SEO Notları

7 ayda 0’dan 45.000 Organik Ziyaretçi

Selamlar, SEO danışmanlığı hizmetlerim ile işletmelerin Google’da üst sıralarda yer almalarını sağlıyorum. 13 yıldır SEO ile ilgileniyor ve 11 farklı ülkeye aktif olarak ajansım ile birlikte hizmet sunuyorum.

Bu içeriğimde sizlere moriydogaltas.com.tr sitesinin 0 backlink ile 7 ayda 0’dan 45.000 aylık organik ziyaretçiye nasıl ulaştığını anlatıcağım.

Öncelikle trafiğinin tamamını alakalı ve büyük çoğunluğunu ticari arama amacı içeren anahtar kelimelerden oluştuğunu belirtmeliyim. Çünkü benim için trafiğin sayısı önemli değil. Hep belirttiğim gibi; nicelikten çok nitelikli SEO çalışmalarına önem veriyorum.

Projemoriydogaltas.com.tr

Kategorisi: E-Ticaret

Alınan HizmetSEO Danışmanlığı

İlk İletişim Tarihi: 16 Haziran 2023

Ana Anahtar Kelime:  Doğaltaş (Pozisyon: 2. sıra, Aylık Hacim: 74.000)

Moriy Doğaltaş’ın Başarı Hikayesinin Başlangıcı

Moriy İzmir’de yıllardır faaliyet gösteren bir işletme, muazzam bir konum sahip, ancak organik trafiği için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değildi. Projeye başlamadan önce Google Analytics ve Search Console üzerinden baktığımızda 0 organik trafiği bulunuyordu.

Moriy SEO Başlangıcı

İlk tanışmamız 12 Haziran 2023’de gerçekleşti. Firmanın ihtiyaçları ve hedefleri üzerine toplantılar gerçekleştirdik. Markamızın hedef kitlesini ve hedeflerini yakından tanımak için sektörel araştırmalar yaptık. Özellikle de sektöründeki rakipleri ve anahtar kelimeleri düzenli olarak inceledik.

7 Ayda SEO Danışmanlığı ile Nasıl Bir Büyüme Sağladık?

Her zaman söylediğim gibi: SEO varış noktası olmayan bir yolculuktur. Kısa sürede başarılı sonuçlar elde etmek pek mümkün olmasa da olabildiğince hızlı aksiyon almayı amaçladık. Sonuçlar beklediğimizin de üzerin oldu. Site ilk 1.000 organik trafiğe ulaştığı zamanda (11 Eylül 2023) bile herhangi bir blog içeriği oluşturmamıştık. 7 ay sonunda da sadece 2 blog içeriğimiz bulunuyor!

Peki bu nasıl oldu?

SEO’daki tüm ezberleri bozuyorum. Bu tür SEO vakalarım oldukça fazla ve elimden geldiğince hepsini objektif bir şekilde sizinle paylaşıyor olacağım. Moriy için pazar ve rakip analizlerini tamamladıktan sonra site denetimleri gerçekleştirdik.

İlk Aşama: Site Denetimi

Markamızın web sitesinde birbiriyle aynı olan ürünler, benzer veya aynı sayfa başlıkları, düşük çözünürlüklü görseller, canonical ve tarama hataları vb. durumlarla karşılaştık. Site denetimleri Screaming Frog, OnCrawl ve Semrush araçları ile yapıldı.

  • Sitenin dizine eklenmemesi (URL ve başlıklar yanlış)
  • Kopya başlık ve URL’ler
  • 404 Hatalarına Sahip URL’ler
  • Çözünürlüğü düşük görseller
  • Yönlendirme Problemleri
  • Canonical Hataları
  • Yüksek boyutlu görseller
  • Eksik meta açıklamalar
  • Kopya kategori açıklamaları

Anlayacağınız çok işimiz vardı. Öncelikle kritik sorunların tamamını belirledik. Ürünlerin isimleri, URL’lerini değiştirmekle işe koyulduk. Herhangi bir 301 yönlendirmesine bile ihtiyaç duymamıştık; çünkü site trafik almıyor ve birçok sayfası dizine eklenmemişti.

İkinci Aşama: Site Mimarisi ve İçerik

Sağlam bir zemin hazırlamamız gerekiyordu ve hedef kitlemizin arama sorguları, beklentileri oldukça netti. Bu yüzden yeni kategoriler oluşturduk. Özellikle de en çok trafik alacağımız “Burç Taşları” kategorisini büyük bir titizlikle hazırladık. Tamamı planlanlanmış ve SEO stratejimiz doğrultusunda bir site mimarisi oluşturduk. Sayfayı ziyaret ettiğinizde ne demek istediğimi çok daha iyi anlayacağınızı düşünüyorum.

Moriy SEO Vaka Analizi İçerik

Burçlara göre taşların birer birer kategorilerini oluşturduk ve optimize ettik. Bu noktada her bir alt kategorinin ana kategori destekleyecek nitelikte olmasına özen gösterdik. Örneğin; Burç Taşları > Boğa burcu taşları

Bununla da yetinmedik! 

“moriydogaltas.com.tr/dogal-taslar” sayfasını oluşturduk. Burada görmüş olduğunuz her taşın özelliklerini araştırdık ve altlarına kısa bir açıklama ile bu ana kategoriyi oluşturduk.

Moriy SEO Vaka Analizi Site Mimarisi

Daha uzun kuyruklu ve daha nitelikli bir organik trafiğe de sahip olmak için doğal taşların alt kategorilerinin de alt kategorilerini oluşturduk. Çünkü herbir anahtar kelimenin arama hacmi yüksekti ve hedef kitlemiz bu arama sorgularını gerçekleştiriyordu.

Örneğin;

Doğal Taşlar (Ana Kategori) > Ametist Taş (Üst Kategori) > Ametist Bileklik (Alt Kategori)

1 Cümle ile 0. Sıraya Yükselmek Mümkün mü?

Kategori açıklamaları oldukça kısaydı. SEO’daki ezberleri de tam olarak burada bozuyorduk!

Örneğin; 

Terazi burcu taşları yazıldığında 0. sırada yer alıyorduk ve kategori açıklaması ise sadece 1 cümleden oluşturduk. Bir cümle ile 0. sıraya yükselmek mümkün mü? Evet, mümkün! Buna benzer birçok anahtar kelimemiz 0. sırada yerini alıyor. Semrush ve Ahrefs gibi araçlardan siz de kontrol edebilirsiniz.

Bir Cümle ile Sıfırıncı Sıra

 

Üçüncü Aşama: Rakip Analizi

Rakiplerimizi gündelik olarak analiz ediyorduk. 4. ayın sonunda artık hemen hemen tüm rakipleri tanıyor ve gelecekti hamlelerini tahmin edebiliyorduk.

Sıralamalarımıza tehdit oluşturabilecek, güçlü rakipleri ve anahtar kelime pozisyonlarını listeledik. Bu listeyi de haftalık olarak oluşturuyor ve karşılaştırmalar yapıyorduk. Süreçte en çok  Semrush’ın İçerik Boşlukları aracını kullandık.

Dördüncü Aşama: Yeni Nesil Stratejiler

Süreç oldukça uzun ve yorucu geçiyordu. 4. ayı geride bırakmıştık ancak hala daha istediğimiz trafiğe vee satışa ulaşamaştık. Ancak tüm bu sürece ve yaptığımız çalışmalar güveniyorduk. SEO çalışmalarını neden yapmıştık? Marka bilinirliği oluşturmak ve organik trafik ile markamıza finansal bir fayda sağlamak amacındaydık. Sonuç: 5. ayda beklediğimiz birçok anahtar kelimede 0. sıra ve 1. sırada yerimizi aldık. Tarih 20 Ocak 2024’ü gösterdiğinde ise aylık 45.000 organik ziyaretçiye ulaşmıştık!

 

Moriy SEO Başarı Hikayesi

Moriy’nin bu SEO başarısı umarım sizin için de fayda sağlamıştır. Daha fazla vaka analizi için bu içeriğimin altına yorum yapmayı ve Instagram’dan beni takip etmeyi unutmayın!

Instagram: ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu