SEO

SEO Başarısı Nasıl Ölçümlenir?

Bir SEO projesinin başarısını doğru bir şekilde ölçmek, işletme türünüze ve hedeflerinize bağlı olarak büyük ölçüde değişkenlik gösterebilir. Ancak, SEO başarısını ölçümlerken göz önünde bulundurmanız gereken üç temel performans göstergesi (KPI) vardır.

  • Sıralamalar
  • Trafik
  • Dönüşümler

Bu üç KPI’dan toplanan bilgiler, yalnızca SEO performansını doğru bir şekilde ölçmenizi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda kampanyanızı zaman içinde iyileştirmek için aksiyon alınabilecek verileri de sağlayabilir.

Anahtar kelime sıralamaları, özellikle araştırmalar Google’da ilk sayfada yer alan web sitelerinin trafik payının %92’ye varan oranlarda aldığını gösterdiğinde en yaygın KPI’dır. Anahtar kelime sıralamalarını izlemek, SEO stratejinizde en fazla dikkat gerektiren ve en fazla faydayı sağlayan önemli bir metriktir.

Örneğin, diyelim ki 20 anahtar kelime için sıralamanızı takip ediyorsunuz ve bunların 5 tanesi dışında olanlar ise Google’ın ilk sayfasında. Bu 5 anahtar kelimeyi ilk sayfada tutmak için bu anahtar kelimeleri  daha dikkatli izlemeniz gerekiyor. Ayrıca, anahtar kelimelerin hacminden ziyade sağlayacak olduğu dönüşüm oranlarını da takip etmelisiniz.

Öte yandan, bu anahtar kelimelerin çok rekabetçi olduğunu ve araştırmanıza dayanarak bu çabayı gerektirecek kadar fayda sağlamayacağını keşfedebilirsiniz.

Sıralamaları takip etmek çok önemli olsa da, tek başına yeterli değildir. Bu anahtar kelimelerin nasıl kaliteli, dönüşüm getirecek şekle getireceğinizi de bilmenizde fayda var.

Organik Trafik

Organik trafik, bir web sitesine doğal olarak gelen ziyaretçileri ifade eder. Bu, arama motorlarından veya sosyal medya gibi diğer platformlardan gelen ziyaretçileri içerir. Organik trafik kalitesi, web sitesine gelen bu ziyaretçilerin ne kadar değerli olduğunu ölçer. Örneğin, organik trafik kalitesi yüksekse, ziyaretçiler daha uzun süre web sitesinde kalır, daha fazla sayfa görüntüleri yapar ve daha yüksek bir dönüşüm oranına sahip olabilir.

İlk sayfa sıralamalarının sağladığı trafiğin hacmini ve kalitesini ölçmek çok önemlidir. SEO başarısı sadece organik trafik ile değerlendirilemez. Fakat organik trafiği elde etmek için de bir SEO çalışması gerekmektedir. Nitelikli bir organik trafik websitenizin dönüşüm oranlarını iyileştirir bu da daha fazla satışı beraberinde getirecektir.

Trafik Hacmi

SEO başarısı elde etmek için; trafik hacmi önemlidir. Trafik hacmi, organik aramadan gelen ziyaret sayısına göre ölçülmelidir. Başarılı bir SEO stratejisiyle, zaman içinde organik arama trafiğinde önemli bir artış görebilirsiniz. Fakat, SEO başarısı için trafik hacmi yüksek anahtar kelimeleri hedeflemek doğru olmayabilir.

Genellikle uzun kuyruklu anahtar kelimelerin trafik hacmi düşüktür. Fakat rekabet yoğunluğu düşüktür ve spesifik bir arama sorgusu içerdiği için dönüşüm oranı yüksektir.

Bir websitesinin ne kadar trafik elde edeceği, hedef kitlesinin büyüklüğüne bağlıdır. Örneğin, tüm Türkiye’ye hizmet sağlıyorsanız lokasyona bağlı satış yapan websitelerine oranla çok daha fazla organik trafiğe ihtiyacınız olabilir.

Trafik Kalitesi

Trafiğin kalitesini ölçmek, daha dikkatli analiz gerektirdiğinden biraz daha zordur. Trafiğin kalitesini belirlemek için kullanılabilecek bazı ölçütler şunları içerir:

  • Ziyaret Başına Sayfa
  • Ortalama Ziyaret Süresi
  • Çıkma Oranı
  • Dönüşüm Oranları

Dönüşümler

SEO stratejisi için asıl başarı ölçüsü dönüşümlerdir. SEO çalışmalarının asıl amacı; websitesi üzerindeki ürün veya hizmetleri daha fazla kişiye ulaştırmak/pazarlamaktır. Bu yüzden SEO başarısını ölçümlerken; site trafiğinin yanında dönüşümleri de analiz etmeniz gerekmektedir.

Daha fazla SEO başarısı ve ipuçları için beni sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın!

Instagram: ogulcan.demirer

 

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu