SEO

Ubersuggest

Ubersuggest, yeni anahtar kelime analizi konusunda profesyonel bir SEO aracıdır. Ubersuggest, başlangıç aşamasında anahtar kelime analiz çalışmaları veya SEO denetimleri yapan bir araç değildi. Daha sonrasında Ubersuggest genç girişimci ve SEO uzmanı Neil Patel tarafından satın alındı.

Ubersuggest Özellikleri Nedir?

ubersuggest

Ubersuggest, anahtar kelime fikirleri konusunda çok iyi çalışıyor diyebiliriz. Hedeflediğiniz anahtar kelimelerin sıralama takiplerini bize mail yolu ile de iletiyor. Ubersuggest, sadece anahtar kelimelerinizin pozisyonlarını mail üzerinden iletmiyor. Ayrıca, site denetimi raporlarını da mail adresinize iletiyor. SEO çalışmanızdaki iyileştirmeniz gereken sayfaları ve diğer optimizasyon işlemlerin tamamını bizlere bildiriyor.

Anahtar Kelime Fikirleri

“Anahtar Kelime Fikirleri”, Ubersuggest’in en önemli özelliklerinden birisidir. Üstelik, doğru ve güncel verileri kullanıcıları ile paylaşıyor. Ubersuggest, yazdığınız anahtar kelimeye ait uzun kuyruklu versiyonları bulup, kullanıcılar ile ücretsiz olarak sunuyor.

 

Ubersuggest aracı ile aylık arama hacmi, ortalama TBM, PPC rekabeti ve SEO rekabeti de dahil olmak üzere her bir anahtar kelimede önemli veriler elde edebilirsiniz.

Ubersuggest Anahtar Kelime Analizi

Bir anahtar kelime hedeflemeden önce, kesinlikle o anahtar kelime hakkında detaylı bilgiler sahip olmalısınız.

(Bunu bir dakika içinde Ubersuggest ile nasıl yapacağınızı göstereceğim)

Ancak, genel bakış istatistiklerine sahip olmakta fayda var.

Anahtar Kelime Fikirleri aracında pek çok kişinin kullanmadığını düşündüğüm, harika bir özellik, farklı anahtar kelime türleridir. Ubersuggest size bir anahtar kelime öneri listesi çıkarmaktadır. Bu liste varsayılan anahtar kelimeleri içermektedir. Tabii, bu anahtar kelimelerde başarılı olmak, size ve yaptığınız SEO çalışmasına bağlıdır.

Ubersuggest Anahtar Kelime Önerileri

Ubersuggest - Anahtar Kelime Fikir ve Öneri Tipleri

Belirli bir konuyu ele almak istediğinizden zaten eminseniz bu anahtar kelime önerilerini kullanabilirsiniz . Ancak tamamen yeni anahtar kelime ve içerik fikirleri için bu aracı kullanmak doğru olmayabilir. Bunun nedeni, bu anahtar kelimelerin Ubersuggest ana ekranına girilen ana anahtar kelimeye bağlı olmasıdır.

Yukarıdaki örnekteki ana anahtar kelime= SEO Uzmanı olarak görüntüleyebilirsiniz. Ubersuggest bize sadece kelimenin başında “SEO Uzmanı” kelimelerinin geçtiği anahtar kelime fikirlerini sunmaktadır.

Ubersuggest Alakalı Anahtar Kelimeler

Yukarıdaki örnekteki “SEO Uzmanı” anahtar kelimesinin içerisinde geçtiği alakalı kelimeleri bize sunmaktadır. Bu özellik, muhtemelen diğer birçok anahtar kelime araştırma aracında bulamayacağınız alakalı anahtar kelimeleri vermektedir.

Ubersuggest Soru Kipi İçeren Anahtar Kelimeler

Soru kipi içeren anahtar kelimeler fazlasıyla websitesi trafiği getirebilmektedir. Kullanıcıların sorularına cevap vererek ilgili anahtar kelimede başarıyı sağlayabilirsiniz.

Ubersuggest’in anahtar kelimeleri, çeşitlere göre ayırıyor olması gerçekten çok ama çok önemli bir özellik olduğunu söyleyebiliriz.

Anahtar Kelimeye Genel Bakış

Bu araç, yazdığınız bir anahtar kelime hakkında size önemli veriler sağlamaktadır.

Genel Bakış ve Arama Hacmi: Bu özellik, ihtiyacınız olan tüm temel bilgileri ve bu anahtar kelimenin arama hacminin son 12 ayda nasıl bir eğilim gösterdiğini bize vermektedir.

Backlink ve Etki Alanı Puanı: Neil Patel, hedeflediğiniz anahtar kelime için ilk sayfada kaç tane geri bağlantıya ihtiyacınız olduğu hakkında bilgi vermektedir.

İçerik Fikirleri: Bu özellik, kullanıcılara hedefledikleri anahtar kelime ile ilgili trafik getirebilecek, içeriklerin bir listesini oluşturur. Oluşturulan bu listede rakip sitelerin oluşturdukları içerikleri ve içeriklerin sayfalarını görüntüleyebilirsiniz.

Ubersuggest İçerik Fikirleri

SERP’e Genel Bakış: “SEO Zorluğu” butonuna tıklarsanız, o dönem için en iyi 100 sıralama sayfasını, backlinkleri, sosyal paylaşımları ve tahmini trafik verilerini size sunacaktır.

Trafik Analiz Aracına Genel Bakış

Bir rakibinizin veya kendi web sitenizin SEO çalışmalarından tahmini olarak, elde ettiği organik trafiğinin verileri bulunmaktadır.

Ubersuggest Trafik Analiz

Bu aracı kendi websitenizi ve rakip siteleri analiz etmek için de kullanabilirsiniz.

Organik Anahtar Kelimeler: 404 rakamı ile belirtilen, arama yaptığımız sitenin Google’da sıraladığı toplam anahtar kelime sayısıdır. Çok sayıda anahtar kelimenin Google’da sıralanıyor olması çok fazla trafik alacağınız anlamına gelmemektedir. Bunun nedeni, Google T.O (Tıklanma Oranı) istatistiklerinin bir analizine göre, Google’daki ilk 3 sonucun, tıklamaların yaklaşık 1/3’ünü almasıdır.

Bu nedenle, belirlenen anahtar kelimeler ile üst sıralarda çıkmak her zaman avantajlıdır. Çoğu zaman, yüksek “Organik Anahtar Kelimeler” sayısı, yüksek düzeyde arama motoru trafiği anlamına da gelebilmektedir. Ancak, birçok farklı anahtar kelime için sadece 10. sırada yer almaktansa, birkaç anahtar kelime için ilk sayfanın en üstte yer almak daha önemlidir.

Organik Aylık Trafik: Bu veriler, bir sitenin aylık olarak Google’dan organik olarak kaç trafik aldığının tahminidir.

Otorite Puanı: Bir websitesinin otorite puanı ne kadar olduğuna dair bir tahmini vermektedir. Bir sitenin kendisine yönlendirdiği yüksek kaliteli backlinkler ne kadar fazla ve iyiyse, bu sayı o kadar yüksek olacaktır. Genel olarak anahtar kelimelerde ve sonuç sayfalarında, Otorite Puanı yüksek sitelere karşı rekabet etmek daha zordur.

Geri Bağlantılar (Backlinkler): Bir sitenin sahip olduğu toplam backlink sayısını belirtmektedir.

Trafik Trend Tablosu: Bir sitenin organik trafiğinin nasıl trend olduğunu burada görebilirsiniz. Bu özelliği, özellikle mevsimsel sektörlerde yer alan işletme veya websitelerinin SEO çalışmalarında kullanmanız önemlidir.

Anahtar Kelime Sıralaması: Bir sitenin Google’ın arama sonuçlarında nerede sıralanma eğiliminde olduğuna dair verileri vermektedir. Çoğu zaman doğru verileri vermektedir. Fakat, yine de farklı bir SEO aracı ile karşılaştırma yapmanızda fayda var.

En İyi Sayfalar

Bu özellik, bir websitesinin, arama motorlarından gelen en yüksek trafiğe sahip olan sayfaları listlemektedir.

Bunun SEO çalışmalarına etkisi nedir?

Bir rakibinizin en iyi sayfalarını bilmek, size büyük bir avantaj sağlayacaktır. En çok hangi anahtar kelimelerden hangi sayfaya trafik aldığını öğrenerek kendi SEO stratejinizi kurgulayabilirsiniz.

Bir anahtar kelime listesi oluşturmak için Ubersuggest’in diğer anahtar kelime araştırma özelliklerini (Anahtar Kelime Fikirleri gibi) kullanabilirsiniz.

Anahtar kelime analizi ile sonuç sayfalarında üst sıralarda yer almak için Ubersuggest’in “SEO Zorluk Puanı” bize yardımcı olmaktadır. Herbir anahtar kelimenin kendine has zorluk dereceleri veya zorluk puanları bulunmaktadır. Zorluk derecesi, Google’da ilk sayfaya gelebilme ihtimalinizi de yansıtmaktadır.

Otoritesi düşük bir sayfanız ile zorluk derecesi yüksek bir anahtar kelimede ilk sayfalara gelmeniz imkansız gibi bir şeydir.

Bunun yerine, zorluk derecesi daha düşük anahtar kelimeler odaklanmakta fayda var.

Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelimeler özelliğinin kullanımı “En İyi Sayfalar”a benzemektedir. Ancak rakiplerinizin en başarılı SEO sayfalarını görmek yerine, onlara en çok trafik getirisi olan anahtar kelimeleri görürsünüz.

Site Denetimi

Site Denetimi, Ubersuggest’in en önemli ve etkili SEO aracı özelliklerinden birisidir.  Web sitelerinin gözükmeyen o arka tarafında hiç aklınıza gelmeyen sorunlar yaşanıyor olabilir. Bu sorunları aşmadan SEO çalışmalarından başarı beklemek doğru olmayacaktır.

Site Denetimi web sitenizin nasıl çalıştığına, hangi sayfaların bozuk veya hangi SEO çalışmalarının eksik olduğuna dair tüm detaylı bilgileri bize sunmaktadır. Bu raporda sunulan bilgiler Teknik SEO bilgileridir diyebiliriz. Hadi birlikte site denetimi raporlarına bakalım!

Ubersuggest – Site denetimi

Karşımıza yukarıdaki gibi bir genel bakış sayfası gelmektedir. Bu sayfada birçok önemli ve temel bilgi yer aldığını söyleyebilirim.

Web sitemizin sağlık durumu, kritik hatalar ve önemli hatalar ile ilgili bildirimleri görebilirsiniz. Rakamların üzerine tıklayarak hatalar hakkında detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Organik Aylık Trafik, Organik Anahtar Kelimeler, Backlinkler: Trafik analiz raporunda alınan bilgilerin birebir aynısıdır.

Ubersuggest – Site denetimi – Trafik, Anahtar Kelimeler, Geri Bağlantılar

Site İçi SEO Puanı: Bu araç, web sitenizdeki 100 sayfayı denetler. Her birine bir “Site İçi SEO puanı” yapmaktadır.

Ubersuggest – Site denetimi – SEO puanı

Sağlık Kontrolü: Sitenizin sayfalarının denetimde nasıl performans gösterdiğini bu özellik sayesinde görüntüleyebilirsiniz. Sitenizdeki sağlık sorunlarının neden kaynaklandığını ve nasıl iyileştirebileceğinizi de göstermektedir. Site sağlığınızı yükselterek hedeflediğiniz anahtar kelimelerde başarı elde edebilir, daha fazla organik trafik kazanabilirsiniz.

Ubersuggest – Site denetimi – Sağlık kontrolü

Kritik Hatalar: Bir sayfanın sıralamalarına zarar verebilecek sorunlardan oluşmaktadır. Ciddi Teknik SEO hatalarını kapsamaktadır. İyileştirmeleri yapmaz ve kritik hatalarınızı çoğaltırsanız sitenizin tüm genel sıralamasına zarar verebilirsiniz. Örneğin, yinelenen içerik , engellenen sayfalar, tek bir sayfada birden çok meta etiket ve daha fazlası.

Ubersuggest – Site denetimi – Kritik hatalar

Uyarılar: Uyarılar, SEO çalışmalarınızı daha da iyileştirmeye yarar sağlayacak bilgileri içerir. Fakat, uyarıları yapmadığınız durumda ciddi SEO sorunları yaşarsınız diye bir şey yoktur.

Öneriler: Öneriler , SEO çalışmalarınızda sizi başarıya götürecek küçük ipuçlarını vermektedir.

Site hızı: Sitenizin sayfalarının (Ubersuggest’in kullandığı 100 sayfalık örneğe göre) hem masaüstü hem de mobil cihazlarda ne kadar hızlı yüklendiğini buradan görebilirsiniz.

Ubersuggest – Site denetimi – Site hızı

Backlinkler

Geri bağlantılar yani Backlinkler, Ubersuggest’in diğer “SEO Analizi” özelliğidir.

Bu rapordaki verilerin nasıl kullanılacağını hızlıca açıklayacağım. Dilerseniz hemen başlayalım!

Genel Bakış: Bir sitenin Otorite Puanını, toplam backlink sayfasını ve yönlendiren etki alanlarını burada görebilirsiniz. Ayrıca size bir sitenin tahmini Organik Aylık Trafiğini de gösterir. Fakat, bu aracın çokta doğru çalıştığını söyleyemem. Tüm SEO çalışmalarında alternatif araçlar ile kullandığınız aracın verilerini muhakkak karşılaştırma yapmalısınız.

Anahtar Kelime Analizi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Sizin en çok kullandığınız SEO aracı nedir? Aşağıdaki yorumlar kısmından benimle paylaşabilir, SEO araçları ile ilgili sorularınız varsa bana ulaşabilirsiniz.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu