SEO

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Müşterilerinizin sektörünüzdeki işletmeleri, ürünleri ve hizmetleri araştırmak için hangi anahtar kelimeleri arattığını biliyor musunuz?

SEO sürecinin en önemli çalışmalarından biri olduğu için anahtar kelime analizi konusuyla ilgili birçok soru var. Anahtar kelime araştırması, arama motoru optimizasyonunuzun ve ücretli arama (Google Ads) için bu büyük bir öneme sahiptir.

Anahtar Kelime Analizi

Müşterilerinizin kullandığı terimleri bilmeden içeriğinizi, satış sayfalarınızı, sosyal medya gönderilerinizi veya diğer dijital pazarlama kanallarını optimize edemezsiniz. Daha doğrusu başarılı olmanız ve iyi sonuçlar elde etmeniz pek de mümkün olmayacaktır.

Günümüzde, özellikle pandeminin gelmesi ile birlikte kullanıcıların davranışları ve arama eğilimleri sürekli değişiklik göstermektedir. Peki, anahtar kelime araştırmasında başarılı bir süreç nasıl yönetilir?

Bu rehberde, anahtar kelime araştırmasının tam olarak ne olduğunu ve bir bütün olarak dijital pazarlama stratejiniz için neden önemli olduğunu öğreneceksiniz. Anahtar kelime analizi için ipuçları ve taktiklere ek olarak, anahtar kelime araştırması için kullanabileceğiniz en iyi araçların bir listesini yazının devamında bulabilirsiniz.

SEO için Anahtar Kelime Araştırmasına Nasıl Başlanır?

Anahtar kelime araştırması,SEO uzmanları ve Dijital Pazarlama Uzmanları için sürekliliği olan bir süreçtir. İyi SEO anahtar kelime araştırması yapmak ve anahtar kelimelerinizde üst sıralarda yer almak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Değişen algoritmalara, güncellemelere ve kullanıcı davranışlarına rağmen, anahtar kelime araştırması en temel SEO çalışmalarından birisi olmaya devam ediyor.

Anahtar kelime araştırması, özellikle yeni bir site için (veya arama sıralamalarını iyileştirmek istenilen bir site için) SEO uzmanlarının yaptığı ilk çalışmalardan birisidir.

Bu yüzden, iyi bir SEO anahtar kelime araştırması ve analizi yapmayı öğrenmek web sitenizin geleceği ve performansı açısından oldukça büyük öneme sahiptir.

Anahtar Kelime Analizi Nedir?

Anahtar kelime analizi, belirli bir web sitesinin amaçları için en önemli anahtar kelimeleri bulma ve belirleme sürecidir.

Başka bir deyişle, yalnızca sıralamak istediğiniz anahtar kelimeleri değil, potansiyel müşterilerinizin arama yaptığı anahtar kelimeleri de bulmaktır.

Anahtar kelime analizi düzgün bir şekilde yapıldığında, sitenizde içerik oluşturmanız gereken konuları da bize vermektedir.

Rekabet analizi, anahtar kelime araştırmasıyla ilgilidir. Anahtar kelime araştırmanız sırasında, rakiplerinizin anahtar kelimelerini de gözlemleyebilirsiniz. Bu işlem yalnızca SEO stratejiniz için değil, işiniz için de önemli içgörülere yol açabilir.

Anahtar Kelime Analizi Neden Önemlidir?

Anahtar kelime araştırması, insanların sorunlarını çözmek için kullandıkları belirli terimleri ve bu terimlerin arkasındaki bağlamı anlamanızı sağlar. Anahtar kelime analizi ile kullanıcıların anahtar kelimeleri arattığındaki arama niyetlerini de gözlemleyebilirsiniz.

Anahtar kelime analizi önemlidir. Çünkü işinizi dijitalde büyütmek için hayati bilgileri vermektedir. Anahtar kelime analizi, insanların aktif olarak hangi kelimeleri aradığını, bu anahtar kelimelerin rekabet gücünü size söylemektedir. Organik arama görünürlüğünü, sıralamaları ve site trafiğini artırmak için içerik pazarlama planınızı yönlendirmeye yardımcı olmaktadır.

Anahtar Kelime Araştırma Süreci

İyi bir anahtar kelime analizi, web sitenizi hedeflerinize ulaştırma konusunda destekleyecektir. Fakat, anahtar kelime analizi bir defalık bir çalışma değildir. Süreklilik gerektirmektedir. Anahtar kelimenin hacmi, rekabeti veya sıralanan web sayfaları değişiklik gösterdiğinden dolayı sürekli olarak anahtar kelime analizi yapılmaktadır.

İyi bir site performansı ve daha fazla organik trafik için anahtar kelime analizi çalışmalarını düzenli alışkanlıklarınızdan biri haline getirmelisiniz.

Anahtar kelime analizi sürecinde neler yapılabilir;

 • Mevcut anahtar kelimeleri analiz edin.
 • Hedeflerinizi belirleyin. (Gerçekçi hedefler olsun) 🙂
 • Anahtar kelime listelerinizi oluşturun.
 • Rekabet ortamını değerlendirin.
 • Kullanıcıların arama niyetlerini araştırın.
 • Anahtar kelimelerinizi genişletin.
 • Rakiplerinizin anahtar kelimelerini inceleyin.
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri listelemeyi unutmayın.

Anahtar Kelime Analizi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anahtar kelime analizi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, hedef anahtar kelime için aylık trafik hacmi ve rekabet gücüdür. Tüm anahtar kelimeleri seçerek başarı elde edemezsiniz. Anahtar kelime analizi yaparken ortaya kendi stratejinizi koyarak başlamanızı tavsiye ederim. Çünkü, daha fazla site trafiği daha fazla başarı demek değildir. Web siteniz için performans getirecek, satış veya dönüşüm sağlayacak anahtar kelimeler sizi başarılı kılacaktır.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Arama Amacı

Anahtar kelimelerinizi hedeflemenin ilk adımı, ziyaretçilerinizin arama niyetini düşünmektir. Her aramanın arkasında bir arama amacı vardır!

Bir alıcının yolculuğu üç adımlı bir süreçten oluşur:

 1. Farkındalık Aşaması: Alıcı bir sorunu olduğunu fark eder.
 2. Değerlendirme Aşaması: Alıcı problemini tanımlar ve onu çözmek için seçenekleri araştırır.
 3. Karar Aşaması: Alıcı bir çözüm seçer.

İyi bir web sitesi, alıcı yolculuğunun üç aşamasını da karşılayan içeriğe sahip olmalıdır.  Hedeflediğinizin anahtar kelimenin aranma niyeti için çeşitli anahtar kelime araçları kullanabilirsiniz. Anahtar kelime analizi yaparken arama niyeti hakkında bilgi edinmek için; 

Semrush Organic Research aracını kullanabilirsiniz.

Arama Amacı hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki blog yazımdan ulaşabilirsiniz.

Arama Amacı Nedir?

Arama Hacmi

Aylık arama hacmi, daha fazla site trafiği için oldukça önemli bir metriktir. Anahtar kelimelerin aranma hacmi için birçok anahtar kelime analiz aracını kullanabilirsiniz.

Yüksek aylık arama hacmine sahip anahtar kelimeler (genellikle) en iyisidir. Çünkü o anahtar kelimede üst sıralamalarda yer aldığınızda web sitenize daha fazla kullanıcı giriş yapacaktır. Fakat, her zaman aranma hacmi yüksek anahtar kelimelere odaklanmamak gerekiyor. Aranma hacmi yüksek olan anahtar kelimelerin rekabet seviyesi yüksek olduğundan dolayı üst sıralara çıkmanız baya zor olabilir.

Anahtar Kelime Türleri Nelerdir?

Uzunluklarına göre tanımlanan üç tür anahtar kelime vardır:

 • Kısa kuyruklu anahtar kelimeler
 • Orta kuyruk anahtar kelimeleri
 • Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Kısa Kuyruk Anahtar Kelimeler

Kısa kuyruklu anahtar kelimelerin uzunluğu 1-2 kelimeden oluşmaktadır. Bu anahtar kelimeler genellikle yüksek arama hacmine sahip olmakla birlikte aynı zamanda yüksek rekabete sahiptir. Ancak, bu anahtar kelimelerin dönüşüm oranları oldukça düşüktür.

Kısa kuyruklu anahtar kelimelerin sıralaması zordur. Bu anahtar kelimeler ile Google’da birinci sayfaya ulaşmak çok fazla emek ve zaman isteyebilir. Bu nedenle, büyük ve köklü bir marka için arama motoru optimizasyonu yapmıyorsanız, anahtar kelime analizi yaparken bu tür anahtar kelimeleri hedeflemek doğru bir karar olmayabilir.

Orta Kuyruk Anahtar Kelimeleri

Orta kuyruk anahtar kelimelerin uzunluğu 3-4 kelimeden oluşmaktadır. Bu anahtar kelimeler orta düzeyde arama hacmine ve ortalama rekabete sahiptir. Bu anahtar kelimeler arama yapanları daha çok hedeflediğinden, dönüşüm oranları orta seviyededir. Tabii bu sonuçlar anahtar kelimeden, anahtar kelimeye değişiklik göstermektedir.

Anahtar kelime analizi yaparken orta kuyruk anahtar kelimeleri hedeflemek iyidir. Çünkü sektörünüzde birçok rakibinizin kullanmayı unuttuğu veya doğru araştıramadığı anahtar kelimeler bulunmaktadır. Hiç kullanılmayan anahtar kelimeleri web sayfanızda optimize ederek daha hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler 5 veya daha uzun kelimeden oluşmaktadır. Bu anahtar kelimeler çoğu zaman düşük arama hacmine ve düşük rekabet seviyesine sahiptir. Fakat, bu anahtar kelimeler arama yapan kişiye çok odaklandığından dönüşüm oranı en yüksek anahtar kelime türüdür.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yeni bir web sitesi için başarı yakalaması konusunda yardımcı olucaktır. Web siteniz yeni ise uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih ederek SEO performansınızı artırabilirsiniz. Bunun nedeni, hala optimize edilebilecek birçok gizli anahtar kelimenin olması ve rekabet seviyelerinin düşük olmasıdır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek, daha fazla trafik kazanmak ve SEO çalışmalarını geliştirmek için iyi bir yöntemdir.

Anahtar Kelime Zorluğu ve Rekabeti

Analiz ettiğiniz anahtar kelimelerin anahtar kelime zorluğuna bakmalısınız. Rekabet düzeyi yüksek ve zorluk seviyesi yüksek ise içeriklerinizi bu yönde optimize etmelisiniz. Anahtar kelimelerinizi araştırdıktan sonra, muhakkak zorluk seviyesine bakmalısınız.

Neden önce anahtar kelime zorluğuna bakmalısınız?

Anahtar kelimenin çok yüksek arama hacmine sahip olması ve %100  potansiyel müşterilerden oluşması önemli olmayabiliyor. Anahtar kelime, sıralama şansınız olmayacak kadar rekabetçiyse, muhtemelen o anahtar kelimeyi hedeflemenize ve üzerinde çalışmanıza değmez.

Anahtar kelime analiz araçlarının çoğu , bir anahtar kelimenin sıralamasının ne kadar rekabetçi olduğuna dair bir tahmini değerler vermektedir. Bu değer Semrush’ta anahtar kelime zorluğu “KD%” ile temsil edilmektedir.

KD% 1-100 ölçeğindedir. Bu sayı ne kadar yüksek olursa, Google’ın ilk sayfasında yer almak o kadar zor olacaktır.

Örneğin;

Anahtar Kelime Analizi SEO Uzmanı

“SEO uzmanı” anahtar kelimesinin yalnızca %28‘lik bir KD’si var:

Bu, bu terimin sıralamasının kolay olması gerektiğini gösteriyor.

Diğer yandan, aşağıdaki örnekte “SEO hizmeti%47‘lik bir KD’ye sahiptir. Yani, üst sıralarda yer almanız “SEO uzmanı” anahtar kelimesine göre daha zor olacaktır.

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Analizi Özeti

Özetlemek gerekirse, anahtar kelime analizinde dört temel faktör bulunmaktadır. Bunlar;

 • Arama Niyeti
 • Anahtar kelime zorluğu
 • Arama Hacmi
 • Anahtar Kelime Türü

Kısacası: anahtar kelime analizi önemlidir. Ama kesinlikle SEO bir sanattır. Her sanatçının kendine has metodları, yöntemleri ve stratejileri vardır.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu