SEO Notları

SERP Değişiklikleri ve SEO

2023 yılının SEO uzmanları için inişli çıkışlı bir yıl olduğunu söyleyebilirim. SERP’deki dalgalanmalar/değişiklikler ve güncellemelerle dolu bir yıl oldu. Bu nedenle pek çok SEO uzmanı, bu kadar çok değişiklik karşısında ne yapılacağı ve hangi stratejinin uygulanması gerektiği konusunda şüpheye düştü! En azından benim gözlemlerim bu yöndeydi.

SERP değişikliği nedir?

SERP değişikliği, arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP’deki) istikrarsızlıktır. Ayrıca, bu durum gerçekleştiğinde belirli bir süre içinde anahtar kelimelerin konumlarında önemli dalgalanmalar meydana gelebilmektedir.

SERP değişiklikleri

SERP değişiklikleri gerçekleştiğinde Google sıralamaları karmaşık bir hale gelir ve sürekli değişime sebep olur. Öte yandan bu riskli durumlar düşük olduğunda anahtar kelime pozisyonları daha istikrarlı kalıyor.

SERP değişikliği nasıl analiz edilir?

Son 30 gün içerisindeki SERP oynaklığını yani değişikliğini analiz edebileceğiniz 2 farklı yöntem ve kaynak bulunuyor.

  1. Yöntem: Google’ın resmi web sitesi:  https://status.search.google.com/
  2. Yöntem: Semrush Sensor

Son 30 gün içinde SERP’deki dalgalanmaları/değişiklikleri incelemek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Semrush Sensor

SERP değişiklikleri iyi mi yoksa kötü mü?

Google, kullanıcılarına hep daha iyi bir deneyim sunmak için kendini ve algoritmalarını sürekli olarak güncelliyor. SERP dalgalanmalarından kötü yönde etkilendiğinizde sitenizde yolunda gitmeyen bir şeyler olabilir. Teknik SEO tarafını ve içeriklerinizi yeniden kontrol etmenizi öneririm.

Ayrıca değişiklikler daha iyi sonuçlar için de olabilir. Pozisyonlar düşebileceği gibi yükselebilir de. Kötü SEO diye bir şey yoktur, yanlış/hatalı yapılan SEO vardır.

Google resmi sitesinden de duyurduğu üzere: Mart, Nisan, Ağustos, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında güncellemelerimi oldu! Bu güncellemelerin Google’ın ana algoritmaya yönelik bu kadar çok güncelleme yapmasını bir rekor olduğunu söyleyebilirim.

Eee, ne de olsa Bing gibi bir rakibi yükselişe geçti. ChatGPT hala daha bir tehlike oluşturuyor. Google SGE’yi tamamen etkili kullanmanın yollarını arıyor…

Sitenizin SERP’deki değişikliklerden etkilendiğini nasıl anlarsınız?

Bazı SEO araçları SERP değişkenliğini ölçüyor. Normalde ben çoğunlukla SEMRush aracını kullanıyorum. Ancak hiçbir zaman tek bir araçla yetinmiyorum. Verileri karşılaştırmak için birden fazla seçeneği bilmeniz gerekiyor. Çünkü her aracın, birbirine çok yakın olmasına rağmen, sonuçları ölçme yöntemi farklıdır.

SERP değişikliklerini görüntüleyebileceğiniz araçlar:

SERP değişikleri ve SERP Özellikleri

SERP değişiklikleri sadece anahtar kelime pozisyonlarını etkilemiyor. SERP özelliklerini de doğrudan etkileyebilir. Ayrıca yeni eklenen SERP özellikleri ile de karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu noktada erkenden farkında olmanın avantajını da yaşayabilirsiniz.

SERP Özelliklerindeki Değişikliklerin Analizi

Semrush Sensor aracından SERP özellikliklerinin dalgalanmalarını görüntüleyebilirsiniz.

SERP özelliklerindeki değişikliklerin analizi

SEO Notları serisinin devamı için Instagram’dan beni takip etmeyi unutmayın!

Instagram: ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu