E-Ticaret

Conversion Rate Ne Demek?

Conversion rate, Türkçe karşılığı ile “dönüşüm oranı” anlamına gelmektedir.  Conversion rate; websitesini ziyaret eden tüm kişilerin, bu ziyaretlerden istenilen hedefi gerçekleştirmesinden (satış, iletişim vb.) elde edilen bir ölçüm oranıdır.

Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) Nedir?

Conversion Rate Ne Demek

Conversion rate, websiteleri için elde edilen başarının ölçümüdür diyebiliriz. Bu ölçüm sadece reklamlar ile sağlanmaz. Conversion rate, e-posta listesi oluşturmak, oturum açmak, sepete ürün eklemek veya bir form doldurmak için kurgulanmış olabilir. Conversion rate, web siteleri için en önemli ölçüm oranları arasında yer almaktadır.

Bir dönüşüm, kullanıcının yapmasını istediğiniz herhangi bir istenen işlemi ifade edebilir. Bu, bir düğmeye tıklamaktan satın alma ve müşteri olmaya kadar her şeyi içerebilir. Web siteleri ve uygulamalar genellikle birden çok dönüşüm hedefine sahiptir ve her birinin kendi dönüşüm oranı bulunmaktadır.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate) Ne Demek?

Conversion rate türkçe karşılığıyla dönüşüm oranıdı demektir. Bir web sitesinin ziyaretçilerinin hangi oranda çeşitli hedeflerine ulaştığını gösterir. Örneğin, bir e-ticaret sitesinin hedefi müşterilerin ürünleri satın almasıdır. Bu durumda, bir müşterinin ürünleri satın alma işlemini tamamlaması bir “dönüşüm” olarak kabul edilir. Bir web sitesinin conversion rate’i, toplam ziyaretçi sayısına göre hesaplanır ve genellikle yüzde cinsinden ifade edilir. Örneğin, bir web sitesinin bir ay boyunca 100.000 ziyaretçi aldığını ve bu ziyaretçilerin 2.000’i ürün satın aldığını varsayalım. Bu durumda, web sitesinin conversion rate’i yüzde 2 olur. Conversion rate, bir web sitesinin ne kadar etkili olduğunu gösterir ve genellikle işletmeler tarafından optimize edilir.

Conversion Rate Neden Önemlidir?

Dönüşüm oranlarını izlemek, web sitenizin performansını ölçmenize imkan sağlamaktadır. Kullanıcıların, yüzde kaçının işinizi yönlendiren hedefleri tamamladığını anlamak, sitenizin başarısını ölçmenize ve iyileştirme alanlarını belirlemenize yarar sağlar.

Dönüşüm oranınızı artırmak, aynı miktarda trafikle daha fazla satış elde etmenizi sağlamaktadır. Sitenize 500 ziyaretçi çekmek için reklamlara ayda 1.000 TL harcıyorsanız, dönüşüm oranınızı ikiye katlarsanız, reklam harcamanızın değerini iki katına çıkarırsınız. Ardından, reklam harcamanızı azaltabilir ve daha önce elde ettiğiniz faydayı elde edebilir veya ek geliri yeni reklam kampanyaları için kullanabilirsiniz. 🙂

Conversion Rate Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Dönüşüm oranı: Hedeflenen eylemi gerçekleştiren kullanıcı sayısının, siteyi ziyaret eden kullanıcı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkar. Örneğin tişört satışı yapan bir  web sitesi, verdiği reklamın dönüşüm oranını hesaplayabilir. Reklama 100 kişi tıklıyorsa ve 30 kişi satın alma eylemini gerçekleştiriyorsa 30 / 100 = 0,03 reklamın dönüşüm oranı olarak hesaplanır.

Conversion Rate (Dönüşüm Oranı) Nasıl Yükseltilir?

Dönüşüm oranını yükseltmek site başarısını, sipariş sayısını ve ciroyu yükseltiyor. Site içi SEO ve Teknik SEO stratejileri ile dönüşüm oranlarınızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca, dönüşüm oranlarını yükseltmenin/iyileştirmenin bazı püf noktalar bulunuyor. İşte dönüşüm oranını yükseltmenin yolları;

 • Müşterileriniz ile empati yapın.
 • Kurguladığınız kampanyalar için açılış sayfaları dizayn edin.
 • Hedefinize ve potansiyel müşterilerinize uygun, dijital pazarlama stratejileri kurgulayın.
 • Ziyaretçilerinizi gözlemleyin. Sitenizde en çok vakit geçirilen sayfaları tespit edin.
 • Ürün ve kategorilerinizi optimize edin.
 • Kullanıcı deneyimine önem verin.
 • Belirli aralıklarda reklam kampanyaları ve indirimler kurgulayın.
 • Ziyaretçi şikayet, istek ve görüşlerini önemseyin.
 • Hızlı açılışa sahip web sayfaları tasarlayın. Yavaş açılan sayfaları optimize edin.
 • Ürün görsellerinizin yüksek çözünürlüklü olmasına özen gösterin.
 • Sitenizin mobil uyumlu olduğundan emin olun.
 • Mobil uyumluluk sorunları varsa tespit edip optimize edin.
 • Banner ve slider tasarımları ile sitenizi canlı tutun.
 • İçeriklerinizin ve fiyatlarınızın güncel kalmasını sağlayın.
 • Ürün/hizmet açıklamalarınızı eksiksiz girin.

Yukarıda yer alan liste ile dönüşüm oranlarınızı önemli ölçüde artırabilirsiniz. 🙂

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu