Genel
Trend

Dijital Pazarlama Nedir? Başlangıç Rehberi

Dijital pazarlama, internet ortamında ürün ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz bir pazarlama yöntemidir. Geleneksel medya pazarlama yöntemlerine göre hem daha uygun maliyetlerle hem de daha fazla kişiye anlık olarak ulaşmanız mümkündür. Popülerliğini her geçen gün arttıran dijital pazarlama, ülkemizde farklı sektörleri de beraberinde getirmiştir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir

Her gün birçok kişi, marka veya işletme ürünleri ile daha fazla insana ulaşmak için işini internet ortamına taşımaktadır. Dijital pazarlama, bir işletmenin ya da markanın ürün veya hizmetlerini internet ortamındaki yaptığı pazarlama sürecidir. Günümüzde en çok kullanılan ve en uygun maliyetlere sahip pazarlama yöntemidir.

Büyük ve orta ölçekli işletmeler ürün/hizmet satışları konusunda dijital pazarlama yöntemlerini kullanmıyorsa internette rakipleri ile rekabet etmeleri çok zordur. Dijital kanallar yardımıyla markanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilir, satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Dijital pazarlama, internet ortamındaki tüm pazarlama faaliyetlerini kapsamaktadır. Bu süreçte, işletmeler daha geniş kitlelere ulaşmak için bir çok farklı yönteme başvurmaktadır. Bu yöntemler; internet reklamcılığı, sosyal medya, e-mail pazarlama ve arama motoru gibi çeşitli dijital pazarlama yöntemlerinden oluşmaktadır.

Online Pazarlama Kimler İçin Gereklidir?

 • Marka ve İşletmeler
 • Kurumsal veya Resmi Kuruluşlar
 • E-ticaret Siteleri
 • Blog ve Bireysel Siteler

Kısacası dijitalde yer almak isteyen herkes için gereklidir.

Online Pazarlama (Çevrimiçi Pazarlama) Nerelerde Kullanılır?

 • Web sitelerinde ( Bireysel, Kurumsal veya E-ticaret)
 • Sosyal Medya Kanallarında ( Facebook, Instagram, TikTok)
 • Blog Sitelerinde
 • E-maillerde
 • İnfografiklerde
 • Online broşür ve kataloglarda

Dijital Pazarlama Sürecinde Hangi Çalışmalar Yapılır?

 1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
 2. Arama Motoru Pazarlaması (SEM)
 3. Mail Pazarlama (E-mail Marketing)
 4. Sosyal Medya Pazarlaması
 5. İçerik Pazarlaması

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing) Nedir?

Arama Motoru Pazarlaması Nedir

Arama Motoru Pazarlaması (Search Engine Marketing) Google, Yandex ve Bing arama motorlarında sponsorlu reklamlarınızın yapılması demektir. Reklamlarınızın hedef kitlenize uygun, düşük maliyetlerle daha fazla kitlelere ulaştırılması için yapılan çalışmalara SEM yani arama motoru pazarlaması denir. Ülkemizde bir çok işletme sahibi daha hızlı geri dönüş almak için SEM yöntemlerini tercih etmektedir. SEM ile SEO hemen hemen aynı mantıktadır. Fakat, SEM ücretli arama motoru reklamcılığıdır. SEM ile SEO arasındaki farklılıkları anlattığım blog yazıma aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

SEM ile SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Arama motoru reklamlarınızı oluştururken kalite puanını en üst seviyede tutup (Reklam Sıralaması = Kalite Puanı X Tıklama Başına Maliyet), dönüşüm sağlayacak hedef anahtar kelimeler üzerinde yoğunlaşarak optimizasyonu tamamlayabilirsiniz. Başarılı bir reklam ile satışları arttırmak, dijital performansı iyileştirmek mümkündür.

En Çok Tercih Edilen SEM – Reklam / Kampanya Modelleri

 • Arama Reklamları
 • GDN (Google Display Network) Görüntülü Reklamlar
 • Alışveriş Reklamları
 • Arama (RLSA) ve GDN Remarketing / Yeniden Pazarlama Reklamları
 • Remarketing / Yeniden Pazarlama
 • Youtube Reklamları (Çevrimiçi Video Reklamları)
 • GSP (Gmail Sponsor Reklamları)

Arama Motoru Reklamları

Arama motoru sonuçlarında sponsorlu reklam bağlantılarında yer alan reklamlara arama motoru reklamları denir. Sayfanın üst kısmında, sağ tarafında ya da alt tarafında yer alabilmektedir. Arama ağı reklamları Pay Per Click (Tıklanma Başına Ödeme) mantığıyla çalışmaktadır. Reklamlarınız sadece tıklanma aldığınızda maliyet oluşturur. Google Ads reklamları, gösterim için herhangi bir maliyet oluşturmaz. Reklamlar sadece ve sadece tıklanma aldığında maliyet oluşur.

Arama motoru reklamlarında SEO’da olduğu gibi anahtar kelimeler yer almaktadır. Ayrıca, anahtar kelimelere verilen teklifler bulunmaktadır. Teklifler, aramalarda hangi sıralamada çıkacağınızı belirleyen önemli bir faktördür. Diğer bir faktör ise kalite puanıdır. Her bir anahtar kelimenin kendine ait bir maliyeti bulunmaktadır.  Bir anahtar kelimelenin maliyeti tıklama başına 1 TL olabilirken başka bir anahtar kelimede 10TL maliyet olabilir.

Reklam Verme Süreci;
 • Öncelikle reklam çıkmak istediğiniz anahtar kelimeleri seçmelisiniz.
 • Hedeflediğiniz anahtar kelimeler için teklif sunmalısınız.
 • Verilen teklif tutarı ile reklam kalite puanı hesaplanır.
 • Elde edilen sonuç ile diğer reklam verenler arasında açık arttırmaya çıkılır.
 • Reklamlar bu sonuçlara göre arama sayfasında sıralanmaya alınır.
 • Sıralanmaya göre  de reklam puanınız belirlenir.

Arama Motoru Reklamcılığında Reklam Sıralaması Nedir?

Hızlı geri dönüşümler alabileceğiniz ve popülerliğini sürekli arttıran arama motoru reklamcılığı, işletmeler tarafından büyük bir ilgi duyulmaktadır. Markanızın dijital performansını arttırmak, daha geniş kitlelere ulaşmak için arama motoru reklamcılığı tercih edilmektedir. Bu reklamların arama sayfalarındaki sıralaması ile kalite puanı hesaplanmaktadır. Ayrıca aşağıdaki bağlantıdan kalite puanınızı arttırmak için verdiğim ipuçlarını da incelemenizi öneririm.

Kalite Puanı Nasıl Yükseltilir?

Kalite puanı hesaplanırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Teklif tutarı
 • Tıklama Oranı
 • Reklam Alaka Düzeyi
 • Sitenizin Kullanıcı Deneyimi
 • Sitenizin Mobil Uyumluluğu
 • Arama Yapan Kullanıcıların Konumu
 • Arama Zamanı
 • Hedeflenen Anahtar Kelimenin Rekabet Yoğunluğu
 • Diğer Rakiplerin Reklamları

Arama Motoru Reklamcılığında Bilmeniz Gerekenler;

 1. Search Engine Advertising sadece Google Ads ile sınırlı değildir. Yandex ve Bing gibi diğer arama motorlarını da kapsamaktadır.
 2. Google’ da arama yapan kullanıcıların neredeyse %40′ ı ilk veya ikinci sırada yer alan bağlantılara tıklamaktadır.
 3. Ülkemizde dijital pazarlama faaliyetlerinde arama motoru reklamcılığının tercih edilme oranı diğer pazarlama yöntemlerine göre daha fazladır.
 4. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler ile dönüşüm oranlarınızı arttırmanız mümkündür.
 5. Reklamlarınızda hareket geçirici mesaj içeren kelimeler kullanarak Tıklanma Oranını yükseltebilirsiniz.
 6. Reklamını vereceğiniz sayfayı seçmekte özgürsünüz. Sadece anasayfanızın reklamını vermek zorunda değilsiniz.
 7. Çok düşük tutarda arama motoru reklamları verebilirsiniz.
 8. Kalite puanı, reklamlarınız için büyük bir öneme sahiptir.
 9. Sitenizin açılış hızı kalite puanınızı ve dönüşümlerinizi etkilemektedir.
 10. Alternatif reklam metinleri oluşturarak, oluşturduğunuz diğer reklamları test edebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization)

Arama Motoru Optimizasyonu

Web sitelerin arama motorlarında üst sıralarda listlenmesi için web sitesi içerisinde ve dışında yürütülen çalışmaların tamamına SEO denir. Arama motorlarının kendilerine has algoritmaları bulunmaktadır. Bu algoritmalar kullanıcılara daha iyi deneyim ve daha ilgili sonuçları listelemek için çeşitli kriterlere sahiptir. 200 ‘den fazla SEO kriteri bulunmaktadır. Google dünyanın en büyük pazar payına sahip, en çok tercih edilen arama motorudur.  Bu yüzden SEO çalışmalarında arama motoru olarak Google’ı hedefleyebiliriz. Ayrıca aşağıda yer alan bağlantıdan SEO hakkında detaylı bilgiye hemen ulaşın!

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları site içi SEO ve site dışı SEO olarak iki gruba ayrılmaktadır.

 1. Site İçi SEO ( Teknik SEO )

 2. Site Dışı SEO

Web sitesileri içerisinde arama motoru kriterleri ve kullanıcı deneyimi için yapılan tüm çalışmalara site içi SEO denir. Site içi SEO çalışmalarında web sitenizin alt yapısıyla ilgi düzenlemeler, iyileştirmeler yapılmaktadır. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilmek için görsel optimizasyonlar ve site hızı gibi optimizasyonlar yapılmaktadır. İçeriklerin SEO kontrolünün sağlanması, yeni içerikler üretilmesi, kategori sayfaları, CTA’ların düzenlenmesi  site içi SEO çalışmaları arasında yer alır.

Sitenizde pazarladığınız ürün ve hizmetlerin açıklamaları, meta açıklamaları, görselleri, sayfaların açılış hızları gibi etkenler, SEO performansınızı doğrudan etkilemektedir. Bu ve buna benzer site içerisindeki yapılan bütün işlemler site içi SEO çalışmalarına girmektedir.

İlk kez sitenizi ziyaret eden kullanıcılara ne kadar kaliteli bilgi ve ne kadar güzel bir deneyim sunarsanız SEO performansınız o kadar iyi olucaktır.

Site Dışı SEO: Site dışı SEO adından da anlaşılacağı gibi web sitesi dışarısında yapılan SEO işlemleridir. Site dışı SEO ile online mağazanıza trafik el edebilirsiniz. Backlink çalışmaları, site dışı paylaşılan içerikler, reklam ve kampanyalar site dışı SEO çalışmalarına bir örnektir.

Elde edilen verilere göre SEO Performansını Etkilen Unsurlar;

 1. Yukarı sayfalarda yer alan web sitelerinin içeriğinin 1000 kelimeden fazla olması
 2. Hızlı açılış sayfaları
 3. Mobil uyumlu web siteleri
 4. Domain uzantısı
 5. Kullanıcıları sitede geçirdiği süre
 6. Kullanıcıların siteden hemen çıkma oranı
 7. Özgün içerik ve görsel kullanımı
 8. Sitenizin içeriklerinin alaka düzeyi
 9. Meta açıklamaların doğru kullanımı
 10. Sitenizin tıklanma oranı

Mail Marketing (E-mail Pazarlaması)

Mail Marketing Nedir

E-mail pazarlaması; kullanıcılara doğrudan e-posta ile ulaşmak anlamına gelmektedir. Dijital pazarlama yöntemlerinin en eskisi mail marketing yöntemidir. E-mail kampanyaları ile müşterilerinize, potansiyel müşterilerinize kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Email pazarlaması diğer dijital pazarlama yöntemlerine göre çok daha uygun maliyetlerdedir. Ayrıca doğru kullanıldığında ciddi yönde web sitesi trafik elde edilmektedir. Bu sebeple de satışlar doğrudan olumlu yönde etkilenmektedir.

Mail Marketing Avantajları

Mail marketing avatanjları saymakla bitmez.

 1. Email Pazarlama Hedeflemenizi Sağlar
 2. Özelleştirilmiş Kampanyalar
 3. Sonuçları Ölçümlenebilir
 4. Maliyet Bakımından Uygundur
 5. Ücretsiz Mail Pazarlama

Email Pazarlama Hedeflemenizi Sağlar

Hedeflerinize uygun kampanyalar oluşturarak nokta atışı pazarlama yapabilirsiniz. Pazarlama stratejinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Örnek olarak; bir televizyon reklamı verdiğinizi düşünelim. Bu reklamın kimin gördüğünü bilmiyorsunuz, belirli bir hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını göremiyorsunuz. Fakat email pazarlamada böyle bir şey mümkün değildir. Maillerinizin kimlere ulaşacağını siz seçersiniz. Ayrıca bu maillerin zamanlamanını, hangi kişilere ulaşıp ulaşmadığını görüntülemiş olursunuz.

Özelleştirilmiş Kampanyalar

Özelleştirilmiş email kampanyaları ile gönderilen mesajı kişilere göre özelleştirmek mümkündür. Bu sebeple kişiye özel email tasarımları ve içerikleri ile dönüşüm oranları yükseltilebilir. Kişiye özel mail kampanyaları ile hem markanızın değerini artırmış olursunuz. Ayrıca kullanıcıların markanız ve ürünleri hakkında bilgi edinmesini sağlarmış olursunuz. Toplu mail gönderimleri ile detaylı raporlama yapabilir, hangi kullanıcıların bu mailleri okuyup, hangilerinin okumadığını görebilirsiniz.

Sonuçları Ölçümlenebilir

Bir işletmenin, bir projenin veya bir kampanyanın başarısını ölçmek için istatistiklerden ve verilerden faydalanmak gerekir. Geleneksel medya ile bu verilere ulaşmak oldukça imkansızdır. Çünkü verdiğiniz reklamın kimin, hangi konumdan, ne zaman görüntülediğini bilemeyebilirsiniz. Fakat dijital reklam ve dijital pazarlama yöntemlerinde tüm bu soruların cevabını somut verilere dayanarak alırsınız.

Eposta pazarlamasından nasıl sonuçlar elde edebiliriz? E-posta pazarlamasından, postanın açılma oranları, tıklanma oranları, abone tutma oranı gibi bir çok veriye ulaşabiliriz. Üstelik, mail listesini kendi müşterilerinizden oluştuğunu varsayarsak mükemmel sonuç elde edebilirsiniz. Ayrıca bu metrikler sadece sayı ve yüzdeliklerle sınırlı değildir. Kullanıcıların davranışları, tutum ve niyetleri konusunda bize bilgiler sunmaktadır. E-mail pazarlama kampanyası ile başarılı kampanyalar üretebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Maliyeti Bakımından Uygundur

Email pazarlaması, dijital pazarlama yöntemleri arasında en etkili, en uygun ve en eski pazarlama yöntemleri arasındadır. Ayrıca baskı maliyetinin bulunmaması, reklam ücretinin olmaması, herhangi yıllık ücretlerinin bulunmaması e-posta pazarlamasını diğer yöntemlere göre daha uygun yapmaktadır. Eposta pazarlama ile ilgili en uygun pazarlama yöntemi dersek yanlış olmaz. Çünkü, SEO, Google Ads, Sosyal Medya gibi dijital pazarlama yöntemlerinde ya uzmanlara ya da araçlara ödeme yapmanız gerekebiliyor.

Siz de profesyonel e-posta pazarlaması yapabilirsiniz. Nasıl mı? Email pazarlama çalışmalarını yönetebileceğiniz ücretli ve ücretsiz araçlar bulunmaktadır. Aşağıda yer alan en iyi 10 e-posta pazarlama aracı ile hemen kampanyalarınızı üretebilir, müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Ayrıca kişiselleştirilmiş mail kampanyaları üretebilirsiniz.

En İyi 10 E-Posta (Email) Pazarlama Aracı

1- MailChimp

MailChimp, dünya çapında yaklaşık yedi milyon kullanıcıya sahip dünyanın en büyük e-posta pazarlama platformudur. MailChimp ücretsiz seçeneği ile aylık 2.000 kişiye 12.000 toplu mail gönderebilirsiniz. Bu sunduğu özelliklerle birlikte MailChimp en çok kullanılan araçlardan birisidir. Ayrıca sunduğu bir çok analiz aracı ile eposta pazarlamasından elde edeceğiniz sonuçları detaylı olarak görüntüleyebilirsiniz.

2. SendinBlue

SendinBlue, e-ticaret web sitesine sahip olanlar için en etkili e-posta pazarlama araçları arasında yer almaktadır. Kullanışlı arayüzü ile SendinBlue sınırsız kişiye ulaşmanızı sağlayabilmektedir. Ayrıca uygun maliyetleri sayesinde de tercih edilme sebepleri arasındadır. Sadece ve sadece gönderdiğiniz e-posta sayısı kadar ödeme yapabilirsiniz. Arayüzü sürükle bırak mantığıyla çalışmaktadır.

3. GetResponse

4. ActiveCampaign

5. Benchmark

6. Constant Contact

7. MailerLite,

8. SendGrid

9. Sendicate

10. ConvertKit

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir

Sosyal medya mecralarında dijital pazarlama yapmak için çeşitli bilgilere sahip olmak gerekiyor. Öncelikle sosyal medya platformlarını tanımak, algoritmaların ne istediğini anlamak gerekir. Hedef kitlemizin en çok hangi sosyal medya platformlarını tercih ettiğini analiz ederek maksimum performans almak mümkündür.

Sosyal medya, dijital pazarlama kanalların en yaygın olarak kullanılanı ve tercih edilenidir. Sosyal medya, adından da anlaşıldığı gibi sosyal olmayı gerektirmektedir. Birçok işletme, marka, resmi kurum sosyal medya aracığıyla ile ürün/hizmetlerini sosyal medya platformlarından tanıtmaktadır. Ayrıca sadece tanıtım yapılmamaktadır. Instagram ve Facebook üzerinden ürün satışları da gerçekleşebilmektedir.

Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin, Pinterest gibi popüler sosyal medya kanallarının yaygınlaşmasıyla farklı sektörler meydana gelmiştir. Sosyal medya danışmanlığı ve sosyal medya uzmanlığı gibi sektörlerde dijital pazarlamayı yaygınlaşmak için oluşmuştur. Her sosyal medya platformunun çeşitli amaçları ve belirli tarzları bulunmaktadır. Örneğin; Pinterest bir görsel arama motoru olarak görev almaktadır. Fakat LinkEdin, kurumsal firmaların veya iş arayışındaki kullanıcıların iş bulma, bilgi ve birikimlerini paylaşma konusunda hizmet sağlamaktadır.

Sosyal medya marka ve kullanıcılar arasında iletişim sağlama, bağlantı kurma, duygu, düşünce ve fikir alışverişleri yapabilme gibi çok yönlü iletişim sağlamaktadır. Ayrıca sosyal medya mecralarının interaktif olmasından dolayı kullanıcılar kendi içeriklerini kendiler üretmektedir. Dijital pazarlamanın tüm dünyada gelişmesi ile birlikte markalar yatırımlarını sosyal medya kanallarına yapmaktadır. Bu yüzden siz de profesyonel bir sosyal medya uzmanı arayışı içerisindeyseniz hemen bana ulaşabilirsiniz.

Sosyal Medya Hizmetlerim

Sosyal medyanın bu kadar yaygınlaşması rekabeti arttırdığını ve özgün içerik üretmenin zorlaştırdığını söyleyebiliriz. Kullanıcılara fayda sağlayacak içeriklerle de satışları artırmak, müşterilerinize destek sağlamak, bir hedef kitleye sahip olabilirsiniz. Ayrıca pazarlamacıların yaklaşık %83’ü sosyal medya pazarlamacılığının satışları artırmaya yardımcı olduğunu belirtiyor.

Sosyal Medya Pazarlaması ile Neler Mümkündür?

 • Özgün İçerik Paylaşımları
 • Sosyal Medya Reklamları
 • Web Sitesine Trafik Sağlamak
 • Kurumsal Görünüm
 • Güncel Bilgilerin Paylaşımı
 • Hedef Kitleye Sahip Olmak
 • Ürün ve Hizmetlerin Tanıtımı
 • Kurumsal Kimlik
 • Kullanıcılarla İletişim
 • Ürün ve Hizmetleri Pazarlama
 • Markaya Değer Katmak
 • Satışları Artırmak
 • Marka Bilinirliğini Artırmak
 • Kullanıcılara Güven Sağlamak

Websitesi

Web siteleri günümüz halen daha dijital pazarlama kanallarının yapıtaşıdır. Bir çok dijital pazarlama yöntemi  web sitesine trafik çekmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu konuda web sitesine sahip olmak, ürün ve hizmetleri en iyi şekilde kullanıcılara sunmak oldukça önemlidir. Web siteleri, çok daha uzun bir süre daha en önemli dijital pazarlama kanalları arasında yer alacak gibi duruyor. Fakat, küçük ve orta ölçekli işletmelerin en büyük sorunlardan birisi de web sitelerinin bulunmamasıdır.

Web sitesi olduğu halde hiç dijital yatırım yapmayan işletmeler  dijital pazarlamada başarılı sayılamaz. Web siteleri kullanıcı deneyimine göre tasarlanmış, online satışı bulunan, sosyal medya pazarlamasını, SEO ve SEM pazarlama yöntemlerini kullanan web siteleri pazarda oldukça iyi konuma sahip olmaktadır. Ayrıca bu işletme ve markalar kullanıcılar tarafından daha fazla güven duyulmakta ve dönüşüm olarakları diğer rakiplerine göre çok daha fazladır. Siz de e-sitesi yönetimi ve pazarlaması konusunda işletmenizde/markanızda eksiklikler görüyorsanız hemen benimle iletişime geçin. Markanızın dijital performansını birlikte iyileştirebiliriz!

İçerik Pazarlama

Buraya kadar ele aldığımız dijital pazarlama kanalları ile hedef kitlemize ulaşmayı başarabiliriz. Fakat doğru hedef kitleye ulaşmayı başarsak bile onların dikkatini çekemeyebilir, harekete geçiremeyebiliriz. Kısacası hedeflerimize ulaşamayabiliriz. İçerik pazarlaması ile doğru hedef kitleye doğru içerikler ile ulaşırsak dönüşümlerimizi yükseltebilir, hedeflerimize ulaşabiliriz. Çünkü dijital pazarlamanın olmazsa olmazı içerik pazarlama konusudur.  Doğru içerikler ile içerik pazarlaması stratejileri üreterek hedeflediğiniz başarılara ve sonuçlara ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu