WordPress

WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır? Bazı durumlarda sitelerin ismi değiştirmek gerekebilir. Çok beğendiğiniz bir yazılım veya temaya sahip olduğunuz eski sitenizin domainini değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Bu yüzden, rehber yardımı ile size WordPress bir sitenin domain değiştirme işlemi nasıl yapılır göstereceğiz.

WordPress Domain Değiştirme Nasıl Yapılır?

WordPress ‘te domain yani alan adı değiştirme işlemi oldukça kolaydır. Ancak sitenizi kesinlikle yanlış bir işlemde ciddi şekilde riske sokabilir. Doğru şekilde yapılmayan her işlemde sitenizin hatalar vericek olması muhtemeldir. Alan adınızı değiştirmeden önce bu adımları uygulayın.

 • Sitenizin tam yedeğini alın. – Sitenizi bir eklenti veya hosting sağlayıcınızın dosya yöneticisiyle sitenizi otomatik olarak yedekleyebilirsiniz. Cpanel’den de sitenizin full yedeğini alabilirsiniz.
 • CPanel veya FTP istemcisi – WordPress domain değiştirme işlemini yapmak istiyorsanız hosting hesabınıza giriş yaparak CPanel’inize erişmeniz veya bir FTP aracı kullanmanız gerekir.

WordPress Yönetici Kontrol Panelini Kullanarak Web Site URL’sini Değiştirin

WordPress domain değiştirme işlemi için sonraki adım: WordPress Genel Ayarlar sayfasına gelip yeni web sitenizi kaydetmelisiniz.

wordpress-genel-ayarlar

Kontrol Paneli -> Ayarlar -> Genel‘e gidin. Mevcut WordPress Adres‘inizi (Sitenizi ziyaret etmek için URL) Site Adresi‘nizi yeni alan adınızla değiştirin. İşiniz bittikten sonra Ayarları Kaydet‘e basın.

Neredeyse tamamlandı! Fakat burada bitmedi. Çok az kaldı birkaç ufak düzeltmeyle yeni domaininizi kullanabileceksiniz. Sitenize yeni domaininiz ile giriş yapmadan önce aşağıdaki adımları tamamlamalısınız.

3. wp-config.php Dosyasını Güncelleyin

WordPress ayarlarında yaptığınız değişikliklerin geçerli olması için wp-config.php dosyasını düzenlemeniz gerekmekte. Bu dosyaya hPanel’in dosya yöneticisini veya FileZilla‘yı kullanarak erişebilirsiniz. Bu örnek için biz hPanel’i kullanacağız:

 1. hPanel -> Files (Dosyalar) -> File Manager (Dosya Yöneticisi)‘ne gidin.
 2. Alan adınızı seçin ve Go to File Manager (Dosya Yöneticisine Git)‘e tıklayın.
 3. public_html klasöründeki wp-config.php dosyasını bulun.
 4. Sağ tıklayın ve Düzenle‘yi seçin.
 5. Aşağıdaki kod parçacığında http://sitenizinadi.com’u yeni WordPress alan adınızla değiştirin. Daha sonra ise bu kodu dosyasınıza yerleştirin ve Kaydet & Kapat’a basın.
define(‘WP_HOME’,‘http://sitenizinadi.com’);
define(‘WP_SITEURL’,‘http://sitenizinadi.com’);

4. Veritabanınızı Güncelleyin

Sırada yapmanız gereken ise WordPress sitenizin veritabanını güncellemek:

wp-options-dosyasini-duzenleme

 1. hPanel -> Databases (Veritabanları) -> phpMyAdmin‘e gidin.
 2. WordPress dosyalarınızın bulunduğu veritabanını seçin ve phpMyAdmin‘e tıklayın.
 3. phpMyAdmin sayfasında wp_options dosyasını seçin.
 4. site URL ve home dizilerinde Düzenle‘ye tıklayın.
 5. 5Mevcut URL’yi yeni domaninizle değiştirin ve Git‘e tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu