşfediyorum.
 • SEO stratejilerinizi kurguluyor ve aksiyon alıyorum.
 • Teknik SEO çalışmalarınızı kapsamlı bir şekilde yapıyorum.
 • Sitenizdeki kullanıcı deneyimini iyileştiriyorum.
 • Google Analytics ve Search Console optimizasyon ve entegrasyon çalışmalarını tamamlayıp, uygulama sürecine geçiyorum.
 • Rakiplerinizin sitelerini, içerik sayfalarını ve anahtar kelimelerini sürekli olarak analiz ediyorum.
 • Kontrollü ve planlı bir şekilde hareket ediyorum.
 • Markanızın dijital performansını artıracak çözümlerde ve önerilerde bulunuyorum.
 • Performans odaklı SEO çalışmaları uyguluyorum.
 • Sitenizin geleceğini ve SEO çalışmalarınızın yol haritasını kurguluyorum.
 • Sürekli olarak site içerisinde kontroller gerçekleştiriyorum.
 • Sitenizin sağlık durumunu ve otoritesini takip ediyor ve geliştiriyorum.
 • Yapılan çalışmaları aylık olarak sizinle paylaşıyorum.

Neden SEO Uzmanı Oğulcan Demirer ile Çalışmalısınız?

SEO uzmanı Oğulcan Demirer, markanıza performans ve dönüşüm getirecek ileri seviye SEO çalışmalarını üstlenmektedir.  İşine aşık bir SEO uzmanı ile çalışmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. 🙂
Dijitalde başarılı olmak, markalaşmak isteyen ve websitesini büyütmek isteyen her işletme veya birey benimle iletişime geçebilir. Hemen arayın, sitenizin geleceğini birlikte tasarlayıp, neler yapabileceğimizi konuşalım!

Başa dön tuşu