SEOSEO Terimleri

Meta Description Nedir?

Meta Description,  arama sonuçları sayfasında (SERP’de) web sitenizin URL’i altında yer alan sayfanızın içeriğini tanımlayan kısa bir açıklamadır. Meta açıklama, Google gibi arama motorları için büyük ölçüde önem taşımaktadır. Web sayfanızı ziyaret edecek olan kullanıcıların arama sonuçları sayfasında meta açıklamaları okuduğunu düşünerek yazmalısınız. Meta açıklamanın belli bir karakter uzunluğu bulunmaktadır. 140-150 karakter uzunluğunda yazılan meta açıklamalar arama sonuçlarında tam olarak görüntülenmektedir. Daha fazla karakterde yazılan meta açıklamalar ise bu (…) şeklinde görüntülenip, devamı okunmamaktadır.

Meta Description yani Türkçe karşılığı ile meta açıklaması özgün yazılmalıdır. Meta description içerisinde hedeflediğiniz anahtar kelime kullanarak daha fazla organik trafiğe sahip olabilirsiniz.

Meta Description Nedir?

Arama sonuç sayfalarında yani SERP’de yer alan web sitelerinin URL linkinin alt kısmında bulunan sayfanızla ilgili bilgiler içeren HTML metinlerden oluşmaktadır. Meta Description, yıllardan beri aktif olarak kullanılmaktadır. SEO için hala büyük bir öneme sahip olup, çok önemli bir sıralama faktörüdür. Kullanıcılara sayfanızda yer alan içeriğin açıklamasını yapmak için oluşturulmuştur. Arama yapan kullanıcılar, meta description aracılığıyla web sayfanızdaki içeriğin kendilerine uygun olup olmadığını tespit etmektedir.

Meta Description Nasıl Yazılır?

Etkili ve performans getirecek meta description yani meta açıklama, muhakkak anahtar kelimenizi kullanmanızı önerilmektedir. Sayfanız içeriği hakkında bilgi veren, kullanıcıyı hareket geçiren mesajlara yer vermeyi unutmayın!

 Meta Description Kod Örneği

<head>

  <meta name=’’description’’ content=’’Maksimum 160 karakter olması gerekmektedir.’’/>

  </head>

Meta Description Optimizasyonu Nedir?

Meta description optimizasyonu; Meta açıklamayı, SEO uyumlu hale getirecek metin düzenlemeleridir. Meta description optimizasyonu ile hedeflediğiniz anahtar kelimelerinizde performans elde edebilirsiniz.

Mükemmel Meta Description Nasıl Olmalıdır?

Uzun bir süre için, açıklama metni için en uygun uzunluk, boşluklar dahil yaklaşık 150 karakterden oluşmaktaydı. 2016’nın başlarında Google, arama sonuçlarının sağ tarafındaki reklamları yayınlamayı bıraktı. Bu nedenle teorik olarak artık organik sonuçların snippet’lerini görüntülemek için daha fazla alan bulunuyor.

Bu değişiklikten bu yana, bir meta açıklamanın olası uzunluğu yaklaşık 175 karakter olmuştur. Ancak, Google arama sonuçlarında, meta açıklamanın sonundan kesilmemesi için boşluklar dahil olmak üzere meta açıklamanın 150 karaktere kadar olması önerilmektedir.

Mobil arama sonuçları için bir meta açıklama ne kadar uzun olmalıdır?

Akıllı telefonların daha küçük ekranlara sahip olması nedeniyle mobil arama sonuçlarında daha az alan bulunmaktadır. Meta açıklamanızın içeriğini mobil SERP’lere göre optimize etmek istiyorsanız, açıklamanızı maksimum 120 karakterle sınırlı tutmalısınız.  Kimi zaman, 200’den fazla karakter içeren açıklamaları görmek mümkündür. Aynı zamanda, snippet’lerde resimler de görüntülenebilir, bu da karakter sayısında büyük bir sınırlamaya neden olabilmektedir.

Meta Açıklama Optimizasyonu için 5 ipucu

Kısa Cümleleri Tercih Edin

Meta açıklamasında tek bir uzun cümle kurmak yerine kısa cümleler kullanmaya özen gösterin. Kullanıcıların, sorularına cevap veren ifadeler kullanın. Anahtar kelimenizi bu kısa cümleler içerisinde kullanın!

Harekete Geçiren Mesaj

Kullanıcıların, web sayfanızı ziyaret etmesi için meta açıklamanızda harekete geçiren mesaj veya mesajlar kullanın. Kullanıcıları, web sayfanıza tıklaması için ikna etmelisiniz.

Alaka Düzeyi

Meta açıklamasında muhakkak, sayfanızın içeriği hakkında bilgi verin. Kullanıcıların sayfanız hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayın.

Anahtar Kelime Kullanımı

Spam yapmadan, meta açıklamanızda hedeflediğiniz anahtar kelimenizi kullanın. Google ‘da anahtar kelimelerinizin sıralaması konusunda büyük ölçüde yarar sağlayacaktır. Kullanıcıların arattığı anahtar kelime, sizin meta açıklamanızdaki anahtar kelime ile eşleşiyorsa; Google, bu anahtar kelimeyi otomatik olarak vurgulayacak ve kalın olarak gösterecektir.

Özgün Olmak

İçeriklerinizde olduğu gibi meta açıklamasında da özgünlük önemlidir. Her açıklama birbiri ile aynı olmamalıdır. Site içerisinde, farklı sayfalarda da aynı meta açıklamayı kullanmayın. Tamamen özgün bir meta açıklama oluşturun!

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu