SEO Notları

Yüksek Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

Yüksek kaliteli içerik, okuyucuya değer sağlayan, onların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan her türlü içeriktir. Yüksek kaliteli içerik, iyi araştırılmış, iyi sunulmuş ve hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde oluşturulmuştur.

İçerik hakkında aklınız ilk gelen şey; SEO uyumlu blog içerikleri olsa da sadece bloglardan ibaret değildir!

Yüksek kaliteli içerik aşağıdakiler gibi birçok farklı
şekil ve biçimde olabilir:

 • Blog yazıları
 • Videolar
 • Sosyal medya gönderileri
 • E-kitaplar
 • Podcastler
 • Ve daha fazlası

Hedef kitleniz için en iyi formatı bulmanız yeterlidir.

SEO İçin Yüksek Kaliteli İçeriğin Önemi

İnsanlar arama kutusuna alakalı bir sorgu yazdıklarında hedef kitlenizin ilgisini çekme şansınız vardır. Genellikle müşteri yolculuğunun farklı aşamalarında Google’a güvenirler ve aramalarını Google üzerinden yaparlar. Örnek vermek gerekirse; bir sorunu araştırırken, ürünler veya çeşitli hizmetler hakkında bilgi edinirken, markanız hakkında bilgi edinirken veya satın alma kararı verirken…

İnsanların aradıkları türden ilgi çekici, kapsamlı ve güvenilir içerik oluşturduğunuzda, arama motoru sıralamalarında daha üst sıralarda görünme şansınızı artırırsınız. Aynı zamanda hedeflerinize de ulaşmış olursunuz; hedef kitlenizin bilgi ihtiyaçlarını karşılayarak sitenize trafik çekebilir ve organik trafiğinizi satışa dönüştürebilirsiniz.

⏳ Daha düşük hemen çıkma oranı:

Yüksek kaliteli içeriğin ziyaretçilerin ilgisini çekme ve onları elde tutma olasılığı daha yüksektir; bu da hemen çıkma oranını (yalnızca bir sayfa görüntüledikten sonra sitenizden ayrılan ziyaretçilerin yüzdesi) azaltabilir!

✅ İtibar ve marka bilinirliği:

Yüksek kaliteli içerik, web sitenizin itibarını ve güvenilirliğini artırarak onu hedef kitleniz için güvenilir bir bilgi kaynağı haline getirebilir. Böylece marka bilinirliğinizi de iyileştirebilirsiniz.

💰Daha fazla dönüşüm:

Yüksek kaliteli içerikler, değer sağlayarak ve hedef kitlenizin ilgisini çeker. Böylelikle, potansiyel müşterilerinizin yani trafiğinizin satışa dönüşmesine yardımcı olur!

SEO için Yüksek Kaliteli İçerik Nedir?

Yüksek Kaliteli İçerik Nasıl Oluşturulur?

Anahtar kelimeler, müşterilerin içeriğinizi bulmasına yardımcı olma konusunda önemli bir rol oynar. Ancak algoritmalar, içeriğin anlamını, değerini belirlemek için sayfadaki dili de analiz edebilecek kadar gelişmiştir. Arama motorları, harika bir kullanıcı deneyimi sağlayan zengin ve amaca yönelik içerikleri tespit etme yeteneğine sahiptir.

Yüksek kaliteli SEO içeriği:

 • Müşterinize hitap eder: İlginç, dikkat çeken ve okunması kolay içerikler sunun.
 • Kullanıcı sorgularını yanıtlar: Bir sorunu çözmeye çalışırken hangi anahtar kelimeleri kullandıklarını bilerek müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve endişelerini gidermek için içeriği doğru temas noktalarına sunun.
 • Güvenilir ve güvenilirdir: İçeriğinizin ve sitenizin güvenilir olduğunu, yazdığınız konuda uzman olduğunuzu gösterin.
 • Arama motorları tarafından kolaylıkla anlaşılır: İçeriğinizi ve web sitenizi arama botlarına göre optimize etmek için site içi SEO tekniklerini kullanın.

Yüksek Kaliteli İçerik Özellikleri

Alakalıdır:

Yüksek kaliteli içerik, arama sorgusuyla alakalıdır ve hedef kitlenin ihtiyaçlarına cevap verir. Örneğin, SEO ile ilgili bu hikaye, SEO’ya ilgili olan kişileri (yani sizi) ilgilendiren “içerik pazarlaması” konusu hakkındaki bilgileri ve görüşleri sağlar.

Güven verir:

Yüksek kaliteli içerik, iyi araştırılmıştır ve güvenilir bilgiler sağlar. Bu yüzden de okuyuculara güven verir.

Dikkat çeker:

Yüksek kaliteli içerikler genellikle kullanıcıların dikkatini ve ilgisini çeker. İyi içerik insanların geri gelmesini sağlar.

Deneyim sunar:

Yüksek kaliteli içerik, müşteri deneyimini iyileştirir. İlk adımı kolaylaştırır ve müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizden en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olur.

Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturmak için 10 İpucu

Artık yüksek kaliteli içeriğin neye benzediğini bildiğimize göre, bunu başarmak için gerekli adımları inceleyelim. Hedef kitleniz için faydalı ve arama motorları için etkili, yüksek kaliteli SEO içeriği üretmeye yönelik ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

1. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Yüksek kaliteli SEO içeriği müşteri/hedef kitle odaklıdır. Bu nedenle pazar araştırması yoluyla hedef kitlenizi tanımaya biraz zaman ayırmalısınız. Çözmek istedikleri sorunları ve bilgiyi nasıl aradıklarını, nasıl ulaştıklarını anlayın. Hedef kitlenizin ihtiyaçları ve davranışları hakkında ne kadar çok veriye sahip olursanız, içeriğinizi o kadar iyi hedefleyebilirsiniz.

2. Arama Amacını Düşünün

Hedef kitlenizin bu anahtar kelimeleri arama nedenini düşünün ve amaçlarını göz önünde bulundurarak yazın. Hep söylediğim gibi: Hedef kitleniz için yazın, Google için optimize edin!

Peki arama yapan kullanıcılar, müşteri yolculuğunun neresindeler? Bilgi mi topluyorlar yoksa en iyi teklifi mi arıyorlar? “SEO Ajansı” anahtar kelimesi ile ilgili bir arama yapan kullanıcının arama amacı nedir?

Arama amacını öğrenmek ve daha detaylı bir bilgi edinmek için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Arama Amacı Nedir?

3. Konu Kümelerini Kullanın

İçerik oluşturma sürecinize stratejik olarak bir yaklaşım gösterin. Sayfalarınızı düzenlemek için konu kümelerini kullanın. Konu kümesi, bir sütun sayfası tarafından sabitlenen bir içerik merkezidir. Sütun sayfası, okuyucuları daha spesifik ancak ilgili içeriğe yönlendirmek için bağlantılar (dahili bağlantılar) kullanarak konuya ilişkin geniş bir genel bakış sunar.

Konu kümeleri, bir konuda uzmanlık oluşturabildikleri için SEO açısından oldukça faydalıdır. Örneğin, bir evcil hayvan maması mağazası kedi beslenmesi hakkında bir konu kümesi oluşturabilir. Sütun sayfasında, kedileri sağlıklı yiyeceklerle beslemenin genel önemi tartışılabilir ve okuyucunun ilgisine göre daha spesifik sayfalara bağlantı verilebilir. Örneğin; bu sayfalar, yavru kedi, yaşlı ve yetişkin gibi farklı yaşam evrelerindeki kediler için derinlemesine beslenme kılavuzlarını içerebilir.

4. Semantik SEO’dan Yararlanın

Anahtar kelimeler içeriğinizi oluşturmak için bir başlangıç ​​noktasıdır ancak tek bir anahtar kelimeye odaklanmak yazınızı robotik hale getirebilir. Yüksek kaliteli içerik için Semantik SEO tekniklerini kullanabilirsiniz. Semantik SEO’nun müşteri deneyimi açısından bu kadar mükemmel olmasının nedeni budur. Arama motorları bir sayfadaki kelimeleri tarar ve içeriğin alakalı olup olmadığını belirlemek için anlamsal analiz kullanır; bu, ilgili anahtar kelimeleri ve fikirleri ekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Semantik SEO ile bir anahtar kelime yerine bir konuya odaklanarak yazınıza derinlik katabilirsiniz. Birincil anahtar kelimenizi arayan kişiler nelerle ilgileniyor? Onları sayfada tutmak için içeriğinize nasıl değer katabilirsiniz?

Web siteniz/markanız için önemli olan anahtar kelimeleri kullanarak başlayın ve alakalı anahtar kelimeler ekleyin. Evcil hayvan maması mağazası örneğimize geri dönelim. Google’a göre yavru kedi beslenmesi arayan kişiler konuyla ilgili bir dizi soru soruyor. Yavru kedinizi yaş mamayla mı yoksa kuru mamayla mı beslemelisiniz? Sağlıklı bir yavru kedi ne kadar kilo almalıdır? Yetişkin mamasına ne zaman geçmelisiniz?

Bu sorulardan bazılarını yazınıza dahil ettiğinizde, başlangıçtaki konuyu ele alır ve onu kapsamlı bir şekilde ele alarak değer katarsınız. Aslında birinci olan, ana anahtar kelimenizde de yükselmeyi amaçlamış olurusunuz. Bu, sayede hem güncel kalarak güven kazanabilir hem de müşterilerinizin ihtiyacını önceden tahmin eder ve diğer anahtar kelimeler için sıralama fırsatlarından yararlanırsınız.

5. Google’ın EAT Standartlarını karşılayın

Okuyucular güvenebilecekleri içerikleri okumak/ziyaret etmek ister. Google, içeriğinize güvenilir bir kaynak olarak ne kadar güvenirse, üst sıralarda yer alma olasılığı da o kadar artar. Kısacası iletişim ne kadar kuvvetli, güvenilir ve objektifse o kadar iyi sıralama elde edebilirsiniz.

Yüksek kaliteli içerik yazarken Google’ın EAT gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olun. Bu gereksinimler şu anlama gelir:

 • Uzmanlık
 • Yetkililik
 • Güvenilirlik

Kapsamlı içerik oluşturmak için sütun sayfalarını ve semantik SEO’yu kullanarak uzmanlığın nasıl oluşturulacağından zaten bahsetmiştim. Güvenilirliğinizi şu şekilde de gösterebilirsiniz:

 • İçeriğinizde kaynakları kullanmak
 • İçeriğin doğru ve güncel olmasını sağlamak
 • Yazar biyografisi eklemek
 • Uzmanlığınızı göstermek için ayrıntılı bir “hakkımızda” sayfası eklemek
 • Derecelendirmeler ve referanslar eklemek
 • Sitenizin güvenlik sertifikalarını (SSL sertifikalarını) güncel tutmak

6. Dahili Bağlantılar Ekleyin

Yüksek Kaliteli İçerik Link Stratejisi

İçerik listenizi oluştururken okuyuculara sitenizde rehberlik edecek dahili bağlantılar ekleyin. Yüksek kaliteli içerik oluştururken dahili bağlantıları kullanın. Bu sayede okuyuculara daha fazla içeriği gösterebilir ve Googlebot sitenizi daha kolay tarayabilir. Instagram’da dahili bağlantı stratejimi sizler ile paylaştım. Oradan da dahili bağlantı stratejilerimi inceleyerek, kendi web sitenize ve içeriklerinize göre uyarlayabilirsiniz.

Dahili bağlantılar, içeriğinizi birbirine bağlar ve Google’a web sitenizin yapısı hakkında fikir verir. Ayrıca dahili bağlantılar, arama motorlarının içeriğinizi daha kolay bulmasına yardımcı olur.

Dahili Bağlantı Stratejileri

Dahili bağlantılar, okuyucuları ürünler veya hizmetler gibi önemli sayfalara ve ilgilerini çekebilecek ek kaynaklara yönlendirerek kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca okuyucuların daha önce oluşturduğunuz içerikleri kaçırabileceği daha eski ama yine de bilgilendirici sayfaları vurgulamak için de faydalıdır.

Siteyi müşterileriniz için daha kullanışlı hale getirmenin yanı sıra, dahili bağlantılar, özellikle bir bağlantının okuyucuyu nereye götürdüğünü açıklamak için açık bağlantı metni kullanıyorsanız, sayfaların nasıl ilişkili olduğunu göstererek arama motorlarına bildirir.

7.  İçeriğin Başlığını ve Girişini Etkili Hale Getirin

İçeriğiniz kullanıcıların aradığı doğru türden bilgileri içerse bile, hedef kitlenizin onu tüketmek istemesi için onu ilgi çekici bir şekilde sunmanız gerekir. İçeriğin başlarında belirttiğim gibi; hedef kitleniz için yazın, Google için optimize edin!

Yüksek kaliteli içeriğin başlangıcı olarak; etkili, dikkat çeken bir başlık ve girişle okuyucunuzun ilgisini çekmelisiniz. Dikkatlerini çekmek ve onları daha fazla okumaya ikna etmek için duygulara hitap etmeyi deneyin. Okuyucularınızın yazınıza zaman ayırırlarsa neler öğreneceklerini doğru bir şekilde açıklayın.

8. Okunması Kolay İçerik Yazın

Yoğun, okunması zor içerik, okuyucuları rakip bir site bulmak için arama sonuçlarına geri döndürebilir. Bu yüzden de içeriğinizin taranmasını ve anlaşılmasını kolaylaştırmalısınız. Böylece kullanıcılar sorgularına yanıt bulmakta zorlanmaz, arama sonuçlarında içeriğinizi çok daha kolay keşfedebilir.

 • Jargondan kaçının ve çekici bir üslupla yazın
 • Kısa paragraflar kullanın
 • Farklı uzunluktaki cümlelerle yazılarınıza çeşitlilik katın
 • Örneklerle fikirleri hayata geçirin
 • Başlıkları ve alt başlıkları kullanarak fikirleri düzenleyin
 • Madde işaretlerini ve numaralı listeleri kullanın (burada olduğu gibi)
 • Okunması kolay bir yazı tipi seçin

9. Rakip Sitelerden Daha İyi İçerik Oluşturun

SEO rekabetçidir. Aynı zamanda arama sonuçlarında en üst sıralarda yer almaya ve müşterileri dönüştürmeye çalışıyorsunuz, rakipleriniz de öyle. Rakip siteleri yenmenin en iyi yolu benzersiz bir şey sunmaktır.

SEO’nun yalnızca anahtar kelimelerle ilgili olmadığını, dolayısıyla herkesin oluşturduğundan farklı, bilgilendirici, orijinal içerik sunmanız gerektiğini unutmayın. Kısacası; içeriğinizi değerli ve farklı kılın.

 • İçeriklerinizin güncel olduğundan emin olun
 • Paylaşılabilir bir infografik gibi fikirleri farklı formatlarla sunun
 • Video ve görsellerden yararlanın
 • İndirilebilir şablonlar veya kontrol listeleri gibi ücretsiz kaynaklar sunun

10. Harekete Geçirici Mesajlar Oluşturun

Yüksek Kaliteli İçerik CTA

Yüksek kaliteli içerik oluşturmanın yanısıra onu pazarlayabilmek de oldukça önemlidir. Bir ürün veya hizmet satmaya mı çalışıyorsunuz? Yüksek kaliteli içerik ile ürün veya hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz. Pazarlamak istediğiniz ürün veya hizmetleriniz ile ilgili alakalı içerikler oluşturdunuz, SEO çalışmaları yaptığınızı düşünelim. İçerikleriniz hala daha satışa dönüşmüyor mu?

O zaman bir şeyi unutmuş olabilirsiniz, “harekete geçirici mesajlar”. Harekete geçirici mesajlar (CTA), içeriklerinizi pazarlamak için oldukça etkilidir. CTA, aslında müşterilerinizin içeriğinizle etkileşime girdikten sonra ne yapmasını istediğinizi temsil eder.

Harekete Geçirici Mesaj Türleri Nelerdir?

Etkili bir içerik pazarlama CTA’ı, müşterilerinizden doğrudan aşağıdaki gibi belirli bir işlemi tamamlamasını ister:

 • Daha Fazla Bilgi Edinin
 • Hemen Satın Al
 • Hemen İncele
 • Bültene Kaydol
 • Teklif İste
 • Randevu Oluştur
 • Sosyal Medyada Paylaş

Yüksek Kaliteli İçerik Üretmenin En İyi 10 Yolu

 • Müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayın
 • İçeriği, hedeflerinizle uyumlu hale getirin
 • Uzmanlığınızı sergileyin ve özgün olun
 • Doğru formatı bulun
 • İçeriğin okunabilir ve faydalı olmasını sağlayın
 • İçeriğinizi güncelleyin
 • Rakiplerinizin içeriklerini inceleyin
 • İçerik boşlukları analizi yapın
 • Hedef kitleniz için yazın, Google için optimize edin
 • İçeriğin performansını ölçümleyin

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu