Genel

WordPress Nedir?

WordPress nedir” sorusuna kısaca şu yanıt verilebilir; Kısacası WordPressİ; web siteleri oluşturabileceğimiz ücretsiz, açık kaynak kodlu bir yönetim sistemidir. WordPress kullanıcılarının hiçbir kod bilgisine ve yazılım bilgisine ihtiyacı yoktur. WordPress altyapısı ile sadece blog websitesi tasarımları yapılmıyor! Günümüzde birçok e-ticaret sitesi ve kurumsal web sitesi tasarımı WordPress altyapısını tercih etmektedir. Konunun devamında tercih sebeplerini ve WordPress’in avantajlarını da inceleyeceğiz.

WordPress Nedir? Ne İşe Yarar?

WordPress-uzmani-nedir

WordPress nedir? Ne işe Yarar? WordPress ne işe yaramaz ki? Çünkü, WordPress ile haber sitesi, kişisel blog sitesi, kurumsal web sitesi ve hatta e-ticaret sitesi bile yapılabilmektedir. Açık kaynak kodlu bir yazılım olduğundan üzerinde sınırsız düzenleme ve değişiklik yapılabilmektedir.

WordPress Nedir? WordPress sitesi kurmak için kodlama veya web tasarım bilgisine ihtiyacınız yoktur. Güzel hosting ve Turshost gibi hosting firmalarından WordPress Hizmeti alarak kuruluma başlayabilirsiniz. Tabii, domain (alan adı) almayı da unutmamak gerekiyor. Domain ihtiyaçlarınızı da yukarıda bahsettiğim firmalardan güvenle satın alabilirsiniz.

WordPress.com ile WordPress.org Arasındaki Farklar

WordPress.org tamamen ücretsizdir ve hiçbir zaman sizden bir ödeme talep etmez, wordpress.com ise daha sınırlı ve ücretlidir. WordPress.org sitesinden kolayca wordpress sistemini indirip sisteminizi kurabilirsiniz. WordPress.org da 1500’den fazla ücretsiz tema ve yüzlerce ücretsiz temadan birini seçip sitenizi tasarlama şansına sahipken wordpress.com’da 200 civarı ücretsiz tema içerisinden tercih yapmanız gerekir. WordPress.org da 15.000’den fazla eklenti mevcutken, wordpress.com da sadece 30 civarı eklenti vardır ve bu eklentilere de ücretli sürümünde erişebilirsiniz. WordPress.org  tüm alanların kontrolü size aittir ve site güvenliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. WordPress.com ise güvenlik işlemlerini kendisi üstlenmektedir. WordPress.com ve WordPress.org arasındaki farklar genel olarak bu şekilde. Karşılaştırmayı yapıp tercihi yapmak sizin keyfinize kalmıştır.

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır?

WordPress Nedir? Sorusuna cevap verdikten sonra sırada WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır? sorusunu cevaplamak var. 🙂

WordPress-kurulumu-nasil-yapilir

Kimi zaman WordPress Kurulumu yapmak için zaman kaybetmenize gerek yoktur. Turhost ve Güzel Hosting firmaları WordPress Hosting hizmeti almanız halinde kurulumları kendileri yapmaktadır. Normal hosting almak veya kurulumu kendiniz yapmak istiyorsanız; aşağıdaki adımları izleyerek başarılı bir WordPress kurulumu yapabilirsiniz.

1. Alan Adı (Domain)

Alan adı, internet sitenizin dijital ismidir diyebiliriz. Kullanıcılar web sitenizi bu isimle aratarak size ulaşım sağlayabilir. Alan adı uzantıları ise; .com, .com.tr, .net, .org vb. uzantılar yer almaktadır. WordPress sitesi kurulumu için muhakkak bir alan adına ihtiyacınız olucaktır.

2. Hosting

Hosting; web sitenizdeki dosyalarınızın internette depolanmasını sağlayan bir harddisk olarak düşünebilirsiniz. Web sitenizin kurulumu için domaininizi ve hostinginizi birbirine bağlamanız gerekmektedir. Eğer ki aynı firmadan domain ve hosting hizmeti aldıysanız herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmayacaktır. WordPress için hosting paketleri bulunmaktadır. Genellikle Linux tabanlı hosting paketleri WordPress için tercih edilmektedir. Ayrıca, WordPress Hosting paketleri de bulunmaktadır. WordPress Hosting paketini satın almanız durumunda WordPress kurulumu otomatik olarak gerçekleşecektir. Fakat, kendim manuel web sitesi kurulumu yapmak istiyorum derseniz; aşağıdaki adımları incelemeniz gerekmektedir.

3. WordPress Dosyaları

Yazının başında da belirttiğim gibi, WordPress bir içerik sistemidir. Bu sisteme ait WordPress ‘in kendi dosyaları bulunmaktadır. Bu dosyalar sayesinde web sitesi kurulumu gerçekleştirilebilir. Öncelikle bu WordPress dosyalarını kendi bilgisayarımıza indirmemiz gerekiyor. Fakat, satın aldığımız hosting paketine yüklememiz gerekicektir.  Nasıl yükleneceği konusunda yazımızın ilerleyen kısımlarında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

4. MySQL Veritabanı

Sitenize ait olan bilgi ve verileri depolayabilmek için bir veritabanına ihtiyaç duyulmaktadır. Veritabanı içerisinde çeşitli tablolarda çeşitli veriler tutarak sistemin sorunsuz çalışmasına imkan sağlamaktadır. MySQL veritabanı hizmetine ekstra olarak sahip olmanıza gerek yoktur. Eğer bir Linux Hosting veya WordPress Hosting hizmeti sahibi iseniz sisteminizde bulunacaktır.

5. FTP İstemcisi

FTP İstemcisi; bir dosya transfer protokolüdür, WordPress kurulumu aşamasındaki dosyalarınızı sahip olduğunuz hosting paketine FTP aracılığıyla yükleme yapabilirsiniz. WordPress dosyalarını hangi klasöre yüklemeniz gerektiğini bilmiyorsa; tüm dosyaları “public_html” klasörüne yüklemeniz gerekiyor. Aksi takdirde, dosyalarınıza erişim sağlanamaz. Public_html klasörü sitenizin dosyalarının bulunduğu ana klasördür. Tüm klasör ve dosyaları buraya yüklenmelisiniz. FTP ile dosyaları yüklemek için aracı bir program kullanmalısınız. Benim sizlere önerim; FileZilla Programı olucaktır. Aşağıdaki bağlantıdan programı indirebilirsiniz.

FileZilla

6. cPanel

cPanel, hosting içerisindeki işlemleri kolaylıkla halledebileceğiniz bir kontrol panelidir. Fakat, sahip olduğunuz sitenin cPanel’i olmayabilir. Bu durum WordPress kurulumu yapmaya engel değildir. Yukarıda bahsettiğim FTP istemcisi ile wordpress dosyalarını hostinginize yükleyebilirsiniz.

Sizde hemen dakikalar içerisinde WordPress kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki video yardımıyla hemen WordPress sitenizi oluşturmaya başlayın!

 

WordPress Kurulumundan Sonra Neler Yapılabilir?

Tema Kurulumu

WordPress’in binlerce ücretli ve ücretsiz temaları bulunmaktadır. Kurulumdan sonra bize standart temaları ile birlikte gelmektedir. Fakat, bu temalar eminim ki ihtiyaçlarınızı karşılamayacaktır. Görünüm açısından daha profesyonel bir görünüme sahip olmak için tema kurulumu yapmanız gereklidir. Ayrıca, kurulumunu yaptığınız temaları özelleştirebilirsiniz. Aşağıda yer alan bağlantıdan ücretli ve ücretsiz WordPress temalarını indirebilirsiniz. Sizde içerisinden beğendiğiniz temanın kurulumunu yapabilir, web sitenizi daha iyi bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Ücretli En İyi WordPress Temaları

Ücretsiz En İyi WordPress Temaları

Eklentilerin Kurulumu

Temaları aktif olarak kullanmak, özelleştirmek veya işlevselliğini artırmak için eklentiler bulunmaktadır. Temalar da WordPress ekosisteminin önemli bir parçasıdır. Aynı WordPress güncellemeleri gibi eklenti güncellemeleri de bulunmaktadır. Ücretli ve ücretsiz olarak binlerce eklenti bulunmaktadır. Örneğin; e-ticaret sitesi oluşturmak için WooCommerce eklentisine sahip olmak gerekmektedir. Kullanılan eklentiler iş yükünüzü azaltarak sizi yazılımsal işlemlerden kurtarmaktadır.

Web Sitesi SEO Optimizasyonunu

SEO; bildiğiniz üzere arama motorlarındaki sıralamalarınızı iyileştirmek için yapılan tüm optimizasyon işlemlerine verilen isimdir. Herhangi bir anahtar kelimede üst sıralarda yer almak istiyorsanız kesinlikle SEO optimizasyonu yapmalısınız. WordPress SEO ile ilgili de çeşitli SEO eklentileri bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yoast SEO
  • RankMath SEO
  • All in One SEO

Ayrıca, SEO hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız aşağıdaki bağlantıyı ziyaret etmenizi öneririm.

SEO Rehberi

WordPress Ücretsiz Tema ve Ücretli Tema Farkları

Ücretli temalar ile ücretsiz temalar arasında tasarımlar ve yazılımsal farklar bulunmaktadır. Profesyonel bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız; kesinlikle ücretli tema kullanmalısınız. Ücretli temaları özelleştirmek ücretsizlere göre çok daha kolaydır. Ayrıca, ücretsiz temalarda belli başlı sınırlamalar olabilmektedir. İşlevsellik ve kullanıcı deneyimi açısından da ücretli temalar, ücretsiz temalara göre çok iyi performans göstermektedir.

WordPress’in Avantajları Nelerdir?

Yazının başında “WordPress Nedir?” Sorusunu cevaplarken, aslında avantajlarından da bahsetmiştik. Fakat, tekrar detaylı bir şekilde sizlerle bu avantajları paylaşmak istedim. Öncelikle en önemli avantajı; ücretsiz olmasıdır. Günümüzde birçok e-ticaret altyapı hizmeti sunan firmalar yıllık hizmet bedeli talep etmektedir. Bu yüzden bile WordPress kullanmak mantıklı gelebilir. Ayrıca, WordPress geliştirmeye açıktır, açık kaynak kodlu bir sistem olmasıyla istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

WordPress kurulumu basittir. Sade bir arayüz paneline sahiptir. WordPress hızlıdır ve SEO performansı konusunda tartışalamayacak kadar iyidir. Mobil uyumlu olması da oldukça büyük bir avantajdır. Ayrıca, binlerce temasının ve eklentisinin olması da WordPress’in tercih edilmesi için gerekli sebeplerin arasındadır.

WordPress’in Dezavantajları Nelerdir?

WordPress, özel yazılım web sitelere göre çok daha güvensiz görülmektedir. Fakat, bu durumun önüne geçebilmekte mümkündür. Günümüzde birçok büyük marka WordPress’i tercih etmektedir. Sizce WordPress bu kadar güvensiz bir yazılım olsa bu markalar WordPress’i tercih eder mi? WordPress’in dezavantajları arasında sürekli gelen güncellemeler olabilir. Bu güncellemeler kimi zaman teknik sorunlara yol açabilmektedir. Tema güncellemeleri, eklenti güncellemeleri de aynı şekildedir. Bu yüzden bir WordPress Uzmanı ile çalışmanızı önerebilirim. Ayrıca, bazı temalar, eklentiler hostinginizi fazlasıyla yoruyor olabilir. Bu CPU sorunlarına çözüm olarak; tema ve eklenti değişikliği yapabilir, mevcut hosting paketini değiştirebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu