SEO

Arama Amacı Nedir?

Arama Amacı (Arama Niyeti), bir kullanıcının bir arama motoru üzerinde yaptığı aramaların amacıdır. Yaygın Arama Amacı türleri arasında bilgi amaçlı, ticari, gezinme ve işlem bulunur.

Google algoritmaları, arama amacını otomatik olarak yorumlar ve buna en uygun sonuçları kullanıcılara gösterir. Arama motoru genellikle Cevap Kutusu ve Bilgi Paneli gibi rich snippet sonuçlarını kullanır.

Arama Amacı SEO için Neden Önemlidir?

Arama Amacı Nedir?

Her anahtar kelimenin belirli bir arama niyeti bulunmaktadır. Hedeflediğiniz SEO stratejisi içerisinde web sayfalarınızda ve anahtar kelimelerinizde arama amacını önemseyerek üst düzey bir başarı elde edebilirsiniz.

Arama niyeti SEO için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Arama niyetini anladığınız zamanda Google sıralamalarınız, web sitenizin trafiği, tıklanma oranlarınız ve dönüşüm oranlarınız doğrudan olumlu yönde etkilenecektir.

Arama amacını tam olarak anlamak size şu konularda yardımcı olabilir: 

 • İşletmenizin ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarına uygun arama terimlerini hedefleyerek daha etkili anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.
 • Kullanıcı sorularını yanıtlayan ve sayfaları hem kullanıcılar hem de arama motorları için uygun olacak şekilde yapılandıran içerik oluşturabilirsiniz.
 • Arama motorlarının kullanıcıları için daha değerli ve alakalı olduğunu anladığı içerikler oluşturarak daha üst sıralamalarda yer alabilirsiniz.
 • Daha fazla potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca, kaliteli, tamamen dönüşüm odaklı web sitesi trafiği oluşturabilirsiniz.
 • Markanıza değer katarak, marka prestiji oluşturabilirsiniz.

Arama Amacı Türleri Nelerdir?

Genellikle, arama sonuçlarında karşımıza 4 tane arama amacı türü çıkmaktadır. Bunlar;

 • Gezinme amacı: Bir şey bulmaya çalışmak (örneğin, “Oğulcan Demirer web sitesi”)
 • Bilgilendirme amacı: Bir şey hakkında daha fazla şey öğrenmeye çalışmak (örneğin, “seo nedir?”)
 • İşlemsel amaç: Belirli bir işlemi tamamlamaya çalışmak (örneğin, “seo hizmeti fiyatları”)
 • Ticari amaç: Bir satın alma kararı vermeden önce daha fazlasını öğrenmeye çalışmak (örn. “en iyi SEO Ajansı”)

Kullanıcılar sizi ilk tanıdıklarında muhtemelen bilgilendirici anahtar kelimeler kullanacaklardır. Sizinle temasa geçtiklerinde,  ürün veya hizmet satın almak istediklerinde ise ticari amaçlı anahtar kelimeler kullanmaya başlayabilirler. Satın alma işlemine hazır olduklarında, işlemsel anahtar kelimelerin devreye girdiği yer burasıdır.

Aşağıda, tüm arama niyeti türlerini, bunların nasıl kullanıldıklarını ve bu anahtar kelimeleri içerikle nasıl optimize edebileceğinizi ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Navigasyon Arama Amacı

Gezinme amacı, kullanıcının belirli bir sayfayı, etki alanını veya fiziksel adresi bulmak istediği anlamını taşımaktadır. Google’ın “ziyaret” ve “web sitesi” kullanıcı amaçlarıyla eşleşmektedir ve yerel aramayı içermektedir.

Google’ın misyonu, arama yapan kullanıcılara iyi bir deneyim yaşatmaktır. Bu deneyimi ise kullanıcıların yaptığı arama sorgularına, doğru ve hızlı bir şekilde karşılık vererek yaşatabilir. Bu deneyimi yaşatmak için Google, bilgi panelleri veya yerel paketler gibi SERP özelliklerini kullanmaktadır.

Arama Niyeti Google Bilgi Paneli

Bu örnekte kullanıcı, Orbita Dijital’in adresini aradı. Snippet’ da, sayfadan ayrılmalarına gerek kalmadan aradıkları adresi onlara nasıl gösterdiğine dikkat edin. Bilgi paneli, Google Haritalar bağlantısı ve telefon numarası dahil olmak üzere çeşitli bilgileri bulundurmaktadır.

Bunun gibi bir arama ifadesi için işletme bilgilerinizin doğru ve güncel olduğundan emin olun. Ayrıca, web sitenizde konum ve iletişim bilgilerinizin kolayca erişilebilir olduğundan emin olun.

Bilgilendirici Arama Amacı

Bilgi amaçlı arama niyeti, kullanıcının bir şeyler öğrenmek istediği anlamına gelir. Kullanıcılar genellikle bu aramaları soru olarak ifade eder ve kim, ne, nerede, neden ve nasıl gibi kelimeler kullanmaktadır. Fakat, her zaman bu soru kiplerini kullanmayabilir. Örneğin;

arama niyeti bilgilendirici arama

İşlemsel Arama Amacı

İşlemsel arama niyeti, kullanıcıların belirli bir işlemi gerçekleştirmek istedikleri anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu sadece satın alma işlemleri ile sınırlı değildir. İşlem araması yapan bir kullanıcı ayrıca e-posta kaydını, form gönderimini, mağaza ziyaretini veya bir telefon görüşmesini tamamlamak isteyebilir.

Bazı işlem sorguları doğrudandır ve kullanıcının yapmaya çalıştığı şeyi açıkça ortaya koymaktadır. Örneğin, film izlemek isteyen bir kullanıcı “ne izlemeli” araması yapabilir.

Burada Google, sinemalarda ve kullanıcıların daha fazla bilgi bulabileceği veya satın alabileceğiniz web sitelerinde oynayan dizi ve filmleri paylaşmaktadır.

İşlemsel Arama Niyeti

Ticari Arama Amacı

Ticari arama amacı, bilgisel ve işlemsel arama amacı ile benzerdir. Başka bir deyişle, kitlenizin satın alma kararı vermeden önce araştırma yaparken kullandığı anahtar kelimelerdir.

Örneğin, yeni bir telefon almaya karar verdiniz. Yeni bir iPhone’a mı yoksa Samsung Galaxy’ye mi geçmek istediğinizden emin değilsiniz, bu nedenle “iPhone 13 mü yoksa Samsung s21:” ifadesini arıyorsunuz.

Böyle bir arama için SERP özelliği, kullanıcıların satın alma kararlarını kolayca verebilmeleri için her iki ürünü karşılaştırır. Genişletirseniz, daha da fazla ayrıntı bulabilirsiniz.

Tabii ki, ürün karşılaştırmaları tek ticari arama türü değildir. Kullanıcılar ayrıca şunları da arayabilir:

 • Kullanıcılardan veya yetkili kaynaklardan gelen incelemeler
 • İnceleme, karşılaştırma ve paket açılışı videoları
 • Teknik özellikler veya diğer ayrıntılar
 • Markadan bağımsız öneriler veya içerikler (örnek: “en iyi telefonlar 2022”)
 • Ücretsiz denemeler veya ürün tanıtımları
 • Bir ürün veya hizmet hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olan diğer sayfalar

Arama Amacı ve SEO Faydaları

Arama amacı, semantik SEO‘nun kullanıcılara alakalı arama sonuçları sunma biçiminin büyük bir parçasıdır. Arama niyetinin SEO için faydaları;

 • Hemen çıkma oranları: Kullanıcılar arama niyetlerine uygun bir sayfası buldukları için iyi bir deneyim yaşamış olurlar. Ayrıca, sayfanızda aradıklarını buldukları için daha fazla süre geçirebilirler. Bu yüzden de sitenizdeki hemen çıkma oranları büyük ölçüde düşüş göstericektir. Bu iyi bir şey 🙂
 • Daha fazla sayfa görüntüleme: Bir kullanıcının arama amacını karşılamak, onların web sitenizin geri kalanıyla etkileşim kurma olasılığını artırır. Kullanıcılar, diğer içeriklerinizi ve sayfalarınızı görüntülemek ister.
 • Daha fazla öne çıkan snippet: Arama motorlarında üst sıralarda olmayı, 1. sırada olmayı herkes istiyor. Peki, 0. sırada yer almak! İşte bu muhteşem bir şey ve daha fazla site trafiği demek oluyor. 🙂  İçeriğinizin Google’ın zengin snippet’leri için seçilmesi size önemli ölçüde fayda sağlayacaktır.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu