SEO

SEO Çalışması

SEO çalışmaları sitenize daha organik trafik ve dönüşüm kazandırmaktadır. SEO hizmetlerimiz uzun vadeli olup tamamen doğal çalışmalar ile birlikte performans odaklı olarak yapılmaktadır.

Google gibi arama motorlarının siteleri listeme konusunda belirlediği algoritmalar bulunmaktadır. Bu algoritmaların önemsediği 200 ‘den fazla sıralama faktörü yer almaktadır. Ekibim ile birlikte sitenizin SEO eksikliklerini tespit ederek SEO çalışması yapmaktayız.

SEO çalışmaları, sektörünüze ve websitenize göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sitenizde yapılacak işlemlerin süresi ve SEO çalışmalarının boyutuna göre fiyatlandırma yapılmaktadır.

SEO Çalışması Nedir?

seo çalışması nedir

SEO çalışması, web sitenizin daha kaliteli ve daha fazla organik trafiğe sahip olması için site içi ve site dışı optimizasyon çalışmalarıdır.

SEO Çalışması Neden Önemlidir?

Online rekabetin ön plana çıktığı günümüzde ürünleriniz, hizmetleriniz ve kurumsal kimliğinizle rakiplerinizden ayrışmak ve üstün konum elde etmek için hedefleri doğru tanımlanmış bir dijital pazarlama planına sahip olmalısınız. İşletmenizin çevrim içi varlığını güçlendiren dijital pazarlama faktörleri arasında arama motoru optimizasyonu, kuşkusuz en önemli yere sahiptir.

İnternet sitenize yapacağınız veya yaptıracağınız arama motoru optimizasyonu sayesinde SERP’lerdeki konumunuzu iyileştirebilir, dijital dünyada marka bilinirliğinizi ve görünürlüğünüzü artırabilirsiniz. Bu, web sitenize daha fazla organik hit, işletmenize de daha çok müşteri sağlayacağınız anlamına gelir. Finansal hedeflerinize daha hızlı ulaşmak ve firmanızın değerini artırmak için kullanabileceğiniz etkili bir dijital pazarlama tekniğidir.

Site İçi SEO Çalışması Nedir?

Site içi SEO çalışması, On-Page SEO olarak da isimlendirilmektedir. Site İçi SEO çalışması, aynı zamanda sayfa içi SEO çalışmaları olarak da bilinmektedir. SEO çalışmalarında başarıya ulaşmak için sitenizin sağlık durumunun ve teknik yapısının Google’ ın kriterlerine uygun tasarlanmış olması önemlidir.  Hızlı açılan web sayfaları site içi SEO çalışmaları için en önemli faktörlerden sadece birisidir.

Web sayfalarınızı, kullanıcı deneyimine ve arama motorlarına uygun olarak tasarlamanız durumunda arama motorlarında üst konumlara erişiminiz daha kolay olacaktır.

Site Dışı SEO Çalışması Nedir?

Site Dışı SEO çalışması, Off Page SEO olarak da bilinmektedir. Site dışında SEO çalışmaları nasıl yapılır?

SEO çalışmaları, backlink, yerel SEO çalışmaları, içerik pazarlaması, sosyal medya ve Google Ads reklamları ve  diğer pazarlama kanallarından yararlanılarak da yapılmaktadır. Site dışı SEO çalışması sadece backlink değildir. Sitenize trafik getirisi olmayacak backlinkleri almanızı önermemekteyim. Ücretli, spam backlink satışı yapan kişilerden backlink alışverişi gerçekleştirmenizin sitenize hiçbir yararı olmayacaktır. Yararı olmadığı gibi, sitenizin performansında kayıplar yaşayabilirsiniz.

SEO stratejileri, site içerisinde dışa doğru başlar. Öncelikle anahtar kelimeleri hedefleme, kaliteli içerik üretme ve meta açıklamaları optimize etme gibi sayfa içi SEO çalışmaları ile sitenizi destekleyen. Bu çalışmalardan herhangi bir sonuç almıyorsanız, site dışı SEO çalışmalarına yönelebilirsiniz. Fakat, her yaptığınız çalışmayı Google’ı kandırmak için yapmayın!

Başarılı SEO Çalışması Süreci Nasıl İşler?

Başarılı SEO Çalışması Süreçleri Nelerdir?

 • Anahtar Kelime Araştırması
 • Rakip Sitelerin Analizi
 • Site Denetimi ve Tarama
 • Link İnşaası
 • İçerik Pazarlaması
 • Teknik SEO
 • Site Hız Optimizasyonu
 • Görsel SEO Optimizasyonu
 • Meta Açıklama ve Meta Başlık Optimizasyonu
 • Raporlama

SEO Çalışmalarında Anahtar Kelime Araştırması Yapmak

Anahtar kelimelerin neden önemli olduğunu ve SEO çalışması üzerinde en büyük etkiye sahip olabilecek kelimeleri nasıl araştıracağınızı öğrenin!

Anahtar kelimeler, kullanıcıların aradıklarını bulmak için arama motorları üzerinde yazdıkları kelimeler veya cümlelerdir. Anahtar kelimeleri doğru kurgulamak oldukça önemlidir. Anahtar kelimenizi fazla kullanmanız spam SEO çalışmasına neden olucaktır. SEO çalışması; sadece arama motorlarının beklentilerini karşılamak için yapılmamalıdır. Ayrıca, arama motorlarının ortak beklentisi ise; sitenizi ziyaret eden kullanıcılar fayda sağlanamanızdır.

Anahtar kelimeler, SEO çalışmalarının en önemli noktasıdır. Doğru kurgulanmamış anahtar kelimeler sitenize hiçbir yarar sağlamayacaktır. Anahtar kelimeler, SEO hedeflerinize ulaşmada çok büyük bir etkiye sahip olduğundan dolayı doğru araştırmalar yapmalısınız. Her anahtar kelimenin kendine has aratılma hacmi, rekabeti ve arama yoğunluğu bulunmaktadır. Aranma hacmi yüksek fakat, rekabet yoğunluğu az olan anahtar kelimeler ile daha hızlı bir başarı elde edebilirsiniz. SEO çalışmalarına yeni başlıyorsanız; uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih etmenizi öneririm.

Aşağıdaki listede anahtar kelime analizi yapabileceğiniz SEO araçları yer almaktadır. Ayrıca, SEO Araçları bağlantısından da en çok tercih edilen SEO araçlarını inceleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Araçları

SEO çalışma ve anahtar kelime anlizi

Aşağıdaki listede, anahtar kelime analizi yapabileceğiniz ücretli ve ücretsiz analiz araçları bulunmaktadır. Anahtar kelime analizi yaparken tek bir araca bağlı kalmadan yapmanızı şiddetle öneririm.

 • Google Search Console
 • Google Analytics
 • Semrush
 • Ahrefs
 • KeywordFinder
 • Moz
 • UberSuggest

Rakip Sitelerin Analizi

Rakip sitelerin SEO analizini yapmak, SEO çalışmaları için büyük bir öneme sahiptir. Rakip sitelerin öne sürdüğü çalışmaları incelemenize yarar sağlamaktadır. SEO çalışması yapmak kadar çalışmaları yorumlamak da önemlidir.

Rakiplerinizin web sayfalarını analiz ederek, performans elde edebileceğiniz anahtar kelimelere de ulaşabilirsiniz. Ayrıca, rakiplerinizin yanlışlarını da gözlemleyerek onlardan daha iyi bir SEO performansına sahip olabilirsiniz.

Web sitemin rakiplerini nasıl bulurum?

Sektörünüzdeki rakiplerinizi tanıyor ve takip ediyor olabilirsiniz. Fakat, bu dijital ortam için aynı sonuçları doğurmuyor olabilir. Rakiplerinizin web sayfalarını analiz etmek, en çok trafik alan sayfasını ve anahtar kelimelerini tespit etmek SEO çalışmalarınızdaki performansınıza olumlu yönde etki edecektir.

Web sitenizin rakiplerini araştırmak için birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlar;

 • Anahtar kelimenizi Google’ a yazarak rakip siteleri bulabilirsiniz.
 • Anahtar Kelime araştırması yapcağınız SEO araçlarından rakiplerinizi bulabilirsiniz.
 • SimilarWeb gibi ücretsiz bir SEO aracı ile rakiplerinizi inceleyebilirsiniz.
 • Semrush aracına site adresinizi yazarak da rakip siteleri görebilirsiniz.

Anahtar kelimenizi Google’a yazarak rakiplerinizi bulmak, eski bir yöntem gibi görünse de hala işe yaradığını söyleyebilirim. 🙂

Artık rakiplerinizin kim olduğunu ve ne tür trafik aldıklarını biliyorsunuz. Harika! Şimdi, rakiplerinizin SEO stratejilerini nasıl kurguladıklarını yorumlamanız gerekiyor!

Rakip Sitelerinizin Anahtar Kelimelerinden ve İçeriklerinden Yararlanın!

Bu başlığı anlamak için içeriğin geri kalanını da okumanızı öneririm. Rakip sitelerin anahtar kelimelerinden yararlanmanızın olumlu etkileri olduğu kadar olumsuz etkileri de bulunmaktadır. Rakip sitelerin farklı SEO stratejileri olabilir.  Rakiplerinizin kurguladığı içeriklerden muhakkak yararlanın! Fakat, hedeflediği anahtar kelimelerin arama niyetini bilmeniz gerekmektedir. Rakiplerinizin içeriklerini kesinlikle kopyalamayın! Sadece size fikir vermesi amacıyla yararlanın.

Rakip sitelerin hedeflediği anahtar kelimeler dönüşüm oranınızı yükseltmeyebilir veya bir performans getirmeyebilir. Bu yüzden arama niyetine göre, doğru anahtar kelimeleri, doğru yerde kullanmalısınız!

Rakip sitenin çok fazla trafik alıyor olması, daha fazla satış yaptığı anlamı taşımamaktadır. SEO için önemli olan sitenize gelen organik trafiğin kalitesidir. 

Bu yüzden de web sayfalarınıza kaliteli trafik getirecek, dönüşüm oranlarınızı artırabileceğiniz anahtar kelimeleri hedeflemeniz gerekmektedir.

Rakip araştırması ne zaman yapmalıyım?

Rekabete bakarak umudunuzu yitirmeyin! Rakip araştırması yapmak için en iyi zaman, web sitenizin kurulumunu tamamladığınız ilk gündür. Ayrıca, rakip araştırmasını sürekli olarak yapmanızda fayda olucaktır. Çünkü, Google üzerinde sektörünüzde belkide günde binlerce yeni sayfa listelemeye girmektedir. Bu yüzden rakip araştırması, anahtar kelime analizi kadar önemlidir.

SEO Çalışması ve Site Denetimi

Arama motoru taraması, dizine ekleme ve içeriğin keşfedilebilirliği ve sıralama gücünün nasıl denetleneceği hakkında konuşalım!

Arama motorları, sayfaların içeriğini keşfetmek ve veritabanlarında depolamak için web sitelerini taramaktadır. Bu tarama işlemleri belirli algoritmalar tarafından sitenize botların ziyaret etmesi ile gerçekleşmektedir. Sitenizi ziyaret eden Google Botları hiçbir şekilde site trafiğinize olumlu ya da olumsuz etki etmemektedir.

Bu işlem, dizin oluşturma veya dizine ekleme işlemi olarak bilinir. İçerikleriniz veya web sayfalarınız dizine eklendikten sonra, ilgili arama sorguları için arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) sunulabilir. Bu geçici bir süreçtir. Örneğin; web sayfanız Google dizinine eklendikten sonra ilk sayfalarda yer alıyor olabilir. Bu tamamen test amaçlıdır. İlk sayfalarda yer alan web sayfanız daha sonrasında arka sayfalara yerleşebilir.

Site denetimleri, bir arama motorunun bir web sayfasının kullanıcı deneyimini ölçümlemek ve web sayfanızın alaka düzeyini belirlemek için yapılmaktadır.

Sitenizde SEO denetimleri yapacağınız birkaç araç bulunmaktadır. Bunları aşağıda sizlerle paylaştım.

Site Denetimi Yapabileceğiniz SEO Araçları

 • Semrush Site Audit
 • UberSuggest
 • Ahrefs
 • Google Search Console
 • Screaming Frog

SEO Çalışması Fiyatları

Birçok müşterimiz bize SEO çalışması fiyatları hakkında sorular yöneltmektedir. En çok sorulan sorulardan birisi ise tek seferlik SEO çalışmasıdır. Performans odaklı SEO hizmeti sağladığım için tek seferlik SEO çalışmalarını doğru bulmuyorum. Çünkü, günümüz SEO çalışmalarını tek seferlik yapmak, bu çalışmalardan verimlilik elde etmek maalesef mümkün olmamaktadır.

Sitenizin SEO çalışmasında doğru fiyatları verebilmek için;

 • Sitenizi inceliyorum, eksikleri tespit ediyorum.
 • Anahtar kelimelerinizi araştırıyorum.
 • Rakip sitelerinizi araştırıyor ve inceliyorum.
 • Sitenizin teknik eksiliklerine bakıyorum.

Bu bilgilere ulaştıktan sonra size SEO çalışması için fiyat teklifi sunuyorum.

Profesyonel SEO Çalışması İçin Hazır mısın?

+8 farklı ülkeye uluslarası SEO hizmeti sağlamaktayız. SEO sektöründeki tecrübemiz, bilgi ve birikimiz ile birlikte çalıştığımız müşterilerimizi binlerce organik trafiğe ulaştırıyoruz. Fakat, yazının başlarında da belirttiğim gibi, trafiğin sayısı kadar performansı önemlidir. Sitenize dönüşüm getirisi olacak, markanızın potansiyel müşterilerini hedefleyen profesyonel SEO çalışmaları yapmaktayız!

Hemen tanışalım, web sitenizi detaylı inceleyelim…

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu