E-TicaretSEO
Trend

Google Analytics Nedir ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics Nedir ve Kurulumu nasıl yapılıyor merak ediyorsanız. Adım adım Google Analytics kurulumunu birlikte yapıcağız.

Dijital pazarlama performanslarınızı inceleyebilmek, iyileştirebilmek için en doğru araç Google Analytics ‘dir.

Google Analytics Nedir?

google-analytics-nedir

Google Analytics, Google’ ın kullanıma sunmuş olduğu ücretsiz raporlama ve ölçümleme aracıdır. Google Analytics ile web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları anlık olarak da görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, SEO çalışmalarının sonuçlarını da Analytics üzerinden takip etmenizde çalışmalarınıza büyük fayda sağlayacaktır. Bir projenin ilerleyebilmesi ve başarıya ulaşabilmesi için ölçümlenebilir olması gerekmektedir. SEO dışında ayrıca web sitenizin reklamlarının sonuçlarını da Google Analytics ile gözlemleyebilirsiniz.

Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Analytics sizin hedeflerinize göre özel kullanımlar sunabilmektedir. Bu yüzden kurulumu aşamasında farklı işlemler yapmanız gerekebilir. Genel olarak size en başarılı sonucu verecek Google Analytics kurulumu aşağıda yer almaktadır. Gelin! Adım adım Analytics’i birlikte kuralım!

Web sitenizin hangi altyapıya sahip olduğunun bir önemi yoktur. Anlattığım yöntem ile web sitesinizde başarılı bir kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

1. ADIM: Analytics Kaydı ve İzleme Kimliği

Google-analytics-kurulumu

İlk adım olarak Google (Gmail) hesabınız ile “https://analytics.google.com/” adresine giriş yapmalısınız. “Google Analytics’e hoşgeldiniz!” ekranı ile karşılaşıcaksınız. “Ölçüme Başla” butonuna tıklayın.

Google-Analytics-kurulum

 • Hesap Adı: Analytics hesabınıza bir isim vermeniz gerekiyor. Analytics’teki siteleriniz bu hesabın adı altında tutulacaktır.
 • Web Sitesi Adı: Hesabınızda birden fazla site olması durumunda ayırt edebileceğiniz site adı. Domaininizi yazabilirsiniz.
 • Web Sitesi URL’si: Burada oldukça dikkatli olmalıyız. Yapmamız gereken alan adımızın protokolünü doğru seçmek. SSL sertifikasına sahip iseniz HTTPS:// SSL sertifikanız yok ise HTTP:// olarak yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kurulumunuz başarılı olmayacaktır.
 • Sektör Kategorisi: Bulunduğunuz sektörün kategorisi bu kısımda yer almıyor olabilir. Bu çok önemli değil. Bulunduğunuz sektöre yakın veya alakalı bir seçim yapabilirsiniz.
 • Raporlama Saat Dilimi: Raporlarımızı ülkemizin tarih ve saatlerine göre alabilmek adına bu alanı Türkiye olarak seçmelisiniz.

2. ADIM: Mülk Oluşturma ve Ayarları

Google Analytics Mülk oluşturma

Bir mülk, işletmenin web ve/veya uygulama verilerini temsil etmektedir. Her hesapta bir veya daha fazla mülk olabilir. Bunu unutmayın! Ayrıca, Google Analytics eski sürümü kullanmak için;

Eski Google Analytics Kurulumu Nasıl Yapılır?

eski-google-analyitcs-kurulumu

 

“Gelişmiş Seçenekler” butonun tıklayın!

Açılan sekmelerden “Yalnızca Universal Analytics mülkü oluştur” seçeneğini işaretleyin.

Web sitesi URL’si kısmını da doldurduktan sonra buradaki işlemimiz bitiyor!

Fakat, GA4 (Analytics 4) sürümünü kullanmak istiyorsanız da “Google Analytics 4 ve Universal Analytics mülkü oluştur” seçeneğini işaretleyin.

3- İşletmeniz Hakkında

İşletmeniz Hakkında

Analytics İşletmeniz hakkındaki bilgileri girerek işletmeniz özel bir Analytics kurulumu yapabilirsiniz. Öncelikle sektörünüzü belirlemeniz gerekmektedir. Yukarıda anlattığım gibi; bulunduğunuz sektörü burada bulamayabilirsiniz. Sektörünüze yakın yada ilgili olan bir sektörü seçebilirsiniz. Analytics’i işletmenizde nasıl kullanmak istediğiniz kısmında işaretlemek istediklerinizi işaretleyerek kuruluma devam edebilirsiniz.

4- Hizmet Sözleşmesi Şartları

Google hizmetleri ve şartları

Yukarıda sizinle paylaştığım ekran görüntüsünde standart olan şartlar gelmektedir. Siz ülke kısmını Türkiye yaparak hizmetlerin ve sözleşmenin türkçesi ile karşılaşacaksınız. Sonrasında, “GPDR’nin gerektirdiği şekilde Veri İşleme Şartları’nı da kabul ediyorum.” seçeneğini işaretleyin. Daha sonra, “kabul ediyorum” butonuna tıklayın.

5 ADIM: Google Analytics İzleme Kodu

 

izleme kodu

Yeni bir mülk oluşturduktan sonra İzleme Bilgileri sekmesinden izleme koduna tıklıyoruz.

Açılan pencerede Web Sitesi İzlemeGlobal Site Etiketi kısmı yer almaktadır. Aşağıdaki kodu sitemize eklememiz gerekmektedir.

Not: Görselde görünen kodu değil kendi oluşturmuş olduğunuz kodu eklemeniz gerekiyor.

Analytics kodunu kopyalayıp izlemek istediğiniz her web sayfasının <HEAD> kısmına ilk öğe olarak yapıştırmak gerekmektedir. Bunun yerine sitenizin “header.php” dosyasının <HEAD> etkiketinin hemen altına ekleyebilirsiniz. Böylece her sayfaya tek tek izleme kodunu yazmanız gerekmez.  Sayfanızda Global Site Etiketi zaten varsa aşağıdaki snippet’ten mevcut Global Site Etiketinize config satırını eklemeniz yeterlidir. Ayrıca, WordPress kullanıcıları da yukarıdaki adımları takip ederek Analytics kurulumunu gerçekleştirebilir.

Google Analytics Verileri Nasıl Değerlendirilir?

“Google Analytics” platformu birçok değerli veriye anında ulaşmanızı sağlar. Peki nedir bu veriler?

Kullanıcılar web sitenize nasıl ulaşmışlar, web sitenizle ne tür bir etkileşim içerisine girmişler; bu ve bunun gibi çok değerli bilgilere Google Analytics ile erişebilmek mümkün!

Erişebileceğiniz diğer veriler şu şekilde, örneğin;

 • Web sitenizdeki herhangi bir sayfayı kaç kişi ziyaret etmiş?
 • Bu sayfada ne kadar vakit harcamışlar?
 • Sitenizi ziyaret eden kişiler nerede yaşıyorlar?
 • En iyi performans gösteren anahtar kelimeler hangileri?
 • Ve birçok…

Google Analytics Terimleri ve Anlamları

Gerçek Zamanlı (Real-time)

gerçek zamanlı trafik

Adından anlaşılabileceği gibi bu rapor size anlık olarak sunulmaktadır. Anlık olarak web sitenizde kaç kişi yer alıyorsa ve hangi sayfaları dolaşıyorsa bunları görüntüleyebilirsiniz.

Örnek; web sitenizde yeni bir içerik yayınladınız veya bir reklam kampanyası oluşturdunuz. Bu içeriğin veya kampanyanın sonuçlarını anlık olarak takip edebilirsiniz. Anlık olarak içeriği kaç kişi okuyor veya kampanyaya giden kişiler hangi sayfaları ziyaret ediyor vb. metrikleri elde edebilirsiniz. Üstelik, sitenize mobilden mi, sosyal medyadan mı veya bilgisayardan mı ziyarette bulunduklarını anlık görüntüleyebilirsiniz. Real-time raporu ile sitenizdeki sorunları bile tespit edebilirsiniz. Üstelik, tüm bu işlemleri görmek tek bir buton ile mümkün. Real-time – Gerçek Zamanlı rapora ulaşmak için; “Raporlar” sekmesinden “Gerçek Zamanlı”  “Genel Bakış” sekmesine tıklamanız yeterli olucaktır. Sitenizden çıkan kullanıcıları ortalama 30 saniye gecikmeli olarak görüntüleyebilirsiniz.

Yerler (Locations)

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi şehirden ziyaret ettiklerini mi merak ediyorsunuz? Google Analytics Yerler/Locations özelliği ile bu bilgilere ulaşmak mümkün! Sitemizi ziyaret eden kullanıcılar nerede yaşıyor? Hangi şehirden ulaşım sağlıyor, hangi sayfaları inceliyor? gibi metriklere ulaşabilirsiniz.

Trafik Kaynakları

Trafik kaynakları bize “kullanıcılar web sitesine nasıl ulaşmışlar?” sorusunu cevaplamaktadır. Trafik kaynakları raporu sitenizin nerede ve nasıl keşfedildiğine dair bilgileri içermektedir.

Örneğin; Instagram’da bir linkten yönlendirme mi yapılmış? Ya da sizi Google’da arama yaparak mı bulmuşlar? İşte! Trafik kaynakları tam olarak buna cevap vermektedir. Özellikle bir SEO Uzmanı iseniz ya da bir Dijital Pazarlama Uzmanı iseniz trafik kaynakları raporu sizin için en önemli kısımlardan birisi olmalıdır.

Organik trafik ile siteye yönlendirilen kullanıcıların sayısını ya da sosyal medya reklamları ile sitenizi ziyaret eden kullanıcıları bu sayede görüntüleyebilirsiniz.

İçerik

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların hangi sayfalarda ne kadar zaman harcadığını mı merak ediyorsunuz? İşte, içerik raporu tüm bu sorularınızın cevabını vermektedir. Google Analytics içerik raporunda Sayfa başlığı, URL ve aktif kullanıcı oranı gibi metrikler yer almaktadır. En çok hangi sayfanızın ziyaret edilip, ne kadar görüntülenme aldığını da buradan öğrenebilirsiniz.

Etkinlikler

Etkinlikler alanında kullanıcıların sitenizde gerçekleştirdiği eylemler yer almaktadır. Örneğin; reklam tıklamaları, video görüntülenmeleri, telefon aramaları vb. Ayrıca, son 30 dakika veya 1 saat gibi farklı zaman dilimlerine ait verilere de ulaşabilirsiniz.

Dönüşümler

Dönüşümler, kısacası dijital pazarlama sektöründe çok sıkça duyacağınız bir terimdir. Çünkü, hep en çok merak edilen metrik olmuştur. Analytics’ten elde edilen verilerle yaptığımız dijital pazarlama stratejilerinin dönüşümlerini görmek için bizlere veri sağlamaktadır. En çok sorduğumuz sorunun cevabını vermektedir. “Yaptığımız çalışmalar işe yaradı mı?” Tam olarak bu sorunun cevabını dönüşümler vermektedir. Emeklerinizin ne kadar eyleme geçtiğini ve sonuçlarının nasıl olduğu hakkında bilgiler sunmaktadır.

Kitle (Audience)

analytic-kitle

Kitle raporları, sitenizi ziyaret eden kullanıcıları belirli parametreler ile gruplandırmaktadır. Bu gruplara ait verileri de bizlere sunnmaktadır.

Örneğin; son 24 ay içerisinde siteden kaç kullanıcı alışveriş yapmış? Bu kullanıcıların içerisinden son 1 ay da kaç kullanıcı satın alma eylemi gerçekleştirmiş?

“Kitle” kategorisi işte tam olarak bize yukarıdaki gibi net bilgileri sunmaktadır.

Demografi

Demografi sekmesinden sitemizi ziyaret eden kullanıcıların cinsiyeti ve yaşı hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmemiz mümkündür. Elde edilen verileri, daha etkili (hedef kitleye uygun) içerikler üretmek, daha verimli kampanyalar düzenlemek için kullanabilirsiniz.

İlgi Alanları

Örneğin; sadece Akdeniz mutfağına ilgi duyan kullanıcıları hedeflemek isteyebilirsiniz. Ya da, hedef kitleniz, teknoloji haberlerine ilgi duyan kişiler olabilir. Google Analytics’teki bu rapor bu tür hedeflemeler yapabilmek mümkündür. Fakat, öncelikle “remarketing” ve reklam raporu özelliklerini aktif hale getirmelisiniz.

Coğrafi

Coğrafi sekmesinden sitenizi ziyaret eden kullanıcıların coğrafi konumlarını, ülke>şehir olarak görüntüleyebilirsiniz.

Davranış

Davranış raporuyla kullanıcıların sitenizin hangi sayfaları ziyaret ettiğini görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, yeni kullanıcıların sitenizdeki davranışlarını da inceleyebilirisiniz. Davranış sekmesinde sitenizi yeniden ziyaret eden kullanıcıların sayısına ulaşmakta mümkündür.

Rapora tıkladığınızda, alt kategorileri de görüntüleyebilirsiniz:

 • Yeniler – Geri Gelenler
 • Sıklık ve Yenilik
 • Etkileşim
 • Kullanıcı Kimliği Kapsamı

Teknoloji

Teknoloji sekmesinden kullanıcıların hangi teknolojileri kullanarak sitenizi ziyaret ettiğini görebilirsiniz. Örneğin;  hangi internet tarayıcısı vb.

Mobil

Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların kullandıkları cihazları ise bu sekmeden inceleyebilirsiniz. Apple iPad, Samsung iPhone 11  gibi oldukça detaylı cevaplarlara ulaşabilirsiniz.

Edinme (Acquisition)

SEO Uzmanlarının en çok kullandığı Google Analytics sekmesi “Edinme” sekmesidir. Edinme raporu ile kullanıcıların sitenize nasıl erişim sağladığını öğrenebilirsiniz. Örneğin; Google üzerinde arama yaparak sitenizi ziyaret eden kullanıcılarda “organic search” olarak çıkmaktadır. Fakat, URL kısmından direkt alan adınızı yazarak ziyaret eden kullanıcılarda ise “direct” olarak görüntülenmektedir.

analytics-kitle

Tüm Trafik

Tüm trafik raporu ile  sitenize en çok ziyaretçi gönderen diğer web sitelerini analiz edebilirsiniz. Rapora tıkladığınızda diğer alt raporlarla karşılaşacaksınız:

 • Kanallar
 • Treemap
 • Kaynak / Aracı
 • Yönlendirmeler

Google Reklamları (Google Ads)

Google’da reklam veriyorsanız, bu rapor sizin için hayati öneme sahip! İlk olarak “Google Reklamlar” ile “Google Analytics” hesaplarınızı birbirine bağlamanız gerekiyor. Böylece, aşağıdaki başlıklarla ilgili verilere ulaşacaksınız:

 • Kampanyalar
 • Anahtar Kelimeler
 • Arama Sorguları
 • Günün Saati
 • Son URL’ler

Search Console

Sitenizin organik performansını analiz etmek istediğinizde bu rapor işinize çok yarayacak. “Google Search Console” ile “Google Analytics” bağlantısı gerçekleştirmeniz yeterli olucaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu