E-TicaretSEO

Google Yorumları Nasıl Silinir?

Google yorumları, kimi zaman SEO için büyük bir yararı varken kimi zamanda marka itibarını zedeleyebiliyor. Aramalarda markanızı inceleyen kullanıcılar kötü yorumları gördüğünde kötü bir izlenime sahip olabilir. Peki, Google yorumlarını kaldırmanın bir yolu var mıdır? Evet, hakaret içerikli Google yorumularını kaldırmanın bir yolu bulunuyor. Google MyBusiness üzerinde firmanızın/markanızın hakkında hakaret içeren kötü yorumları kaldırmayı düşünüyor olabilirsiniz. Google gibi bir arama motorunda müşterilerinizin bu yorumlarınızı görmesi onlar kötü etkileyecektir. Ayrıca, işletmenizin yorumları sürekli olumsuz yorumlar içeriyor ve bunun önüne geçemiyorsanız markanızın itibarını zedelenebilir.

Google Benim İşletmem yorumları hem Yerel SEO için hem de müşterilerinizin size erişim sağlayabilmesi için büyük öneme sahiptir. Fakat, hala daha bir İşletme Hesabı oluşturmadıysanız hemen oluşturmanız gerekiyor. Bu yüzden, aşağıdaki bağlantıyı inceleyerek bir Google My Business hesabı oluşturabilirsiniz. Üstelik, yerel SEO uyumlu bir işletme hesabına sahip olabilirsiniz.

Google Benim İşletmem İle Yerel SEO

Google Yorumlarını Neden Silmelisiniz?

Google Yorumları Nasıl Silinir

Online bir markayı oluşturmak göründüğü kadar kolay değildir. Bir markayı marka yapan en temel etkenlerden birisi de kişilerin markanıza olan güvenidir. Bu güveni oluşturmak, iyi bir hizmet sağlayabilmek, markayı tanıtabilmek oldukça zaman almaktadır. Bu yüzden, Google’da işletmeniz hakkında olumsuz yorum yapan müşterinize hemen ulaşın. İtibarınızı zedeleyecek şeylerden kaçınmalısınız. Müşterileri dinlemeli ve onlara çözüm üretmelisiniz. Yaptığınız herhangi bir hata var ise onu telafi etmelisiniz. Önemsemeyip geçmeniz markanıza ait kötü yorumların sayısını çoğaltacaktır.

  • Google dünyanın en popüler arama motorudur. Burada yazılan yorumlar da hem SEO performansınızı hem de markanızın itibarını etkilemektedir.
  • Müşterilerinizin yaklaşık %70’i işletmenizi ziyaret etmeden önce Google Yorumları kısmını okumaktadır.
  • Google sadece yorumlarla sınırlı değildir. Ayrıca, puanlama sistemi ile de çalışmaktadır.
  • Puanlamanızın düşük olması doğrudan SEO performansınıza olumsuz bir etki yaratabilir.

İşletme Hesaplarından Google Yorumları Nasıl Silinir?

Google Benim İşletmem sayfasında markanızı yönetiyor ve olumsuz bir yorumu kaldırmak mı istiyorsunuz? Google yorumları kaldırmak sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. Çünkü, yorumların altında herhangi bir “Yorumu Sil” seçeneği bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı da farklı yollara başvurmak gerekmektedir.

Google yorumları silmenin en etkili yolları;

İşletmeniz Hakkında Yorum Yapan Kullanıcılara Ulaşmak

Müşterilerinizden gelen yorumları silmek pekte kolay değildir. Fakat, müşterilerinize ulaşarak, yorumunu silmesini veya düzenlemesini isteyebilirsiniz. Bu konuda çekinmenize gerek yok diye düşünüyorum. Müşterinizi dinleyerek hem eksik ve hatalarınızı gidebilir hem de kötü yorumunu düzeltebilirsiniz. Bu yöntem online marka itibarınızı güçlendirmek ile birlikte müşteri ilişkilerinizi olumlu yönde etkileyebilir.

Yorumlara Yanıt Vermek

Google yorumlara yanıt vermeniz müşterileriniz ile olan ilişkilerinizi güçlendirir. Ayrıca, yorumlara yanıt vererek markanızın bilinirliğini artırabilir ve arama performansınızı iyileştirebilirsiniz. Yorum yapan kullanıcıların şikayetlerini değerlendirin. Bu şikayetlere göre çözüm odaklı yanıtlar veremeye çalışın. Müşterinin yorumunu için ona teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Bu davranışınız ile birlikte potansiyel müşterilerinizin gözünde değer kazanacaksınız. Kesinlikle, olumsuz yorumları görmezden gelmeyin.

Google Yorumlarını Düzenlemelerini veya Silmelerini İsteyin

Google(gmail) hesabı olan herkes yaptığı yorumu veya incelemeyi düzenleme, silme işlemlerini yapabilmektedir. Fakat, müşteriniz bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmayabilir.

Kullanıcıların işletmeniz hakkındaki yorumunu düzeltmesi için ona yardımcı olabilirsiniz. Nasıl mı?

Google yorumları düzenlenirken yapılması gerekilenler;

İlk olarak müşteriniz, bilgisayarında, telefonunda veya tabletinde Google Haritalar‘ı açmalı.

  1. Sol üstte, Menü‘ye tıklayın.
  2. Kişisel katkılar seçeneğini açın ve Yorumlar‘a tıklayın.
  3. İşletmenizle ilgili incelemenin yanındaki, Diğer butonu’na tıklayın.
  4. Yorumu düzenleyin veya silin.

Google Sahte Yorumları Silme

Google sahte yorumları satın alan işletmeler bulunuyor. Aynı instagram bot takipçi satın almak gibi Google sahte yorumları da alınabiliyor. Fakat, ben bu tarz davranışları kesinlikle ve kesinlikle önermiyorum.

İşletmeniz hakkında bot veya sahte yorumlar yapılabilir. Peki, bunun önüne nasıl geçebilirsiniz?

Google sahte yorum ve spam yorumların önüne geçmek için farklı tedbirler almaktadır. İşletmenize ait sahte veya spam bir yorum alıyorsanız yapmanız gereken bir kaç adım bulunmaktadır. Bu adımları izleyerek spam yorumların ve bot yorumların önüne geçebilirsiniz. Gerekli adımları hemen inceleyelim!

Spam Yorumu Bildirmek

Google spam yorumların önüne geçmek için bazı politikalara ve algoritmalara sahiptir. Öncelikle, Google My Business hesabını açmalısınız. İşletmenizin yorumlar kısmına gelerek şikayet etmek istediğiniz yorumu seçin. Menüye giderek sonrasında yorumu “uygunsuz” olarak işaretleyin. Sonrasında Google bu uygunsuz olarak işaretlediğiniz yorumu inceleyerek değerlendirecektir. Daha sonrasında yorumunuzun kaldırıldığı veya neden kaldırılmadığı kullandığınız gmail hesabına gelicektir.

Sahte Google Yorumlarını Yanıtlayın

Sahte Google yorumları ile Bot Google yorumları ile karıştırılmamalıdır. Sahte yorumlar gerçek kullanıcılar tarafından yapılabilmektedir. Sahte olsa da yorum yapan kullanıcılara muhakkak yanıt verin. Sahte yorumlara yanıt vermek diğer potansiyel müşterilerin düşüncelerini etkileyebilir.

Sahte Google yorumlarına nasıl yanıt vermeliyiz?

Merhaba, (X kişisi), bu yorumunuzu maalesef ciddiye alamıyoruz. Yorumunuza istinaden incelediğimizde sizinle ilgili herhangi bir müşteri kaydına sahip değiliz.  Gerçekten bizim müşterimiz iseniz lütfen doğru bilgileri bizimle paylaşın. Sorununuzu hem çözümleyebilmemiz için; (e-mail adresimiz) ile veya (0533xxxxx) telefon numarası ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Google Destek Ekibine Ulaşın

Google Benim İşletmem hesabı ile yorumu uygunsuz olarak bildirmek işe yaramayabilir. Fakat, bunun dışında başka bir yöntem daha bulunmaktadır. Google yorumlarınızı sildirme konusunda “Google Destek” ekibine ulaşabilirsiniz. Nasıl mı?

Google My Business’a giriş yapın.

İşletmenizin bulunduğu kısımda en alt tarafta DESTEK yazan seçeneğe tıklayın.

Açılan pencerede Daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? tıklayın.

Üç iletişim yönteminden birisini seçin: geri arama isteği, sohbet veya e-mail desteği.

Olumlu Yorum Sayınızı Yükseltin!

Olumsuz Google yorumlarını olumlu yorumlar ile kapatabilirsiniz. Müşterilerinizden işletmeniz hakkında yorum istemekten çekinmeyin. Ayrıca, kampanyalar yaparakta müşterilerinizin yorum yapmasını sağlayabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinizin işletmeniz hakkındaki kötü yorumları en yukarıda görmesi markanızı zedeleyebilir. Fakat, iyi yorumların fazla olmasıyla kötü yorumlar pekte ciddiye alınmaz.

Google Yorumunu Silin

Artık Google’daki olumsuz yorumlarını nasıl silmeniz gerektiğini biliyorsunuz. İşletmenizin veya markanızın hakkındaki kötü yorumları yukarıdaki yöntemlerle silebilirsiniz. Online marka itibarınızı bu sayede koruyabilir, potansiyel müşterilerinize kötü bir izlenim vermemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu