Sosyal Medya

Instagram Reklam Verme

Instagram reklam verme rehberi ile Instagram reklamlarını kendiniz kolaylıkla verebileceksiniz. Instagram, şüphesiz ki online pazarlama araçlarından en aktif kullanılanları arasında yer almaktadır. Sosyal medya mecralarının hayatımızın bir parçası olması ile birlikte sosyal medya kanalları markalar için büyük bir pazara dönüşmüştür.  Instagram reklamları ile web sitenizdeki satışlarınızı artırabilirsiniz. Ayrıca, potansiyel müşterilerinize ulaşarak markanızı ve ürünlerinizi tanıtabilirsiniz.

instagram-reklam-verme

 

Instagram Reklam Verme Rehberi yazısında aşağıdaki konuları ele alacağız:

 1. Neden Instagram Reklamları tercih etmeliyiz?
 2. Instagram Reklam Ücretleri
 3. Instagram Reklam Bütçesi Nasıl Planlanır?
 4. Instagram Reklamlarında Hedefleme
 5. Reklam Formatları Nelerdir?
 6. Instagram Reklamları Nasıl Olmalıdır?
 7. Instagram Tasarım ve Reklam Tavsiyeleri

Başlamadan önce instagram ile ilgili faydalı olabileceğini düşündüğüm bir kaç istatistik paylaşmak istiyorum.

instagram-aktif-kullanici-sayisi-2021

Instagram Türkiye ‘de de aktif kullanıcı sayısında önemli ölçüde artış yaşamaktadır. Instagram Türkiye ‘de 2018 yılında 36.3 Milyon aktif kullanıcıya sahipken 2021 yılında 46.03 Milyon kullanıcı sayısına ulaşmıştır. Başlamadan önce bu bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca, aşağıda da Türkiye’deki aktif kullanıcı sayılarındaki artışı inceleyebilirsiniz.

instagram-turkiye-aktif-kullanici-sayisi-2021

2021 Mart ayında paylaşılan verilere göre Instagram aktif olarak 1 Milyar kullanıcı sayısını geçmiş bulunmaktadır. Ayrıca,  Instagram algoritmaları, güncellemeleri, kullanıcı deneyimi ve işletmelere yönelik avantajları ile kendisini sürekli olarak geliştirmektedir.

Instagram kullanıcılarının büyük bir kısmı, markaları takip ediyor!

Instagram kullanıcılarının ortalama olarak %75’i bir marka hesabını takip ediyor. Bu sebeple Instagram satış yapmak, ürün veya markanızı tanıtmak için yeterli bir sebep olarak gözüküyor. Ayrıca, yukarıda Türkiye’deki aktif Instagram kullanıcı sayısına bakarak yol çıkarsak, Instagram inanılmaz bir dijital pazarlama aracıdır diyebiliriz.  

Yüksek etkileşim oranı ve reklam modülleri

Instagram, reklam modülleri ve algoritmaları sayesinde diğer sosyal medya mecralarına göre işletmelere daha fazla imkan sağlamaktadır. Ayrıca, yüksek kullanıcı sayısını da göz önüne alırsak, Instagram işletmelerin tercihi olmaktadır. Instagram reklamları diğer sosyal medya platformlarına göre daha fazla etkileşim almaktadır. Ayrıca Instagram, Instagram reklamları ile de hedeflerinize göre istediğiniz reklam formatını seçmenize yarar sağlamaktadır. Bu sebeple hedeflerinize ulaşmanız, satışlarınızı ve etkileşim oranlarınızı artırmanız daha kolay olmaktadır.

Instagram reklamları ile ilgili profesyonel destek al!

1- Neden Sponsorlu Instagram Reklamları Tercih Etmeliyiz?

 

Potansiyel Müşterilere Ulaşmak

Instagram reklam vermek

Instagram algoritmaları geliştirildiğinde bu yana paylaştığınız içerikleri sadece sizi takip etmek isteyenlerin küçük bir kısmı erişebilmektedir. Bu sebepten dolayı instagram hesabı büyütmek, instagramdan satış yapmak oldukça zor bir hale gelmiştir. Bu durumda yapmamız gerekenlerden birisi ise sponsorlu instagram reklamları oluşturmaktır. Sponsorlu instagram reklamları ile ürün veya hizmetlerinizi arayan kullanıcılara göstermek oldukça kolay ve uygun maliyetlidir. Emekleriniz ile büyütmeye, satışlarınızı artırmaya çalıştığınız instagram hesabınızı reklamlar ile desteklemeniz gerekmektedir.

Instagram Reklamları Maliyetleri

Instagram Reklam Verme Rehberi ‘nin geri kalanında instagram reklam fiyatlarını da en ufak detayına kadar değineceğiz. Fakat, öncelikle instagram’da reklam vermek ve instagram reklamlarını tercih etmek için maliyetleri düşünmek gerekiyor. Instagram ‘da reklamların maliyetleri aslında sanıldığından çok daha uygundur. Fakat, profesyonel instagram reklamları ile maliyetleri düşürmek mümkündür. Günde 10 TL bütçe ile instragram reklamları verilebilmektedir. Fakat, hedef kitlenizi, sattığınız ürünü ve hedeflerinizi iyi biliyor olmalısınız. Şahsi önerim olarak düşük bütçelerle reklamlarınızda tecrübe kazanın! Daha sonrasında hedef kitlenizi ve reklam bütçenizi optimize ederek daha başarılı reklamlar oluşturabilirsiniz.

Detaylı Hedef Kitle ile Instagram Reklam Verme Özelliği

Sayfanızı reklamsız olarak büyütmek veya satış yapmak istiyor olabilirsiniz. Bu durum kimi zaman hüsranla sonuçlanmaktadır. Instagram’da başarılı bir işletme profili oluşturmak istiyorsanız hedef kitlenizi sınırlamanız gerekmektedir. Sadece sayfanıza ilgi gösterecek insanlara ulaşmamız gerekiyor. Hedef kitlenizi doğru belirleyerek hem reklam maliyetlerini en aza indirir hem de daha çok potansiyel müşteriye ulaşabilirsiniz.

Instagram reklamlarının hedef kitle belirleme özelliği ile detaylı hedef kitle belirleyebilirsiniz. Ayrıca, bu belirlediğiniz hedef kitleyi de olabildiğince sınırlayabilirsiniz.

Örneğin; Haziran ayında doğmuş olan erkekler-kadınlar, İzmir’de yaşayan 30 yaşından büyük erkekler, İzmir’ de 30 yaşından büyük işletme sahipleri vb.

Siz de hedef kitlenizi niteliklerine göre ayırabilirsiniz. Bu şekilde hem detaylı bir hedef kitle oluşturmuş olursunuz hem de reklam performansınızı, bütçenizi optimize etmiş olursunuz.

Instagram Reklamları ile Dünya’da Öncüyüz

We Are Social ve Hootsuite’in 2020 Ocak ayında yayınladığı rapora göre Instagram Reklamları ile Türkiye’nin satın alma gücü olan 13 yaşının üzerindeki nüfusunun %57’sine ulaşabilmekteyiz. Bu durum da bizi Instagram reklamları konusunda dünya birincisi yapmaktadır.

Kaynak:

Instagram reklam verme

2- Instagram Reklam Verme Ücretleri

Instagram’da rakiplerinizin sürekli karşınıza çıkan reklamlarından rahatsız olunabiliyor. “Kaç para bu instagram reklamı” diye kendinize sormuş olabilirsiniz. Sandığınız kadar pahalı değil, emin olabilirsiniz. 🙂

Sürekli reklam verebilmek, reklamlarınızı herkese gösterebilmek için çok büyük bütçelere sahip olmanın gerektiğini düşünebilirsiniz. Fakat, sanıldığı kadar büyük bütçeler ayırmadan da oldukça iyi gösterimler elde etmek mümkün!

Instagram’da reklamların belirli bir ücreti bulunmamaktadır. Instagram reklamlarının ücretlendirmesi; reklam görseliniz ve reklam metninizin, reklam yaptığınız hedef kitlenin ne kadar ilgisini çektiğine göre değişkenlik gösteriyor. Reklamınızda 10 TL’ye  500 kişiye ulaşırken bir başka reklamınızda 10 TL’ye 5.000 kişiye ulaşabilirsiniz. Reklamlarınız için herhangi bir alt limit bulunmamaktadır. Siz ister günlük 5 TL isterseniz de 500 TL ile reklam verebilirsiniz.

3- Instagram Reklam Bütçesi Nasıl Planlanmalı?

Instagram reklamları için bütçe planlaması yapmak oldukça önemlidir. Instagram reklamlarında daha fazla performans almak için reklam bütçesi için planlama yapmak gerekmektedir. Reklam bütçesi belirlenirken hedefler göz önüne alınmalıdır. Reklam bütçesini planlamak için günlük ve toplam bütçe olarak  2 çeşit bütçe belirleme planı bulunmaktadır. Muhakkak planlı bir bütçe analizi yaparak hareket edin!

Günlük bütçeler: Reklam seti ya da kampanya için günlük olarak harcanabilecek olan yaklaşık tutardır.
Toplam bütçeler: Reklam seti ya da kampanya için yayında kalacağı süre boyunca harcanabilecek olan tutarı ifade eder.

Bütçe planlamasını yaparken hedeflerinize göre hareket etmek zorundasınız. Eğer hedefiniz web sitenize ziyaretçi çekmek ise “Tıklama Başına Maliyet” e göre hesaplama yapmalısınız.

Hedeflediğiniz bütçelerde hedeflediğiniz performansa nasıl ulaşabilirsiniz?

Öncelikle yapmanız gereken bir reklam kampanyası oluşturmak. Bu reklam kampanyasındaki içeriğinizin, hedef kitlenizin ve bütçenizin önemi oldukça büyüktür. İlk reklam kampanyanızı oluştururken düşük bütçelerde oluşturmayı hedefleyin. Daha sonrasında ilk reklam kampanyanızdaki sonuçlara göre reklamı optimize edin. Reklam kampanyanızı optimize ederken hedef kitlenizi, içeriğinizi, bütçenizi ve tarih aralığını muhakkak gözden geçirin. Yapılan iyileştirmeler sayesinde daha fazla etkileşim ve daha iyi bir performans almanız mümkün olucaktır.

Bütçe Planlaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
İnstagram reklam bütçe planlaması yaparken dikkat edilmesi gereken belli başlı noktalar bulunmaktadır. Bunlar;

Doğru Reklam Formatı
Hedef kitleyi doğru belirlemek
Kullanılan içeriğin yeterli olması
Eylem butonu kullanımının doğru olması
Reklam açıklamalarının ve URL girişlerinin doğru yapılması
Tarih aralığının doğru olması ( Kimi zaman yanlış tarih aralıkları girerek üzücü sonuçlar gerçekleşebiliyor. )

Unutulmaması gereken bir diğer nokta; Instagram maliyetleri sürekli olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Reklamlar konusunda tecrübe kazandıkça düşük bütçeler ile maksimum verimi alabilirsiniz.

4- Instagram Reklamları Hedefleme

Instagram ve Facebook, reklam verme hedeflerinize göre size farklı seçeneler sunmaktadır. Instagram ve Facebook sizin amacınıza, hedeflerinize uygun olarak sunduğu reklam hedefleme seçenekleri ile performans odaklı reklamlar verebilirsiniz. Ayrıca, e-ticaret sitenize trafik çekmeye yönelik reklam verebileceğiniz gibi profilinize daha fazla mesaj almak için de reklam verebilirsiniz.

 • Trafik Hedefli Kampanyalar

Instagram reklamları ile web sitenize veya mobil uygulamanıza daha fazla trafik sağlayabilirsiniz. Trafik hedefli reklamlar ile potansiyel müşterilerinizin veya hedef kitlenizin web sitenize yönlendirebilirsiniz. Trafik hedefli reklamlarda sonuçları Facebook Ad Manager üzerinde görebilirsiniz. Bu istatistikleri değerlendirebileceğiniz metrik ise bağlantı tıklamları olucaktır.

 • Etkileşim Hedefli Kampanyalar

Etkileşim hedefli reklam kampanyaları oluşturduğunuz zaman, Facebook veya Instagram sayfanız ile ilgili etkileşime geçen kullanıcıların sayısını artırmayı hedeflemiş olursunuz. Bu etkileşim sadece mesajlaşma değildir. Etkileşim hedefli reklam verme; yorum, gösterim, profil ziyareti, beğeni, takipçi ve mesajlaşma gibi etkileşim olaylarına yarar sağlamaktadır. Etkileşim hedefli reklam verme metrikleri; yorum yapan, beğenen, masaj yazan veya bağlantı linkini ziyaret eden kullanıcıları da kapsamaktadır.

 • Potansiyel Müşteri Bulma Kampanyaları

Potansiyel müşteri bulma kampanyaları “lead” elde etmeye yöneliktir. (Lead;Türkçe karşılığı ile “müşteri adayı” demektir.)Potansiyel müşteri bulma hedefli reklamlar ile ürün veya hizmetleriniz ile ilgilenen potansiyel kişilere reklam vermiş olursunuz. Bu hedefleme ile potansiyel müşterilerinizin bilgilerini elde edebilirsiniz. Fakat, bu müşteri bulma reklamları için öncelik form oluşturmalısınız. Oluşturulan formda ise kullanıcılardan hangi bilgileri istediğinizi talep etmelisiniz. Örnek vermek gerekirse; mail adresi, isim-soyisim, telefon numarası, web sitesi vb.

Potansiyel müşteri bulma reklamları ile potansiyel müşterilerinizin bilgilerine doğrudan ulaşabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize farklı kanallar yardımıyla ulaşabilir, yeni müşteriniz olma konusunda adım atabilirsiniz.

 • Mesaj Hedefli Kampanyalar

Mesajlaşma hedefli reklamlar diğer reklamlardan bir farkı yok gibi görünse de diğer reklamlara göre farklıdır. Reklama erişim sağlayan kullanıcıları web sitesine, profile veya WhatsApp, Facebook Messenger’ a yönlendirmek yerine “Instagram Direkt Mesajlar” ‘a yönlendirmektedir. Ayrıca, mesajlaşma hedefli kampanyalarda mesajlaşma başına maliyetlendirme oluşmaktadır.  Markanız hakkında veya ürünleriniz hakkında iletişime geçmek isteyen kullanıcılar için oldukça iyi bir reklam modelidir. Potansiyel müşterilerinizin size ulaştığı ilk 5 dakika içerisinde onlara yanıt vermeniz halinde dönüşüm oranlarını %500 oranında artırdığı gözlemlenmiştir.

 • Dönüşüm Reklam Formatı

Dönüşüm reklam formatı ile belirlediğiniz hedeflere ulaşabilirsiniz. Dönüşüm reklamları modelinde Facebook reklamlarınızda dönüşüm sağlayabileceğiniz kullanıcılara göstermektedir. Dönüşüm reklamları, dönüşümlerinde daha iyi bir performans elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca, dönüşüm odaklı reklam modeli ile birlikte Facebook Piksel’i kullanarak hedef dönüşümlerinizi tanımlayabilirsiniz.

Facebook Pikseli ile oluşturabileceğiniz başlıca dönüşüm etkinlikleri nelerdir?

 1. Sepete Ekleme
 2. Alışveriş Başlatma
 3. Alışveriş
 4. Kayıt Olma
 5. Potansiyel Müşteri
 6. İletişime Geçme
 7. Deneme Başlatma

Bu Facebook Pikseli eylemleri dışında kendi özel dönüşümlerinizi de oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıdan Facebook Pikseli ve kurulumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Facebook Pikseli Nedir ve Nasıl Kurulur?

 

 • Katalog Kampanyaları

Katalog kampanyaları, işletmeniz/markanız hakkındaki bilgileri Facebook’a iletmenizi sağlamaktadır. E-ticaret sitesi sahibi iseniz ürünlerinizi, otel sahibi iseniz odalarınızı ve fiyatlarınızı kataloglar ile birlikte paylaşabilirsiniz. Kataloğunuzu oluşturduktan sonra katalog kampanyalarınızı kullanabilirsiniz. Facebook Pixel ve Facebook Katalog birbirine entegre olarak çalışmaktadır. Facebook Pixel ve Katalog reklamları ile yeniden pazarlama kampanyaları oluşturabilir, hedef kitlenize kataloğunuzda ürünleri sunabilirsiniz.

Instagram Reklam Verme Formatları

Instagram reklam kampaya hedeflerini seçtikten sonra sırada reklam formatları yer almaktadır. Birbirinden farklı reklam formatları bulunmaktadır. Basit olarak kullanabileceğiniz 4 farklı Instagram reklam modeli yer almaktadır. Bunlar; Instagram Story reklamları, Görsel Post reklamları, Video ve döngü reklamlarından oluşmaktadır. Reklam formatı belirlemeden önce hedefinize uygun olanı tercih etmeniz gerektiğini sakın unutmayın! Instagram reklam verme formatlarını muhakkak  hedeflerinize uygun olan formatı kullanın!

Reklam formatları 4 gruba ayrılmaktadır. Bunlar;

 • Post Görsel Reklamları
 • Döngü Reklamları
 • Story Reklamları
 • Video Reklamları

Instagram Reklam Verme Formatları

 • Görsel Post Reklamları

Instagram reklam verme

Görsel post reklamlarını tek bir görsel kullanarak reklam verebilirsiniz. Profesyonel bir tasarımla veya etkileyici bir post görseli ile daha fazla etkileşim alarak dönüşüm oranlarınızı yükseltebilirsiniz.  Post reklamları için tavsiye dilen post boyutu 1080×1080 piksel’dir. Ayrıca görsel oranı olarak da 1:1’dir. Post reklamları için hazırlanan görselin üzerinde göz yormayacak kadar metin kullanmaya dikkat edin. Aksi takdirde, reklamlarınız daha az etkileşim ve gösterim alıcaktır. Bu sebeple de reklam maliyetleriniz yükselicektir.

Aşağıya doğru ilerlediğinizde Instagram Reklamları için tasarım tavsiyelerinde bulundum. Yazıyı okumaya devam ederek görsel postlarınızdaki etkileşiminizi yükseltebilirsiniz.

 • Döngü Kampanya Reklamları

facebook-dongu-reklamı-verme

Döngü reklamları ile reklam içerisinde birden fazla görsel kullanabilirsiniz. Ayrıca döngü reklamlarında hem görsel hem de videolar da kullanabilirsiniz. Tek post halinde birden fazla ürününüzün reklamını yapmak veya ürününüzün diğer detaylarını da göstermek için döngü reklamları tercih etmelisiniz. Döngü reklamlarda her görsel için farklı açıklama metni ve farklı yönlendirme sayfaları kullanabilirsiniz.

 • Instagram Story Reklamları

Instagram reklamlarında daha fazla gösterim sağlayabilmek için kesinlikle Story reklamlarını öneririm. Tabii, bu benim şahsi fikrim! Diğer reklam modellerine göre çok farklı olmasa da yukarı kaydırma özelliği ile oldukça kullanışlıdır. Instagram Story reklamları, hikayeler kısmında yer almaktadır. Kullanıcılar sayfalarındaki hikayelerde dolaşırken karşılarına Story/hikaye reklamları gelmektedir. Instagram hikaye/story reklamlarında tavsiye edilen reklam boyutu 1080×1920 pikseldir. En boy oranı ise 9:16’dır. Ayrıca, story reklamlarında videolar da bu boyut ve ölçülerde olmalıdır. Fakat, videoların uzunluğu maksimum 60 saniye olmak zorundadır.

Instagram reklamlarınıza reklam verme hedeflerinize göre belirli CTA (call to action) düğmelerini kullanabilirsiniz. Benim önerim; muhakkak CTA düğmelerini kullanın!  Kullanabileceğiniz eylem çağrısı (CTA) düğmeleri;

 1. Şimdi alışveriş yap
 2. Daha fazla bilgi al
 3. Abone ol
 4. Bizimle iletişime geç
 5. İndir v.b

Instagram Reklamları Nasıl Olmalıdır?

Instagram reklamları öncelikle markanızı ve ürünlerinizi yansıtan özelliklerde olmalıdır. Reklamların açıklama metinleri herkesin anlayabileceği, net ve kısa cümlelerden oluşmalıdır. Ayrıca, reklamların dikkat çekici, göz yormayan ve harekete geçirici özelliklerde olması da oldukça önemlidir. Aksi takdirde reklamlarınız daha az etkileşim alıcak ve daha yüksek bütçelerde olucaktır.

 • Instagram Reklam Verme Tavsiyeleri:

Tasarım Tavsiyeleri

 • Görsel Dosyası Türü: JPG veya PNG 
 • Video Dosyası Türü: MP4, MOV veya GIF 
 • En boy oranı: 1:1 
 • Çözünürlük: En az 1080 x 1080 piksel 

Metin Tavsiyeleri

 • Ana Metin: 125 karakter 
 • Maksimum Konu Etiketi Sayısı: 30
 • Yönlendirme Sayfası URL’si: Zorunlu

Teknik Gereklilikler

 • Dönen Kart Sayısı: 2 ila 10
 • Görsel için Maksimum Dosya Boyutu: 30MB
 • Video İçin Maksimum Dosya Boyutu: 4GB
 • Video Süresi: 1 saniye ila 2 dakika
 • En Boy Oranı Toleransı: %1

Kaynak: https://www.facebook.com/business/ads-guide/carousel/instagram-feed/traffic

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu