SEO Notları

Breadcrumb Nedir? SEO Etkisi

Breadcrumbs, Türkçe ismiyle “ekmek kırıntısı” anlamına gelmektedir. Web sitelerinin önemli bir parçasıdır. SEO için de oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Kullanıcılara yalnızca sitenizin neresinde olduklarını söylemekle kalmaz, aynı zamanda Google’ın sitenizin nasıl yapılandırıldığını anlamasına yardımcı olur.

Breadcrumb Nedir? Breadcrumb Ne Demek?

Breadcrumb , genellikle sayfanın üst kısmında yer alan ve kullanıcının sitede nerede olduğunu gösteren küçük bir metin yoludur. Web sayfaları arasında geçiş yapabilmek için kullanılan bir navigasyondur. Özellikle de e-ticaret sitelerinde çokça karşılaştığımız hatta kullandığımız bir navigasyondur.

Breadcrumb-Nedir

Evet, breadcrumb için site içi navigasyon demek daha doğru olacaktır. Peki bu navigasyon yardımına neden ekmek kırıntısı yani breadcrumb deniyor? Peki, bu Breadcrumb Nedir? Neden site içi navigasyonu Breadcrumb deniyor? Hansel ve Gretel ormana gittiklerinde, Hansel kaybolurlarsa eve dönüş yolunu bulabilmeleri için yere ekmek parçaları atardı :). Bu ekmek kırıntılarını günümüze uyarlanmış halini web sitelerinde görmekteyiz.

Ekmek kırıntıları sadece sayfa içinde gözükmemektedir. Ayrıca, arama sonuç sayfalarında da  URL alanında görüntüleyebilmekteyiz.

Breadcrumb örneği

Yoast SEO kullanıyorsanız veya sitenize doğru yapılandırılmış veri formunu eklerseniz bundan  yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, bazı WordPress temalarında otomatik olarak bu özellik gelmektedir. 🙂

Neden Breadcrumb Kullanmalısın?

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve SEO performansı sağlamak için breadcrumb kullanmalısınız. Çok büyük ölçüde avantajları bulunmaktadır. Kullanıcı deneyimini arttırdığı gibi, arama motorlarının web sayfalarının yapısını anlamlandırmasına da yardımcı olmaktadır.

Breadcrumb Avantajları Nelerdir?

breadcrumb-nedir-ne-demek

Breadcrumb’ın avantajları aslında saymakla bitmiyor. Web siteniz ufak fakat, bir o kadar önemli bir optimizasyon çalışması olduğunu söyleyebilirim. Hemen avantajlarını inceleyelim:

1- Google, Breadcrumb’ı Seviyor

SEO Eğitimi verirken sürekli olarak söylediğim bir şey var. Google ekmek kırıntılarını sever. Kullanıcılar breadcrumb (ekmek kırıntılarını) sever, ancak Google da sever. Aslında, Google kullanıcıların güzel bir deneyim yaşayabileceği her şeyi seviyor. 🙂

Ekmek kırıntıları, Google’a web sitenizin nasıl yapılandırıldığını bildirmektedir. Ancak daha önce ele alındığı gibi Google bunları gerçek arama sonuçlarında da kullanabilir. Yani arama sonuç sayfalarında kullanabilmektedir. Örneğini yukarıdaki ekran görüntüsünde bulabilirsiniz.

Ekmek kırıntılarının arama sonuç sayfalarında gözükmesi sonucunda, kullanıcıların web sayfanızı ziyaret etmek eğilimi artmaktadır. Ekmek kırıntılarınızın Google’da görünme şansını artırmak için benim yaptığım gibi yapılandırılmış veriler eklemeniz gerekebilir. Ayrıca, temanız ile birlikte otomatik gelebilir ya da Rank Math SEO gibi SEO eklentileri ile ekmek kırıntılarını ekleyebilirsiniz.

2- Kullanıcı Deneyimini İyileştiriyor

Kullanıcılar web sayfaları içerisinde kaybolmaktan hoşlanmaz. Aradıkları içeriklere kolay erişebilmek ister.

Ziyaretçileri mutlu etmeniz ve sayfalar arasında kolaylıkla gezinmelerini sağlamanız gerekir. Ekmek kırıntıları , insanlara anında bir çıkış yolu gösteren ortak bir arayüz öğesi oldukları için kullanıcı deneyiminize yardımcı olacaktır. Bir önceki sayfaya geçiş olmak için ok düğmesine tıklamanıza da gerek kalmaz!

3. Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Web sayfalarına neredeyse hiç kimse bir ana sayfa üzerinden girmiyor. Organik trafiğin çoğunluğu site içerisindeki yer alan sayfalar veya kategoriler aracılığıyla gerçekleşiyor. Bu, web sitenizin herhangi bir bölümünün bir giriş sayfası olabileceği anlamına gelir. Ziyaret edilen sayfa kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, bu ziyaretçileri sitenizin diğer bölümlerine yönlendirmenin bir yolunu bulmanız gerekmektedir. Sitenizi veya web sayfalarınızı terk etmelerini önlemelisiniz.

Bu konuda IKEA mağazalarını örnek olarak düşünebilirsiniz. IKEA mağazalarına giriş yaptığınız zamanda, çıkış yapmak için tüm bölümleri gezmeniz gerekir. Çıkış, ancak bu şekilde gerçekleşir. Web sitenizi de IKEA mantığı ile tasarlayabilirsiniz. Nasıl mı? Ekmek kırıntıları ile…

Ziyaretçilere sitenize göz atmak için alternatif bir yol sunduğunuz için, içerik kırıntıları hemen çıkma oranlarını düşürebilir. 🙂

Breadcrumb Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisin?

Web sitenizde ekmek kırıntıları kullanmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken hususlar vardır. Bunlar;

  • Ayraç,
  • Tire,
  • Nokta
  • Eğik çizgi ve büyüktür işaretleri

Sayfalar arasındaki navigasyonu sağlamak için genellikle ( > ) büyüktür işareti kullanılır. Fakat, temanız bununla uyumlu değil ise, tire (-) olarak kullanabilirsiniz.

Sonuç:

Ekmek kırıntıları kullanmalarına rağmen, Hansel ve Gretel hala ormanda kayboldular. Bunun ziyaretçilerinize olmasına izin vermeyin! Ekmek kırıntıları, ziyaretçilerin sitenizde gezinmeleri için anlaşılması kolay bir yol sağlar. Arama motoru botları web sayfanızı tararken, site yapınızın nasıl bir mimariye sahip olduğunu ekmek kırıntıları yardımıyla daha kolay anlamaktadır.

Daha fazla SEO ipucu için sosyal medya hesaplarımdan beni takip etmeyi unutmayın!

instagram: @ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu