SEO

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO, makale veya blog yazılarında kullanılan kelimelerin daha fazla anlam kazanması için yapılan tekniktir. Semantik SEO yalnızca basit bir soruyu yanıtlamakla kalmamaktadır. Ayrıca, kullanıcıların amaçlarına göre arattığı anahtar kelimeleri optimize etmek anlamına gelmektedir.  Kısacası, SEO çalışmalarında yalnızca anahtar kelimeleri kullanmak değil konunun anlamsal bütünlüğü koruması önemlidir.

Anlamsal SEO yapmak için  Google’ın sunduğu sıkça aratılan kelimeler hedefleyebilirsiniz. Bu sıkça arama yapılan kelimeler ile birlikte alakalı içerikler oluşturarak SEO performansınızı iyileştirebilirsiniz. Ayrıca, Anlamsal SEO çalışmaları ile organik trafiğinizi hızlı bir şekilde iyileştirebilirsiniz.

Semantik SEO Nedir?

Semantik SEO nedir

Semantik SEO, sadece anahtar kelimeleri ele almamaktadır. Anahtar kelimeler eşliğinde oluşan konu başlıklarından oluşmaktadır. Anlamsal SEO, arama motorunda aratılan uzun kuyruklu anahtar kelimelerin optimize edilme tekniğidir. Ayrıca, bir yazım tekniği olarak da bilinen Anlamsal SEO, diğer SEO çalışmalarına göre ele alınan konuların bütünlüğünü ve anlamını amaçlamaktadır. Konu bütünlüğü sayesinde, kullanıcılar aradığı içeriklere çok daha kolay ulaşabilmektedir. Bu yüzden de Anlamsal SEO web siteleri için büyük bir öneme sahiptir.

Anlamsal SEO tekniğini uygulayan web siteleri diğer SEO çalışmaları yapılan web sitelerine göre çok daha iyi performans sergileyebilmektedir. Sizde web sitenizde Semantik SEO ile anlamsal bütünlüğe önem gösteren içerikler ile site performansınızı iyileştirebilirsiniz.

Semantik SEO Avantajları

 • Daha fazla anahtar kelimeye ulaşmak
 • Google’da üst sıralarda yer almak
 • Web sitenizin trafiğini arttırmak
 • Potansiyel müşterilere ulaşmak
 • Kalıcı sıralamalar elde edilebilir
 • Daha kaliteli kullanıcılara ulaşmak

Yukarıda yer alan maddelerde Semantik makalelerin web sitelerindeki önemini farketmişsinizdir. İçeriğe ulaşmak isteyen ve Google üzerinde arama yapan kullanıcılara Anlamsal SEO Tekniği ile çok daha kolay ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Anlamsal SEO tekniği de Google arama motoru tarafından desteklenen bir SEO Tekniğidir.

Semantik SEO Tekniği Nasıl Uygulanır?

 • Konuyu Hedefleyin

Google arama motoru kullanıcılara aradıkları cevapları vermeyi amaçlamaktadır. Bu yüzden de içeriklerinizde konu bütünlüğünü sağlamanız gerekmektedir. Belirlediğiniz konunun kullanıcılara istedikleri cevapları vermesini sağlayın. Google’ ın web sitesi sahiplerinden beklentisini bu şekilde karşılamış olucaksınız. Yazdığınız içerikte ilgili cümleler kullanın, ana konunuz ile ilgili alt konular oluşturun. Anlamsal bütünlüğü koruyarak sitenize özgün ve güncel içerikler sağlayın.

 • Soruları Yanıtlayın

İçeriğinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmak için soruları cevaplayın. Konunuz ile ilgili soruları araştırın. Bu çok basit gibi geliyor olabilir. Fakat, soru ve sorunlarını internette arayan milyonlarca kullanıcı bulunuyor. Kullanıcılara fayda sağlamak hem web sitenizin anahtar kelime sıralamalarını güçlendirir hem de site trafiğinizi yükseltir. Soruları iyi tespit etmelisiniz.

 • Kullanıcıları Metinsel İçerikle Yormayın

İçeriklerinizi sadece metine dayalı oluşturmayın. Hazırladığınız içeriği eğer ki varsa özgün görseller ile süsleyin. Bu sayede kullanıcılar sitenizde hem sıkılmadan hem de yorulmadan içeriğinizi okuyabilir. Hemen çıkma oranınızdaki düşüşü bu sayede gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca, eski içeriklerinizi de bu şekilde optimize ederek web sitesi performansını yükseltebilirsiniz. Kullandığınız görseller ve diğer medyalar da Anlamsal SEO kurallarına uygun olmalıdır. Kısacası, görselleriniz de konunuz ile bağlantılı olmak zorundadır.

Semantik SEO Uygulama Aşaması

Semantik SEO yöntemini uygulamak için bazı aşamalar bulunmaktadır.  Fakat, web sitenizde konu bütünlüğünü sağlamak işin en önemli aşamasıdır. Kısacası, web sitenizin konusu ile ilgili içerikler üretmeye dikkat etmelisiniz…

Anlamsal SEO Aşamaları; 

 • Hedef anahtar kelime belirleyin.
 • Anahtar kelimenize ek olarak alt anahtar kelimeler ve konular oluşturun.
 • Konularınızı belirledikten sonra cevaplanması gereken soruları araştırın.
 • İçeriğinizde hedeflediğiniz anahtar kelime ve anlamsal bütünlüğün dışına çıkmayın. Fakat, konuyla ilgili derinlemesine bilgiler verin.
 • Cümlelerinizin kısa, net ve anlaşılır olmasına özen gösterin.
 • İçeriğinize çok sayıda medya kullanın. Fakat, kullandığınız medyanın içeriğiniz ile alakalı olmasını sağlayın.
 • Çok sayıda başlık kullanın.

Yukarıda ele aldığımız aşamaları yaparak Anlamsal SEO yönteminde maksimum verim alabilirsiniz. Sitenizdeki organik trafiği artırmak için SEO uyumlu ve Semantik makaleler yazabilirsiniz. Fakat, kesinlikle anlam bütünlüğünü her içerikte korumalısınız! Ayrıca, aşağıda yer alan bağlantı ile SEO uyumlu makale nasıl yazılır? Öğrenebilirsiniz.

SEO Uyumlu İçerik Nasıl Yazılır?

Neden Semantik SEO Yapmak Gerekiyor?

Semantik SEO ile web sitenizin SEO performansını önemli bir ölçüde iyileştirebilirsiniz. Ayrıca, Anlamsal SEO ile Google gibi arama motorlarındaki sıralamalarınızı güçlendirmiş olursunuz. Anlamsal SEO, kullanıcıların aramalarına cevap vermek ile birlikte sitenize trafik çekebileceğiniz en etkili yöntemler arasındadır. Doğru bir SEO stratejisi ile çok daha iyi sıralamalar elde edebilirsiniz. İşte! Bu yüzden, Anlamsal SEO oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu