SEO

E-Ticaret SEO

E-ticaret siteleri için dijital pazarlama süreçleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Web sitenize daha fazla trafik ve satış sağlamak istiyorsanız, SEO kritik bir ilk adımdır. E-ticaret girişimlerinin bir çoğu yetersiz pazarlama çalışmalarından dolayı; maalesef, hüsranla sonuçlanabiliyor.

E-ticaret girişiminizde başarılı olmak için birkaç E-ticaret SEO veya SEO nedir gibi blog yazıları İnternet üzerinde  SEO nedir ve  önerileri sunan çok sayıda nasıl yapılır makalesi ve öğretici var, ancak özellikle e-ticaret girişimcilerinin ihtiyaçlarını karşılayan çok daha az. Bugün, size e-ticaret için yerinde arama motoru optimizasyonu hakkında temel bir anlayış vermek istiyoruz. 

Başlamanız, Google’a tüm doğru sinyalleri gönderdiğinizden emin olmanız ve SEO başarısı için sizi hazırlamanız yeterli olacaktır.

E-Ticaret SEO rehberi ile e-ticaret sitenizi optimize ederek performansını iyileştirebilirsiniz. Fakat e-ticaret siteleri için dijital pazarlama çalışmaları yaparken büyük zorluklarla oluşabiliyor. Bu zorlukları birlikte aşabiliriz!

E-Ticaret SEO Rehberi

E-ticaret sitelerini görünür kılmak, kullanıcı deneyimini önemsemek ve SEO çalışmalarını önemsemek e-ticarette olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Tüm bunları tektikleyen başlıca faktörler bulunmaktadır. Online mağazalar genellikle geniş kapsamlı ürün ve kategori yelpazesine sahip olmaktadırlar. Bu yüzden işler iyice karmaşık bir hal alabilmektedir. Site içerisindeki SEO optimizasyonları için daha zorlu bir çalışma sizleri bekliyor. İşte, tam da bu yüzden sizler için hazırladığım E-ticaret SEO rehberi, tüm bu sorunlarınıza çözüm olabilir.

E-ticaret SEO rehberinde e-ticaret SEO çalışmaları yapan kişilerin karşı karşıya kalabileceği teknik sorunlara değinilmiştir. Ayrıca, bu rehberde sadece teknik sorunlar değil SEO çalışmalarını geliştirebileceğiniz ipuçları ele alınmıştır.

  • Anahtar Kelime Araştırması
  • Rakip Site Analizi
  • Site İçi Optimizasyon
  • HTTPS (SSL)
  • Anahtar Kelime Araştırması

E-ticaret siteleri için anahtar kelimelerin önemi oldukça büyüktür. Geniş ürün yelpazesine ve büyük ürün çeşitliliğine sahip eticaret siteleri için anahtar kelimeleri detaylı bir şekilde araştırmak gerekmektedir. Siteye giren kullanıcıların alışveriş yapmalarına yönelik anahtar kelimelere odaklanmak size büyük avantaj sağlayacaktır. Müşteriler online mağazalara girdiklerinde alışveriş yapmadan önce birkaç farklı adımdan geçmektedirler. Bu adımlar içerisinde anahtar kelimeler de bu adımlar gibi birbirinden farklı öneme ve işleve sahiptir.

Nasıl mı?  Örneğin; arama yapan kişiler genellikle bir konu hakkında genel, kısa bir bilgi arayışı içerisinde olmaktadır. Bu alandaki anahtar kelimelerde üst sıralarda olmak oldukça zor olabilmektedir. Bunun sebebi ise; rekabettir. Her anahtar kelimenin bir rekabet değeri ve bir de aratılma yoğunluğu vardır. Çok aratılan anahtar kelimelerde rekabet yoğundur diyemeyiz. Bu tamamen yanlıştır. Kimi zaman çok az aratılan kelimelerde rekabet yoğunluğu fazladır, kimi zaman da rekabet düzeyi çok düşüktür. Peki, anahtar kelimelerin rekabet yoğunluğunu, aylık kaç aratılması olduğunu nasıl öğrenebiliriz? Bunun için çeşitli anahtar kelime araçları bulunmaktadır.

Ubersuggest KeywordTool.io Ahrefs Keywords Explorer Google Keyword Planner

Anahtar Kelime Listenizi Oluşturun!

Yukarıda belirttiğim gibi anahtar kelime araçlarını kullanarak e-ticaret siteniz için en alakalı, en uygun anahtar kelimelere odaklanabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizin uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşması size kısa zamanda iyi bir performans sağlayabilmektedir. Örnek vermek gerekirse “SEO” kelimesi yerine “e-ticaret SEO rehberi” kelimesi uzun kuyruklu anahtar kelimelere örnek olarak gösterilebilmektedir. Anahtar kelimelerinizi listelerken adım adım yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Not: Eylem içeren anahtar kelimeler kullanmaya özen gösterin. Çünkü, arama yapan kullanıcılar genellikle eylem içeren anahtar kelimeler kullanmaktadır. Bu anahtar kelimeler satış performansınızı da artıracaktır. “Satın al, fiyat iste, incele vb.”

E-ticaret SEO İçin Site İçi Optimizasyon

E-ticaret siteleri için en çok vakit alan ve emek isteyen kısım site içi optimizasyon çalışmalarıdır. Çünkü, kimi zaman binlerce ürün, binlerce görsel, yüzlerce kategori bulunmaktadır. E-ticaret sitesi genellikle kategori sayfaları açısından çok fazla seçeneğe sahip olmasa da binlerce ürün sayfasına sahip olabilmektedir.

Kategori sayfalarını optimize etmek kolay gibi gözükse de gerçekten ince bir işçilik istemektedir. SEO çalışmalarına başlandığında işin seyri değişebilmektedir. Ürün sayfalarının başlıkları özgün olması gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki binlerce ürünün başlığı ve linkleri değiştilirmesi gerekiyor. Ayırca her bir ürün sayfası için H1 etiketleri ve özel açıklamalar (meta descriptions) eklenmesi gerekiyor.

E-Ticaret SEO İçin Görsel Optimizasyon Yapmak Önemli! (Görsel SEO)

Bir e-ticaret sitesinde onlarca, yüzlerce hatta ve hatta binlerce görsel yer alabilmektedir. Bu görselleri olabildiğince kaliteli sunabilmek oldukça büyük önem taşımaktadır. Peki, bu kadar kaliteli görsellerin kapladığı alan sitemizin yavaşlamasına sebebiyet veriyorsa ne yapıcaz? Cevabı aslında çok basit; görsellerimizi optimize edicez. Photoshop yardımıyla veya farklı online görsel optimizasyon araçları ile görsellerimizin boyutlarını düşürebiliriz. Görsel optimizasyon demek sadece yüksek çözünürlüğe sahip olan görsellerin boyutlarını düşürmek değildir. Görseller Google algoritmasında isimleri ile algılanmaktadır. Görsellerimizin boyutlarını düşürdükten sonra; “görsellerimizi e-ticaret sitemize nasıl eklemeliyiz?” Bu konuda bir çok yanlışlıklar yapılmaktadır. Fakat, görsellerin e-ticaret sitesine eklenmesi oldukça önemlidir.

Görsellerin başlıkları ve görsellerin isimleri görselin içeriği ile alakalı olmalıdır. Görselleri kaydettiğimiz isimler ile de görsel optimizasyon yapabiliriz. Örnek vermek gerekirse; “e-ticaret-seo-rehberi.jpg” adında kaydettiğimizi görsel Google Görsel Arama sonuçlarında yer alabilir. Fakat rasgele bir görsel isim vermiş olsaydık bu görsel e-ticaret seo rehberi yazıldığında karşımıza çıkmayacaktır. Aynı zamanda görsel alt etiketlerini de optimize ederken anahtar kelimemizi kullanmalıyız.

HTTPS / SSL Sertifikası

2015-2016 yıllarında HTTPS kayda değer bir sıralama faktörü değildi. SEO uzmanları SSL hakkında kimi zaman yanılgıya düşmüşlerdir. Fakat, o zamandan bu zamana gelişen e-ticaret ve gelişen Google algoritmaları SSL ‘in önemini ortaya koymuştur. Google’dan bir arama yaptığınızda SSL sertifikası olmayan sitelerde “güvenli değildir” hatası bulunmaktadır. Google bu sitelere kullanıcılara uyarılar vermektedir. SSL ‘in önemi e-ticarette kat ve kat önemlidir. HTTPS kullanmak için iki farklı unsur vardır. Birincisi sitenizden alışveriş yapan kullanıcıların kredi kartlarının ve kişisel bilgilerinin korunmasıdır. İkincisi ise Google’ın algoritmalarında SSL sertifikasının yani HTTPS ‘in bir sıralama kriteri olmasıdır.

Bir e-ticaret sitesi için optimize edilmesi gerekilen adımları edindiğim tecrübelerden yola çıkarak sizlerle paylaştım. Bu adımlar ile başarılı olabilir, e-ticaret sitenizdeki trafiği artırarak daha fazla satış elde edebilirsiniz.

Ayrıca, beni sosyal medya hesaplarınızdan takip edebilirsiniz;

LinkEdin: ogulcandemirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu