SEOSosyal Medya
Trend

Pinterest SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Pinterest SEO öğrenmeden önce Pinterest ve SEO kavramlarını öğrenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Hemen hemen hepimiz Google’ da görsel ararken Pinterest’ in görsellerine denk gelmişizdir. Pinterest diğer sosyal medya mecralarına göre çok daha performans odaklıdır. Sebebi, herkesin Pinterest’e içerik ekleyebilmesi ve bu içerikleri web sitesine yönlendirmesidir. Bu yüzden Pinterest SEO uzmanları için olmazsa olmaz bir sosyal medya platformudur.

Pinterest Nedir?

Pinterest Nedir

Kısacası Pinterest bir sosyal medya platformu olarak bilinen fakat, aynı zaman bir görsel arama motorudur. İlgi alanlarına göre görsel paylaşım yapabilme mantığıyla oluşturulmuş bir mecradır. Pin ( panoya iğnelemek ) ve interest ( ilgi çeken şey ) anlamlarının birleşmesinden Pinterest ismi ortaya çıkmıştır. Beğendiğiniz ve takip ettiğiniz kişilerin beğendikleri panolara iğnelenen gruplar şeklinde gösterilmektedir. Ayrıca, Pinterest’te video ve GIF formatında paylaşımlar da yapılabilmektedir.

Pinterest Terimleri;

  • Pin: sisteme kaydedilen panoya iğnelenen her görsele verilen addır.
  • Pano: birbirlerine benzeyen pinleri kaydedip grupladığınız pinleri bir araya topladığınız alana denir. Pinterest’te sınırsız olarak ücretsiz pano oluşturabilirsiniz.
  • Pin it/Pinle: Beğendiğiniz bir görseli kendi panolarınıza kaydetmeniz için uyguladığını işleme denir.
  • Repin: İsminde de anlaşıldığı gibi bir kullanıcının pinlediği görseli paylaşma işlemidir. Twitter’daki retweet mantığının aynısıdır.

Pinterest SEO Nedir?

Peki, Pinterest SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? Pinterest SEO hakkında yazdığım bu geniş kapsamlı rehberi okumaya devam ederek site trafiğinizi yükseltebilirsiniz. Hazırsanız başlıyoruz!

Türkiye’ de Pinterest’ in hala yeteri derecede ilgi görmediğini düşünüyorum. Pinterest diğer sosyal medya platformlarına nazaran aynı zamanda bir görsel arama motorudur. Evet, evet. Pinterest görsel arama motorudur.  Milyonlarca aylık kullanıcının ziyaret ettiği Pinterest önemi suistimal edilmemelidir. Çünkü, gerçekten son derece önemli bir trafik kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Pinterest SEO çalışmalarını üstlendiğim bir firmanın web sitesindeki trafik sonuçlarını da aşağıda sizlerle paylaştım.

Pinterest SEO Sonuclari

Pinterest, görsel arama motoru olma iddiasıyla uzun yıllardır büyük bir özenle çalışmaktadır. Daha fazla trafik elde edebilmek için “Pinterest SEO nedir ve nasıl yapılır?” sorularına cevap verelim. Pinterest’te paylaşım yapmadan önce profilinizi düzenlemeniz gerekmektedir. Bunu aynı instagram işletme profili gibi düşünebiliriz. Öncelikle Pinterest hesabınızı işletme hesabı olarak açmanız gerekiyor. Çünkü, işletme hesabınızdan görüntülenme sayılarınızı ve tıklanma sayılarınızı görüntüleyebilirsiniz. Şimdi gelelim Pinterest işletme hesabını nasıl optimize edeceğimize ve pinlerinizin sitemize sağlayacağı yararlara birlikte bakalım. Yukarıdada paylaştığım gibi Pinterest referansı ile sitemize ciddi bir trafik çekmeyi başardık. Bunu yapmak emin olabilirsiniz, Google SEO çalışmaları yapmaktan çok daha kolay olucaktır.

Pinterest SEO ‘da en önemli detay; hesabınızın bireysel değil Pinterest Business hesabı olarak oluşturulmasıdır.

Pinterest için Sitenizi Nasıl Optimize Edebilirsiniz?

Pinterest SEO Nedir ve Nasıl Yapılır

1- Pinterest Profilinizi Güncelleyin

Pinterest işletme profili kurulumundan sonraki ilk adım otoritenizi, etkileşimini artıracak olan Pinterest Business profilini optimize etmek olucaktır. Pinterest Business hesabı nasıl optimize edilir? Hemen başlayalım!

  • Doğru Kullanıcı Adı: Hangi sosyal medya platformunda olursanız olun kullanıcı adı tercih ederken büyük önem göstermelisiniz. Kısa ve net bir kullanıcı adı tercih edin. Sürekli kullanıcı adı değiştirmek istemezsiniz. Ayrıca, işletme adını kullanıcı adında kullanarak başkalarının sizi bulması da kolay bir hale gelir.
  • Profil Görseli: Bir sonraki önemli adım, profil görseli yükleyerek hem işletmenizin aktif bir profile sahip olduğunu hem de kullanıcıların size güven duymasını sağlayacaktır.
  • Panolar: Görsellerinizi gruplara ayırarak, içerisinde anahtar kelimenizin yer aldığı panolar oluşturmanız oldukça önemlidir. Ürün satışı yapıyorsanız sattığınız ürünleri gruplara ayırarak panolar oluşturmalısınız.

2- Web Sitenizi Doğrulayın

Pinterest işletme hesabını web sitenize entegre edin. Pinterest’i web sitenize entegre etmenin birkaç farklı yolu bulunmaktadır. Fakat, biz bunu oldukça basit bir şekilde Yoast SEO eklentisi yardımı ile gerçekleştirebiliriz.

Web Site Doğrulama

WordPress bir web siteye sahip iseniz Yoast SEO eklentisini hemen kurun. Daha sonrasında Pinterest’ten doğrulama kodunuzu kopyalayın. Yoast SEO eklentisine geldiğinizde “Sosyal” butonuna tıklayın. Pinterest alanına doğrulama kodunuzu kopyalayın. Bu işlemi meta etiket ve HTML dosyası ile de yapabilirsiniz.

3- Profil Açıklamanızı Optimize Edin

Profil başlığınız ve açıklamalarınız SEO konusunda oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Diğer işletme hesaplarının nasıl stratejiler izlediğini araştırabilir, gözlemleyebilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi açıklama kısımlarında muhakkak kullanın.

4- Arama Gizliliğini Kullanmayın

Arama gizliliği, sitenizi Pinterest için optimize ederken ayarı en basit olan ama muhtemelen en önemli faktördür. Arama motorlarının profilinize gelmesini engellerseniz, ne kadar çalışma yaparsanız yapın panolarınız arama sonuçlarında görünmez.

Pinterest profilinizin ayarlar sayfasına giderek profilinizi arama motorlarından gizlemek için bir seçenek bulacaksınız, bu seçimin seçili olmadığından emin olmalısınız.

pinterest seo

5- Pinterest SEO Uyumlu Pano Oluşturma

Daha önceki adımlarda Pinterest profilinin kurulumunu tamamladınız. Gerekli olan teknik kurulum tamamlanmış oldu. Şimdi sıra geldi pano oluşturma kısmına, panolarınızı ürün ve görsellerinizin gruplarına göre oluşturmalısınız.

Panolarınızın isimlerinde anahtar kelimlerinizi kullanmalısınız. Ayrıca, her panoda pano içerisindeki görsellerin aynı kategoride olması gerekmektedir. Panoları ürün kategorileriniz olarak düşünebilirsiniz. Aynı nitelikteki görselleri bir panoda gruplandırın. Panoları iyi bir şekilde optimize ettiyseniz, görsellerinizin açıklamalarını da optimize ederek bu aşamayı tamamlayın.

Kullanıcılar size ulaşmak için Google gibi arama motorlarında görsel alanlarda sizin görsellerinize eriş sağlayabilir. Bu da ancak ve ancak iyi bir optimizasyon ile mümkün olucaktır.

Uygun Kategoriyi Seçin: Panolarınızı doğru bir şekilde gruplandırmanız gerekmektedir. Arama yapan bir kullanıcı Pinterest içerisinde kategoriler bazından arama yapmaktadır. Bu yüzden görselleriniz hangi kategoriye ait ise ona uygun kategoriyi seçmelisiniz. Sitenizin daha fazla trafik almasını ve Pinlerinizin daha fazla etkilemiş almasını istiyorsanız doğru kategori seçimine özen gösterin.

Uygun Başlıklar Kullanın: Pinleriniz için anahtar kelimeleriniz hedefleyen, açıklama kısımlarda anahtar kelimelerinizi yer aldığın pinler oluşturun. Yaratıcı, dikkat çekici görseller ile anahtar kelimenizi destekleyebilirsiniz.

Pano Açıklaması: Pano açıklaması, ilgili anahtar kelimelerinizi eklemeniz en önemli yerlerden birisidir. Kullanıcılar ve arama motorları panonuzun içeriğini anlaması için pano açıklamalarını kontrol etmektedir. Pinterest SEO çalışmalarında pano açıklamaları büyük bir öneme sahiptir. Bu açıklamalarda hedeflediğiniz anahtar kelimeleri kullanmaya özen gösterin. Fakat, açıklamalara anahtar kelime eklerken gereksiz anahtar kelimeleri ile açıklamaları doldurmayın.
Pano Kapak Görseli: Kaliteli bir görünüm her sosyal medyada büyük bir öneme sahiptir. Profil fotoğrafındaki gibi kapak fotoğrafınızın görselinin dikkat çekici olması ve sizi tanımlaması gerekmektedir. Pinterest, panolarınız için bir kapak görüntüsüne sahip olma imkanı sağlamaktadır. Profilinizdeki pinlerden kolaj halinde otomatik olarak bir Pinterest kapak fotoğrafı oluşturabilirsiniz.

6- Pinlerin Görsel Boyutu ve Optimizasyonu

Pinlerin Görsel Boyutu ve Optimizasyonu

Web sitesinde Görsel SEO çalışmaları yaparken nasıl bir adım izliyorsak Pinterest hesabındada aynı şeyleri yapmalıyız. Çünkü, Pinterest’ in görsel bir arama motoru olduğunu unutmamız gerekiyor. Pinterest hesabınızı optimize etmekten bahsederken, pinlerinizdeki görseller Pinterest pazarlaması açısından büyük önem taşıdığını bilmeniz gerekiyor. Görsellerin iyi olması gerekiyor ki kullanıcı görsel üzerinden web sitemizi ziyaret etmek istesin. Görüntülerinizin kalitesi iyi değilse, hiçbir şekilde verim alamazsınız. Dikkat çekici, alakalı ve özgün görselleri pinleyip panolarınızı oluşturun.

 7- Pinterest SEO İçin Zengin Pinler (Rich Pins) Kullanın

Paylaştığınız pin hakkında daha fazla bilgi getirecek Zengin Pimler’e başvurabileceksiniz.

Kullanabileceğiniz Zengin Pin çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar;

-Ürün Pinleri
-Tarif Pinleri
-Blog Pinleri
vb.

Zengin Pinler hakkında daha fazla bilgi edinmek için;

Zengin Pinler nedir?

Sitenize gerekli verileri ekleyerek Zengin Pinler’e başvurun. Daha sonra Pinterest siteniz için Zengin Pinleri doğrulayacaktır.  Sitenide Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız bir şey yapmanıza gerek yoktur. Ayrıca, web sitenize Pinterest’ i entegre etmeyi  konunun en başında anlattım. Tekrar yukarıdan “WordPress ile Pinterest doğrulaması nasıl yapılır?” kısmını okuyabilirsiniz.

8- Pininizi Optimize Edin

Az kaldı! Buraya kadar tüm aşamaları adım adım tamamladığınızı, uyguladığınızı düşünüyorum. Yani umarım öyledir :). En kritik ve en çok verimlilik elde edeceğimiz, en önemli adıma geldik. Pinleri optimize etme kısmına geldik! Pinler üzerinde yapıcağımız işlemlerle maksimum performans elde edebiliriz. Nasıl mı? Hadi başlayalım!

Pinterest Görsel Boyutu: İdeal Pinterest görsel boyutu kaçtır? İdeal ve maksimum etkileşim sağlayan Pinterest görsel boyutu;  735 x 1102 piksel boyutudur. Bazen, diğer boyuttaki görselleri de pinlemeniz gerekebilir. Fakat, dikey görselleri ve belirtilen boyutu kullanmak çok daha fazla etkileşim sağlayacaktır. 1:1 kare görseller kullanmak yerine 1350×1080 px görselleri kullanmak çok daha etkileşim sağlamaktadır.

Renk Kombinasyonu: Pinterest’in en önemli kısmı görsellerin renk kombinasyonudur. Pinterest’ i Instagram hesapları gibi kullanmak gerekir. Belirli bir konsept, belirli bir düzen halinde, pinler göze hoş gelen tonlarda olmalıdır. Görselin renk kombinasyonu, Pinterest SEO’ da çok önemli bir rol oynayabilir. Bu nedenle Repinning (tekrar pinlenme) sayısı büyük ölçüde artacaktır. Bu yüzden daha fazla site trafiği, daha fazla kullanıcı ve daha fazla takipçiyi beraberinde getirir. Görseliniz hazır olduğuna göre artık optimizasyonu bitirmeye gelelim.

Görsellerinizin Adını Optimize Edin: Google gibi arama motorları görselleri algılayabilmek için alt etiketleri anlamaya çalışır. Alt etiketler ise metinlerden oluşur. Bu görsel alt etiketlere biz paylaşacağımız görsel ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmalıyız. Çünkü, arama motorları metinleri taradığında aldığı verileri işlemekte ve listelemektedir. Görsellerinizi Pinlemeden önce kaydettiğiniz görselin dosya adını hedeflediğiniz anahtar kelime ile ilişkilendirin.

Örneğin, Pinterest SEO ile ilgili bir pin oluşturmak istiyoruz. Buradaki Pin ismini Pinterest SEO yapalım. Görselin dosya ismini ise “pinterest-seo.jpg” olarak yükleyelim. Hepsi bu kadar, görsellerimizi optimize etmeyi başardık!

9- Pinterest SEO Analizleri İçin Analytics Aracını Kullanın

Bir işin iyi veya kötü yönde gittiğini gözlemek için verilere, istatistiklere sahip olmak gerekiyor. Pinterest aynı Google Analytics ve diğer sosyal medya platformları gibi profilinizi ziyaret eden kullanıcı sayılarını bizimle paylaşıyor. Pinlerin kaç erişim aldığı hakkında detaylı bilgi sunuyor. Analytics kullanarak gelişimini gözlemleyebilir farklı taktikler uygulayabilirsiniz.

10- Sabırlı, Düzenli ve Güncel Olun

Başarılı sonuçlar bir anda ortaya çıkmaz. Sabırlı olmak, istikrarlı olmak ve emek gerektirir. Pinterest paylaşımlarınızda istikrarlı olduğunuzda çok iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca, kendim elde ettiğim sonuçları da sizlerle yazımın başlarında paylaştım. Bu trafik 30 günlük siteye Pinterestten gelen trafiktir. Bence, bir sosyal medya platformundan reklamsız olarak bu kadar site trafiği geliyor olması sizi de  çok mutlu edicektir.

Sonuç; Pinterest SEO gücü ve başarısı birçok sosyal medya platformundan çok daha üst seviyededir. Fakat, Pinterest hala daha hakettiği değeri görmemektedir. Pinterest’ i bir çok SEO uzmanı kullanmıyorken, rakipleriniz farkında değilken hemen başlayın. Rakipleriniz ile aranızda +1 fark oluşsun. Bu yüzden, Pinterest SEO ile sitenize daha fazla trafik akışı sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Oğulcan Bey, çok teşekkürler. Pinterest SEO çalışmalarına başladık. Hatta ilk haftadan 94 tıklanma aldık web sitemize…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu