SEO

Crawl Ne Demek?

Crawl, türkçe karşılığı ile tarama anlamına gelmektedir. Crawl, ingilizce de sürünme, çok yavaş gitme anlamlarını da taşımaktadır.

SEO Terimi Olan Crawl Ne Demek?

Crawl ne demek? SEO terimleri arasında yer alan ve sıklıkla duyduğumuz crawl; Google’ın veya başka bir arama motorunun bir web sayfasına veya web gönderisine bir bot göndermesi, sayfayı okuması veya taraması anlamına gelmektedir.

crawl ne demek

 

Crawl işlemi ile Google Bot veya diğer tarayıcıların botları, sayfada ne olduğunu tespit etmektedir. Bunun, o sayfanın dizine eklenmesiyle karıştırılması ile karıştırmamalıyız.

Crawling yani tarama işlevi, bir arama motorunun sayfanızı tanımasını ve arama sonuçlarında göstermesini sağlamanın ilk adımıdır. Ancak sayfanızın taranması, sayfanızın dizine eklendiği (veya ekleneceği) anlamına gelmez.  Herhangi bir arama motorundan gelen bir sorguda bulunabilmeniz için önce taranmanız ve ardından dizine eklenmeniz gerekir.

Oluşturulma veya güncellenme üzerine; Google sayfanızı incelemeyi nereden biliyor?

Sayfalar aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle taranır:

  • Google’a gönderilen söz konusu URL ile bir XML site haritasına sahip olmak
  • Sayfaya işaret eden dahili bağlantılara sahip olmak
  • Sayfayı gösteren harici bağlantılara sahip olmak
  • Sayfaya gelen trafikte ani bir artış elde etmek

Sayfanızın taranmasını sağlamak için, Google’a tüm yeni içeriğiniz için yol haritasını vermek üzere daha önce Google Search Console (Google Arama Konsolu) olarak bilinen Google Search Console‘ a yüklenmiş bir XML site haritanız olmalıdır.

Crawl Ne Demek? Crawling Etmek Nedir?

Crawling ne demek, bu konuda tarafıma oldukça soru geldiği için cevaplamak istedim. Crawl, türkçe karşılığı taramak anlamına gelmektedir. SEO için crawling işlemi; Google’ın web sayfalarınızı incelemesi, ziyaret etmesi anlamına gelir. Google arama motorunun, web siteniz hakkında bilgi sahibi olmasına, içeriğini yeni olduğunu veya yayınlanıp, yayınlanmayacağına karar vermesi sürecidir.

Google, crawling işlemini gerçekleştirerek, sayfanızın Google dizinine eklenip eklenmemesi gerektiğini belirleyebilir, planlayabilir.

Ayrıca, Google bir sayfayı taradığında, o sayfadaki bağlantılara bakar ve Google Bot’u bu sayfaları da kontrol etmesi için planlar. Bunun istisnası, bağlantıya bir nofollow etiketinin eklenmesidir.

Crawl (Tarama) ve İndex (Dizine Ekleme) Arasındaki Fark Nedir?

SEO dünyasında, çoğu eş anlamlı gibi görünen birçok terim bulunuyor. Bu terimler sürekli olarak karıştırıldığını gözlemledim. İçeriklerimde olabildiğince sadece bir anlatım yapmaya özen gösteriyor ve bu terimleri karıştırmamanız için özenle seçiyorum. Tarama ve Dizine Ekleme , yanlış kullanılan, bilinen iki SEO terimidir. Yazar anlam farkını anlasın ya da anlamasın, birçok SEO makalesi okuyucuları bu iki kelimenin aynı anlama geldiğine inandırır.

Peki, tarama (Crawl) ve dizine ekleme (İndex) arasındaki fark nedir?  Crawl Ne Demek?

Tarama ve dizine ekleme arasındaki farka geçmeden önce , sitenizin/sayfanızın dizine eklenmesinin ne anlama geldiğini açıklamamız gerekir. SEO için crawl ne demek? SEO için crawl, Google botlarının web sayfasını ziyaret etmesi, taraması anlamına gelmektedir.

Sayfanızın taranması/crawling hiçbir şekilde dizine eklendiği ve hatta bir Google aramasında bulunma şansı olduğu anlamına gelmez.

Arama motorlarının 3 temel işlevi bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Tarama (Crawling)
  2. Dizine Ekleme (İndexing)
  3. Sıralama (Raking)

Arama motorlarının nasıl çalıştığına dair daha fazla bilgiye ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Arama motorları nasıl çalışır?

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu