Dijital PazarlamaSEO

Google Keşfet

Google Keşfet (Discover), kullanıcılara benzersiz ilgi alanlarına ve tercihlerine uygun deneyimler sunmaktadır. Kullanıcıların nelerden hoşlandığını öğrenir ve geçmiş arama etkinliğine dayalı olarak yeni içerikler önerir.

Bazı kullanıcılar, Google Keşfet‘i önceki adı olan Google Feed‘e aşina olabilir.  Google Keşfet hakkında detaylı bilgi için yazının devamını okumaya devam edin. 🙂

Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet, mobil cihazlarda makaleler ve videolar sunmak için Google tarafından sunulan bir hizmettir. Kullanıcılara sunulan içerik, aramalar ve ilgili hikayeler aracılığıyla kişiselleştirilmektedir. Kullanıcılar ayrıca, ilgilerini çeken konuları takip ederek yayınlarında gördüklerini daha fazla özelleştirme fırsatına da sahiptir. Keşfet uygulamasındaki sonuçlar, yeni yayınlanan içeriğe ve kullanıcı ilgi alanlarına göre düzenli olarak değişiklik göstermektedir. Yani, Google Keşfet ilginizi çekebilecek içerikleri bir algoritma ile size sunmaktadır.

İçerik oluşturucular için Google Keşfet, web sitelerine  daha fazla trafik sağlamak için son derece güçlü bir hizmettir. SEO alanında performans elde etmek için Google Keşfet (Discover)’i kullanmanızı öneriyorum. Google Keşfet’i nasıl kullancağınız hakkındaki bilgiye de yazının devamından ulaşabilirsiniz.

Google Keşfet özet akışları, genellikle haber makaleleri ve her zaman güncel olan içeriğin bir karışımı bünyesinde bulundurmaktadır. Google Keşfet, fotoğraf ve video gibi görsellere büyük önem vermektedir. Google Feed, Google Discover olmadan önce, uygulama çoğunlukla başlıklar, meta açıklamalar ve ara sıra fotoğraflardan oluşan daha metin tabanlı bir düzene sahipti. Bu yüzden pek de, günümüz koşullarına ve kullanıma uygun değildi. Fakat, şimdi hem sürekli güncel içeriğe hem de görselliğe önem vermesi ile oldukça büyük bir öneme sahip oldu.

Google Discover’ı kullanmak oldukça basit. Google Keşfet uygulamasını Android ve iPhone cihazlara ücretsiz olarak yükleyebilirsiniz. Yükledikten sonra, bir Google hesabıyla uygulamada oturum açın. Google Uygulamasını açın ve arama çubuğunun altında, Android kullananlar için ‘Keşfet’ sekmesinde veya iOS cihazlara sahip olanlar için ‘Ana Sayfa’daki Google kartlarının bir listesi olacaktır.

Google Discover Nasıl Çalışır?

Google Keşfet  (Discover), Google Feed’e benzer şekilde işlev görse de, uygulanmasından bu yana bazı önemli güncellemeler yapılmıştır.

İlk olarak, Google’ın içerik sağlama şeklinin nispeten aynı kaldığını söyleyebiliriz. Arama motoru, kullanıcının kişisel arama geçmişine ve bazı Google Al bilgilerine dayalı olarak içerik sunmaya devam etmektedir. Google Discover ile bir kullanıcı, uygulamayla daha fazla etkileşime girdikçe daha alakalı içerikle karşılaşacaktır.

Google Discover ve Google Feed arasındaki temel farklardan bazıları şunlardır:

  • İsim – Daha önce de belirtildiği gibi, Google Discover, yenileme sırasında yeni bir isme sahip oldu.
  • Tasarım – Kullanıcı deneyiminin önemini benimseyen yeni bir arayüz tasarımı oluşturuldu. Görsel olarak daha çekici  ve daha basit, yepyeni bir görünüme sahip oldu. Kullanıcı başlığa tıkladığında, ilgi alanını takip etme özelliği eklendi.
  • Güncel İçerik – Google, Keşfet sayfasına her zaman yeni içerik ekliyor. Google Feed, çoğunlukla haberlerle ilgili içeriğe yer veriyordu. Ancak, Google artık kullanıcıların ilgisini çekmek, daha fazla kullanılabilir bir uygulama olması için sürekli olarak kullanıcıların karşısına güncel ve ilgi alanına uygun içerikler sunmaya başladı.
  • SEO Optimizasyonu – Birçok işletme, Google Discover’ın SEO stratejilerinde önemli bir rol oynadığını farketti. Ancak, Google’ın onu Keşfet’te görüntülemesi için içeriğin belirli koşulları karşılaması gerekir. Bu koşullar size. de tanıdık geliyor mu? Evet! Google ‘ın arama sayfalardaki sıralama faktörleri de gibi Keşfet için de sıralama faktörleri bulunuyor.

Google Discover SEO İçin Neden Önemlidir?

Çoğu kişi SEO‘nun içerik oluşturmanın kritik bir parçası olduğunu bilse de, birçok işletme Google Discover’a gerektiği kadar ilgi göstermiyor. Google Discover, kullanıcıların kendileri için önemli olan konularda güncel kalmalarını sağlayan Google Arama’nın önemli bir yönü olduğundan dolayı SEO için önem taşımaktadır.

Search Console’daki raporlama özelliği, işletmelerin içerik performanslarının bir analizini görmelerini sağladığından, Keşfet, herhangi bir içerik stratejisinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor . Bu verilere erişim, işletmelerin içeriklerini daha iyi optimize etmelerine, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almalarına ve Google Discover’da görünme şanslarını artırmalarına yardımcı olabilmektedir.

Blog İçeriğim Google Keşfet’ de Görünürlük İçin Uygun mu?

Tüm içerikler Google Keşfet’ de yer almak için uygun değildir. Google Keşfet’ de görünürlük elde etmek için,  uygulanması gereken belirli prosedürler bulunmaktadır. Google Web Yöneticisi Yönergeleri, Google’ın web sitelerinden ne görmeyi beklediğini ana hatlarıyla belirtmektedir. Google Keşfet’ de görünür olmak için SEO çalışmaları konusunda detaylı çalışmalar yapmak önemlidir.

Öncelikle, web siteniz Google Haberler politikasına uygun olmalıdır.

Google Keşfet'e Düşmek

 

 

 

 

 

Google’ın bunları dizine eklemesi için yayınlarınızın hangi ayarlara ayarlanması gerektiğinin bir örneğidir. Bu işlemi yapmak için popüler bir WordPress SEO aracı olan Yoast SEO aracını tercih edebilirsiniz.

Google Keşfet için SEO Nasıl Yapılır?

Google Keşfet,  dijital pazarlama uzmanları ve SEO uzmanları için son derece değerli bir organik trafik kaynağı olarak bilinmektedir. Ancak, işletmelerin daha fazla görünürlük elde etmesine ve marka otoritesini daha hızlı oluşturmasına olanak tanıyan SEO çalışmalarını Google Discover’ ı nasıl optimize edeceğinizi bilmek önemlidir.
Google Keşfet (Discover) için SEO çalışmalarının en iyi yollarından bazıları şunlardır:

1. Özgün Blog İçeriği Oluşturun

Google Discover, kaliteli, kullanıcının arama niyetine uygun ve özgün içerikleri tercih etmektedir. Google Keşfet algoritması bu şekilde çalışmaktadır.  İyi bir kullanıcı deneyimi sağlama olasılığı en yüksek olan yüksek kaliteli, ilgi çekici ve ilginç içerikler oluşturulan web sayfalarını tercih etmektedir. Bu nedenle işletmelerin bu kriterlerde blog içerikleri oluşturması her şeyden önemlidir.

Düzenli olarak paylaşım yapmak, SEO uyumlu ve özgün içerik üretmek oldukça önemlidir. Bu bağlamda, bir işletmenin Keşfet özet akışında görünme olasılığını artacaktır.

2. Takipçi Kazanın

Bir işletme, içeriğini Google Discover’da yayınladıktan sonra, içeriğin uygulamada görüntülenebilir olması için gerekli adımları atması önemlidir. İşletmeler, hedef kitlelerine kendilerini Google Discover’da takip etmelerini düzenli olarak hatırlatmalıdır. Google Keşfet, kullanıcıların hangi içerik konularını ve markaları takip etmek istediklerini belirlemelerine de imkan vermektedir. Sektörünüze veya içeriklerinize ilgi duyan kullanıcılara ulaşmanıza yönelik bir algoritma çalışmaktadır. Kullanıcılar bir markayı takip ettiğinde, konuyu beğendiğini ve bu markadan daha fazlasını göstermesini sağlamaktadır. Yani, Google Keşfet profilinizi takip eden kullanıcılar, içeriklerinize daha fazla erişim sağlayacaktır.

Bir kullanıcı bir markayı takip ettiğinde, Google Keşfet, o markaya ait her yeni içerik yayınlandığında kullanıcılara bildirim gönderir. Bu süreç, etkileşimi artırmaya ve yeni okuyucular kazandırmaya yardımcı olmaktadır.

3. Okuyucularla Bağ Oluşturun

Okuyucularla bir bağ oluşturmak, Google Keşfet SEO için mükemmel bir stratejidir. Ayrıca, kullanıcıların içeriklerinize güvenmesini sağlayın. Bu yüzden, doğruluğu olan, alakalı ve özgün içerikler oluşturabilirsiniz. Güven inşa etmenin birçok yolu olmasına rağmen, sosyal medya en etkili yöntemlerden biri olmaya devam ediyor. Google Keşfet’ de yaptığınız paylaşımları işletmenizin sosyal medya hesaplarından duyurabilirsiniz. İşletmeler, kullanıcıların içeriklerini beğenmesini, yorum yapmasını ve paylaşmasını sağlayabildiğinde, güven geliştirebilir. Bu bağlamda; SEO performansı gitgide artış gösterecektir.  İçerik sosyal medyada ne kadar çok paylaşılırsa, ne kadar etkileşim alırsa, markanın Google Keşfet’e düşmesi bir o kadar kolay olucaktır.

4. Sosyal Medyadan Yararlanın

Google Discover’ı optimize etmenin bir sonraki yolu, sosyal medya etkileşimini artırmaktır. Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi, sosyal sinyaller SEO üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmaktadır. İşletmeler, sosyal medya etkileşimlerini geliştirmek için gerekli adımları attığında, Google Keşfet’de görünme şanslarını önemli ölçüde artırabilmektedir.

trafik getiren sosyal hesap
 

5. Hız ve AMP Optimizasyonu

Hız, Google için önemli bir sıralama faktörüdür. Web sitesini Google Accelerated Mobile Pages (AMP’ler) için optimize etmek oldukça önemlidir. Kullanıcılar, ürettiğiniz içeriklere mobil cihazlardan kolay ve hızlı erişim sağlamaları gerekmektedir.  AMP’ler ile kullanıcılar, daha keyifli bir kullanıcı deneyimi yaşamaktadır.

Bir sayfa ne kadar hızlı yüklenirse, kullanıcıların web sitesinde o kadar fazla memnuniyet duymaktadır. Buna karşılık, yavaş yüklenen web sayfaları, kullanıcıları bir rakibin web sitesine gitmesine sebebiyet verebilir. Yavaş yüklenen web siteleri, bir işletmenin SERP’lerde sıralama ve Google Keşfet’de yayınlanma şansını da azaltacaktır. Kısacası, AMP’ler için optimizasyon, kullanıcılara daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayabilir ve bir işletmenin Keşfet özet akışında görünme olasılığını artırabilir. Ayrıca, web sayfalarınızın hızını ölçmek için ücretli ve ücretsiz site hızı ölçme araçları bulunmaktadır. En iyi 20 site hızı ölçme aracı ile yavaş sayfalarınızı hemen tespit edebilirsiniz.

https://www.ogulcandemirer.com/en-iyi-20-site-hizi-olcme-araci/

6. Görsel SEO

Google Discover ile Feed gibi önceki tasarımlar arasındaki en büyük farklardan biri, yüksek kaliteli görsel materyallerin kullanılmasıdır. Google, Discover uygulamasındaki fotoğraflara ve videolara daha fazla önem veriyor. Bu yüzden, içeriklerinizde kullandığınız görselleri dikkatli seçmek ve kullanmak gerekiyor.

HubSpot’a göre, video içerik pazarlamacılarının yüzde 87’si, web trafiği ile videoların yayınlanması arasında doğrudan bir ilişki olduğunu söylüyor.

Görsellerin kalitesi de içeriği kadar önemli bir role sahiptir. Fotoğraflar ve videolar net, anlaşılabilir ve kaliteli olmalıdır. Görsellerin Google Keşfet’te görünmesi için yüksek kaliteli fotoğraflar gerektirdiğinden, resimlerin en az 1.200 piksel genişliğinde olması gerekmektedir. Blog gönderilerini geliştirmek için Infographics, GIF’ler, ekran görüntüleri, memler, alıntılar ve veriye dayalı görseller gibi çeşitli görseller kullanabilirsiniz.

7. Clickbait

Clickbait başlıkları kullanmanın işletmelerin Google Discover için optimize edilmesine yardımcı olacağına dair yaygın bir yanlış bulunmaktadır. Clickbait başlıklar kullanmak, kısmi bir süre için trafik getirisi sağlayabilir. Fakat, SEO başarısı sağlamak için başlıkların doğru ve alakalı nitelikte olması önemlidir. Clickbait başlıkların daha geniş bir kitleye ulaşabileceği doğru olsa da, Google, özellikle Keşfet’te clickbait başlıklara izin vermediğini açıkça belirtiyor. Peki, Clickbait nedir? 

Aşağıdaki bağlantıyı ziyaret ederek Clickbait hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Clickbait Ne Demek? Ne İşe Yarar?

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu