SEO Notları

Tıklama Derinliği Nedir?

Tıklama derinliği, bir kullanıcının bir web sitesinin ana sayfasından belirli bir iç sayfaya gitmesi için gereken tıklama sayısıdır. SEO çalışmaları için tıklama derinliğinin ne kadar önemli bir metrik olduğunu yazının devamında sizlerle paylaştım. Keyifli okumalar…

Tıklama Derinliğini Anlamak

Bir kullanıcının ana sayfadan B sayfasına gitmesinin tek yolu önce A sayfasından geçmekse bunun derinliği 2’dir. Tıklama derinliği, kullanıcıların bir web sitesinde izlediği gezinme yolunu ifade eder! Aslında bu yüzden de site mimarisi ile doğrudan bağlantılıdır. Site mimarisi her ne kadar önemliyse tıklama derinliği de bir o kadar önemlidir.

Her tıklamanın, ana sayfadan başlayarak sitenin içerik hiyerarşisinde/ site mimarisinde daha derin bir adımı temsil ettiği dijital bir yolculuk olarak hayal edin. Bu metriği anlamak, web sitenizin arama motorlarındaki performansını artırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek için oldukça önemlidir. Ancak burada bahsettiğim karışık bir mimari ile bir tıklama derinliği oluşturmak değil! Bu konuya alt başlıkta yer verdim.

Tıklama Derinliği Neden Önemlidir?

Optimum tıklama derinliği, kullanıcı deneyiminde ve arama motoru sıralamalarında önemli bir rol oynar. Özellikle Google, bir sayfanın önemini, anasayfadan erişilebilirliğini inceleyerek değerlendirir. Yani Googlebot’da web sayfaları arasında dolaşıyor. Daha derine gömülen sayfalar daha az kritik olarak algılanabilir ve Googlebot bunları taramadan geçebilir.

İyi yapılandırılmış bir site mimarisi, temel içeriğe ana sayfadan birkaç tıklamayla kolayca erişilmesini sağlar. Yani hem kullanıcılar hem de arama motoru botları içeriklerinize kolaylıkla erişim sağlayabilmelidir. Örneğin potansiyel bir müşterinin popüler bir ürün aradığını varsayalım. İstenilen sayfaya ulaşmak için birkaç defadan fazla tıklamamaları gerekir.

Tıklama Derinliği Sorunları ve Çözümü

  1. Stratejik iç bağlantı: Dahili bağlantıları içeriğe doğal bir şekilde ekleyerek, kullanıcıları deneyimlerini bozmadan ilgili sayfalara yönlendirebilirsiniz. Bu strateji yalnızca kullanıcı gezinmesini geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda arama motoru tarayıcılarının içeriğinizin birbirine bağlılığını anlamalarına da yardımcı olur.
  2. Üst/Ana kategorileri optimize edin: Üst kategorileri ana sayfaya yakın tutarak sitenizin önemli bölümlerine erişmek için gereken tıklama sayısını azaltın.
  3. Sayfalandırma Optimizasyonu: Aşırı sayıda sayfa tarayıcının gezinmesini engelleyebileceğinden, sayfalandırma bağlantılarını yönetilebilir bir sayıyla sınırlandırabilirsiniz.  Sayfalandırmayı yoğunlaştırarak hem kullanıcılar hem de arama motoru algoritmaları için daha net bir yol oluşturursunuz.
  4. Site hızını artırın: Tarama sürecini hızlandırmak için sitenizin yükleme hızını artırın. Daha yüksek bir site hızı yalnızca dizine eklemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcılara daha sorunsuz bir gezinme deneyimi sağlayarak daha fazla dönüşüm ve trafik kazandırır.
  5. Hataları yeniden yönlendirin ve çözün: Sorunsuz bir tarama deneyimi sağlamak için düzenli olarak 404 hatalarını giderin ve 301 yönlendirmelerini uygulayın.

 

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu