Genel

Chat GPT Nedir? Nasıl Kullanılır?

OpenAI, sorulara insan benzeri, ayrıntılı yanıtlar vermesi nedeniyle halk arasında büyük ilgi gören prototip yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’yi piyasaya sürdü.

Sohbet şeklinde etkileşim kuran ChatGPT adlı bir dil modelidir. Aynı zamanda, Chat GPT bir tür yapay zeka robotudur. Sohbet tabanlı çalışan yapay zeka robotu önceden eğitilmiş modeliyle kendisine iletilen sorulara insan benzeri detaylı cevapları vermektedir. Sanal asistan görevi gören Chat GPT, 3. Nesil GPT – 3.5’nin verileri ve ilkeleri ile çalışmaktadır.

En yeni dil modeli olan Chat GPT, yalnızca konuşma etkileşimleri için oluşturulmuş ve eğitilmiş bir Yapay Zeka aracıdır. (Altman, Musk ve diğer Silikon Vadisi yatırımcıları, 2015’te kar amacı gütmeyen bir yapay zeka araştırma kuruluşu oluşturdu). Sam Altman’ın OpenAI’si ChatGPT’yi 30 Kasım’da yayınladı; o zamandan beri teknoloji endüstrisini ve internette gündem oldu.

id=”Chat_GPT_Nasil_Kullanilir”>Chat GPT’ye Nasıl Kayıt Olunur?

Chat GPT nasıl kayıt olunur?

Chat GPT yapay zeka robotunu kullanabilmek için Chat GPT’nin resmi internet sitesine giriş yaparak kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt olabilmeniz için 1 adet e – posta adresine ve telefon numarasına ihtiyacınız var.

 

 • Chat.openai.com internet sitesine giriş yapın.
 • Kaydol butonuna tıklayın ve OpenAI hesabı oluşturmak için adımları takip edin.
 • Mail adresinizi yazın.
 • Devam butonuna basın ve telefon doğrulama işlemini yapın.
 • Gelen SMS’i sisteme girin.
 • Chat GPT’ye kaydınızı tamamlayın.

 

Chat GPT uygulamasına kayıt olabilmek işte bu kadar kolaydı. Peki, şimdi de Chat GPT aracının özelliklerine, neler yapabileceklerimize bakalım.

Chat GPT Nasıl Kullanılır?

Chat GPT Nedir

Chat GPT aracına giriş yaptıktana sonra karşınıza bir sohbet paneli açılmaktadır. Aşağıdaki bağlantıdan sohbet paneline erişim sağlayabilirsiniz.

Sohbet Paneli: https://chat.openai.com/

Sohbet panelinin içerisinde, en alt kısımda yer alan bir yazma alanı karşımıza geliyor. Bu alandan cevabını merak ettiğiniz soruları veya sorunları Chat GPT’ye iletebilirsiniz. Chat GPT, bu sorularınıza saniyeler içerisinde yapay zeka desteği ile cevap vermektedir.

Örneğin; ben “SEO nedir” şeklinde bir soru sordum. Aşağıdaki ekran görüntüsünde de yer alıyor. Chat GPT, bana uzun uzun ve çok basit anlatım ile SEO’nun ne olduğu hakkında detaylı ve doğru cevabı verdi.

Chat GPT nasıl kullanılır?

Yaptığım testlere göre, bazı spesifik sorularda cevap vermek için biraz sizi bekletebiliyor. Cevap veremediği sorular ise halen mevcut diyebilirim. 🙂

Sonuçta, bu bir yapa zeka robotu. Sistemindeki ve internetteki tüm verileri topluyor, kendi yapısı içerisinde harmanlayarak size en doğru cevabı aktarıyor. Peki, bu aracın özellikleri nelerdir? Chat GPT aracı ile neler yapılabilir? Gelin, hemen inceleyelim.

Chat GPT Özellikleri Nelerdir?

Chat GPT özellikleri Nelerdir?

Chat GPT sadece yazılı sohbetler özelliğine sahip değil. Birden fazla özellikliği ile yapay zeka robotu olarak teknolojik gelişmeleri takip edip bizlerin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. En çok bilinen özellikleri ise;

 • Soru – Cevap özelliği
 • Matematik denklemleri çözme
 • Metinler, makaleler oluşturma
 • Hikaye yazabilme
 • Çeviriler yapabilme
 • Hata tespiti ve çözümü
 • Metni özetleyebilme
 • Sınıflandırma
 • Önerilerde bulunabilme
 • Yazılım geliştirme

ChatGPT’yi Farklı Kılan Nedir?

Fakat, diğer chatbotlar ile Chat GPT arasındaki büyük bir fark olacağı kesin.

Chat GPT Ne Zaman Çıktı?

Chat GPT ilk olarak 30 Kasım 2022 tarihinde kullanıma sunuldu. İlk çıktığı günlerde gerçeğe dayalı sunduğu bilgiler eleştirilere maruz kalsa da ilerleyen günlerde sorulan sorulara verdiği yanıtların anlaşılabilir yanıtlar olması nedeniyle popülarite kazandı.

“Chat GPT Ozellikleri Nelerdir”Chat GPT’nin SEO’ya Etkisi Nedir?

ChatGPT piyasaya çıktığı ilk günden beri SEO için bir tehdit oluşturuyor. Çünkü, SEO’da  güncel ve doğru içerikleri yazarak arama motorlarının dikkatini çekebiliyorsunuz. Tabii, tek kriter güncel ve doğru içerikleri oluşturmak değil. Fakat, içerik kısmı SEO için büyük bir öneme sahiptir.

SEO için AI bazlı metinlerin bir değeri olmayacaktır. Önceki, AI metinler insanın yazdığını tutmayacak ve algoritmalar bu tarzda yazılmış olan içerikleri net olarak tespit edecektir. Chat GPT ve benzeri yapay zeka uygulamaları üzerinden yazılmış olan içerikler Google botları tarafından tespit edilebilir.

Google için Neden Bir Tehdit?

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu