SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı, web sitelerini arama motorlarının isteklerine göre web sayfalarını optimize eden kişiye denir. SEO uzmanı, web sitelerinin dijital performansını iyileştirmek için site içerisinde ve dışarısında çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Ayrıca, bu sayede web siteleri Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarak, organik trafik elde etmektedir.

Kısaca; SEO uzmanı, web sayfalarının arama sonuçlarında daha iyi görünüme sahip olmaları için çalışmalar yapan kişidir.

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır_

SEO Uzmanı Hangi Çalışmaları Yapmaktadır?

SEO uzmanlarının alt dalları bulunmaktadır. Buna istinaden bir web sitesinde tüm alanlara hakim olabilen SEO Uzmanları da bulunmaktadır. Profesyonel SEO uzmanı hangi çalışmaları yapmaktadır;

Anahtar Kelime Analizi

SEO çalışmalarının başlangıcı anahtar kelime analizi yapmaktır. SEO danışmanı olan kişiler yapacak oldukları analizler sonucunda bir yol haritası oluşturmaktadır. Alakalı anahtar kelime tespiti yaparak sitenizdeki optimizasyon çalışmalarına başlamaktadır. Anahtar kelimeler, SEO uzmanının belirlediği stratejiye göre şekillenebilmektedir.

Site İçi Optimizasyon

SEO danışmanlığı veren uzman kişi, web sitenizdeki sayfa, kategori ve ürünleri optimize etmek ile sorumludur. Site içi optimizasyon işlemi, web sayfalarının arama motorlarında görünür olması için en önemli işlemlerden birisidir.

Site İçi SEO optimizasyonu neleri kapsamaktadır?

  • Title ve Descriptions Optimizasyonu
  • Kategori ve Sayfaların Optimizasyonu
  • Görsel SEO Optimizasyonu
  • Site Hızı
  • Mobil Uyumluluk
  • SSL Kurulumu
  • Link İnşaası
  • Kullanıcı Deneyimi vb.

Yukarıda maddeler SEO uzmanlarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca, site içi SEO optimizasyonu, Teknik SEO çalışmaları olarak da bilinmektedir.

Rakip Analizi

SEO çalışmaları süresinde rakip analizi yapmak oldukça önemlidir. Rakip sitelerin anahtar kelimelerini, site sağlığını ve SEO çalışmalarını incelemek site performansını önemli ölçüde iyileştirecektir. Profesyonel bir SEO uzmanı, rakiplerinizin sitesini inceleyerek buna dayalı belli stratejiler oluşturmaktadır. Bu yüzden de, rakip analizi yapma oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Kaliteli ve Özgün İçerik

SEO uyumlu, kaliteli ve özgün içerikler ile anahtar kelimelerinizde başarıyı yakalayabilirsiniz. İçerikleriniz kaliteli ve özgün olmadığı sürece arama motorlarında başarı yakalamanız pek mümkün değildir. SEO danışmanı, sizin için siteniz ile alakalı anahtar kelimeler yardımıyla  özgün ve kaliteli içerikler oluşturur. Bu içerikler ile hem site trafiğinizi artırmış hem de potansiyel müşterilere ulaşmış olursunuz.

Algoritma Güncellemeleri

SEO çalışmaları aslında Google gibi arama motorlarının algoritmalarına göre şekillenmektedir. Bu yüzden iyi bir SEO çalışması için algoritma güncellemelerini yakından takip etmek gerekmektedir.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO uzmanı olmak için herhangi bir bölümden mezun olma şartı bulunmamaktadır. SEO uzmanlığı için verilen resmi bir diploma veya geçerli bir sertifika yoktur. Fakat, bazı şirketlerin SEO eğitimleri sonrasında katılım sertifikaları verilebilmektedir. Benim şahsi düşüncem; SEO çalışmaları her web sitesine göre değişkenlik göstermektedir. SEO eğitimleri ile Teknik SEO öğrenilebilir. Fakat, SEO tamamen deneyim ve tecrübe gerektirir.

Bu yüzden; SEO uzmanı olmak isteyen kişiler, sektörde faaliyet gösteren ajanslarda staj yapabilir. Bizzat deneyimleyerek SEO öğrenmeleri, eğitimlere göre çok daha fazla katkı sağlayacaktır. Ayrıca, SEO ile ilgili ipuçları ve bilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişim sağlayabilirsiniz.

2021 SEO Rehberi 

 

Adım Adım SEO Uzmanlığı

1- Arama Motorlarını Tanımak Gerekir

Dünya üzerinde birçok arama motoru bulunmaktadır. Fakat, bu arama motorları arasında en çok kullanılanı; Google’dır. Birçok web sitesinin sahibinin hayali, Google’da ilk sıraya çıkmaktır. Bu sebeple, Google’ın çalışma prensibini ve algoritmalarını tanımak oldukça önemlidir. Google’ın ne istediğini biliyorsak başırıyı yakalamış sayılırız. Başarılı bir SEO Uzmanı/Danışmanı olmak için muhakkak arama motorlarını ve algoritmalarını tanımalıyız.

2- SEO Uzmanı Yenilikleri Takip Eder

SEO sektörü her daim yenilikler sunmaktadır. Dünya genelinde birçok SEO Blog sitesi, birçok video ve çeşitli platformlardan yenilikler takip edebilirsiniz. Arama motorları sürekli olarak kendilerini geliştirmektedir. Bu yüzden Google sıralama faktörleri de her an değişebilir, değişkenlik gösterebilir. SEO konusunda daha fazla bilgiye sahip olmak, yenilikleri takip etmek sizi başarılı bir SEO uzmanı yapıcaktır.

3- Profesyonel Raporlama Sunar

Çok iyi, çok başarılı bir SEO uzmanı olabilirsiniz. Üstelik, bunu yaparken yazılım dili bilmenize de gerek olmayabilir. Fakat, yaptığınız çalışmaları ve sonuçları raporlama kısmı da bir uzmanlık işidir. Her adımın özenle raporlanması gerekmektedir. Tespit edilen SEO hatalar, sayfa hataları, trafik analizleri vb. istatistikler ve veriler özenli bir şekilde haftalık veya aylı olarak raporlanmalıdır.

4- SEO Araçlarını Profesyonel Kullanır

SEO araçlarını kullanmadan SEO uzmanı olunamaz. SEO araçları biz SEO uzmanlarına çeşitleri bilgileri ve verileri sunmaktadır. Bu veri ve bilgilere göre hareket etmelisiniz. Ancak o zaman SEO’da başarıyı yakalayabilirisiniz. Bu araçlar ne işe yaramaktadır ve bu araçlar nelerdir? Gelin, birlikte inceleyelim…

Google Analytics (Ücretsiz)

Google Analytics, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları ve site trafiğinizi tüm metrikleri ile görüntülemenizi sağlamaktadır. Google Analytics, ücretsiz bir Google hizmet aracıdır. Ayrıca, Google Analytics Kurulumu hakkındaki detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Google Analytics Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Search Console (Ücretsiz)

Sitenizin performansını inceleyebileceğiniz ve siteniz hakkındaki önemli bilgilere erişebileceğiniz ücretsiz bir araçtır. SEO uzmanlarının en çok kullandığı araçlar arasında yer almaktadır.

PageSpeed Insights (Ücretsiz)

PageSpeed Insights, Google’ın ücretsiz olarak sağlamış olduğu site hız ölçüm testi yapan bir araçtır. Bu araç sayesinde sitenizdeki yavaş açılan sayfaları görüntüleyebilir, iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Ubersuggest (Ücretli)

Anahtar kelime ve rakip analizi için kullanılan Ubersuggest aracı ücretli bir SEO aracıdır. Fakat, Google Chrome Extension eklentisini ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

Ahrefs (Ücretli)
Sitenize verilen linkleri bulabileceğiniz bir araç. Aynı zamanda rakiplerinizin backlinklerini analiz ederek, rakip analizi yapabilirsiniz.

SemRush (Ücretli)

SemRush, sitenizin genel sağlığını incelemenize yarar sağlamaktadır. Sitenizin organik trafiği, reklamlarla aldığı performansı ölçümlemektedir. Ayırca, Semrush üzerinden rakip analizi ve anahtar kelime analizleri de yapabilirsiniz.

Siz de profesyonel SEO hizmeti almak istiyorsanız hemen ulaşın!

 

Başa dön tuşu