SEO Notları

Largest Contentful Paint Nedir?

Largest Contentful Paint (LCP): Kullanıcının URL’yi istediği andan, görüntü alanındaki en büyük görünür içerik öğesi oluşturulana kadar geçen süredir.

En büyük öğe genellikle bir resim veya video ya da blok düzeyinde büyük bir metin öğesi olur. Bu metrik, bir ziyaretçinin URL’nin gerçekten yüklenmesini görme hızını belirttiği için önemlidir.

Largest Contentful Paint Nedir?

En Büyük İçerikli Boya, bir sitenin en büyük görsel öğesinin yüklenme süresini ölçmenizi sağlayan metriktir. . İyi bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaçlar ve Core Web Vitals’ın (Önemli Web Verileri’nin) en önemli metriklerinden biri olarak kabul edilir.

Largest Contentful Paint Metriği

Sayfa yükleme hızı, özellikle SEO çalışmaları için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Çünkü site hızı doğrudan bir sıralama faktörüdür! Google, web sitelerinin sıralamasını da etkileyen kullanıcı deneyimiyle ilgili optimizasyon önerilerinde bulunuyor. Bu yüzden de Önemli Web Verileri’ni ortaya çıkardı. Largest Contenful Paint (LCP) ‘de önemli web verileri arasında önde gelen bir hız ölçüm metriğidir.

Bu içeriği okuduğunuza göre SEO Notları serimi takip ettiğinizi ya da gerçekten LCP ile ilgili bir sorun yaşadığınızı düşünüyorum. İçeriğin geri kalanında LCP ile ilgili yapılabilecek optimizasyon çalışmalarını da sizinle paylaşıyor olacağım…

LCP ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Google, bu metriğin yalnızca sayfanın üst kısmının içeriğini, yani kaydırma yapılmadan görünen her şeyi dikkate aldığını belirtiyor.

Metrik yalnızca kullanıcı deneyimiyle alakalı olanların yükleme süresini ölçüyor; yani:

  • Görseller
  • Görsel Etiketler
  • Videolar
  • CSS ile Arka Plan Görselleri
  • Paragraflar, Başlıklar ve Listeler gibi diğer metin öğeleri

Bu parametrenin odak noktası, siteleri ziyaret eden kullanıcıların bulduklarından memnun kalmasını sağlamaktır. Bu noktada LCP’nin sadece SEO’ya değil, sitenin genel performansına ve dönüşümlerine de etki ettiğini söyleyebiliriz.

Sitede bulunan içerikleri sunmak çok zaman alırsa, ziyaretçinin sayfadan ayrılma ihtimali yüksektir. Google için bu davranış, kullanıcı deneyimin olumsuz olduğu anlamına gelmektedir.

Nasıl ölçülür?

LCP Nasıl Ölçülür?

LCP’yi iki farklı şekilde ölçebilirsiniz:

  • Field yöntemiyle,
  • GTmetrix, Search Console, PageSpeed Insights ve benzeri araçlar kullanarak

Bu yöntemlerin her biri için farklı araçlar kullanmanız işinizi hızlandırır ve ölçümlerden doğru sonuçlar elde etmenizi sağlar. Field yöntemiyle başlayarak şunları kullanabilirsiniz:

Hız testi araçlarına geldiğimizde, en çok tavsiye edilenler şunlardır:

LCP, SEO için neden önemlidir?

SEO ve LCP ile ilişkisi hakkında şunları söyleyebilirim: Google bu ölçümü Önemli Web Verileri’nin en önemli metrikleri arasında tutuyor. Bu nedenle LCP metriği Google algoritmaları tarafından değerlendiriliyor. Site hızı web siteleri için kritik bir öneme sahip olduğundan dolayı LCP’de SEO için büyük bir öneme sahiptir.

Kısacası; daha iyi SEO performansı için, LCP değerinizin iyi olması gerekiyor.

LCP nasıl optimize edilir?

En Büyük İçerikli Boyayı (LCP’yi) optimize etmek mümkündür. Doğru analizlerde bulunmak bu çalışmanın önemli parçasıdır, ancak iyileştirmeler sonuç getirir. Peki neler yapabiliriz? İnceleyelim…

Resim boyutlarını optimize edin

Her zaman doğru boyuta sahip görselleri kullanın . Hostinginiz, masaüstü veya mobil sürüm için belirli boyutlar önerecektir. Belirtilen boyutun kullanılması, yüksek LCP oluşturabilecek aşırı yüklemeyi önler.

Resim CDN’si kullanın

Bir CDN, görüntülerin daha hızlı yüklenmesini sağlayabilir. Buraya kadar TTFB metriğindeki iyileştiremeler ile aynı gözükse de LCP’de bazı farklılıklar bulunuyor.

Resimleri yüklemek için JavaScript’ten kaçının

JavaScript, yükleme süreci yavaşlatabilir. Bu nedenle yapılacak en iyi şey bu işi tarayıcınıza bırakmaktır. Bu, LCP’yi önerilen değerlerde tutarak herhangi bir gecikmenin önlenmesine yardımcı olur.

İyi bir hosting tercih edin

Hostinginizin ihtiyacınızı karşılayabilir olması kritik bir öneme sahiptir. Hosting/sunucu tercihiniz doğrudan sayfaların yüklenme süresini de etkileyebilmektedir. Bu nedenle, güvenilir bir hosting firması ile çalışmanızı öneririm.

Görseller LCP’yi nasıl etkiliyor?

Görseller genellikle bir sayfaya yüklenecek en büyük öğelerdir. Görsel SEO çalışmalarını yapmayı unutmanın bedeli ağır olabilir. LCP’yi doğrudan etkiler.

LCP’yi etkileyen tek öğe görseller olmasa da, optimize edilmedikleri takdirde olumsuz yönde etkileyebilirler. Bu nedenle, dosyaların her zaman sıkıştırılmış, yeterli boyutta ve WebP, JPEG ve PNG gibi desteklenen formatlarda olduğundan emin olun.

Not: Hızlı sitelerin kötü bir kullanıcı deneyimi sağlama olasılığı düşüktür.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu