SEO Notları

Site mimarisi nedir?

Site mimarisi, bir web sitesinin kullanıcılar ve arama motoru botları için anlaşılır, kullanımı kolay olmasını sağlamak amacıyla planlanan bir yapıdır.

Web site mimarisi bir web siteninin düzenini, sayfaların ve bağlantıların nasıl kurgulandığını ifade eder. Site mimarisi, bir web sitesinin nasıl tasarlandığı, kullanıcı deneyimi, sayfa düzeni, içerik yönetimi, veritabanı entegrasyonu ve diğer teknik unsurları içerir.

SEO uyumlu bir site mimarisi, ziyaretçilere istedikleri bilgilere hızlı ve etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlar. Ayrıca, arama motorları için de önemlidir, çünkü iyi bir site mimarisi, içeriği düzenli bir şekilde indeksleme ve sıralama konusunda yardımcı  arama motoru botlarına yardımcı olur.

İyi Bir Site Mimarisi Neden Önemlidir?

Site Mimarisi neden önemlidir?

Öncelikle iyi bir site mimarisi, arama motorlarının sitenizin tüm sayfalarını bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. 

 • Dahili bağlantılar aracılığıyla otoriteyi web sayfalarınıza bölüştürür
 • Kolaylıkla taranabilir
 • İyi bir kullanıcı deneyimi sağlar
 • Ziyaretçilerin aradıkları içeriği bulmalarına yardımcı olur

Dahili bağlantılar web sitesi yapısını oluşturur. Bu, bir sayfadan diğerine bağlantı vermenin Google’a (ve okuyuculara) o sayfayı ziyaret etmeleri hakkında bir sebep sunar. SEO projelerindeki en etkili stratejilerimde birisi de tam olarak bu!

Birbirinden alakasız, kalitesiz, hedef kitlemin yer almadığı sitelerden backlink (geri bağlantı) almak yerine kendi bağlantımı kendim oluşturuyorum.

İyi Bir Web Sitesi Mimarisi Nasıl Olmalıdır?

Site Mimarisi Nedir?

 • Konuyla ilgili içeriği bir arada gruplayın
 • Grupları mantıklı bir hiyerarşide düzenleyin/kurgulayın
 • En önemli sayfalarınızı vurgulayın (hedef anahtar kelime)

Derinlemesine bir site mimarisi oluşturarak tıklama derinliği oluşturabilir. Böylelikle hem daha düz, basit bir mimari oluşturmuş hem de gezinmesi kolay bir web sitesine sahip olucaksınız.

Kullanıcılar içeriğinize mümkün olduğunca az tıklamayla erişebilmelidir. Bu şekilde kullanıcıların istedikleri içeriği bulmak için çok fazla çaba harcamalarına gerek kalmaz.

Bu noktada da benim IKEA örneğim var! IKEA mağazasında tüm mağazayı dolaşmadan çıkışa varamıyorsunuz. Bir nevi bütün ürün kategorilerini geziyor ve ürünleri görüyorsunuz. Böylelikle hem mimari iyi kullanılmış oluyor hem de kullanıcı memnun bir şekilde mağazadan ayrılıyor. Ayrıca aradığı ürünü/kategoriyi kolaylıkla bulabildiğini de unutmamak gerekiyor.

Web Sitesi Mimarisi Nasıl Yapılandırılır?

Optimum seviyede bir web sitesi mimarisi oluşturmak için altı ipucu:

 • Dahili bağlantıları stratejik olarak kullanın
 • Kullanıcıların yalnızca birkaç tıklamayla sayfalarınıza erişebildiğinden emin olun
 • Takip edilmesi kolay bir gezinme menüsü oluşturun
 • Sitenizin URL’lerini optimize edin (kısa, net ve alakalı)
 • Breadcrumb (Ekmek kırıntıları) kullanın
 • XML site haritalarını kullanın

Dahili Bağlantıyı Stratejik Olarak Kullanın

Dahili bağlantılar, aynı web sitesindeki diğer sayfalara işaret eden köprülerdir.

Bir sayfadan diğerine bağlantı verdiğinizde arama motorlarına ve kullanıcılara bu iki sayfanın birbirleriyle ilişkili olduğunu belirtirsiniz. Bu, arama motorlarının sitenizin mimarisini anlamasına da yardımcı olacaktır.

Site mimarisi ve dahili bağlantı stratejisi

Dahili bağlantılar arama motorlarının gözünde otoriteyi güçlendirir. Ayrıca dahili bağlantılar doğru kurgulandığı zaman tarama bütçesini de iyileştirebilir.

SEO notları serisinin devamı için Instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Instagram: ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu