SEOSEO Terimleri

SERP Nedir? SERP Özellikleri Nelerdir?

Arama motoru sonuç sayfası (SERP), bir arama motorunun belirli bir kelime veya kelimeler sorgusuna yanıt olarak verdiği sonuçların listesidir. Google, bu tür sonuçlara “arama sonucu özellikleri” yani  search result features denir.

Daha iyi bir SEO performansı için SERP’i iyi analiz etmek oldukça önemlidir. Google ve diğer arama motorları, kullanıcı dostu bir arama motoru deneyimi sağlamak için bu özellikleri sık sık test eder ve geliştirir. Hatta buna özel algoritmalar oluşturmaktadır.

Google’da görebileceğiniz en yaygın SERP özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Öne Çıkan Snippet
 • İncelemeler
 • Site bağlantıları
 • Videolar
 • Başlıca Haberler
 • Görseller
 • Twitter
 • Bilgi Paneli
 • SSS ( Sıkça Sorulan Sorular)
 • Kullanıcılar Bunları da Sordu
 • ilgili aramalar
 • Google’da Uçuş
 • Otel ve Konaklama
 • Google Reklamları
 • Alışveriş Reklamları (Ürün Listeleme Reklamları)
 • Zengin snippet’ler

Google SERP Sonuçları

Öne Çıkan Snippet’ler, normal organik sonuçların üzerinde görüntülenmektedir. SEO çalışmalarında buna “sıfırıncı konum veya sıfırıncı sıra” denir.

Öne Çıkan Snippet’te Google, kullanıcının sorusuna kısa ve doğrudan bir yanıt sağlamak için bir web sitesindeki metin veya videonun bir bölümünü vurgulamaktadır.

Bu SERP özelliği, kişiler, olaylar, bilimsel gerçekler, spor, hesaplamalar, renk seçimi vb. ile ilgili sorgular için kullanılmaktadır.

Bilgi Paneli

SERP Bilgi Paneli

Google, kişilere ve konumlara hızlı bir genel bakış sağlamak için bir bilgi paneli kullanmaktadır. Genellikle önemli tarihler, konuya kısa bir genel bakış ve görselleri içermektedir. Panel, masaüstü sonuçlarında SERP’lerin sağ üst köşesinde ve mobil cihazlarda en üstte görüntülenmektedir.

Görseller

Google, görsel içeriğin daha kapsamlı bir sonuç sayfası sunacağını algıladığında arama sonuçlarının en üstünde kullanıcılara görseller sunmaktadır. Bir sonuca tıklamak sizi “Görseller” arama sekmesine götürür ve sadece oradan görseli barındıran web sitesine gidebilirsiniz.

İpucu: Görsel alt etiketleri kullanmak, Google’ın resimlerinizi anlamasına ve uygun şekilde görüntülemesine yardımcı olmaktadır.

SERP Görseller

Başlıca Aramalar

 

Kullanıcılar önemli bir olay veya son dakika haberi hakkında daha fazla bilgiyi aradığında “Başlıca Haberler” özelliği ile karşılaşabilmektedir.  Google, haberin ne zaman ve kim tarafından yayınlandığını belirterek, sorguyla ilgili bir haber akışı sağlamaktadır.

Google SERP Başlıca Aramalar

“Kullanıcılar bunları da sordu”

 

“Kullanıcılar bunları da sordu”, Google’ın sorunuzla ilgili olduğunu belirlediği sorgulara dayalı olarak otomatik olarak oluşturduğu soruları içermektedir. Kullanıcılar bunları da sordu özelliği, Google SERP’lerinde okumak için tıklanıp açılan kutucuklardan oluşmaktadır. Örneği aşağıdaki görselde yer almaktadır.

SERP Kullanıcılar Bunları da Sordu

 

 

Site bağlantıları, Google’ın web sitesi sonucunun altında sunduğu özel bağlantılardır. Google Ads reklamları ile ilgileniyorsanız, site bağlantıları özelliğini biliyor olmalısınız. 🙂

SERP Site Bağlantıları

Google, insanların bir web sitesinin belirli bir bölümüne hızla gitmelerine yardımcı olmak için bu bağlantıları görüntüler. Genellikle, Google navigasyon sistemini kolayca anladığında web siteleri için görünür.

Örneğin, biri bir bankayı ararsa, bankanın ana URL’sinin altındaki site bağlantıları, “çevrimiçi bankacılık portalı”, “banka konumlarını bulun” veya “bize ulaşın” gibi sayfalara kısayollar sunabilir.

Ekstra bağlantılara ek olarak, web siteniz bir Site Bağlantıları Arama Kutusu alabilir. Yapılandırılmış verileri doğru bir şekilde uygularsanız, web sitenizin dahili arama motoru tarafından güçlendirebilirsiniz.

Google, SERP’lerin alt kısmında, kullanıcılara ilk aramalarıyla ilgili diğer arama sorgularını isteyen bir “ilgili aramalar” bölümü de sağlar.

Google, bazılarını dikkate almamış olabileceğiniz bu ilgili aramaları sunar, böylece aradığınız yanıtı bulabilirsiniz.

Alışveriş Sonuçları

Google, bir alıcının niyetini tespit ederse, çeşitli e-ticaret sitelerinden alışveriş reklamlarında satın alınabilecek ürünlerin bir karuselini görüntüler.

Bu, kullanıcıların SERP’lerde ek sorgu aramadan birden fazla e-ticaret web sitesinde ürünlere hızlı bir şekilde göz atmalarına olanak tanır.

İncelemeler

İnceleme snippet’leri, tipik arama sonuçlarını sarı bir yıldız derecelendirmesi ve bazen bir resim ile tamamlar. Beş yıldız üzerinden bir derecelendirme görmek, her türden araştırmacıya değeri iletmek için evrensel bir semboldür.

Araştırmalar, inceleme içeren arama sonuçlarının daha yüksek bir ortalama TO sağlayabileceğini göstermiştir.

Kullanıcılar içeriğinizi inceleyebiliyorsa ve sayfa uygun şema işaretlemesine sahipse bu özelliği elde edebilirsiniz .

Google, incelemelerin güvenilirliğini ve incelemelerin “kendi kendine hizmet eden” veya web sayfası için uygun olup olmadığını kontrol edecektir.

Yerel Paket

Bir sorgu yerel hizmeti, yerel amacı içerdiğinde veya “yakınımdaki kahve dükkanı” veya “yakınımdaki en iyi pizza [buraya şehri ekleyin]” gibi bir coğrafi ad içerdiğinde SERP’lerde Yerel Paket görünür. Bu sonuçlar, mevcut konumunuza yakın işletmeleri içerir.

Yerel Paket, AdWords sonuçlarının altında bir SERP’nin en üstünde yer alır, ancak bazen organik bağlantıların altına kayabilir.

Yerel Paket genellikle şunlardan oluşur:

 • Konumları ve iğneleri olan bir harita
 • Her konum için beş yıldızlı bir derecelendirme ölçeği
 • Üç arama sonucu (bazıları reklam olabilir)

Bir işletmenin simgesine tıklamak, işletme hakkında aşağıdakiler dahil daha ayrıntılı bilgiler içeren Google İşletme Profili listesini sağlar:

 • Çalışma saatleri
 • Telefon numaraları
 • Resimler
 • Soru-Cevap
 • Popüler zamanlar
 • İncelemeler

Video

Bir arama sorgusu ile ilgili bir video SERP özelliği, organik sonuçlar arasında bir SERP üzerinde görünür.

Bu SERP özelliği, YouTube, Vimeo gibi bir video barındırma platformuna veya gömülü video içeren bir web sayfasına bağlanabilir .

Twitter

2015 yılında Google, SERP’lerde tweet’leri endekslemek için Twitter ile ortaklık kurdu.

Twitter arama sonuçları genellikle bir sorguyla ilgili en yeni ve trend olan tweetleri tercih eder. SERP’de herhangi bir yerde görünebilirler, ancak genellikle birkaç organik sonuçtan sonra ortaya çıkarlar. Twitter sonuçları, hem doğrulanmış hem de doğrulanmamış hesaplardan tweet’leri görüntüleyebilir.

SSS

SSS açılır listeleri, soru soran veya doğrudan “SSS” içeren sorgular için organik sonuçların altında görünür.

Sayfanızın sonucunun bu özelliği içermesi için içeriğinizi SSS şemasıyla işaretlemeniz gerekir .

Google’da Uçuşlar

SERP Google'da Uçuşlar

Google Uçuş Paketi  , internet üzerinden sunulan uçuşlarla ilgili bilgileri derler ve bunları bir seçenekler tablosunda sunar. Uçuşla ilgili herhangi bir sorgu için doğrudan SERP’lerde filtreleyebilir ve sıralayabilirsiniz.

Uçuş şirketlerinin hem organik hem de ücretli listeleri bu pakette gösterilmeye uygundur.

Otel Konaklama Listesi

SERP Otel ve Konaklama Listesi

Otel Paketi, otel listelerini doğrudan SERP’lerde Yerel Pakete benzer bir harita paketinde görüntüler. Ancak bu paket yalnızca otelleri içerir ve oteller ve reklamverenler, yerleşimler için Google Otel Reklamları aracılığıyla ödeme yapar .

İş Listeleri

Google, Glassdoor, Indeed, LinkedIn gibi kariyer web sitelerinden ve mevcut listeleri olan şirket web sitelerinden toplanan bir iş ilanları tablosunu listeler.

Rakip Sitelerde SERP Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Rakiplerinizin SERP özellikleri için gelip gelmediğini görmek istiyorsanız, en iyi yol Organik Araştırma Aracını kullanmaktır .

Organik Araştırma aracını kullanmak için platformun sol kenar çubuğundan “Organik Araştırma”yı seçin.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu