Sosyal Medya

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business Manager; dijital pazarlama çalışmalarında Facebook ve Instagram reklamlarını profesyonel olarak yönetebilmenize imkan sağlamaktadır. Peki, Facebook Business Manager nedir, kurulumu nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Facebook Business Manager Nedir?

facebook-business-manager-nedir

Facebook Business Manager, Facebook işletme hesabının oluşturulmasını, yönetilmesini ve profesyonel reklamların verilmesine yarar sağlamaktadır. Business Manager ile detaylı, performans odaklı reklamlar verebilirsiniz. Ayrıca, Facebook ve Instagram üzerindeki tüm pazarlama araçlarına da buradan ulaşım sağlayabilirsiniz.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

Önceden Facebook reklamları bu kadar kullanışlı ve tercih edilir değildi. Fakat, Facebook’un geliştirdiği Business Manager gibi araçlar ile reklam yönetimi oldukça kolay bir hale geldi. Ayrıca, reklamlardan performans elde edebilmek ve detaylı analiz yapabilmek mümkün hale geldi.

Business Manager ile aynı reklam hesabını birden fazla oturumda açmak ve yönetmek mümkündür. Bu yüzden bir reklam hesabına birden fazla kişi erişim sağlayarak hesapların yönetimini yapabilmektedir.

Facebook Business Manager Neden Kullanılmalıdır?

Facebook Business Manager, sosyal medya reklamları veren ve işletme hesabı kullanan markalar için en aktif uygulamalar arasındadır. Dijital pazarlama çalışmaları, işletme tanıtımı, hesap yönetimi gibi işlemler için Business Manager kullanılmalıdır. Instagram reklamı vermek FBM aracı ile daha profesyonel hale gelicektir. Ayrıca, Instagram reklamları hakkında detaylı bilgiye ve performansa sahip olabilirsiniz.

Günümüzde ticaretin büyük kısmının dijital platformlar üzerinden gerçekleşmesi ile birlikte FBM büyük önem kazanmıştır. Facebook kısacası işletmenizin tanıtımını, reklamlarınızın yönetimini ve satışlarınızı artırmanızı sağlayabileceğiniz bir mecra haline gelmiştir.

Facebook Businees Manager ile Instagram entegre edilerek işletmeler için reklamlar düzenlenebilmektedir. Instagram’da görüntülenen reklamların büyük bir çoğunluğunu Business Manager üzerinden yönetiliyor. Çünkü, Business Manager yardımı ile “yeniden pazarlama” ve “yeniden hedefleme” yapılabiliyor. Ayrıca, detaylı reklam formatları düzenlenebiliyor. Örnek vermek gerekirse; işletmenizin hedeflerine göre reklam çeşitleri yer almaktadır. Bunlar; mesajlaşma reklamları, trafik reklamları, katalog reklamları, dönüşüm reklamları vb.

 

Adım Adım Facebook Business Manager Kurulumu

1. Oturum Açın

Oturum açın ve aşağıda yer almakta olan adrese gidin. Kişisel Facebook hesabınıza giriş yapın. Kişisel Facebook hesabınızda oturum açtıktan sonra, ‘’business.facebook.com’’ adresine gidin. Burada yer alan hesap oluştur butonuna tıklayın. Karşınıza çıkan formda yer alan gerekli bilgileri doldurun. Bir sonraki formda iletişim bilgilerinizi istenmektedir. İletişim bilgilerinizi de forma yazın. Tebrikler! Kayıt olma işlemi bitti.

2. İşletme Sayfası Oluşturun

 

İşletme sayfası açmak için, ‘’işletme ayarları’’ butonuna tıklayın. Ardından, ‘’ekle’’ butonuna tıklayın. Unutmayın ki, işletmesini yaptığınız şirket size ait değilse, erişim isteğinde bulunmanız ve erişim onaylanana kadar beklemeniz gerekiyor.

3. Reklam Hesabı Oluşturun

Hesaplar kısmının altında olan, ‘’reklam hesapları’’ butonuna tıklayın. Bu noktada, bazı seçenekleriniz olacaktır; Yeni reklam hesabı oluşturmak Başka bir işletmenin reklam hesabına erişim talep etmek Reklam hesabınızı taşımak İlk seçeneği yapıyorsanız, ihtiyacınız olanlar bir reklam hesap adı, para birimi ve zaman dilimi girmektir. Yalnız zaman dilimi ve para birimi seçimleriniz, bir daha değiştiremeyeceğiniz seçimlerdir ve bu yüzden, dikkatli seçim yapmanızda fayda var. Ardından, gereken izinleri verin ve bir sonraki noktada, yetki izni vermek istediğiniz kişiler varsa, bu kişilerle kişisel hesabınızda arkadaş olmalısınız. Atadığınız kişilerin yönetici veya çalışan olduklarını belirleyin. Verilen yetkiler, daha önce de anlattığımız gibi değiştirilebilmektedir. Ödeme belirleme kısmında ise, kredi kartı girmeniz gerekmektedir. Bu noktada, kredi kartı eklemezseniz, reklamlarınızı yayınlayamazsınız.

Tebrikler! Facebook Business Manager Kurulumunu tamamlandınız. Artık reklam vermek için hazırsınız!

Facebook Reklamları Nasıl Çalışır?

Business Manager üzerinden hesap açarak reklam yönetim sisteminizi oluşturabilirsiniz.

FBM üzerinden hesap açarak kendi reklam yönetim sisteminizi oluşturun. Daha sonra ister resim isterseniz de video formatında sosyal medya reklamları ve reklam metinleri hazırlayın ve belirlediğiniz hedef kitle çerçevesinde paylaşın.

Reklam Ücretleri Neye Göre Hesaplanır?

Oluşturmuş olduğunuz reklamların sizlere maliyetleri, günlük görüntülenme ya da tıklanma sayıları üzerinden hesaplanmaktadır. Belirlediğiniz bütçe çerçevesinde maksimum maliyeti kendiniz seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu