SEO Notları

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırması SEO için hala önemli mi? Bu sorunun cevabı kocaman bir evet! Çünkü web siteleri hala daha anahtar kelimeler üzerinden organik trafik elde ediyor.

Anahtar kelime araştırması SEO’nun mihenk taşıdır, temelidir. Anahtar kelime analizi olmadan, SEO uzmanları , dijital pazarlamacılar ve web yöneticileri körü körüne içerik oluşturuyor olabilir.

SEO notları serisinin ilk içeriği olan bu yazımda anahtar kelime araştırmasının SEO için neden önemli olduğunun 5 nedenini sizinle paylaşıyorum…

Anahtar Kelime Araştırması Nedir?

Anahtar Kelime Araştırması neden önemlidir?

Anahtar kelime araştırması, insanların aradıkları bilgiyi, ürün veya hizmeti bulmak için bir arama motoru üzerinde arama yaptıkları popüler kelimeleri ve cümleleri keşfetme sürecidir.

Anahtar kelime araştırması, bir web sitesi veya müşteri için yeni içerik oluştururken tüm web yöneticilerinin, SEO uzmanının ve dijital pazarlamacıların takip etmesi gereken ilk adım olmalıdır.

Peki, anahtar kelime araştırmasının herhangi bir SEO çalışmaları için neden önemli olduğunu tartışalım.

Anahtar Kelime Araştırması SEO İçin Neden Önemlidir?

Günümüzde site hızı SEO için kritik bir öneme sahip olsa bile doğru anahtar kelimeleri hedeflemeden trafik elde etmek mümkün değildir. SEO’nun Core Web Vitals gibi, site hızı ve teknik SEO ile insanların dikkatini çekmesiyle, SEO’da anahtar kelime araştırmasının önemini unutmak kolaydır.

Ancak her SEO uzmanının veya içerik editörünün içerik oluştururken veya yeni bir SEO çalışmasına başlarken anahtar kelime araştırmasına öncelik vermesinin 5 nedeni var!

Anahtar Kelime Araştırmasının SEO’da Önemli Olmasının 5 Nedeni

1- Arama motorlarında daha iyi görünürlük:

İnsanların işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetleri aramak için kullandıkları anahtar kelimeleri belirleyerek sitenizi optimize edebilirsiniz! Bu, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesine yardımcı olacak ve görünürlüğünüzü artıracaktır! Ayrıca, anahtar kelime araştırması, SEO uzmanlarına veya web sitesi sahiplerine, kiminle rekabet ettiklerine dair net bir sonuç vererek rekabet ortamını anlamalarına imkan sağlar.

2- Artan organik trafik:

İnsanların ürünlerinizi veya hizmetlerinizi aramak için kullandıkları anahtar kelimelerde iyi bir sıralamaya sahip olarak, web sitenizin aldığı organik trafiği artırabilirsiniz. Bu, daha fazla potansiyel müşteriye ve satışa ulaşmanızı sağlar.

3- Hedef kitlenizi daha iyi anlama:

Anahtar kelime araştırması yapmak aynı zamanda hedef kitlenizi, onların ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını daha iyi anlamanıza da yardımcı olacaktır. Hedef kitleniz ile empati yapmak oldukça önemlidir. Ancak internet üzerindeki aramalarını nasıl gerçekleştirdikleri hakkında fikir edinmelisiniz.

Hedef kitlenizin aradığını düşündüğünüz şeye göre içerik oluşturmanın hiçbir faydası yok. Aklınıza gelen, sektörünüz ile alakalı olan anahtar kelimelerin belki de arama hacimleri hiç yok! Bu durumda organik trafiğinizi iyileştiremezsiniz.

Bu yüzden; Semrush, Ahrefs, Search Console, Moz gibi profesyonel anahtar kelime analiz araçlarını kullanmanızı öneririm.

4- Rekabeti Ölçümleyin

Anahtar kelime araştırması ile sektörünüzdeki rekabeti analiz edebilirsiniz. Ayrıca, rakiplerinizi ve rakiplerinizin SEO çalışmalarında hedeflediği diğer anahtar kelimeleri de öğrenebilirsiniz.

Örneğin, üretmek istediğiniz bir içerikle ilgili bir fikriniz olduğunu varsayalım. Doğru anahtar kelime araştırması yaparak, hangi alan adlarının ilgili anahtar kelime(ler) için halihazırda rekabet ettiğini görebilebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması, Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda yer almanın ne kadar zor veya kolay olacağına dair fikir vericektir.

Yeni başlayan web siteleri için genellikle rekabeti düşük olan anahtar kelimeleri hedeflemelerini de öneriyorum. Rekabeti düşük olan anahtar kelimelerde üst sıralarda yer almak hem daha kolay olacaktır hem de daha hızlı bir sıralama almanızı sağlayacaktır.

5- Yeni İçerik Fikirleri

Anahtar kelime araştırması yaparken rekabetin düşük olduğu içerik fırsatlarını keşfedebilirsiniz. Yeni içerikler ile güncel kalabilir, uzmanlığınızı kanıtlayarak güven kazanabilir, daha fazla satış ve dönüşüm elde edebilirsiniz.

Rekabeti düşük anahtar kelimeleri hedefleyerek, içeriğinizin arama motorları aracılığıyla web sitenize daha fazla ziyaretçi ve organik trafik çekme olasılığını artıracaksınız.

SEO notları serisini Instagram hesabım üzerinde de takip edebilirsiniz!

Instagram: ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu