Sosyal Medya

Instagram Hesabı Silme – Silinen Hesabı Geri Alma

Her geçen gün daha da popülerleşen ve gelişen Instagram, çağımızın şüphesiz ki en gözde sosyal medya platformlarından biridir. Günümüzde bir çok kullanıcı çeşitli sebeplerden dolayı Instagram hesabını kalıcı olarak silebilmekte. Bu işlem sonrası hesabı kalıcı olarak silinen kullanıcılar zaman zaman pişmanlık duyabiliyor. Bu nedenden dolayı, hesabınızı silmeden önce, doğru kararı verdiğinizden emin olmanız gerekiyor. Instagram hesabı silme işlemlerine başlamadan önce hesabınızı geçici olarak kapatabilme seçeneğinizin de bulunduğunu belirtmek isterim.

Aşağıda vereceğim adımları takip ederek Instagram hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Öncelikle bir mobil tarayıcı veya bilgisayar üzerinden instagram hesabınıza giriş yapmalısınız.

Hesap Silme linkine tıklayıp hesabı silme nedeninizi işaretleyin. Bu adımları tamamlamadan önce doğru hesabı sildiğinizden emin olmalısınız. Yanlışlıkla farklı bir hesabınızı kalıcı olarak silmenin sorumluluğunu taşımayı istemem :).

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Silme

Açılan pencereden instagram hesabı silme nedeninizi seçin.

Bu işlemin ardından güvenlik nedeniyle tekrar şifrenizi doğrulamalısınız. Bu sayede doğru instagram hesabınızı sildiğinizden emin olabilirsiniz. Doğrulamayı tamamlamanızın ardından, aşağıda sil butonu ile hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

Instagram, ancak ve ancak dondurulan hesapları yeniden açabilmeye izin vermekte. Bundan dolayı hesabınızı kalıcı olarak silmekten ziyade, geçici bir süreliğine dondurabilirsiniz. Instagram hesabınızı geçici olarak dondurmak için Instagram hesabı dondurma linkini ziyaret edebilirsiniz.

Instagram Hesabı Neden Silinir?

Hesabı botlar ve çekilişten gelen takipçilerle dolu olan kullanıcılar pişmanlık yaşayabilmekte. Bu pişmanlık sonrası hesabının her geçen gün daha kötüye gittiğini anlayan kullanıcı, Instagram hesabını silebiliyor. Fakat bu durum her zaman böyle olmuyor. Bazı kullanıcılar Instagram’da geçirdiği vakit nedeniyle gerek sosyal yaşam, gerekse iş, okul hayatını geri planda bırakabiliyor. Bu durumun farkına varan kullanıcı yaşamını daha sosyal hale getirebilmek için Instagram hesabı silme işlemlerine hızlıca geçiş yapabiliyor.

Başka bir önemli neden ise, işletmelerin organik hedef kitlesini temiz bir sayfa ile şekillendirmek istemesi. Sıfırdan açılan bir Instagram hesabı, doğru bir sosyal medya/reklam yönetimiyle güzel bir kitleye ulaşabilmesini sağlar. Bu sayede hesap, hem sağlıklı bir gelişim gösterir, hem de faydalı bir hesap haline gelir.

Instagram’ın kullanıcılara sunduğu hesap silme seçenekleri nelerdir?

1- Bir şeyi kaldırmak isteyenler.

Instagram’ın bir şeyi (gönderiyi, takipçiyi, herhangi bir sorunu) ortadan kaldırmak isteyen kullanıcılar için sunduğu bu seçenek, hesap silme aşamasının ilk adımında yer alıyor.

2- Takip edilecek kişiler bulamayanlar.

Instagram’da vakit geçirmenize olanak sağlayan bir çok eğlenceli ve bilgilendirici çeşitli içeriklere sahip sayfa mevcut. Instagram’da takip etmek için herhangi bir sayfa/birey bulamayan kullanıcılara zaman zaman rastlanabiliyor.

3- Gizlilik endişesi olanlar.

Hesap silme işlemlerinin en önemli nedenlerinden biri olan gizlilik, günümüzde her kullanıcının en çok dikkat ettiği seçenekler arasında yer alıyor. Mesajlarımız, şifremiz, gönderilerimiz, takipçilerimiz, ve Instagram’da kurduğumuz her türlü etkileşimi, kullanıcı yönlendirebiliyor. Herhangi bir kuşku veyahut sebepten dolayı endişe duyan kullanıcılar için açılan bu seçenek, hesap silme işlemlerimizin 3.adımında yer alıyor.

4- Kullanmakta zorluk çekenler.

Çoğu kullanıcı yeni bir uygulamaya kayıt olduğunda uygulama özelliklerine alışmakta sıkıntılar çekebiliyor. Hatta hepimiz çoğu uygulama da bu durumla karşılaşmışızdır. Telefonumuza kurup, kullanmaya başladığımızda ve karışık geldiğinde gerek hesap, gerekse uygulamayı içimizin rahat etmesi için tamamen silebiliyoruz. Genellikle Instagram’a yeni kayıt olan ve öğrenme sürecini tamamlamakta sıkıntı çeken kullanıcılar, bu adımı kullanarak hesabını kalıcı olarak silebilir.

5- Çok zamanını aldığını söyleyen kullanıcılar.

Instagram’ın günümüzün en popüler uygulamalarından biri olduğunu belirtmiştik. Haliyle kullanıcılar sürekli bir birleriyle etkileşim halinde, çeşitli sayfa gönderileriyle keyifli vakit geçirebiliyor. Örneğin instagram yeni çıkardığı reels özelliği ile kullanıcıları uygulamada daha uzun süre tutmayı başardı. Kullanıcılar milyonlarca içeriğe, farklı kültürlere, eğlenceli, bilgilendirici videolara saniyesinde ulaşabiliyor. Bu sayede kullanıcılar yeni dünyalar, yeni sayfalar keşfediyor, ve haliyle zamansız bir yolculuğa kapılıp, saatlerce uygulamada takılabiliyor.

6- İkinci bir hesap açan kullanıcılar.

Çoğu kullanıcı zaman zaman eski hesaplarını kalıcı olarak silip, yeni hesaplara geçiş yapıyor. Bu durumu kişisel hesaplardan ziyade, çeşitli işletmelerde de görüyoruz. Kullanıcılar, sayfalarını organik olmayan takipçilerden, beğenilerden arındırmak istiyor. Taze bir hesaba geçiş yapıp, eski hesaplarını geçmişin tozlu raflarına bırakıyorlar. Sık karşılaşılan bir diğer durum ise çok takipçili hesapların silinip yenilerinin açılması. Kullanıcılar, kimi zaman yıllarca tanımadığı insanlarla takipleşebiliyor. Bu durumun kendisi için problem olduğu ana denk bekleyen kullanıcı, bir süre sonra hesabını silme yoluna gidiyor. Bu seçenek sayesinde, kullanıcılar eski hesaplarını kalıcı olarak silip, yeni bir hesaba geçiş yapıyor.

7- Başka bir neden dolayı hesabını silen kullanıcılar.

Elbette bir sosyal medya platformunu kalıcı olarak silmek için bir çok maruzat ortaya çıkabiliyor. Bahsettiğimiz 6 maddeden ziyade, farklı bir nedenden dolayı hesabını silmeye karar veren kullanıcılar, bu seçeneği kullanabiliyor.

Instagram hesabımı yanlışlıkla kalıcı olarak sildim. Ne yapmalıyım?

Instagram hesabı silme işlemlerini anlattık, günümüzde hesabını yanlışlıkla silen, sildikten sonra pişmanlık yaşayan bir çok kullanıcı mevcut. Hiç birimiz bu durumla karşılaşmak istemeyiz. Bu durum ne kadar can sıkıcı da olsa, elbette günün birinde hepimiz, bu durumla karşılaşabiliriz. Peki, hesabınızı yanlışlıkla kalıcı olarak sildiyseniz neler yapmalısınız? Kalıcı olarak silinen hesaplar geri alınabilir mi? Gelin biraz da bu konuya deyinelim.

Öncelikle buradaki linkten Instagram yardım merkezine gidin.

Instagram Hesabımı Kalıcı Olarak Sildim. Ne yapmalıyım?

Karşınıza çıkan kutucukları, silinen hesabınızın bilgileriyle eksiksiz doldurun.

Nüfus cüzdanınızda yazan adınız soyadınız: Burada önemli olan Instagram’da kullandığınız ad soyad değil, nüfus cüzdanınızda yazan ad soyadınızı yazmanız.
Instagram kullanıcı adınız: Silinen hesabınızın kullanıcı adınızı doğru yazdığınızdan emin olun.
E-posta adresiniz: E-posta adresi, Instagram hesabınıza ait olmalıdır. Sizinle e-posta yoluyla iletişime geçileceği için, e posta adresinizi ara ara kontrol edin.
Hangi ülkeden yazıyorsunuz? Formu hangi ülkeden doldurduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir.

Eğer bir işletme sahibiyseniz sizden aşağıdaki belgelerden birinin kopyası istenmektedir.

Formun alt bölümünde yer alan dosya ekle kısmında aşağıda belirttiğim dosyalardan herhangi birinin kopyasını yükleyip, formu iletebilirsiniz.

  • Yerel işletme ruhsatı
  • Vergi dairesinden tebligat veya mükellefiyet belgesi
  • Fatura
  • Kuruluş Belgesi
  • Şirket Ana Sözleşmesi
  • Elektrik, su, doğalgaz veya telefon faturası
  • Eki alanı adı tescil belgesi
  • Sipariş karşılama belgesi

İşlemleri tamamlamanızın ardından, form Instagram ekipleri tarafından detaylıca incelenecektir. İncelemenin ardından eğer her şartlar uygun ise, ortama 48 saat içerisinde silinen hesabınızı geri almak için bir talep maili gönderilecek. Bu mailde size gönderilen kodu bir a4 kağıdına yazıp, yüzünüzün ve verilen kodun net olduğu bir fotoğraf göndermeniz istenecek. Gönderilen talepte yer alan kullanıcı sizseniz, kodu yazdığınız kağıdı elinizde tutup yüzünüzle aynı karede olacak şekilde fotoğraf çekilmelisiniz. Kağıda yazdığınız notun ve yüzünüzün fotoğrafta net olduğundan emin olmalısınız. Gerekli şartları sağladıktan sonra, Instagram’ın size gönderdiği maile cevap olarak bu fotoğrafı göndermelisiniz.

Son aşamayı da tamamladıktan sonra Instagram’ın yoğunluğuna göre size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Eğer talebiniz onaylandıysa size yeni bir şifre belirlemeniz için bir link iletilecek. Verilen linkten şifrenizi değiştirip, hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

NOT: Daha önce Instagram hesabınızda yüzünüzün göründüğü bir fotoğraf paylaşmış iseniz, taleplerinizin sağlıklı bir şekilde karşılanması çok daha olanaklıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu