fbpx
SEO

SEO Yapmayı Bırakmak

SEO yapmayı bırakmak gibi bir düşünceniz mi var?

SEO’nun sitenizin arama motoru sonuçlarında iyi bir sıralamaya girmesine yardımcı olduğunu ve arama motorlarının web sitenize yeni ziyaretçiler getirmesine yardımcı olduğunu biliyorsunuz.

Peki SEO’ya yatırım yapmak markanız için gerekli mi? SEO yapmayı bıraktığınızda ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. SEO’ya bakış açınızı değiştirmek için buradayım! Olumsuz sonuçları görmeden SEO çalışmalarınızı bir süreliğine duraklatabilir misiniz? Bu yazımda bu sorulara değineceğim.

SEO Yapmayı Bırakmak ve Sonuçları

SEO yapmayı bırakırsanız, arama sonuçlarında daha düşük sıralamalar görmeye başlayacaksınız.

Zamanla bu, sitenize daha az organik trafik ve daha görünürlüğe sahip olacaktır. Sıralamalarınız, tekrar SEO stratejilerini kullanana kadar düşmeye devam edecektir.

SEO’yu bırakanların, genellikle 2 farklı sebebi bulunuyor. Bunlar;

SEO Yapmayı Bırakmak İsteyenlerin Nedenleri

❌ 1- Hedeflerime ulaşamadım.

✅ 2- Hedeflerime ulaştım.

İki seçenek için de SEO’yu bırakmak büyük kayıplara sebebiyet verebilir. Çünkü SEO bir yolculuktur,
varış noktası değil!

Hedeflerinize ulaşamadığınızı düşünelim:

SEO, büyümeyi hızlandıran bileşik temettülerle zaman içinde fayda sağlar. Arama sıralamalarının zirvesine yavaş bir tırmanış olsa da, emeklerinizin karşılığında olumlu sonuçlar verir ve otorite oluşturur.

Hedeflerinize bir türlü ulaşamıyorsanız SEO stratejinizi yanlış kurgulamış olabilirsiniz. Neyi yanlış yaptığınızı düşünün!

  • Yanlış anahtar kelimeler?
  • Sadece Google için SEO çalışması?
  • Yanlış SEO ajansı veya uzmanı?
  • SPAM SEO çalışmaları?
  • Sadece backlink satın almak?
  • Aşırı yavaş web sitesine sahip olmak?

SEO hedeflerinize ulaşamadıysanız bunlardan en az bir tanesi ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Hedeflerinize ulaştığınızı düşünelim:

Eğer ki siz amacınıza/hedefinize ulaştığınız için SEO’ya yatırım yapmayı bırakıyorsanız; uzun vadede zararlı çıkacaksınız. Kendinizi, yaptığınız yatırımın zaman içerisinde nasıl eridiğini, değer kaybettiğini izliyorken bulabilirsiniz.

SEO, büyümeyi hızlandıran bileşik temettülerle zaman içinde fayda sağlar. Arama sıralamalarının zirvesine yavaş bir tırmanış olsa da ısrarlı çaba tutarlı sonuçlar verir ve otorite oluşturur. Fakat bu SEO çalışmaları devam etmiyorsa; yerinizi rakiplerinize kaptırabilirsiniz. Çünkü rakipleriniz SEO yapmayı bırakmayacaktır.

SEO Yapmaya Devam Etmek İçin 5 Neden

SEO yapmayı bırakmak çok daha pahalıdır. Evet birçok SEO aracı kullanıyor olabilirsiniz, hatta dışarıdan bir SEO hizmeti de alıyor olabilirsiniz. Fakat kaçan fırsatlar, müşteri deneyimi, müşteri sadakati? SEO sadece daha fazla organik trafik değildir. SEO aynı zamanda güncelliktir, iyi bir marka deneyimi olarak da düşünülmelidir.

1- Sürekli Rekabet

SEO’yu bırakmayı mı düşünüyorsunuz? Rakiplerinizin SEO çalışmalarına devam edeceğini unutmayın. SEO yapmıyorsanız, rakiplerinizin sizi geçmek için mükemmel bir fırsatı bulunuyor. Siz nasıl organik trafik fırsatını değerlendiriyorsanız, rakipleriniz de sizin boşluğunuzu değerlendirecektir.

2- Trafik ve Dönüşüm Kayıpları

SEO web sitenize ve markanıza yaptığınız/yapacak olduğunuz dijital bir yatırımdır. Eğer ki siz amacınıza/hedefinize ulaştığınız için bu alana yatırım yapmayı bırakıyorsanız; uzun vadede zararlı çıkacaksınız.

Kendinizi, yaptığınız yatırımın zaman içerisinde nasıl eridiğini, değer kaybettiğini izliyorken bulabilirsiniz. Organik trafiğinizde, anahtar kelime sıralamalarında ve dönüşümlerinizde düşüşler meydana gelir. Bunun tam karşılığı ise ciro/yeni müşteri kayıplarıdır.

3- Kaçan Fırsatlar

SEO yapmamak, organik trafik ve potansiyel müşteri kazanmak gibi birçok fırsatı kaçıracağınız anlamına gelir.

Uzun vadeli marka bilinirliği oluşturmak , hedef kitlenizi genişletmek ve daha fazla gelir elde etmek istiyorsanız SEO yapmanız gerekir.

SEO’ya yatırım yapan markalar, hedef kitlelerinden güven kazanarak bunu dijital pazarlama stratejilerinin en önemli bileşeni haline getirebilir.

4- Güncellik ve Kullanıcı Deneyimi

Bir kullanıcının bir ürün bulmak veya bir soruya yanıt almak gibi karşılamak istediği belirli bir ihtiyacı olacaktır. Web siteniz, ihtiyaçları anlamalı ve karşılamalıdır.

Yeni içerik eksikliği, içgörülerinize güvenmeye başlayan potansiyel müşterileri hüsrana uğratacaktır. Ayrıca, mevcut içerikleriniz güncelliğini de kaybedebilir. Bu durum hem kullanıcılar için hem de Google için olumsuz karşılanır.

5- Sabırlı Olun, Kazanmadan Vazgeçmeyin!

SEO yapmayı bırakmak istiyorsanız, sabırlı olun

İstediğiniz sonuçları umduğunuz kadar çabuk göremediğiniz için SEO çalışmalarınızdan vazgeçmek istiyorsanız, beklentilerinizi kontrol edene kadar hiçbir şey yapmayın.

Milyonlarca anahtar kelime, yüzlerce rakip!

Rakipleriniz zirveye bir günde ulaşmadı. Anahtar kelimelerin rekabeti ne kadar yüksekse, üst sıralamalarda yer almak o kadar zorlaşıcaktır. Fakat vazgeçmek yerine alternatif anahtar kelimeleri de hedefleyebilirsiniz. SEO yapmayı bırakmak istiyorsanız, yeniden düşünün.

Rekabet mi? Rekabeti kabul ediyorum fakat farklı bir bakış açısına sahip olmalıyız. Sektörünüzde binlerce anahtar kelime ve konu başlığı olduğuna eminim. Tam tersini düşünüyorsanız; hedef kitlenizi tanımıyor olabilirsiniz. Hedef kitlenizin hacmini düşünerek ve son içeriğimi inceleyerek aksiyon almaya devam edebilirsiniz.

Daha fazla ipucu ve SEO içerikleri için Instagram hesabımı takip etmeyi unutmayın!

Instagram: ogulcan.demirer

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu