SEO Notları

Google Arama Operatörleri

Google arama operatörlerini ve komutlarını kullanmanın birçok avantajı bulunuyor. SEO çalışmalarınızı geliştirmek istiyorsanız, Google’ı etkili kullanıyor ve tanıyor olmalısınız.

Google, dizininde barındırdığı milyarlarca içerik ile arama sonuçlarını bizlere sunuyor. Ancak bu arama sonuçlarını filtreleyebileceğimiz bir dizi komutu/operatörü de bize sunuyor. Google’ın arama operatörlerini etkili kullanarak Google aramalarınız her zamankinden daha verimli ve doğru sonuçlar vereceğini söyleyemeliyim.

Ayrıca, bu gelişmiş Google arama operatörleri size SEO analizi, içerik stratejisi, anahtar kelime araştırması ve çok daha fazlası için güçlü bilgiler sağlayabilir.

Google arama Operatörleri nedir?

Google arama operatörleri, arama sonuçlarını filtreleyen özel komutlar ve karakterlerdir. Google, kendisi için özel anlama sahip sorgu kelimeleri olan çeşitli gelişmiş operatörleri destekler. Bir arama operatörünü kullanmak için, onu doğrudan Google arama kutusuna girmeniz yeterli olacaktır.

Örneğin:

Arama motoru operatörü

 

Bu görselde kullandığım “site:” operatörü ile www.ogulcandemirer.com sitesinin Google dizinine ekli olan web sayfalarını inceleyebiliyorum.

Gelişmiş Google Arama Operatörleri

 

Sorguya başka kelimeler eklerseniz Google
önbelleğindeki belgede bu kelimeleri vurgular. Örneğin [cache:www.ogulcandemirer.com seo] önbellekteki
içeriği “seo” kelimesi vurgulanmış olarak gösterir.

Örneğin [cache:www.ogulcandemirer.com] Google’ın
önbelleğindeki ogulcandemirer.com sitesinin ana sayfasını gösterecektir. Dikkat: “cache:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.

[info:] sorgusu Google’ın söz konusu web sayfasıyla ilgili olarak sahip olduğu bazı bilgileri gösterir. Örneğin [info:www.ogulcandemirer.com], Oğulcan Demirer’in ana sayfasıyla ilgili bilgileri gösterecektir.
[link:] sorgusu belirtilen web sayfasına bağlantı veren web sayfalarının listesini verir. Örneğin [link:www.google.com.tr] Google ana sayfasına işaret eden bağlantılara sahip web sayfalarının listesini verecektir. “link:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.
[related:] sorgusu, bu sorguda belirtilen web sayfasına benzer web sayfalarının listesini verir. Örneği: [related:www.google.com] sorgusu Google ana sayfasına benzer web sayfalarının listesini verecektir.

“related:” ile web sayfasının URL’si arasında boşluk olmamalıdır.

[define:] sorgusu kendisinden sonra girilen kelimelerin, farklı çevrimiçi kaynaklardan toplanmış tanımını getirir. Verilecek tanım tüm kelime grubu için olacaktır (yani tüm kelimeleri tam olarak girildikleri sıraya göre içerecektir).
Sorgunuza [site:] eklerseniz Google sonuçları, verilen etki alanındaki web siteleriyle sınırlar. Örneğin: [seo site:www.siteismi.com] ifadesi site içerisinde SEO konularıyla ilgili sayfaları bulur. Aynı zamanda [site:] operatörü dizine eklenen sayfaların kontrolü için de kullanılmaktadır.

Örneğin: [site:ogulcandemirer.com] ifadesi Oğulcan Demirer ile ilgili Google dizininde yer alan sayfa sonuçlarını listeler.

Bir sorguyu [allintitle:] ile başlatırsanız Google sonuçları, başlığında arama kelimeleri bulunan sitelerle sınırlar. Örneğin [allintitle:google arama] ifadesi başlığında “google” ve “arama” kelimeleri geçen belgeleri döndürecektir.

Sorgunuza [intitle:] eklerseniz Google sonuçları, başlığında bu kelimeleri içeren belgelerle sınırlar. Örneğin [intitle:google arama] ifadesi, başlığında “google” kelimesi ve belgenin içerisinde herhangi bir yerde (başlıkta ya da değil) “arama” kelimesi geçen belgeleri döndürecektir.

Bir sorguyu [allinurl:] ile başlatırsanız Google sonuçları, URL’sinde arama kelimeleri bulunan sitelerle sınırlar. Örneğin [allinurl:google arama] ifadesi URL’sinde “google” ve “arama” kelimeleri geçen belgeleri döndürecektir.

 

Arama Operatörü İşlevleri

 

Google Arama Operatörlerini Neden Kullanmalıyız?

En çok kullandığım arama operatörü şüphesiz ki “site:” operatörüdür. Hemen arkasından ise “cache:” operatörü geliyor. Peki neden kullanıyorum? Ne işime yarıyor?

Bu operatörleri birçok farklı işlevi bulunuyor. Buradaki amacım, içeriklerimin Google dizinine ekli olup olmadığını ve nasıl göründüğünü kontrol etmek oluyor. Ancak diğer arama operatörleri ile daha farklı işlemler yapabiliyorum.  Siz de farklı operatörler kullanabilir hatta yeni bir şeyler keşfedebilirsiniz!

1. Olası indeksleme sorunlarını bulun

site:Web sitenize yönelik  bir aramanın sonuçlarına incelemeniz, olası dizine ekleme sorunlarını ortaya çıkarabilir.

Örneğin site: operatörünü bir başka operatörle birleştirirsek filetype: bu iki operatör ilgili web sitesindeki dosya formatlarını kolaylıkla bulmanıza yarar sağlayacaktır.

Örneğin:

Amazon.com web sitesindeki dizine eklenen PDF dosyalarını tamamına ulaşabilirsiniz.

site:amazon.com filetype:PDF

Google Arama Operatörleri Örneği

Arayıp bulamayacağınız bir şey yok gibi!

2. Rakiplerinizi bulun ve analiz edin

Evet, rakipleri de arama motoru operatörleri ile bulabilirsiniz. related:web sitenize benzer, genellikle rakip olan web sitelerini listeliyor.

Nasıl kullanılır? 

Çok basit. Yine Google arama kutucuğuna related:ogulcandemirer.com yazarak!

Google Arama motoru operatörleri rakip analizi

Kimseyi rakip görmediğimi söylemiştim. Şaka bir yana, sitenizin adresini anasayfa olarak yazmak yerine belirli spesifik bir sayfayı yazarak daha doğru sonuçlar alabilirsiniz.

3. Dahili Bağlantı Fırsatları Bulun!

Web sitenizdeki diğer ilgili sayfalardan önemli içeriğe dahili olarak bağlantı vermek, ona daha fazla trafik kazandırabilir ve potansiyel olarak arama sonuç sayfalarında (SERP) daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

Nasıl yapılır?

Yine Google arama kutusuna  site:siteadresi/blog "SEO", içeriğinin bir yerinde “SEO” kelimesinin geçtiği blog yazılarını bulmanıza yardımcı olucaktır.

Basit ama etkili!

Sonuç:

Google gelişmiş arama operatörleri son derece güçlüdür. Sadece onları nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ancak bazılarının diğerlerinden daha faydalı olduğunu ve daha çok kullandığımı itiraf etmeliyim. Özellikle konu SEO olduğunda site:operatörünü, cache: operatörünü ve intitle: operatörlerini kullanıyorum.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu