SEO

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Değişen ve gelişen dijital pazarlama stratejileri arasında SEO hep büyük bir öneme sahip olmuştur. Ayrıca, Google’ ın tüm güncellemelerinde de kullanıcı deneyimli, özgün ve kaliteli içeriklere sahip olan siteler ödüllendirilmiştir. Bu sebepten dolayı, özgün ve SEO uyumlu içerik yazmak önemlidir. İçerik, bir web sitesini olmazsa olmazıdır.

Özellikle ürün satışı yaptığınız e-ticaret sitesi sahibi iseniz içerik sizin için daha büyük bir öneme sahip olmalıdır.  Ayrıca, bu içerikler sadece arama motorlarında sıralamalarınızı yükseltmek için yapılmamaktadır. Aynı zamanda sitenizi ziyaret eden kullanıcılara da fayda sağlayabilmek amacıyla yazılmaktadır. Sebebi, kullanıcı siteniz hakkında, ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında ne kadar bilgi edinir ise dönüşümleriniz o kadar iyi olucaktır. Bu da doğrudan SEO performansınıza yarar sağlamaktadır.

SEO, günümüzde son kullanıcıya en iyi deneyimi sunmak için çalıştığından, SEO uyumlu bir içerikler de son kullanıcıya odaklı olmalıdır. Peki, SEO uyumlu içerik nedir? Bir içeriği SEO uyumlu olarak yazmak için neleri bilmek gerekiyor? Keşfetmeye hazırsanız, başlayalım!

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO uyumlu içeriğin ne olduğuna geçmeden önce SEO’ yu bilmek gerekiyor. Yani özetlemek gerekirse; SEO (Search Engine Optimization) yani Türkçesi; Arama Motoru Optimizasyonu ‘dur. Google ve benzeri arama motorlarında arama yapan  kullanıcılarının arama sonuçlarının ilk sıralarda listelenmesini sağlayan çalışmalara denilmektedir. SEO’nun amacı; web sitesi içerikleri ile Google üzerinde arama yapan kişilere arama yapılan anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmasını sağlamaktır. Hedeflenen anahtar kelimelerin kullanıldığı, bilgi içeren, fayda sağlayan içeriklere SEO uyumlu içerik denirSEO uyumlu içeriğin amacı; bir web sitesinde yer alan bir yazının arama sonuçlarında en üst sırada listelenmesidir. SEO uyumlu içeriği yazmak için belirli kriterleri uygulamak gerekmektedir. Hazırsanız kusursuz bir SEO uyumlu makale yazmamızı sağlayacak kriterlere birlikte gözatalım!

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır

SEO uyumlu içerik sadece arama motorlarında üst sıralarda yer almak için yazılmamalıdır. Fakat, arama motorlarının belirli şartlarını da yerine getirmemiz gerekmektedir. Çoğu zaman aradığınızı Google üzerinde bulamayabiliyorsunuz. İçerik yazarlarının çoğunluğu sadece Google’da ilk sıralarda yer almak için hedefledikleri anahtar kelimeleri sizlere sunmaktadır. Konunun başlıkla alakası olmayan web sitesi içerikleri Google güncellemeleri ile geri sıralamalara düşücektir. Bu şüphesiz ki bir gerçek! Çünkü, Google her güncellemesinde son kullanıcıya yönelik eşsiz bir deneyim sağlamak için algoritma güncellemeleri yapmaktadır.

Semantik anlatımdan uzak olan içerikler, kullanıcıların web sitesinde kalma süresini azaltarak uzun vadede hiçbir fayda sağlamayacaktır. Peki, SEO uyumlu içerik yazmanın kuralları nelerdir?

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Kuralları

SEO Uyumlu Makale Yazmanın Kuralları

  • Yazım Kuralları: SEO uyumlu olsun olmasın, yazdığınız tüm içeriklerin yazım kurallarına uygun olup olmadığını kontrol edin. Sürekli yazım hataları ile karşılaşan kullanıcılar web siteniz hakkında olumsuz yönde etkilenebilir. Ayrıca, yazım hataları ile anlatmak istediklerinizi kullanıcılara doğru iletemiyor olabilirsiniz. SEO uyumlu makalenizi anlaşılır, kısa ve net cümlelerden oluşturmalısınız.
  • Özgün İçerik Kontrolü: Sırf Google’da daha iyi sıralamalar elde etmek için aynı konuları ele almamalısınız. İçeriklerinizin özgün olduğundan emin olmalısınız. Kopyala-yapıştır olan içeriklerin web siteniz için hiçbir yararı olmayacaktır. İçeriklerinizin özgün olup olmadığını kontrol etmeniz için bir çok web sitesi ve araç bulunmaktadır. Özgün içerik kontrolü için; https://www.copyscape.com
  • Anlamsal Bütünlük: İçeriklerinizin ilgi çekici ve anlamsal bütünlük taşıması gerekmektedir. SEO uyumlu makale giriş, gelişme ve sonuç kısımlarından oluşmalıdır. Sonuç bölümünde de CTA (call-to-action, eylem çağrısı) metinler kullanarak geri dönüşümlerinizi artırabilirsiniz.
  • Niş içerik: SEO uyumlu içerik yazarken sektörünüze ait, fayda sağlayan, işiniz ile ilgili niş içerikler üretmeye özen gösterin. Daha uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak, geniş kapsamlı ve niş içerikler üreterek performansınıza olumlu yönde etki edebilirsiniz.
  • Anahtar Kelime Hedefleme: Kullanıcıların hangi kelimeleri içeren aramalar yaptığını tespit etmeniz gerekiyor. Bu da anahtar kelime analizi yapan araçlar ile mümkün. Anahtar kelime araştırması yaparak hedefleyeceğiniz anahtar kelimeleri tespit edin. Anahtar kelime araştırması yapmadan olumlu sonuçlar alamayabilirsiniz.  Anahtar kelime stratejinizi oluştururken Google’ın ücretsiz anahtar kelime planlayıcısını ya da WordtrackerMOZ, Keywordtool.io , UberSuggest gibi ücretsiz anahtar kelime araçlarını kullanabilirsiniz.
  • Anahtar Kelime Yoğunluğu: SEO yaparak daha fazla organik trafik almak için sürekli aynı anahtar kelimeleri kullanmayın. Anahtar kelimelerin aratılma yoğunluğu yüksek olanları seçmek yerine konunuzla alakalı uzun kuyruklu anahtar kelimeleri kullanın. Anahtar kelimenizin alternatiflerini kullanarak, kısa zamanda çok daha fazla performans sağlayabilirsiniz. Ayrıca, içeriklerinizde anahtar kelimelerinizi sürekli tekrar etmemelisiniz. İçeriklerinizdeki anahtar kelime oranı % 0.5 ile % 2.5 arasında olmalıdır. 
  • İçerik Başlığı: İçeriğinizin başlığı özgün ve dikkat çekici özelliklerde olmalıdır. Bu başlıkla tıklanma oranlarınızı arttırarak yazdığınız içerikten maksimum performans alabilirsiniz. İçerik başlığı muhakkak ve muhakkak anahtar kelimenizi içermelidir.
  • İçerik Uzunluğu: İçerikleriniz en az 350 – 500 kelime aralığında olmalıdır. Google, uzun, özgün ve kaliteli içerikleri seviyor. Bu yüzden  de içeriklerinizi 1000 – 2000 kelime arasında da yazabilirsiniz.
  • Paragraf Uzunluğu: İçeriği yazarken kendinizi kullanıcı yerine koyarak yazmalısınız. Cümlelerinizin kısa, net ve anlaşılır olması gerekmektedir. İçeriklerinizdeki paragrafların uzunluğu 30-50 kelime arasında olması gerekmektedir. Önerilen maksimum paragraf uzuluğu ise 200 kelimedir.

Hedef Kitlenize Uygun İçerikler Oluşturun

Hedef Kitlenize Uygun İçerikler Oluşturun

SEO uyumlu içerikler neden üretiliyor? SEO uyumlu içerikler hedef kitlemiz için üretiliyor. Ancak, biz hedef kitlemizi ve bu içeriklerden beklentimizi ne ölçüde biliyoruz? Bunu anlamlaştırmak için anahtar kelimeleri ve kullanıcıların arama niyetlerini anlamamız gerekiyor. Satış odaklı bir SEO uyumlu içerik yazıyorsak buna göre CTA’lar (call-to-action’lar) oluşturmamız gerekmektedir. Örneğin; “bu ürünü beğendiyseniz hemen satın alabilirsiniz” şeklinde CTA’ları içeriklerimizin içerisinde konumlandırmalıyız.

İçerik Bütünlüğünü Bozmayın

Öncelikle, “bu içeriği hangi amaçla yazıyorum” sorusunu cevaplamanız gerekiyor. Sadece daha fazla trafik almak için konunun bütünselliğini bozmayın. Anlam bütünlüğünü sağladığınız takdirde SEO çalışmalarınızda ciddi performanslar sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde kullanıcıların aradıklarını bulamadığı, karma karışık bir içerik onlara ve web siteniz hiç bir fayda sağlamayacaktır. Kullanıcılara yarar sağlayacak, aradıkları konular ile alakalı, kaliteli, kısa ve anlaşılır içerikler oluşturun. Böylelikle, yazdığınız SEO uyumlu içerik Google sıralamalarında ilk sıralara ulaşabilir.

Zengin İçerikler Sunun

Yapılan araştırmalara göre Google algoritması minimum 500 kelimeden oluşan blog içeriklerini daha fazla önemsiyor. Fakat, sadece uzun olması için yazmamak gerekiyor. Konunun dışarısına çıkmadan 2000-3000 kelime ve üzerine sayılara sahip olan blog içerikleri daha yüksek performans sergiliyor. Ayrıca, 5 ya da daha fazla görsele sahip olan blog içerikleri de uzun vadede hedeflenen anahtar kelimelere ulaşabiliyor.

Kullanıcıları sadece yazılmış olan SEO uyumlu makalelerle sıkmadan görsel ve videolar ile desteklemelisiniz. Bu da tamamen aslında kullanıcı deneyimli, kullanıcı odakları blog içerikleri ile mümkün oluyor. Kullanıcılara keyifli, fayda sağlayan bir  deneyim sunmadığınız sürece onları sitenizde uzun süre tutamazsınız. Ayrıca, aynı kullanıcı bir daha sitenize girdiğinde diğer yazılarınızı okumadan da çıkabilmektedir.

Sorunları Çözmeye Odaklı İçerikler Üretin

Sitenizi, SEO uyumlu yazdığınız içeriği ziyaret eden kullanıcılar bir çözüm arayışında olabilir. Kullanıcılara çözüm odaklı içerikler üretmeye özen gösterin. Aratılan sorunun tam çözümünü vermeyi amaçlayın. Bu konu sadece sorunlar üzerinde çözüm üretmeye odaklı değildir. Fayda sağlamak, çözüm üretmek blog içeriklerinizi, SEO uyumlu makalelerinizi daha kaliteli yapıcaktır. Ayrıca, kullanıcıların sitenizi tekrardan ziyaret etmesini ve SEO performansınızın artmasını sağlayacaktır.

Rakiplerinizden Daha İyi İçerikler Üretmelisiniz

Dijitalleşen dünyada rakipleriniz sürekli çalışıyor. SEO’ da anahtar kelime rekabetleri de sürekli olarak artıyor. Bu konuda rakiplerinizden çok daha iyi, kaliteli içerikler üretmelisiniz. Rakiplerinizi tanımanız gerekiyor, rakiplerinizin yazdığı blog içerikleri, SEO uyumlu makaleleri incelemesiniz. Yapılan SEO uyumlu içerikler her zaman doğru olmayabilir. Rakip sitelerde gördüğünüz eksiklikleri kendi sitenizde değerlendirebilirsiniz. Örneğin; X rakip site bir konuda ele almadığı fakat, kullanıcılar tarafından sürekli merak edilen bir konu olabilir. Siz bu konuyu ele alarak rakip sitenin yapmadığı veya unuttuğu bu konu ile ön plana çıkabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu