Dijital PazarlamaSEO

Google Benim İşletmem ve SEO

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Google Benim İşletmem ile Yerel SEO çalışmaları yaparak bulunduğunuz lokasyondaki potansiyel müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Yerel SEO hizmeti sayesinde küçük işletmelerin dijital performansları önemli ölçüde artmaktadır. Dijitalleşmenin gelişmesi ile birlikte günümüzde internet ortamında rekabet oldukça artmış bulunmaktadır. Fakat, Google Benim İşletmem ile Yerel SEO yaparak potansiyel müşterilerinize ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Yerel SEO çalışmaları için vazgeçilmez ve ücretsiz Google aracı olan Google Benim İşletmem (Google My Business) aracını kullanmanızı öneriyoruz. Öncelikle; Yerel SEO nedir? ve Google Benim İşletmem nedir? Bu soruların cevapları için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz. 

Google Benim İşletmem nedir?

Google My Business Optimizasyon Rehberi ile işletmenizin yerel SEO sonuçlarındaki performansını yükseltebilirsiniz. Google My Business optimizasyonu yaparak potansiyel müşterilerinize ulaşmanızı sağlayacaktır. Arama yapan kullanıcıların konum bilgisinden yararlanarak çevrenizde yer alan müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Google My Business ya da türkçe karşılığıyla Google Benim İşletmem hesabına sahip değilseniz hemen kurulumu yapın. Google My Business Optimizasyon Rehberi ile çevrenizdeki potansiyel müşterilerinize hemen ulaşmaya başlayabilirsiniz.

Google My Business hesabına ücretsiz olarak sahip olabilirsiniz. Özellikle de bölgesel arama sonuçlarında işletmenizi ön plana çıkaran My Business, kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

My Business hesabı doğru kullanıldığında kullanıcıların karar vermesine olumlu etki eder. Ayrıca işletmenizin web sitesindeki organik trafiği ciddi bir katkı sağlayabilir. Kurulumu yapılmış bir Google Benim İşletmem hesabınız varsa bu hesap ile yapacağınız ufak optimizasyonlar bile telefon aramalarınızı ve site trafiğinizi arttıracaktır. Bu rehberde, işletme hesabının nasıl kullanılacağına dair ipuçları vermeyi amaçladık. Umarım siz de işletme hesabınızda ciddi yönde olumlu sonuçlar alıcaksınız.

Optimizasyonları yapmadan önce Google’ ın algoritmasını ve benim işletmem aracının nasıl çalıştığını anlamak gerekiyor. İşletmeniz ile ilgili tüm bilgileri My Business aracında doğru olarak paylaşmalısınız. En önemli etken, güncel ve doğru bilgilere sahip olmaktır. Web siteniz ile Google hesabınız arasında bir ilişki kurmalısınız. İçeriklerin ilgi alanları, hedef kitlesi tamamen web siteniz ile ilgili olmalıdır. Ürün veya hizmet pazarlaması yapıyor olabilirsiniz. Hizmet pazarlamasında ayrı, ürün pazarlamasında ayrı metotlar deneyebilirsiniz. Yanlış yapmaktan korkmayın. Sizin ile paylaştığım bu rehberdeki dikkat edilmesi gerekenleri uygulayarak performansınızı arttırabilirsiniz.

Lokal SEO’ nun nimetlerinden en güzeli de Benim İşletmem profilidir.  Kullanıcılar masaüstünde veya mobil cihazlarında arama yaparken Benim İşletmem hesabınızdaki bilgilere anında ulaşabilir. Üstelik hiçbir yere tıklamadan arama yapabilir, web sitenize yönlenebilir. Örneğin kullanıcı profil verilerinde hangi şehirde yaşadığını seçmiş ve arama yaparken kullandığı IP aralığı o şehirle eşleşiyor olabilir. Bu durumda arama sonucu hassas konum verisi kullanılmıyorsa, o şehirdeki veriyi gösterir.

Google My Business ile İşletme Hesabını Oluşturma

Google  üzerinde arama yaptığınızda işletmeniz bir hesap açılmamış olsa bile lokal sonuçlarda yer alıyor olabilir. İşletmenizin bilgilerini güncellemek ve düzenli olarak duyurular yapabilmek için işletme hesabını doğrulamanız gerekmektedir. Başka kullanıcılar firmanız için bir işletme hesabı oluşturmuş olabilir. Hesap oluşturmak ve doğrulama işlemine başlamak için Google My Business hesabına sürekli kullanacağınız Google hesabınızla giriş yapmanız gerekir.

Bir konum grubu/işletme hesabı oluşturmak için:

 1. Google Benim İşletmem‘ de oturum açın.
 2. Tek bir konumunuz varsa, menüden Konumları yönet‘i tıklayın. (İki veya daha fazla konumunuz varsa sonraki adıma geçin.)
 3. Sayfanın sağ üst köşesindeki Konum grubu oluştur düğmesini tıklayın. (Bu düğmeyi görmüyorsanız sol üst köşedeki üç çizgili menü simgesini Three dash menu, ardından Add Business Account Icon İşletme hesabı oluştur‘u tıklayın.)
 4. Bir konum grubu/işletme hesabı adı girin ve Bitti‘yi tıklayın.

Sonraki adım:

Konumları bir konum grubuna / işletme hesabına aktarma

Konum grupları (daha önce işletme hesapları olarak bilinen), konumları düzenlemenize ve bazı konumların yönetimini başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Bir konum grubu / işletme hesabı oluşturabilir ve konumları buraya aktarabilirsiniz.

Not: Konumları yalnızca sahibi veya yöneticisi olduğunuz bir konum grubuna / işletme hesabına aktarabilirsiniz.

 1. Google Benim İşletmem‘ de oturum açın.
 2. Bir konum grubuna / işletme hesabına aktarmak istediğiniz bir veya daha fazla konum seçin.
 3. İşlemler ardından Konumları aktar‘ı tıklayın.
 4. Konumları almak istediğiniz konum grubunu / işletme hesabını seçin.
 5. Aktar (veya Sahipliği aktar) seçeneğini tıklayın.

Google My Business Hesabında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • *Gerçek işletme adınızı kullanınız. ( Tamamı BÜYÜK harfler ile işletme ismini yazmayın. Çünkü, hesabınız kapatılabilir. )
 • İşletme kategorinizi doğru konumlandırın.
 • Haritalardaki konumunuzun doğru olduğundan emin olun.
 • İşletme profilinizin doluluğunu %100 ‘e tamamlayın.
 • Telefon numaranızı kontrol edin.
 • Yüksek çözünürlüklü ve işiniz ile alakalı görseller kullanın.
 • Bilgilerinizi ve içeriklerinizi güncel tutun.

İşletme hesabına giriş yaptığınızda, işletmenizle ilgili ön bilgileri doldurarak firmanızı Google’a tanıtabilirsiniz:

Google Benim İşletmem Nasıl Çalışıyor?

Google Benim İşletmem aracının kullanımı oldukça basittir. Yapmanız gerekenler; Gmail hesabınız ile birlikte bir hesap açmak ve işletmenizi doğrulmanız gerekiyor. Gerekli bilgileri doldurduktan sonra belirttiğiniz adrese Google’dan bir posta alıcaksınız. Ayrıca; SMS ile doğrulama da yapabilirsiniz. SMS yolu ile doğrulama yapmanız size zaman kazandıracaktır. Çünkü Google’ ın postası 14-20 gün içerisinde size ulaşmaktadır. İşletmenizi posta veya SMS yolu ile doğrulayabilirsiniz.

İşletme hesabınızı doğruladıktan sonra profilinizi görüntüleyebilirsiniz. Bu süreç boyunca haritalarda sizi kaç kişi görüntülemiş, kaç tıklanma ve telefon aranması yapılmış bunları görebilirsiniz. Çalışma saatlerinizi, firma konumuzu, adres ve firma bilgilerinizi tekrardan güncelleme yapabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcıların sizin profilinizde yaptığı yorumları da bu araç sayesinde görüntüleyebilirsiniz.

Google Benim İşletmem ( Google MyBusiness ) aracının SEO çalışmalarınız için en iyi SEO aracı olmadığını unutmayın. Sadece Google Benim İşletmem ile Yerel SEO yapmanız bir şey ifade etmeyebilir. Fakat, önemli ölçüde lokasyonunuzdaki potansiyel müşterilerinize ulaşmanızda fayda sağlayacaktır. Sitenizdeki içerikler ile Benim İşletmem hesabınızın içeriklerinin benzer olmasına özen göstermelisiniz. Profilinizdeki yanlış bilgiler var ise hemen düzeltmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde, dijital performansınız olumsuz etkilere maruz kalabilir.

Google Benim İşletmem Konumu Hangi Kriterlere Göre Sıralıyor?

Google Benim İşletmem ile Yerel SEO çalışmaları yaptığımızı varsayalım. Bu çalışmaları nasıl yapmamız gerekiyor ya da bu çalışmaların verimini nasıl alabiliriz? Bu soruların cevaplarını almak için Google My Business aracını iyi tanımak gerekiyor. İyi tanımaktan kastettiğimiz Google Benim İşletmem neye göre sıralıyor? Ya da bir diğer deyişle Google Benim işletmem ile nasıl yukarılarda gözükebilirim?

Google My Business aracı Google’ a ait olduğu için hemen hemen Google’ da yaptığımız SEO çalışmalarının mantığında çalışmaktadır. İşletmelerin sıralanmalarını belirleyebilmek için birçok farklı etken bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri;

 • Sitenizin araştılan konuyla olan ilgi düzeyi
 • Araştırma yapan kişilerin konumunuza yakınlığı
 • Verilen bilgilerin ve içeriğin doğruluğu
 • İşletme profilinizin güncelliği
 • İşletme hesabınızdaki yorum ve puanlamalar

Google İlgi Düzeyi: Google, ilgi düzeyini botları ile incelerken işletmenizi müşteri arama niyetlerine göre ele almaktadır. Google’ da arama yapan kullanıcılara en uygun işletme hesaplarını en ön planda onlara sunmaktadır. Müşterilerinizin arattığı, ihtiyaç duyduğu bilgi ve içeriklere sahip iseniz Google İlgi Düzeyiniz yüksek demektir. Bu ilgi düzeyini arttırmak için bulunduğunuz sektör ve satışını/hizmetini pazarladığınız ürünler ile ilgili paylaşımlarda bulunmalısınız.

Özgün ve ilgili içerikler ile paylaşımlarınızı yapmanız ilgi düzeyini arttıracaktır. Ayrıca, açıklamalarınızı ve profilinizdeki bilgileri net ve kesin olarak belirtmelisiniz. Örneğin; işletme açılış ve kapanış saatleri, adres ve firma ünvan bilgileri…

Mesafe Düzeyi :  Bulunduğunuz konuma yakın olan kişiler profilinizi görüntüleyebilir. Mesafe düzeyi, Google Benim İşletmem için en önemli sıralama etkenleri arasında bulunmaktadır.

Hedef kitlemizde İzmir, Karşıyaka ‘da e-ticaret site sahipleri yer alıyorsa işletme profilimizin de İzmir, Karşıyaka ‘da olması gerekmektedir. Eğer ki işletmemiz İstanbul, Şişli ‘de bulunuyorsa hedef kitlemiz İstanbul, Şişli’deki kullanıcılar olucaktır. Çünkü, benim işletmem aracı lokasyon bazlı olarak çalışmaktadır. İzmir’deki müşterilerimiz İstanbul’daki SEO uzmanı olan işletmelerin profillerini görüntüleyemecektir. Google, en alakalı yerel işletmeleri sunmak için araştırıcının bulunduğu lokasyon bilinenlerini kullanır.

Doğruluk Düzeyi: Özel günler, resmi tatiller gibi günlerde güncel bilgilere sahip olup olmadığınızı kontrol edin. İçeriklerinizin anlaşılır bir üslup ile olup olmadığının kontrolünü sağlayın. Paylaşımını yaptığınız fotoğrafların özgün ve yaptığınız iş ile alakalı olmasını dikkat edin. Aksi takdirde,  Google algoritması sizin yaptığınız iş ile alakalı olmayan paylaşımlarınızı hemen öğrenebilir.

Google MyBusiness İle Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Google Benim İşletmem hesabınıza giriş yaptıktan sonra eklediğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol edin. Yukarıdaki ipuçlarını muhakkak uygulayın. Bir web sitesine sahip iseniz web siteniz ile ilgili içerikler paylaşın. Google My Business hesabını web siteniz gibi kullanın. Yanlış bilgilerden ve gereksiz içeriklerden uzak durun. Tüm bu ipuçları ile nasıl telefon aramalarınızın ve firma ziyaretlerinizin arttığını gözlemleyeceksiniz. Google Benim İşletmem ile SEO yaparken dikkat etmeniz gerekenler;

 • *Gerçek işletme adınızı kullanınız. ( Tamamı BÜYÜK harfler ile işletme ismini yazmayın. Çünkü, hesabınız kapatılabilir. )
 • İşletme kategorinizi doğru konumlandırın.
 • Haritalardaki konumunuzun doğru olduğundan emin olun.
 • İşletme profilinizin doluluğunu %100 ‘e tamamlayın.
 • Telefon numaranızı kontrol edin.
 • Yüksek çözünürlüklü ve işiniz ile alakalı görseller kullanın.
 • Bilgilerinizi ve içeriklerinizi güncel tutun.

Sonuç olarak, Google Benim İşletmem ile Yerel SEO çalışmaları yapmak ve iyi sonuçlar almak mümkün. Yukarıdaki paylaşılan ipuçları ile telefon aramalarınızı, profil ziyaretlerinizi ve hatta satışlarınızı artırabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi güncel içeriklerden haberdar olmak için blog sayfamızı inceleyebilir, sosyal medya hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Oğulcan Demirer

SEO bir deniz ve ben sadece bir SEO sakiniyim. Bu denizin dalgalı ya da sakin olması da benim için önemli değil.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu