SEO

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Her SEO Danışmanı, hedef kitleler ile bağlantı kurmak için bir SEO stratejisi oluşturuyor. SEO stratejileri konusunda, anahtar kelimeler oldukça değerli bir konumdadır.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedeflemek, arama motoru sonuç sayfasında (SERP’de) daha üst sıralarda yer almanın ve doğru insanlara ulaşmanın bir yoludur.

Ayrıca, bu tür anahtar kelimelerin genellikle hem rekabeti daha düşüktür hem de dönüşüm oranları daha yüksektir.

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ne olduğunu, bunları doğru şekilde nasıl kullanabileceğinizi bu yazımda sizinle paylaştım. Peki, uzun kuyruklu anahtar kelimeler neden organik trafiğinizi ve dönüşümlerinizi artırıyor?

Öncelikle, bu soruyu cevaplayabilmek için uzun kuyruklu anahtar kelimelerin ne olduğunu anlamamız gerekiyor.

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler Nelerdir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler

Yazının başında da deyinmiştim. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, popüler anahtar kelimelere göre daha düşük arama hacmine ve daha az rekabete sahip olan spesifik (genellikle daha uzun) anahtar kelimelerdir.

Anahtar kelimeler, genellikle bir ürün veya hizmet satın almaya yönelik arama yapanlara ulaşmanın en iyi yoludur. Bu yüzden, bu anahtar kelimeler her zaman için büyük bir avantaja sahiptir. Popüler anahtar kelimeler, inanılmaz derecede yüksek amaçlı trafik getirebilir. Fakat, bu anahtar kelimelerde rekabet oldukça yüksektir. Ayrıca, SEO‘da trafiği sayısı değildir, kalitesi önemlidir.

Uzun kuyruklu Anahtar Kelimelerin 2 Ana Türü

Tüm uzun kuyruklu anahtar kelimeler eşit şekilde oluşturulmaz. İki ana türü vardır: destekleyici ve topikal.

Anahtar Kelimeleri Desteklemek

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri desteklemek, genel konuları tartışır ve teknik olarak hala uzun kuyruklu olarak kabul edilseler bile sıralaması daha zordur. Bunun nedeni, Google’ın bir algoritmaya sahip olması ve bu tür kelimeler için ortak anahtar kelimeleri dikkate alıp sıralamalara dahil etmesidir.

Topikal Anahtar Kelimeler

Topikal uzun kuyruklu anahtar kelimeler, daha az rekabetçi olan ve sıralaması daha kolay olan konuya dayalı spesifik kelimelerden oluşur. Bu anahtar kelimeler, özellikle ürününüze/konunuza odaklanır ve genel bir ana anahtar kelimeye dayalı değildir.

Anahtar Kelime Araştırması Neden Önemlidir?

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, yüksek hacimli, popüler, kısa kuyruklu anahtar kelimelere göre; genellikle başarılı olmak çok daha kolaydır.  Ayrıca, yüksek kaliteli trafik sağlama olasılığı en yüksek olan anahtar kelimelerdir.

Uzun kuyruklu kelimelerin arama hacmi düşük olsa da, bunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Unutmayın, kaliteli trafik en önemli şeydir. Sitenize dönüşüm getirecek olan anahtar kelimelere odaklanın. Trafiğin sayısından ziyade kalitesi çok daha değerlidir.

Anahtar Kelimelerde Daha Üst Sıralarda Yer Alın

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile daha üst sıralarda yer almak çok daha kolay olacaktır. Bunun sebebi ise, uzun kuyruklu anahtar kelimeler genellikle çok daha az rekabet seviyesine sahip olmasıdır.  Daha az popüler bir anahtar kelime için rekabet ediyorsanız, bir arama motorunun ilk sayfasında üst sıralarda yer almanız sizin için çok daha kolay olacaktır. Bu anahtar kelimelerin aylık arama sayısı daha az olsa da, tıklama oranınızın (TO) popüler, kısa kuyruklu anahtar kelimelere göre muhtemelen daha yüksek olacaktır.

Arama Aramacı ve Anahtar Kelimeler

Üç ana arama amacı sorgusu türü vardır: bilgi, işlem ve gezinme. Yazının başlarında da belirttiğim gibi, bu anahtar kelimeler genellikle harekete geçmeye/satın almaya hazır arama yapan kullanıcılar tarafından kullanılır.

İnsanların Nasıl Arama Yaptığını Analiz Edin

Uzun kuyruklu yani daha spesifik anahtar kelimeler çok daha “gerçek hayattır”. Örneğin, çoğu kişi Google’ı ziyaret ederken “yemek” kelimesi yerine “En iyi ev yemeği yapan yerler” gibi bir arama yapacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak, potansiyel müşterileri gerçek arama alışkanlıklarına göre bulmanıza yardımcı olacaktır.

Dönüşümlerinizi Artırın

Uzun kuyruklu anahtar kelime türleri, alaka düzeyi yüksek potansiyel müşterileri getirmektedir. Yüksek arama hacmine sahip olan anahtar kelimeler genellikle düşük dönüşüm oranlarına sahiptir. Fakat, bu anahtar kelimeler genellikle düşük arama hacmine sahip olsalar da dönüşüm oranları yüksektir. Bu anahtar kelimeler, daha spesifik yani detay içeren kelimelerden oluştuğu için dönüşüm elde etme imkanı sağlamaktadır.

Kısa Kuyruklu Anahtar Kelimeler için Sıralamanızı Destekleyin

Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin tüm çalışmalarda kullanılmasına izin vermeyin. Bunları kısa ve yüksek hacimli anahtar kelimelerle eşleştirmek, sıralamanızı ve içeriğinizi yükseltmeniz için önemlidir. Bu şekilde, siteniz Google’a daha da güvenilir görünecek ve birden çok anahtar kelimede daha üst sıralarda yer alacaksınız.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu