Sözlük

ROI Nedir?

ROI, “Return on Investment” kelimelerinin kısaltmasıdır. Türkçe karşılığı ise “Yatırım Getirisi“dir. ROI, yapılan yatırımın geri dönüşünü gösteren bir veridir.  ROI, ticaretin her alanında önem arz eden verilere ulaşılmasını sağlayabilmektedir. ROI terimi, yatırımların dijitale taşınması ile sıkça karşılaşılan bir terim oldu. Websitesi sahipleri veya dijital pazarlama yapan kişiler/ajanslar ROI oranları ile başarılarını ölçümlüyor ve çeşitli stratejileri kurguluyorlar. Yani, ROI geleneksel ticarette ne kadar büyük bir öneme sahipse e-ticaret için de bir o kadar büyük bir öneme sahip.

Dijitaldeki verilerin daha kolay ölçümlenebilir olmasından kaynaklı olarak ROI hesaplamalarını yapmak da oldukça kolaylaşılıyor. Peki, ROI nasıl hesaplanır? İyi bir ROI oranı kaç olmalıdır?

ROI Nasıl Hesaplanır?

ROI, yatırımınızın geri dönüşünün yatırımınızın maliyetinin yüzdesi olarak hesaplanır. Örneğin, bir yatırımın 100 TL üzerinden yapıldığını ve 120 TL olarak geri dönüş sağladığını varsayarsak, ROI oranı %20 şeklinde olur (20 TL kar / 100 TL yatırım = 0,20 = %20) şeklinde hesaplanır.

ROI Neden Kullanılır?

ROI, genellikle yapılan yatırımın doğru olup olmadığını anlamak için ve yatırımların karlılığını karşılaştırmak için kullanılır. Fakat ROI ile elde edilen veriler doğrultusunda aksiyon almakta fayda vardır.

Örneğin, bir yatırımın ROI’su diğer yatırımla karşılaştırıldığında daha yüksekse, o yatırım daha karlı olarak kabul edilir. Ayrıca ROI, yatırımın gelecekteki karlılığını tahmin etmek için kullanılabilir.

Ancak, ROI sadece yatırımın karlılığını ölçmek için kullanılmaz, aynı zamanda yatırımın riskini de ölçer. Örneğin, yüksek ROI’lu bir yatırım daha yüksek bir riski de içerebilir. Bu nedenle, yatırım kararları verirken, ROI’yu yatırımın risk düzeyine göre değerlendirmek önemlidir.

ROI (İyi Bir Yatırım Getirisi) Nedir?

Neyin “iyi” bir ROI olarak nitelendirileceği, yatırımcının risk toleransı ve yatırımın geri dönüş sağlaması için gereken süre gibi faktörlere bağlı olacaktır. Her şey eşit olduğunda, riskten daha fazla kaçınan yatırımcılar, daha az risk alma karşılığında daha düşük ROI oranlarını kabul edeceklerdir. Aynı şekilde, ödemesi daha uzun süren yatırımlar, yatırımcılara çekici gelebilmek için genellikle daha yüksek bir yatırım getirisi gerektirecektir.

İyi bir ROI oranı, markaya, websitesine ve yatırımcıya göre değişkenlik gösterebilir. Buradaki ROI oranının büyüklüğü/küçüklüğü yani iyi olup kötü olması biraz tartışma konusu olabilmektedir. Sebebi, ROI’yi etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. En ideal oranı kendinizin belirleyip gözlemlemesini önermekteyim. 🙂

Sosyal medya hesaplarım üzerinden e-ticaret ve SEO ya dair gelişmeleri takip edin!

Instagram: @ogulcan.demirer

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu