SEO

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik; genel konuları kapsayan; nedir, nasıl yapılır gibi sorulara cevap veren ve güncelliğini yitirmeyen içeriklerdir. Google için Evergreen makale nedir? Evergreen içeriğin önemi nedir? Birlikte inceleyelim.

“Güncellik”, on yılı aşkın bir süredir Google güncellemeleri arasında yaygın bir sıralama kriteridir. Google’ın birincil misyonu, kullanıcılara alakalı ve güncel bilgileri sunmaktır. Bu yüzden, evergreen makaleler Google için de oldukça önemli bir yere sahiptir.

Evergreen içerikler, genellikle bir güncellemeye uğramazlar ve genellikle trend olan konulardan oluşmaz.

Evergreen İçerik Nedir?

Evergreen içerik , sürekli alakalı olan ve okuyucular için “güncel” kalan SEO içeriğidir.

Peki Neden “Evergreen” Olarak Adlandırılıyor?

Evergreen İçerik Nedir?

“Evergreen” terimi, dijital pazarlama yapmayan birisi için bile kulağa bile tanıdık geliyor. Sürekli yeşil, yani sürekli güncel (taze) anlamını taşıyor.

Evergreen İçeriği Ne Değildir :

 • Haber Makaleleri / Yazıları
 • Değişmesi ve güncelliğini yitirmesi muhtemel istatistikler veya sayısal raporlar
 • Belirli bir tatil veya mevsim hakkında yazılar
 • Güncel bir akıma veya popüler kültür modasına odaklanan makaleler
 • Son giyim ve moda trendleri

Evergreen Makale Fikirleri

Bazı konular asla eskimez ve güncelliğini yitirmez! İşte insanlık kadar eski olan bazı eskimeyen içerik fikirleri:

 • Yemek Tarifleri
 • Finans/Para Tasarrufu
 • Ebeveynlik
 • Kilo kaybı
 • İşler ve Kariyer
 • Evcil Hayvan bakımı

Elbette, işletmenizle  ve web siteniz ile alakalı, eskimeyen konuları ele almanız önemlidir. Ofis malzemeleri satıyorsanız, “masanızı nasıl düzenli tutacağınız” veya “farklı kalem türlerini ve nasıl kullanılacağı” gibi ilgili her zaman geçerli konular yazılabilir.

İşiniz için olası satışlar oluşturmak veya mevcut satışlarınızı artırmak istiyorsanız evergreen içerikler yazmak büyük avantaj sağlayacaktır.

Evergreen İçerik Nasıl Olmalıdır?

evegreen içerik fikirleri
Evergreen makaleler nasıl olmalıdır sorusuna en iyi cevap; süreklilik ve giriş seviyesi dediğimiz temel bilgi içeriyor olmasıdır.

Evergreen, kelime anlamı olarak sürekli yeşil demektir. Buradan yola çıkarak, sürekliliği olan ve genel konularda hazırlanan tüm içerikler için evergreen içerik kapsamındadır.

Örneğin SEO Nedir? belli bir trend ile ortaya çıkmış ve gelip geçici bir konu değildir. SEO nedir? Konus başlığının sürekliliği bulunmaktadır. Bu yüzden, sürekli olarak aranma hacmine sahiptir. Mevsimsel bir aratılmaya veya belirli bir trende sahip değildir. Okuyucuların bilgi ihtiyacını karşılar.

Bir içeriğin evergreen olup olmadığını veya evergreen içeriğin nasıl olması gerektiğini düşünüyorsanız, hazırlamak istediğiniz konu içeriğini bu kriterler ile değerlendirerek oluşturabilirsiniz.

Hedef Kitlenizin Arama Yaptığı Konuları Belirleyin

Detaylı anahtar kelime analizi ile hedef kitlenizi yakından tanıyabilir, Google üzerinde arama yaptığı sorguları görüntüleyebilirsiniz. Hedef kitlenizin hangi konular hakkında arama yaptığını ve bilgi seviyelerini bilmeniz evergreen içeriklerinizin performansını yükseltme konusunda yardımcı olacaktır.

Anahtar kelime analizini nasıl yapacağınız hakkında bir fikriniz yoksa, aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

İçeriğinizde İpuçlarına Yer Verin

Website içeriklerinizde pazarladığınız hizmet veya ürün hakkında arama yapan kullanıcılar için ücretsiz ipuçları verin. Bilgi amaçlı arama yapan kullanıcılar için evergreen içeriklerinizi belirleyin. Evergreen içerikleri belirlerken, anahtar kelime listenizi oluşturmayın unutmayın. Çünkü, detaylı bir anahtar kelime analizi ile evergreen içeriklerinizden dönüşümler elde edebilir, organik trafiğinizin performansını artırabilirsiniz.

Evergreen İçerik Oluşturmanın Avantajları Nelerdir?

Evergreen makale oluşturmanın en büyük avantajı; yüksek arama hacmidir. Evergreen makaleler genellikle, yüksek arama hacmine sahip olan kelimelerden oluşmaktadır. Evergreen içerikleriniz sayesinde, websitenize çok sayıda potansiyel müşteri çekebilirsiniz.

Evergreen Makale Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İçerik oluştururken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bunlar;

 • İçerik Konusu
 • Kullanılan Dil
 • Anahtar Kelimeler
 • Alakalı İçerik ve Konu Başlıkları

İçerik oluştururken, önceden hiç bir bilgisi olmayan kullanıcıları hedefliyoruz. Bu yüzden, aradıkları konu hakkında bilgi sahibi olmasında yarar sağlamalısınız. Ayrıca, kullanıcılar aynı konuyla ilgili, farklı soruların cevaplarını da bu içerikte bulabilmelidir.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu