SEO

Sıralamanızı Yükseltecek SEO Teknikleri

İster dijital pazarlama uzmanı olun, ister işletme sahibi olun, SEO terimini muhakkak duşmuşsunuzdur. Özellikle de bu içeriğimi okuyorsanız. 🙂

SEO birçok kişi tarafından hafife alınan, avantajlarının önemsenmediği bir alan olarak görülebilir. Fakat, her işletmenin dijital varlığını güçlendirmek ve websitelerinde satış yapmak için SEO’ya ihtiyacı bulunmaktadır.

Bu yazıda, etkili bir SEO (arama motoru optimizasyonu) stratejisi, ve yeni nesil SEO teknikleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Yeni Nesil Google SEO Teknikleri ve İpuçları

SEO, her zaman kendini güncelleyen dinamik bir yapıya sahiptir. Kullanıcı davranışları ve aramaları değişkenlik gösterdiği sürece SEO değişim göstermektedir.

Günümüzde hala SEO’nun bittiğine dair söylentiler bulunuyor. Bu söylentilere katılmıyorum. Hiçbir şekilde değişen teknolojiye ayak uydurmamamış kişiler, başarısız olduklarında sürekli olarak bu tarz söylentilerde bulunmaktadır.

SEO’yu anlayıp, öğrenip, başarıyı yakalayan uzman kişiler günümüzde SEO’nun önemini en iyi şekilde hissetmekte ve hissettirebilmektedir.

Peki, günümüz SEO teknikleri neyi amaçlıyor? Nedir,

Yeni Nesil SEO Teknikleri

Her zaman en popüler anahtar kelimeleri bulmaya çalışmak ve hemen başarıya ulaşmayı amaçlayarak SEO yapılamamaktadır.

Her zaman en popüler arama terimlerini bulmaya çalışmak ve hemen büyük balıkla rekabet edebilmeyi beklemekle ilgili değildir. Hedef kitlenizi tanımak ve istedikleri/ihtiyaç duydukları içeriği, bilgileri ve genel hizmeti sağlamaya çalışmakla ilgilidir. Bunu akılda tutarak, 2021’de her zaman olduğu kadar etkili olan sekiz SEO ipucunu burada bulabilirsiniz.

1. Anahtar Kelime Hedefleme

Anahtar kelimeler Google, Bing vb. üzerinde yaygın olarak aranan ifadelerdir ve web sitenizin sıralamasını belirlemenin çok önemli bir parçasıdır.

Doğru yerde doğru miktarda anahtar kelime kullanın ve zamanla sitenizin organik trafiğinin yükseldiğini göreceksiniz.

Anahtar kelime stratejisi yıllar içinde çok değişti, eskiden sadece en yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimeler hedefleniyor ve olabildiğinde dolduruluyordu. Ancak daha sonra birçok içerik spam oldu ve siteler nihayetinde Google’ın algoritmaları tarafından cezalandırıldı.

Yeni nesil SEO stratejilerinde, anahtar kelime araştırmanızı yapmanız, çok çeşitli anahtar kelimeler kullanmanız ve bunları doğal olarak bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Google gün geçtikçe, kullanıcılarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Bu yüzden, siz de anahtar kelime analizi ve hedeflemesi konusunda oldukça titiz bir yaklaşım sergilemelisiniz.

Anahtar kelime analizi yapmayı bilmiyor veya anahtar kelime hedefleme konusunda detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız aşağıdaki blog yazımı ziyaret edebilirsiniz.

2. Sayfa Başlıkları

Sayfa başlıkları, kullanıcıların arama sonuç sayfalarında (SERP) ilk gördüğü ve web sitenizi ziyaret etmesini sağlayan en önemli alandır.

Bu yüzden, sayfa başlıkları alanını mağazanızın vitrini gibi düşünmelisiniz. Dikkat çekici ve sayfa içeriğiniz ile alakalı olmalıdır. Unutmayın, kullanıcılara iyi bir deneyim sunmalısınız.

Ayrıca Google, web sitelerini anlamak ve arama sorgularıyla eşleşen bilgileri toplamak için ‘crawl‘ olarak bilnen “tarama” işlemini kullanır. Web sayfalarınızın sayfa başlıklarına, anahtar kelimenizi ekleyerek, Google’ın sayfanız hakkında daha anlaşılabilir olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, sayfa başlığına eklenen anahtar kelime ile sayfanızın alaka düzeyini daha hızlı anlaşılabilir yapmış olursunuz.

4. Meta Açıklamalar

Meta açıklama yani meta description, bir web sayfasının içeriğini tanımlamak için kullanılan bir HTML etiketidir. Bu açıklama, arama motoru sonuçlarında göründüğü gibi sayfanızın başlığının ve URL’sinin altında görünecektir. Google’da görünür kalabilmeniz için meta açıklamanız 140-160 karakter arasında bir yerde tutulmalıdır.

Sonuç sayfalarında başlığınız ve URL’nizle birlikte meta açıklamalar göründüğünden, sonuçlarınızın tıklama oranlarına yardımcı olma gücüne sahiptir.

SERP’lerdeki tıklama oranı potansiyel bir sıralama faktörü olarak görüldüğünden , meta açıklamalarınızı SEO dostu hale getirmenin en iyi yolu, onları daha fazla tıklama alma niyetiyle oluşturmaktır.

5. Teknik SEO

SEO teknikleri konusunda en önemli maddelerden birisi de teknik SEO çalışmalarıdır. Teknik SEO optimizasyonu ile site performansınızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizin UX’i düzgün ve erişilebilir değilse, herhangi bir ziyaretçinin web sitenizden dönüşüm sağlaması zor olacaktır.

Bu bağlamda, çevrimiçi trafiğin %50’sinden fazlası mobil olduğundan UX gibi şeyler söz konusu olduğunda teknik SEO çalışmaları oldukça önemlidir.

Site hızlarının iyi olmasını sağlamak, zararlı geri bağlantıları kaldırmak (alakasız veya güvenilmez olarak görülen web sitelerine bağlantılar vb.) veya temiz bir URL yapısına sahip olmak, XML site haritası oluşturmak, diğer tüm teknik SEO ipuçlarının tümü SEO teknikleri konusunda büyük bir yere sahiptir.

Yeni nesil SEO teknikleri ile yüksek sıralamaları güvence altına alabilirsiniz. Fakat, bunun için yeterli bilgiye, doğru stratejilere ve teknik SEO bilgisine sahip olmanız gerekiyor!

Ayrıca, ileri SEO teknikleri hakkında detaylı bilgi almak için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın!

Instagram: ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu