fbpx
SEO

SEO Fırsat Maliyeti

SEO fırsat maliyeti, yeni içeriklerin yer alacak olduğu sıralamaların, hedeflenen trafiğin ve satışların kaybıdır. Ayrıca sosyal bağlantıların artması, bağlantı kurma ve sektörde markalaşma gibi değerlendirilebilecek ek “maliyetler” de vardır.

Hangisi Daha Maliyetli: SEO Yapmak mı Yoksa Yapmamak mı?

Tutarlı bir SEO stratejisinin, web sitenizi daha yüksek otoriteye, trafiğe, satışa ve iyi sıralamalara ulaştırdığını biliyoruz. Peki, SEO’nuzu ihmal etmek/yapmamak, site trafiğinizde ve satışlarınızda aşağı doğru bir sarmal oluşturmaz mı?

SEO yapmamayı; müşterilerinizin güvenini kazanan ve onları sizden uzaklaştıran rakibe açılan bir kapı gibi düşünebilirsiniz.

SEO yapmak mı yoksa yapmamak mı daha maliyetlidir?

SEO Farkındalığı ve Tutarlılığı

Potansiyel müşterileriniz, dönüşüm oranlarınız vb. üzerindeki olumsuz etkisini görmeye başlayana kadar bu aşağı doğru giden sarmalın içinde olduğunuzu fark etmeyebilirsiniz.

Farkettiğinizde her şey için çok olabilir. Ayrıca, sitenizin eski performansına kavuşması hem zaman alabilir hem de sizin için daha maliyetli olabilir.

Sıralamalara ve trafiğe sadece rakamlar olarak bakmıyoruz; bunlar doğrudan dönüşümler, satışlar ve gelirle ilgilidir.

Özellikle doğru bir SEO stratejiniz varsa…

SEO’nun Yatırım Getirisi İşletmeler İçin Neden Önemli?

SEO çalışmaları bir daha soyut çalışmalar olduğu için genellikle hep bir şüphe ile yaklaşım gösterilir. Acaba başarılı olabilecek miyiz?, Yatırımın getirisi ne olacak? gibi soruları kendinize soruyor olabilirsiniz.

İleride size nasıl fayda sağlayacağından emin değilseniz, SEO’ya yatırım yapmanız bir o kadar zorlaşıcaktır. SEO’nun herhangi bir pazarlama kanalı arasında potansiyel müşteri başına en düşük maliyeti sunduğunu zaten biliyor olmalısınız. Ayrıca SEO, en çok dönüşüm ve nitelikli trafiğe sahip bir dijital pazarlama kanalıdır. 

SEO, markanızın bilinirliği, prestiji, müşteri sadakati ve satışları için büyük bir öneme sahiptir. Peki, SEO yapmamanın fırsat maliyeti nedir?

SEO Yapmamanın Fırsat Maliyeti Nasıl Hesaplanır?

Fırsat maliyetinin hesaplanmasında net, belirgin bir kural yoktur.

A ürün veya B ürünü arasında seçim yapma örneğini ele alalım. A ürünün maliyeti daha yüksek olabilir, ancak yüksek tahmini satışlar ve hızlı gelir sayesinde iyi bir yatırım getirisi oluşturabilir.

Öte yandan B ürününün maliyeti daha uygun, ancak aynı pazar başarısını görmeyebilir. A Ürününü B’ye tercih etmenin fırsat maliyetini hesaplamak için, feda edeceğiniz şeyi kazanacağınız şeye bölmelisiniz.

Fırsat maliyeti, başka bir seçeneğin peşine düşmek için vazgeçtiğiniz şeydir. SEO yapmamanın fırsat maliyeti, bunun yerine seçtiğiniz seçimin fırsat maliyetine eşittir. SEO’da fırsat maliyeti: SEO’dan elde etmiş olabileceğiniz faydadır. 

SEO Fırsat Maliyeti Değişkenleri

Sanırım SEO yapmamanın potansiyel gelir veya kar kaybını tahmin etmeyi soruyor olabilirsiniz. Cevap vermek için, görmüş olabileceğiniz getiriyi tahmin etmeniz ve ardından bu işin size olan maliyetini düşünmeniz de yeterlidir. SEO’dan görebileceğiniz fayda, web sitesinin altyapısına, sektöre, hedef kitleye ve hedeflenen anahtar kelimeler gibi birçok değişkene sahiptir.

Ayrıca SEO’nun değerini raporlamanın da zor olduğunu da unutmayın. Artan ziyaretçi sayısını ne zamana kadar sayıyorsunuz? Hem bu ziyaretçinin ne kadar nitelikli olduğunu biliyor musunuz? Yaşam boyu dönüşüm getirebilecek nitelikteki potansiyel müşterilerinize ulaşmış olabilirsiniz. Bu konuda net veya somut bir gözlem yapabilmek çok da mümkün değil.

SEO yatırım getirisini nasıl hesaplayabilirsiniz?

SEO’nun yatırım getirisini hesaplamak, diğer herhangi bir işletme yatırımının yatırım getirisini hesaplamaya çok benzer. İhtiyacınız olan tek şey iki rakamdır: Ne koyarsınız (maliyet) ve ne çıkarırsınız (kazanç). 

  • SEO maliyeti:  SEO kampanyalarınıza harcadığınız para miktarı. 
  • SEO kazancı:  SEO kampanyalarınızdan elde ettiğiniz para miktarı.

SEO’nun Maliyeti

Önce SEO maliyetine bakalım. SEO çalışmalarınız için ne kadar bütçe ayırmanız gerektiği birkaç faktöre bağlıdır. SEO’nuzu şirket içinde mi yönetiyorsunuz yoksa bir SEO Ajansı ile mi çalışıyorsunuz? Sektörünüzdeki rakipleriniz ne kadar güçlü? Bu işe ne kadar zaman ve bütçe ayırıyor?

  • Bir SEO ajansı ile çalışıyorsanız:  SEO hizmetlerinin maliyeti, nelerin dahil edildiğine bağlı olarak büyük ölçüde değişmekle birlikte, çoğu paket sabit bir aylık olarak ücretlendirilir. Bu, maliyetleri bölmenize gerek olmadığı için harcamalarınızı hesaplamanızı kolaylaştırır.  
  • SEO’yu şirket içinde yönetiyorsanız:  Bir kişi veya ekip SEO üzerinde tam zamanlı çalışıyorsa şirket içi kaynakların hesaplanması kolaydır. İçerik oluşturucularınız, dijital pazarlamacılarınız, geliştiricileriniz vb. birden fazla ekipte çalışıyorsa ve SEO onların birçok görevlerinden yalnızca biriyse, SEO’ya etkin bir şekilde harcadıkları zamanı takip etmeleri gerekir. Böylece genel SEO harcamalarınıza ilişkin bir maliyet hesabı yapabilirsiniz. (saatlik, günlük ve aylık olarak)
Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu