SEO

Arama Hacmi Nedir?

Anahtar kelime arama hacmi, belirli bir anahtar kelime için seçilen bir zaman diliminde (genellikle bir ay) yapılan aratılma sayısını ifade eder. Çoğu anahtar kelime analiz aracında, arama hacmi son 12 aya göre ortalama olarak belirlenmektedir.

Arama Hacmi SEO için Neden Önemlidir?

Bir anahtar kelimenin arama hacmi, anahtar kelime analizi yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli metriklerden biridir.

Arama Hacmi Nedir

Hedeflemek istediğiniz anahtar kelimelerin arama hacimlerini bilmek, SEO çalışmalarınızda büyük performans getirisi sağlayacaktır. Arama hacmini bilmek neden önemlidir:

 • İçeriklerinizde hangi konulara öncelik vereceğinizi belirlemenizi sağlar
 • Anahtar kelimelerin arama trendini görüntüleyebilirsiniz
 • Potansiyel organik trafiğinizi ölçümleyebilirsiniz

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse: Mükemmel bir anahtar kelimeniz olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kimse o anahtar kelimenin aratılması düşükse, sıralamaya girseniz bile web sitenize ziyaretçi/trafik gelmez.

Bu yüzden, en iyi yöntem; profesyonel anahtar kelime analiz araçlarından faydalanmaktır.

Bir Anahtar Kelimenin Arama Hacmi Nasıl Öğrenilir?

Arama hacimlerini öğrenmek, SEO çalışmalarında başarı elde etmenin temellerini oluşturur. Bu verilere ulaşmak için bir anahtar kelime analiz aracı kullanmanız gerekir. Piyasada birçok ücretli ve ücretsiz anahtar kelime analiz aracı bulunmaktadır. Bu araçları sizlerle aşağıda olarak paylaştım.

Anahtar Kelimenin Arama Hacmi Nasıl Öğrenilir

Bazı ücretsiz anahtar kelime araçlarının kendine has verileri vardır, ancak kullanımları genellikle çok sınırlıdır. Her zaman alternatif bir aracı deneyimleyin ve sonuçları birbirleri ile karşılaştırın.

Daha Fazla Trafik için Aranma Hacmi Nasıl Olmalıdır?

Web siteniz yeniyse veya SEO’ya yeni başlıyorsanız; rekabeti düşük anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz. Bu strateji herkes veya her sektör için geçerli değildir. Fakat, kısa vadede hızlı bir organik trafiğe ulaşmanız için oldukça etkili bir yöntemdir.

Bu stratejiyi uygulayarak, uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemenizi öneririm. Çünkü, dönüşüm oranları yüksek ve rekabet seviyesi düşük olduğundan daha hızlı ve daha çok organik trafik elde edebilirsiniz.

Sitenizin otoritesi ve rekabet seviyesi güçlü, SEO optimizasyonu iyi gözüküyorsa daha yüksek arama hacimine sahip anahtar kelimeleri de hedefleyebilirsiniz. Amaç; daha fazla organik trafik değil, amaç daha fazla dönüşüm elde etmek olsun.

Hiçbir dönüşüm olmayan trafik, değersiz ve kalitesiz trafiktir. SEO çalışmalarında trafiğin önemi kadar dönüşüm oranı da önemlidir. Bu yüzden, sitenize dönüşüm getirecek uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, bu sayede sitenizin performansı ve otoritesi de güçlenecektir.

Arama Hacmine Göre Anahtar Kelime Türleri

Geleneksel olarak, ayda kaç arama yaptıklarına bağlı olarak 3 anahtar kelime kategorisi arasında ayrım yaparız:

 • Kısa Anahtar Kelimeler: “seo” veya “pazarlama” gibi milyonları bulabilen arama içeren büyük, geniş kapsamlı anahtar kelimeler, kısa anahtar kelime grubunda yer almaktadır.
 • Orta Anahtar Kelimeler: Binlerce aramayla “seo uzmanı nedir” veya “seo ajansı” gibi daha ayrıntılı anahtar kelimeler orta anahtar kelime sınıfında yer almaktadır.
 • Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler: Daha düşük arama hacmine sahip, ancak genellikle daha yüksek etkileşime ve dönüşüme, belirli arama amacına sahip daha uzun anahtar kelimeler. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler , tüm internet aramalarının yaklaşık %70’ini oluşturur.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, anahtar kelime araştırmasını yalnızca arama hacmine dayandırmak yanlış bir strateji olur. Evet, arama hacmi önemli bir metriktir. Fakat, odaklanmanız gereken tek metrik bu değildir.

Arama hacminin yanı sıra, her zaman aşağıda yer alan diğer metriklere de bakmalısınız:

Siteniz için performans ve dönüşüm getirecek anahtar kelime analizi için aşağıdaki blog yazımı okuyabilirsiniz.

Anahtar Kelime Analizi Nasıl Yapılır?

 • Sonuç

  • Anahtar kelime araştırma sürecinde anahtar kelimeleri değerlendirirken göz önünde bulundurulması gereken en önemli metrikler arasında yer alır.
  • Fakat, yalnızca bu metrik ile stratejiler kurgulamak ve uygulamak yanlış olur.  Anahtar kelime zorluk derecesi, alaka düzeyi ve arama niyeti gibi diğer anahtar kelime faktörlerine dikkat etmelisiniz.
  • Anahtar kelime arama hacmi verilerini elde etmek için kaliteli bir anahtar kelime araştırma aracı (Semrush gibi) kullanmak gerekir.
  • Arama hacmi, kullanılan araçlara göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden tek bir araca bağlı kalmadan farklı alternatifleri de tercih etmelisiniz.
  • Arama hacmine tarihsel veriler, arama eğilimleri ve mevsimsel değişkenlik gibi daha perspektif bir açıdan bakmak her zaman iyidir.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu