SEO

Daha Fazla Organik Trafik için 10 SEO Tekniği

Organik aramalardan web sitenize daha fazla trafik çekmek için üç farklı yöntem ve SEO tekniği bulunmaktadır.

  1. Mevcut anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer alın
  2. Daha fazla anahtar kelime ile sıralanın
  3. Daha fazla tıklama alın

Aşağıdaki SEO teknikleri, bunlardan bir veya daha fazlasını yapmanıza yardımcı olacak niteliktedir.

1. Rakiplerinizden Öğrenin ve Uygulayın

SEO Tekniği

Rakip siteler, SEO çalışmalarında bize çok önemli metrikler sunmaktadır. Rekabetin yüksek olduğu alanlar SEO stratejilerinde kendinizi geliştirmeniz için bir zor olabilir. Fakat, rakiplerinizin stratejilerini, doğrularını ve yanlışlarını tespit ederek kendi stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Rakiplerinizin en çok trafiğe sahip sayfalarını bulmak için Semrush ve Ahrefs araçlarını kullanabilirsiniz.

2. Rekabeti Düşük Konulara Öncelik Verin

Siteniz yeniyse, zorluk ve rekabet derecesi düşük konulara öncelik vermeniz oldukça önemlidir. Çünkü, muhtemelen rekabeti yüksek anahtar kelimelerde iyi bir sıralama elde edemeyeceksiniz.

Rekabeti düşük konuları ve anahtar kelimeleri nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız; aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki blog yazımı okuyarak siteniz için anahtar kelime analizi yapabilirsiniz.

Özellikle zamana duyarlı konuları hedefliyorsanız, sıralamalar sonsuza kadar sürmediğinden eski içeriğin periyodik olarak güncellenmesi gerekir.

Güncelliğini kaybeden içerikler siteniz için oldukça zararlı olabilir. Bu yüzden, sürekli denetim ve analizler yapmalısınız. Güncel olmayan içerikler site otoritesini, tarama bütçesini ve organik trafiğini olumsuz etkileyecektir.

4. İçerik Boşluklarını Doldurun

İçerik boşluğu, kullanıcıların internette aradıkları ile elde ettikleri sonuçlar arasındaki boşluk olarak tanımlanabilir.

İçerik boşluklarını bulmanın ve doldurmanın önemli olmasının birkaç nedeni vardır.

Bu yöntem, web sitelerinin SEO Tekniği ile ne kadar başarılı olduğuna dair fikir edinmelerini sağlar.

Ziyaretçilere ihtiyaç duydukları tüm bilgileri sağlayan içerik oluşturmak, daha yüksek bir oturum süresi, daha düşük hemen çıkma oranı anlamına gelir. Bu sayede, web sitenizde dönüşüm olasılığı da artar. Bu çalışma, alıcıların alışveriş/gezinme deneyimini iyileştirir.

İçerik boşluklarını doldurmak aynı zamanda bir web sitesinin daha alakalı bilgiler sağlayacağı için organik trafikte artışlar gözlemlenebilir.

İçerik boşluğu hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

5. Dahili Bağlantıları Optimize Edin

Dahili bağlantılar, aynı web sitesi veya etki alanındaki bir resim, video veya belge gibi başka bir web sayfasına veya kaynağa işaret eden bir web sayfasındaki köprülerdir. Dahili bağlantılar, site içi SEO tekniği olarak da bilinmektedir. Kullanıcıların bir web sitesinde kolayca gezinmesini sağlar. Web sitenizin SEO tekniğini ve organik trafiğini geliştirmek için dahili bağlantılarınızı optimize etmeniz gerekmektedir.

Dahili Bağlantılar ve SEO Teknikleri

Dahili bağlantılar, site içi SEO çalışmaları için en iyi SEO tekniği olabilir. Google’ın da onayladığı bir SEO tekniği olan dahili bağlantılar ile site trafiğinizi ve kullanıcı deneyiminizi artırabilirsiniz.

John Mueller’e göre; dahili bağlantı “SEO için süper kritik” ve kullanıcıların ve Googlebot’un bir web sitesindeki sayfaların önemini anlamalarına yardımcı olan en önemli unsurlardan biri olduğunu söyledi. 

Dahili bağlantılar, kullanıcıların bir web sitesinde kolayca gezinmesine yardımcı olur. İçerik içindeki dahili bağlantıların yardımıyla, kullanıcıları keşfetmekten keyif alacakları alakalı web sayfalarına yönlendirebilirsiniz. Kullanıcılar bu bağlantılı web sayfalarındaki içeriğin alakalı olduğunu keşfettiklerinde, web sitenizde daha uzun süre kalma eğilimi gösterirler ve bu da sayfa görüntülemelerinizi artırır.

Dahili bağlantılar, sitenizin hemen çıkma oranını da azaltabilir . İnsanlar içeriğinizi ilgi çekici bulmadıklarında , siteyi yarıda bırakıp yazılı metnin tamamını okumadan ayrılma eğilimindedirler. İçeriği ilgili dahili bağlantılarla optimize edebilirseniz, hemen çıkma oranı büyük ölçüde azaltılabilir. Daha düşük bir hemen çıkma oranı ile web sitenizin sıralaması da bir artış elde edecektir.

6. Daha Fazla Tıklama Alın

Google SEO Teknikleri ile daha fazla tıklama almak için çeşitli optimizasyon işlemleri yapmalısınız. Google’da üst sıralarda yer almak stratejinin sadece bir parçasıdır. Ayrıca, arama yapanları sonucunuzu tıklamaya ikna etmeniz gerekir. Dikkat çekici, kullanıcıyı harekete geçiren başlık ve açıklamalar oluşturmalısınız. Bu SEO tekniği çoğu zaman %100’ün üzerinden bir performans getirisi sağlamıştır.

İşte bunu yapmanın yolları:

  1. İlgi çekici bir başlık etiketi ve meta açıklama yazın
  2. Zengin snippet uygunluğu için şema işaretlemesi ekleyin

Google, arama sonuçlarında genellikle başlık etiketlerini ve meta açıklamaları gösterir, bu nedenle onları tıklama tuzağı (clickbait) oluşturmadan mümkün olduğunca çekici hale getirmek önemlidir.

Peki, başlık ve açıklama optimizasyonunu nasıl yapmalısınız?

Google SEO Teknikleri

Başlık ve açıklama optimizasyonunda, siteniz ve hedef kitleniz içiin doğru SEO tekniği kullanmalısınız. Bu SEO teknikleri:

  • Arama amacını analizi yapın ve uygulayın.
  • SERP sıralamalarını kontrol edin.
  • Kullanıcıya doğrudan hitap edin.
  • Ana anahtar kelimenizi ekleyin.

 

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu