WordPress

Organik Trafiğinizi %250 Arttırmak için +50 WordPress SEO İpucu

WordPress SEO çalışmalarını geliştirmek, web sitenize daha fazla trafik çekmek için oldukça önemlidir. WordPress SEO rehberi, yeni başlayanlar için teknik konuları içermektedir.

WordPress SEO rehberinde SEO çalışmalarınızı geliştirip, daha fazla organik trafik elde etmenizi sağlayacak ipuçları ve teknik bilgiler yer almaktadır. SEO öğrenmek ve WordPress sitenizde başarılı olmak için bu rehberi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

WordPress’in SEO dostu olmadığını, güvenilir olmadığını ve ciddi sorunları olduğunu söyleyen uzmanları duymuş olabilirsiniz. Aslında, bir çok kurumsal ve büyük işletmeler blog altyapısı olarak WordPress’i tercih etmektedir.

WordPress, SEO çalışmalarınızı kolaylaştırmak için bir çok avantaja sahiptir. Bu avantajlardan yazının devamında bahsediyor olacağım. Ayrıca, neden SEO çalışmalarında WordPress altyapısını kullanmanızı tavsiye ettiğimi de açıklayacağım. 🙂

WordPress SEO

WordPress SEO optimizasyonu, yeni başlayanlar için biraz korkutucu ve karmaşık gelebilir. Fakat, size en basit anlatımı ile bu rehberde anlatıyor olacağım. 🙂

Temel bilgileri öğrenmek için buradan başlayın ve ardından bunları kendi web sitenize uygulamaya başlayabilirsiniz. SEO uygulamadan öğrenebilecek bir şey değildir. Üstelik, sabır ve teknik bilgi gerektirmektedir.

WordPress SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

 Sadece sitenizi optimize etmek için birkaç temel SEO ipucunu öğrenmek, web sitenizin trafiğinde gözle görülür bir artış sağlayabilir.

Aşağıdaki teknikleri kullanmak için yazılım bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur. Zaten WordPress kullanıyorsanız, gereken her şeye sahipsiniz! Çeşitli eklentiler ve SEO araçları ile bu işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Sitenizin Görünürlük Ayarlarını Kontrol Edin

WordPress, web sitenizi arama motorlarından gizlemek için bir seçenek sunmaktadır. Bu seçenek sitenizin yapım aşaması için önemlidir. Fakat, arama motorlarının indekslenmesini engellemek, yayınlanmış bir site için can sıkıcı hale gelebilir. Çünkü, arama motoru botları sitenizi ziyaret edip, tarama işlemi gerçekleştirememektedir.

Bu yüzden de, sitenizin görünür olması için yapılacak ilk işlemlerden birisi de sitenizin görünülük ayarlarını kontrol etmek olmalıdır.

WordPress sitenizin yönetici paneline giriş yapın ve Ayarlar » Okuma sayfasını ziyaret edin.

WordPress SEO - Arama Motoru Görünürlüğü

‘Arama Motoru Görünürlüğü’ bölümüne gitmeniz ve ‘Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesini engelle’ seçeneğinin yanındaki kutunun işaretli olmadığından emin olmanız gerekir.

Değişikliklerinizi kaydetmek için ‘Değişiklikleri Kaydet’ düğmesine tıklamayı unutmayın.

SEO dostu URL’ler sitenizin geleceğini belirlemektedir. Sayfanın içeriğini kısa, net bir şekilde açıklayan, içerisinde anahtar kelimenizin yer aldığı URL’ler oluşturmalısınız.

SEO dostu URL’lerin bazı örnekleri şunlardır:

https://www.ogulcandemirer.com/seo-nedir/
https://www.ogulcandemirer.com/seo-uzmani/

Peki SEO dostu olmayan bir URL nasıl gözüküyor?

https://www.ogulcandemirer.com/?p=1213_31467.html

SEO dostu kalıcı bağlantı yapısı kullanmak, arama sonuçlarında daha iyi pozisyonlarda olma şansınızı artırır.

WordPress sitenizin kalıcı bağlantı yapısını nasıl kontrol edip güncelleyebilirsiniz. Çünkü WordPress varsayılan ayarları SEO dostu kalıcı bağlantıya sahip değildir. Bu yüzden;

Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . “Yazı İsmi” seçeneğini işaretlemelisiniz. Değişiklikleri kaydederek sitenizin link yapısının değiştiğine emin olun.

WordPress SEO Kalıcı Bağlantı Ayarları

WWW Yönlendirmesi

Websitenizi yeni yaptıysanız, sitenizin URL’sinde www (http://www.example.com) veya www olmayan (http://example.com) kullanmak isteyip istemediğinizi seçmeniz gerekmektedir. WWW olarak tercih etmenizi önermekteyim.

Arama motorları bunları iki farklı web sitesi olarak kabul eder, bu nedenle birini seçip ona bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

Ayarlar » Genel sayfasını ziyaret ederek tercihinizi belirleyebilirsiniz. Hem ‘WordPress Adresi’ hem de ‘Site Adresi’ alanlarına tercih ettiğiniz URL’yi ekleyin.

WordPress SEO Genel Ayarları

En İyi WordPress SEO Eklentileri

SEO çalışmaları için WordPress’i tercih ettiğinize pişman olmayacaksınız. Geliştirilmiş SEO araçları ile SEO projenizde ve çalışmalarınızda başarıya ulaşmanız daha kolay olacaktır.

SEO’ ya yeni başlayanların en iyi WordPress SEO eklentileri arasında seçim yapması oldukça zordur. Fakat, sizin işinize yaracak ve performans getirisi sağlayacak SEO aracını seçmenizde yardımcı olacağım. 🙂

En Çok Tercih Edilen SEO Eklentileri

Sitenizi Google Search Console’a Ekleyin

Google Arama Konsolu

Google Search Console, web sitesi sahiplerine içeriklerinin arama motoru tarafından nasıl görüldüğüne dair bir bakış sağlamak için Google tarafından sunulan bir araçtır.

Search Console hakkında detaylı bilgi almak için aşağıda yer alan blog yazımı inceleyebilirsiniz.

Google Search Console Nedir?

SSL/HTTPS Kullanın

Kısaca anlatmak gerekirse SSL, Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı)’ın kısaltmasıdır. SSL sertifikaları, insanların web sitenize girdikleri bilgileri korumaya yarar sağlar.

Bir SSL sertifikasında bulunan bilgiler şunlardır:

  • Sertifika sahibinin adı
  • Sertifikanın seri numarası ve geçerlilik bitiş tarihi
  • Sertifika sahibinin ortak anahtarının bir kopyası
  • Sertifika veren makamın dijital imzası

SSL ile korunan web siteleri, tarayıcının adres çubuğunda bir asma kilit işaretiyle belirtilir. Bu, web sitenizi daha güvenilir hale getirir.

Google, SSL kullanımına büyük önem vererek onu arama algoritmasının bir parçası haline getirdi. Temmuz 2018’den beri de SSL sertifikasıyla korunmayan bütün web sitelerini “Güvenli Değil” olarak işaretliyor. Buna istinaden, bir web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını ve dönüşüm oranlarını etkiliyor.

WordPress hosting şirketleri, Let’s Encrypt ile ücretsiz SSL sertifikaları sunmaktadır. Siz de ücretsiz SSL sertifikası ile WordPress sitenizi güvenli ve SEO uyumlu hale getirebilirsiniz.

WordPress XML Site Haritası Ekleyin

Sitemap yani site haritası Arama motoru botlarının bir web sitesini daha hızlı ve detaylı şeklinde incelemelerini sağlayan xml uzantılı dosyalardır. Yoast SEO, Rank Math SEO gibi eklentilerle ücretsiz bir şekilde site haritası oluşturabilirsiniz.

Daha yüksek site performansı için oluşturulan site haritasını da robots.txt dosyasına da eklemenizi öneririm.

Sitenizin Hızını ve Performansını Optimize Edin

Site hızı uzun bir süredir Google’ın önemsediği, en önemli sıralama faktörlerinden birisidir. Sitenizin tüm optimizasyon çalışmasını yapıp, yavaş açılan sayfalara sahipseniz başarıyı yakalayamazsınız.

SEO çalışmalarını sadece arama motorları için yapmak sakıncalıdır. SEO, hedef kitleniz için ve sitenizi ziyaret eden kullanıcılara iyi bir deneyim sunmanız için yapacağınız çalışmaları kapsamalıdır.

WordPress SEO performansınızı artırmak ve site hızınızı artırmak için çeşitli eklentiler bulunmaktadır. Bu eklentilere “Cache eklentileri” adı verilmektedir. Cache yani türkçe adıyla Önbellekleme eklentileri web sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayacaktır.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu